Gönderen Konu: Arduino ve Sd kart modülü  (Okunma sayısı 4958 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

i_r_on

 • Ziyaretçi
Arduino ve Sd kart modülü
« : 21 Nisan 2015, 00:44:23 »
Sid player devremde PIC kullanmayı bırakıp Arduino'ya geçtim sd kart / display sürme vesaire işleri ile ilgili hızlı ilerlerim diye.

Sipariş ettiğim sd kart modülleri elime ulaştı. Ancak çalıştırmayı başaramadım.

Şu resimdekine benzer bir modül, alırken lojik pinlerdeki voltaj çevrimi entegrelerle yapan bir tane olup olmadığına dikkat etmemişim, bu modeller bu iş için direnç kullanıyorlar.Bu modül ile arduino ide içinde gelen CardInfo sketch'ini başarılı bir şekilde kullanabilmiş olan var mı acaba?

Üç değişik kart ile denedim (bir tanesi mmc) muhtemelen sorun karttan kaynaklanmıyor. Kullandığım arduino klon bir uno r3, usb'den besliyorum (adaptör takınca da değişmiyor durum) Şuraya kaç volt gidiyor falan sakın demeyin zira evdeki bütün multimetreler tahtalıköyü boyladı :)

Bu arada uygun fiyatlı çalıştığından emin olduğunuz bir sd modül tavsiyesi de olur.

Devrenin sd modül eklenmemiş halini şurada görebilirsiniz

Hardware sid player with arduino

Çevrimdışı power

 • Retroman
 • ***
 • İleti: 62
Ynt: Arduino ve Sd kart modülü
« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2015, 14:25:34 »
Resimdeki sd kart modülü, tapuino devresinde de kullanılıyor. Modül üzerinde görünen 3 pinli 1117 kodlu entegre, voltaj regülatörü, sd kart için gerekliolan 3.3 voltu 5 volttan dönüştürmeğe yarıyor, display sürme vs işlemler için tapuino bağlantısını incele istersen, ekran modülünü seri bağlantıyla atmega'ya bağlamak için ek modül mevcut, 2 voltaj, 2 veri, toplam 4 kablo ile ekran modülü, işlemci modülüne bağlanabiliyor, blog sayfasında kodları da mevcut  :)

i_r_on

 • Ziyaretçi
Ynt: Arduino ve Sd kart modülü
« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2015, 16:07:41 »
Tapuino projesindeki sd modülde level shifter entegre kullanılmış. Benim elimdeki modülde yok. Elimde 74HC125 var olmadı micro sd adaptörlerinden birine doğrudan lehimleyerek kullanmaya çalışayım bakalım.

Araştırdım ama makul fiyatlı ve level shifter içeren bir sd modül bulamadım TR'de.

Çevrimdışı power

 • Retroman
 • ***
 • İleti: 62
Ynt: Arduino ve Sd kart modülü
« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2015, 19:21:27 »
entegreli olan micro sd modülü, normal sd modülünde entegre yok, bizzat entegresiz modül ile yaptım tapuino devresini, zaten Özay Turay ikisinin de linkini vermiş ilk sayfada, micro sd kullanacaksan, micro sd adaptörüne takıp dene yada biryerlerden sd kart bulup dene  ;)

Çevrimdışı power

 • Retroman
 • ***
 • İleti: 62
Ynt: Arduino ve Sd kart modülü
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2015, 19:36:06 »

i_r_on

 • Ziyaretçi
Ynt: Arduino ve Sd kart modülü
« Yanıtla #5 : 21 Nisan 2015, 23:02:26 »
@power : Aynen modül onlardan. Tapuino'nun source'larını inceledim, arduino içindeki kütüphaneyi kullanmamış eleman. Line shifter kullanımı ve kart cinsi ile ilgili bir bağıntı yok aslında, sd card da micro sd de 3.3v ile çalışıyor ve logic seviyeleri de bu düzeyde. Modül üstüne line shifter olması ya da olmaması doğrudan maliyetle alakalı..

Örneklere baktım da benim bağlantı şeklimden farklı değil gösterilenler. Bu durumda ya modüller arızalı (iki tane var elimde ihtimal azalıyor ancak işçilik kötü olduğu için ikisi de bozuk çıksa şaşırmam) ya da arduino içindeki kütüphanelerle bir uyumsuzluk söz konusu.

Kullandığım modül ile ilgili şöyle bir konu buldum, belki benim sorun ile alakalıdır.
http://forum.arduino.cc/index.php?topic=122947.0


i_r_on

 • Ziyaretçi
Ynt: Arduino ve Sd kart modülü
« Yanıtla #6 : 22 Nisan 2015, 00:33:36 »
Sorun hat seviyelerinden çıktı. Bu LC studio'nun sd modülleri her sd kart ile uyumlu değilmiş. Bazı sd kartlar direnç ile yapılan gerilim düşümlerini tolere edebilirken bazıları etmiyor anladığım kadarıyla. Bununla ilgili de nette bir sürü sorun ileten var, ne tesadüf hepsi de LC studio'nun pcb'yi kullanıyorlar. Voltaj regülatörünün ground bacağının bağlanmadığını söyleyen mi dersin, pcb üstünde cs hattının kopuk olduğunu mu söylersin bir sürü problem var.

Doğrudan sd kart konnektörü üzerinden kullanırım diye hali hazırda 74hc125 almıştım ancak sd kart konnektörünü lehimlemek yemiyordu :) Bu çalışmayan modül üstünden aşağıdaki linkte gösterildiği gibi MOSI / SCK ve SS girişlerini 74HC125 üstünden yapınca sorun düzeldi.

https://arduinodiy.wordpress.com/2012/04/02/

Olan benim 2-3 saatime oldu. İşin kötüsü level shifter içeren bir sd modül de satılmıyor TR'de. Daha kompakt bir çözüm için yine çinden posta yollarını bekleyeceğiz.

Çevrimdışı power

 • Retroman
 • ***
 • İleti: 62
Ynt: Arduino ve Sd kart modülü
« Yanıtla #7 : 22 Nisan 2015, 09:15:42 »
sorunu çözmene sevindim, evet bazı kartlar sorun çıkarabiliyor, bu konuda en uyumlu kartlar sandisk marka olanlar, gözlemlediğim kadarıyla  :)

i_r_on

 • Ziyaretçi
Ynt: Arduino ve Sd kart modülü
« Yanıtla #8 : 23 Nisan 2015, 01:07:38 »
Elimdeki kart sandisk idi bu arada :)
Sağda solda bakındım uyumluluk listesi tadında bir şeyler var mı diye ama bulamadım. LC Studio diye Çinli firmanın uyduruk ürünü için uğraşmamışlar o kadar :)
Elin Amerikalısının elinin altında var, 3-5 dolar fazla verip kalitelisini alabiliyor.

Bu arada okuma falan entegre ettim devreme, sağlam gürültü potansiyeli varmış SPI ile çalışan cihazların. Uzun uğraşlardan sonra 6502'nin IRQ ve NMI bacaklarına 47nf kondansatör ile takviye yaptıktan sonra ancak kendine geldi devre. Şu an düzgün çalışıyor şükür.