Gönderen Konu: SGI O2 Hakkında.  (Okunma sayısı 15826 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
SGI O2 Hakkında.
« : 03 Şubat 2020, 22:21:56 »
Selamlar, facebook grubunda gören olmuştur, geçenlerde bir o2 aldım ve kurcalıyorum. Şu ana kadar yapmak isteyip yapamadıklarım:

-eizo t566 crt monitörde sorunsuz görüntü alamadım, ekranda görüntü var ama hatalı, görüntüde yeşil tint var, sync on green desteklemesi gerekiyormuş, t566'nın speclerinde SoG desteklediği yazdığı halde düzgün görüntü alamadım, iki farklı d-sub kablo denedim bu arada, sorun kabloda değil. Görüntü hp lp2275w lcd monitörde sorunsuz bu arada.

- irix'i yeniden kurmak, bunun için önce cd set düzmek gerektiğini keşfedip ilgili cd'leri yazdırdım. bugünkü denemelerim başarısız, cdrom'u iyice temizleyip farklı cd setleriyle deniyorum. denediğim set 6.5 installation tools ve foundation-1, foundation-2'den oluşuyordu. f1 ve f2'yi aynı yerden indirdiğimi biliyorum ama installation tools farklı olabilir diyerek bu sefer de aynı installation tools cd'si ile overlays2 ve overlays3 cd'lerini deneyeceğim, çünkü bu installation pakette gelen overlayler bunlardı, ondan eminim. şu anda herhalde overlay=foundation modundayım, en son debian woody'yi böyle bir cd setleriyle kurmuştum, ona benziyor, neticede nix ama tabii 25+ yaşındaki cdrom'un kondisyonu işi karmaşıklaştırıyor, crc hatası alınca acaba cd setleri karıştırdığım için mi böyle oluyor tam anlayamadım.

-başka bir seçenek de network kurulumu, bunun için bir kaç çözüm var ama henüz girmedim. cdrom'dan tamamen umudu kesersem o tarafa yoğunlaşacağım.

şimdilik aklıma gelenler bunlar, sizlerin de yazacakları-soracakları-önerileri olursa başlık akar gider herhalde :)

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
Ynt: SGI O2 Hakkında.
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2020, 10:45:29 »
base ve overlay installation hk. guzel link, burda bulunsun.

http://triton.iqfr.csic.es/guide/man/instguide/chapter_3.htm

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2020, 17:22:16 »
base installation çok zorladı  :o düzgün set kombosunu bulmak için kaç cd yaktım bilmiyorum, artık elimdeki setin doğru olduğuna eminim, ayrıca system installation konusunda da tecrübe edindim, ancak hala hatalar alıyorum, mkfs yetmedi fx ile hdd'yi tarattım log 0 error, cdrom'da da sorun olduğunu sanmıyorum çünkü installation tools her seferinde ve her cd'de sorunsuz boot oldu, ne zaman ki overlay-foundation-application cd'lerini okutup done diyor ve inst'den go diyorum, o zaman errorlar başlıyor.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2020, 18:32:18 »
Elinde başka CRT var mı ve onunla denedin mi?

Cd-rom SCSI mi? Normal PC'ye bağlayıp test edilebiliyor mu?

Şuralara gözatmış mıydın?

https://comp.sys.sgi.hardware.narkive.com

http://www.futuretech.blinkenlights.nl/6.5inst.html

https://software.majix.org/irix

https://hardware.majix.org/computers/sgi.o2

https://hardware.majix.org/computers

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #4 : 04 Şubat 2020, 23:30:02 »
evet abi cdrom scsi, elimde pc için scsi controller yok olsa keşke de denesem. başka crt de yok ama o secondary bir problem şu anda, görüntü lcd'de sorunsuz. bakıyorum linklere, sağol. belki kapsamlı bir irix kurulum guide'ı yazılabilir çünkü prosedürü ezberledim artık (tabii önce kendi irix'imi başarıyla kurmam lazım) ama böyle bir şey kimin ne işine yarar veya ilgisini çeker, ayrıca retrojen ortalaması için zor bir iş de olmadığından değer mi bilemedim. yine de belki türkçe'de bir ilk olur.

bu arada kurulumda iki farklı tipte hata alıyorum, kelimesi kelimesine not almadım ama biri kabaca crc checksum verip arşiv kaynağı corrupted diyor, ötekindeyse kurulmak üzere işaretlediğim bu dosyalar bu distro'ya ait değil diyor. irix'te şöyle bir şey var, installation tools bir cd'de, bu ilk cd'den miniroot denen installation ortamını yüklüyor, disk partitiondır paket repo indexlemedir setuptır bunlar bu cd'den yürüyor, sonra sistemin kendisi de ayrıca bir veya iki cd'de, netscape filan gibi extra yazılımlar başka bir cd'de, developmoent tool'lar da gene başka bir kaç cd'de geliyor ama dev'ler opsiyonel, bunların hepsini local repository olarak önce bir okuyup indexliyor, tamam elimdeki cd'ler bitti hepsi bu kadar deyince kuruluma geçiyor, işte o aşamada patır patır hata veriyor. bu cd'lerin hepsi birbirbiriyle uyumlu olacak bir set yapamadım. verdiği hatanın sadece cd okuma hatası olmadığına eminim, conflicts diyor bu hatalara ama çakışma değil, biraz forumları gezdim de genelde yaşanan bir durum. conflict'siz kurulum baya kastırıcı bir iş, repolarda yani indirdiğm cd'lerde sıkıntı var gibime geliyor, artık network install için linux box kuracağım, bir de böyle bir yöntem var zira cd ile uğraşmaktan bıktım.

