Gönderen Konu: Evans & Sutherland 1200 ekran kartı veya grafik kartı  (Okunma sayısı 7379 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı modelist

• Retroman
bu kart hakkında bilgisi olan veya kullanan arkaşımız varmı...! http://www.tomshardware.com/reviews/professional-affair,191-13.html

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Evans & Sutherland 1200 ekran kartı veya grafik kartı
« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2015, 15:01:18 »
Yanlış hatırlamıyorsam bu Evans & Sutherland kartlar, HP'nin Kayak serisi bilgisayarlarında kullanılıyordu. 2000'li yılların başında CadCam'ciler arasında bu Kayak'lar pek bir popülerdi. 10-15bin dolar civarı basit bir CadCam alan herkes, satıcının gazıyla 5-10 bin dolar arasına da bir HP Kayak makina alırdı.

Elbette illa bu makinadan çıkmıştır diye bir şart yok. Digital kökenli falan da olabilir.

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #2 : 25 Ocak 2015, 17:10:00 »
2000'lerin başı dediğine göre bu kart Nvidia Quadro'ların rakibi miydi? Yoksa Quadro'lardan önceki döneme mi denk geliyor?
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 25 Ocak 2015, 18:08:45 »
2000'lerin başı dediğine göre bu kart Nvidia Quadro'ların rakibi miydi? Yoksa Quadro'lardan önceki döneme mi denk geliyor?
Bak işte onu tam hatırlamıyorum. Evet o yıllarda Nvidia Quadro adı geçerdi, ama ne kadar öncesi veya sonrasıydı hiçbir fikrim yok. Zaten Nvidia Quadroları da, normal Nvidia ithalatçıları değil de, Tet Mühendislik diye bir yer getiriyordu diye kalmış aklımda. En güzeli, hafiften googlelamak bu meseleyi.

Ben CadCam için, hiçbir zaman böyle uçuk kaçık fiyatlara grafik kartı almadım. Zira Kobi ölçeğinde CadCam için grafik kartından çok daha önce; bol Ram, hızlı CPU ve mümkünse hızlı HDD gelir aslında. Texture, material veya animasyon gibi ögeler en azından bir noktaya kadar elzem ihtiyaçlar değildir. Ama işin içine sonlu elemanlar analizi ihtiyaçları gibi ögeler girerse, iş değişir elbette.