Gönderen Konu: Anlık Push bildirimler ve @ etiketleri  (Okunma sayısı 15819 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Anlık Push bildirimler ve @ etiketleri
« : 10 Mayıs 2019, 16:48:12 »
Modern hayatın anlık mesajlaşmasına bir adım atabilmek amacıyla (gerçekten çok uzak kalmıştık), forumumuza Push altyapısı ekledik. Ama bu çakma PUSH, sadece browserlarda çalışan cinsten. Ama altyapı yerinde. Bir çılgın proje diyebiliriz. windows uwp, iphone, android vb. için gerekli api anahtarlarını oluşturacak zaman henüz yok.

Ayrıca, madem sosyal medya işine bulaştık, @ tipi menion'lar da artık etkileşimli. Birinin adını @+3 harf yazdıktan sonra çıkan listeden seçerek yazarsanız, o kişi forumumuzdan e-mail almayı etkinleştirdiyse ona bir haber gidiyor.

Vatana millete hayırlı uğurlu olsun.

PUSH için nasıl abone olunur? Eğer mobil olmayan bir browser kullanıyorsanız, sayfanın en üstünde forum avatar resminizin yannda gözden kaçırmanızın mümkün olamayacağı bir buton göreceksiniz. Ona basınız. İptal etmek için tekrar basınız.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Ynt: Anlık Push bildirimler ve @ etiketleri
« Yanıtla #2 : 10 Mayıs 2019, 17:19:37 »

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 10 Mayıs 2019, 17:45:03 »
Iliklerime kadar durtuldugumu hissettim. Eline saglik, tesekkur ederim.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #4 : 10 Mayıs 2019, 17:56:09 »
Foruma ibm t43'ten baglaniyorum, retro bunu gerektirir! Neyse daha fazla push'mayayim. :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 11 Mayıs 2019, 12:22:05 »
Evet, yeni öğreniyoruz bu olayları, henüz çıraklık dönemimiz. Sitemizde bir font'un linki http kaldığı için push notification bazı platformlarda register edilemiyormuş meğer. Bu sorunu düzelttim fakat Şimdiye kadar üyebutonuna basmış olan arkadaşlar (@Ref @Attilan  @Blockmind @Alcofribas ); tekrar butona basmaları gerekiyor. Doğru şekilde üye olmuş olanlar Abone ol bağlantısının "Push Abonelik İptal" bağlantısına dönüştüğünü görmeliler.

Doğrusu push bildirimler ilginçmiş, Edge browser ile üye olduğumda browser kapalı olsa dahi windows bildirim merkezine bildirimler düşmeye devam ediyor.

Sonuç, şu anda push anlık bildiriler apple safari dışında tüm browserlar için çalışıyor. Android, IOS, Alexa, Fire için çalışmalar yıllar içinde tamamlanacaktır :D

Tekrar kısaca özetliyorum:

* Mention verince eğer forumdan email alma ayarınız açıksa (default açık), size email gönderilir, push abonesi iseniz ekranınıza bildirim gönderilir.

*Herhangi biri foruma mesaj atarsa, email ayarınızda özellikle belirtmediyseniz (default kapalı) size email gönderilmez, push abonesi iseniz bildirim gösterilir.

Email bildirimleri kuyruğa alınır ve tek tek gönderilir. Email bildirimleri kullanıcı sayısına göre bir saate kadar gecikebilir.

Foruma ibm t43'ten baglaniyorum, retro bunu gerektirir! Neyse daha fazla push'mayayim. :)

Ben de diyorum bu işletim sistemi ne, linux'un garip bir distrosu. O sen miydin?

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #6 : 11 Mayıs 2019, 13:43:08 »
Ben de diyorum bu işletim sistemi ne, linux'un garip bir distrosu. O sen miydin?

evet, laptop eski olunca debian tabanli pixel os yukledim akiyor simdi 8) simdi de dosbox yuklemeye calisiyorum, linux'ta dos oyunlari qeyfi kips :)

https://www.raspberrypi.org/blog/pixel-pc-mac/

Çevrimdışı fullgrim

• Retro Meraklısı
    • Adventure Attacks!
« Yanıtla #7 : 11 Mayıs 2019, 16:40:19 »
Bug report edeyim: Push bildirimlerine abone ol diyorum, ardından izin de veriyorum ama iptal bağlantısına dönüşmüyor [Firefox 66.0.5 - 64 bit, tüm eklentiler devre dışı, ublock origin de pasif). Zaten browser kapanınca tüm geçmişi sil dediğim için benim işime yaramayacak zaten ama belirteyim dedim.

