Gönderen Konu: Xbox clock capacitor meselesi  (Okunma sayısı 10969 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Xbox clock capacitor meselesi
« : 02 Temmuz 2018, 03:54:10 »
Selamlar,
Bir süredir izlediğim her videoda bir "Xbox clock capacitor" muhabbetidir gidiyor. Anakart üzerindeki bir kondansatörün mutlaka sökülüp atılması gerektiğini söylüyorlar. Hangi kondansatörden söz ettiklerini bulmak zor değil de, mesele tam olarak nedir pek öğrenemedim. Sizin bilginiz var mıdır?
Sevgilerle, LP

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
Ynt: Xbox clock capacitor meselesi
« Yanıtla #1 : 02 Temmuz 2018, 11:44:34 »
 1.6 Surumu harici board' larda bu kapasitorun akma egilimi oldugunu soyluyorlar. Bazi kaynaklar 1.4 ve 1.5 icin olasi diyor, bazi kaynaklar 1.1 ve 1.5 arasi diyor. Ama 1.6 surumu disinda bu sorunu yasamis bir suru Xbox var gibi gozukuyor. Ben de ilk defa duyuyorum.

Through hole kapasitorun akmasi sizmasi garip hani.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2018, 14:02:48 »
Kondansatörü kesip atıyor, yerine yenisini de takmıyorlar. Garip.  ???

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 02 Temmuz 2018, 14:55:15 »
 Board 1.6 revizyonu degilse sokup atmak en iyi secenek gibi gozukuyor.

Alıntı
Why remove it?: Essentially, on all motherboard models EXCEPT v1.6, Microsoft chose a cheap super capacitor to power the clock while your console is off. At around the 10 year mark after the console was made, people noticed that the capacitor -- which is filled with acid -- corroded it's way through the capacitor and leaked all over their motherboards, causing permanent damage. Essentially if this capacitor is not removed, the console is just a ticking time bomb that will eventually kill itself.

Are there any negative effects from removing this capacitor?: If your motherboard is a revision 1.6 motherboard, you will need to replace the capacitor with a new one, or else it won't boot (though it is unnecessary to remove it because they are different capacitors than previous models). If your console is on a very old softmod or BIOS version, it may not have the "clock loop" fix and will be stuck in a boot loop until you manually fix it by adding a font file to the HDD (Ernie font) or the latest MSDash, so make sure to update your softmod first if you haven't. Otherwise, the only thing affected is that the system time will not be accurate once unplugged.

How can I remove it?: First make sure to update your softmod to one that includes the clock loop fix, if you currently have a softmodded Xbox. You can follow either a YouTube guide, or one like this to take apart your console. The capacitor is in the bottom left of the motherboard and looks like this. You can either desolder it, or gently rock it back and forth with your hands until it snaps off.

How can I tell if I have a 1.6 motherboard?: Boot the Xbox in dashboard mode (by powering up without a disc in the DVD-ROM drive). Go to Settings and then System Info. A disclaimer will scroll down and will eventually show you two version numbers: a "K:" value for the kernel and a "D:" value for the dashboard. If the K value is 5838, it is a revision 1.6 motherboard and you do not need to remove the capacitor. source

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #4 : 02 Temmuz 2018, 16:47:58 »
Bilgiler için çok teşekkürler, iş çıktı demektir, uğraşacağız yine.  ???

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Temmuz 2018, 17:53:19 »
Olmadi RAAT' in birinde getirirsin kopaririz. Bes dakikalik is gibi gozukuyor.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #6 : 03 Temmuz 2018, 23:43:05 »
Olmadi RAAT' in birinde getirirsin kopaririz. Bes dakikalik is gibi gozukuyor.

hmm, bendekine de bakmam gerek bu durumda.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #7 : 04 Temmuz 2018, 10:00:58 »
Selamlar,
Bir süredir izlediğim her videoda bir "Xbox clock capacitor" muhabbetidir gidiyor. Anakart üzerindeki bir kondansatörün mutlaka sökülüp atılması gerektiğini söylüyorlar. Hangi kondansatörden söz ettiklerini bulmak zor değil de, mesele tam olarak nedir pek öğrenemedim. Sizin bilginiz var mıdır?
Sevgilerle, LP

Yahu kendimize bu kadar bakmıyoruz, hayatın akışına bırakmışız. Bırakın, gittiği yere kadar çalışsın, bizler gibi yani ;)

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #8 : 04 Temmuz 2018, 20:36:26 »

Kopar kardesim sen de kopar, herkes koparsin. Bakim ve onarim konularinda daha saldirgan bir politika izlememizin vakti gelmisti. Retro hayatimizi yedi bitirdi serefsiz kapasitorler.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #9 : 04 Temmuz 2018, 23:00:15 »

Kopar kardesim sen de kopar, herkes koparsin. Bakim ve onarim konularinda daha saldirgan bir politika izlememizin vakti gelmisti. Retro hayatimizi yedi bitirdi serefsiz kapasitorler.

hayatımdaki en iyi şey o kapasitördü. onu söküp koparmak çok zor olacak. ama başarmalıyım.

Şu müzik eşliğinde ağır gösterimde kapasitörün parçalanarak board üzerinden koptuğunu hayal edin.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Temmuz 2018, 23:08:36 »
Muzigi dinleyince gozumde fazlasi canlandi. Daha cok, elinde beyzbol sopasiyla butun retro edevata girismis halini dusundum, cook yavas cekimde. Havada ucusan abs parcalari, patlayan crt tupler, keyboard tuslari...

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #11 : 05 Temmuz 2018, 03:23:49 »
ms hardwarelerinde görülen klasik build quality'sizliği. tarzanca için özür dilerim. ayrıca o cap gereksizse neden var? nerenin clock'u bu, o olmadan clock nereden frekans alıyor?

Çevrimdışı fullgrim

• Retro Meraklısı
    • Adventure Attacks!
« Yanıtla #12 : 07 Temmuz 2018, 00:02:59 »
Nedir bu retro topluluğunun elektrolitik kondansatörlerden çektiği? Tamam kendin patladın da, çevreye neden zarar veriyorsun? İntihar komandosu!

Merak edip '98 model (SCPH-5502 C) Playstation'ımın anakartını inceledim (en az 10 yıldır kutusundan çıkmadı), görüntü tertemiz. Açtım 2 saat In Cold Blood oynadım, en ufak sıkıntı yok, Japon malı olup da taş gibi sağlam çıkmayan ürün görmedim zaten.

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #13 : 29 Kasım 2022, 12:56:28 »
Bir de bunu hortlatayım, bu cap supercap denen nanedenmiş.

https://en.wikipedia.org/wiki/Supercapacitor

Ne cap ne li-ion battery, 2.5v 1F görünce oha dedim zaten. Bu ebatta 1F tutan cape asit akıttığı için küfredilmez saygı duyulur. Bayağı da pahalı meret.

Bir de şahsen bios pillerinde gıcık kaptığım CR2032'yi kablolu dişi sokete puntoladıktan sonra makaron benzeri genişçe bir kılıfa sokup anakarttan uzağa bir yerlere konumlandırma olayı var. En son punto yapamadığım için slim ps2'nin cr2032'sini orjinalinden söktüğüm ayaklara eriyen bant tabir edilen kauçuk bantla sıkıca sardım, mis gibi tuttu. Eski bir ibm t42 laptopuysa saldım. Pil işini güncel PC anakartlarındaki gibi yapsalar ölüyorlar bazıları.