Dünkü mention da çalışmamıştı (ayarlarda her şey açık), şimdi kendime mention vereyim, belki çalışır =)
@fullgrim

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #8 : 11 Mayıs 2019, 16:54:56 »
Garip bir şekilde benim dışımda kimsenin kullanıcı adı register olmuyor (daha önce oluyordu, arada birşeyi bozdum).

Browser dev konsolu > applications > service workers altında retrojen'i bulunuz, kontrol ediniz, "deleted" görünüyorsa bir şekilde blokluyor browseriniz. Eğer yeşil lambası yanıyorsa,
Update edip herhangi bir uyarı/hata üretip üretmediğini kontrol edebilirsiniz.

Bulgularınızı paylaşırsanız anlaşabiliriz sanırım. Push işi birhayli karışık, elle konfigüre etmek zor, bu işi otomatik yapan bir yazılım bulmak lazım :9

Çevrimdışı fullgrim

• Retro Meraklısı
    • Adventure Attacks!
« Yanıtla #9 : 11 Mayıs 2019, 19:48:50 »
Push için sorun Firefox'taymış, Google Chrome'da sorunsuz abone oldu, Push test mesajı da gönderdim, windows arayüzünden bildirim geldi.

Firefox tarafında service worker'lar nedense hiç yüklenmiyor [sadece retrojen değil hiçbiri], about:config'de ilgili tüm ayarlar da aktif, şimdilik çözüm bulamadım, bulursam mesajı editlerim.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #10 : 11 Mayıs 2019, 19:57:10 »
Push için sorun Firefox'taymış, Google Chrome'da sorunsuz abone oldu, Push test mesajı da gönderdim, windows arayüzünden bildirim geldi.

Firefox tarafında service worker'lar nedense hiç yüklenmiyor [sadece retrojen değil hiçbiri], about:config'de ilgili tüm ayarlar da aktif, şimdilik çözüm bulamadım, bulursam mesajı editlerim.

Evet, push servisleri herkesin yabancı olduğu bir konu ama yakında b.ku çıkar. Spam'e çok müsait diye aşırı katı tutuluyor, chrome da bir sürü protokol geliştirmiş bloklama üzerine.

Ben whatsapp gruplarından kurtulalım diye küçük adımlarla forumu instant messaging ayarına çekmek istiyorum. Bakalım ne olacak.

Çevrimdışı fullgrim

• Retro Meraklısı
    • Adventure Attacks!
« Yanıtla #11 : 11 Mayıs 2019, 20:06:52 »
Ben whatsapp gruplarından kurtulalım diye küçük adımlarla forumu instant messaging ayarına çekmek istiyorum. Bakalım ne olacak.

Whatsapp'i tamamen elimine etmek için telefonlarda da rahat kullanılabilen bir sistem gerekli sanırım.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #12 : 11 Mayıs 2019, 20:21:54 »

Whatsapp'i tamamen elimine etmek için telefonlarda da rahat kullanılabilen bir sistem gerekli sanırım.

Whatsapp çok kapalı, geyikte aşırı derine iniliyor, forum için yarı public bir ortam lazım. Yani whatsapp'daki ©ciddi© grubu gibi birşey yeterli olacaktır. Diğer geyikler whatsapp'da kalabilir.

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #13 : 13 Mayıs 2019, 01:20:14 »
Olmuyor! Çalışmıyor!!! Kolon CD keyim de var ama buna rağmen Puşt Mesajlara Abone Olun butonuna tıkladığımda hiçbir şey olmuyor. Firefox kullanıyorum.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #14 : 13 Mayıs 2019, 19:54:27 »
Olmuyor! Çalışmıyor!!! Kolon CD keyim de var ama buna rağmen Puşt Mesajlara Abone Olun butonuna tıkladığımda hiçbir şey olmuyor. Firefox kullanıyorum.

Alalaa, sadece bende mi çalışıyor bu meret :D Bir kişi firefox ile kayıt olmuş ve çalışıyor görünüyor. Cevabım yok...

Sanki normal hali çalışıyormuş gibi, şimdi de android push'ları kurdum bugün. Ama bende android telefon kalmadı. Androidciler bir deneyebilir mi?