işte şu linkteki:
http://www.futuretech.blinkenlights.nl/6.5inst.html

şu komutu ezbere yazarım artık :P :
boot -f dksc(X,Y,8)sashARCS dksc(X,Y,7)stand/fx.ARCS --x

ama sonrasında olması gerektiği gibi yürümüyor, mesele kurulum yöntemi değil de "conflict" denen hataları almamakta.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 04 Şubat 2020, 23:41:00 »
belki kapsamlı bir irix kurulum guide'ı yazılabilir çünkü prosedürü ezberledim artık (tabii önce kendi irix'imi başarıyla kurmam lazım) ama böyle bir şey kimin ne işine yarar veya ilgisini çeker, ayrıca retrojen ortalaması için zor bir iş de olmadığından değer mi bilemedim. yine de belki türkçe'de bir ilk olur.

ilk ve tek olur. Türkçe her kaynak önemli, ama o kaynağın içinde deneyimlerinin olması nette bulunan diğer kaynaklardan ayıracaktır. Ben ilgiyle takip ediyorum, belki birgün biriniz sgi'sini atmak isterse lazım olacaktır bana. :P

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #6 : 04 Şubat 2020, 23:51:30 »
belki kapsamlı bir irix kurulum guide'ı yazılabilir çünkü prosedürü ezberledim artık (tabii önce kendi irix'imi başarıyla kurmam lazım) ama böyle bir şey kimin ne işine yarar veya ilgisini çeker, ayrıca retrojen ortalaması için zor bir iş de olmadığından değer mi bilemedim. yine de belki türkçe'de bir ilk olur.

ilk ve tek olur. Türkçe her kaynak önemli, ama o kaynağın içinde deneyimlerinin olması nette bulunan diğer kaynaklardan ayıracaktır. Ben ilgiyle takip ediyorum, belki birgün biriniz sgi'sini atmak isterse lazım olacaktır bana. :P

atmak mı  8)

eğer ne biçim dangır dungur gidiyorsuın diye kimsenin itirazı olmazsa ben tüm süreci burada bu şekilde kendime de notlar alarak ilerletip sonunda eli yüzü düzgün bir şey yazmak isterim.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #7 : 05 Şubat 2020, 00:45:40 »
böyle birşeye kimsenin itirazı olmaz. Bir Sgi günlüğü olarak kaydını tutmuş olursun biz de bakarız.

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #8 : 05 Şubat 2020, 01:36:25 »
böyle birşeye kimsenin itirazı olmaz. Bir Sgi günlüğü olarak kaydını tutmuş olursun biz de bakarız.

tamamdır.

cdrom lenslerinde bir çeşit güç potansiyometresi oluyor (kafa ayarı bitti mi sandınız :P ) ps1'den bildiğim bir trick olarak onunla oynamayı deniyorum, önce en sağa getirdim cdrom hiç çalışmadı, şimdi en solda, bariz daha hızlı ve güçlü çalışıyor. %18-30 arası hata yok. %18'den itibaren sayısız hata verirdi.  8) galiba oluyor...

edit: %86'da cdrom koktu, sistem kapandı  ;D bugünlük pes..

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #9 : 05 Şubat 2020, 10:46:43 »
O cdrom pert olmuş, geçmiş olsun. scsi ide adaptör daha modern bir cdrom kullansan olmuyor mu?

Çevrimdışı codewarrior

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #10 : 05 Şubat 2020, 12:00:13 »

Ref de yazmış ama tekrarlayayım. Bildiğiniz gibi pot ayarı lense giden akımı değişken bir direnç ile kısıp açmaktan ibaret. Lensin önünde hiçbir başka koruma olmadığı için kaldıramayacağı bir akıma çıkarsanız lens geri döndürülemez olarak zarar görür ne yazik ki. Pot ayarları genelde milimetriktir bu sebepten dolayı.

PS1'lerin (ve hatta PS2'lerin) lensleri piyasa genelinin çok üstünde kalitelidir -- bitiş yılına yakın çıkan modeller hariç. Dolayısı ile onlarda pot ayarında epey açılabilirsiniz. Ama genelde bu kadar kaliteli lensler olmuyor diğer cihazlarda. Aklınızda olsun

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #11 : 05 Şubat 2020, 17:43:24 »

Ref de yazmış ama tekrarlayayım. Bildiğiniz gibi pot ayarı lense giden akımı değişken bir direnç ile kısıp açmaktan ibaret. Lensin önünde hiçbir başka koruma olmadığı için kaldıramayacağı bir akıma çıkarsanız lens geri döndürülemez olarak zarar görür ne yazik ki. Pot ayarları genelde milimetriktir bu sebepten dolayı.

PS1'lerin (ve hatta PS2'lerin) lensleri piyasa genelinin çok üstünde kalitelidir -- bitiş yılına yakın çıkan modeller hariç. Dolayısı ile onlarda pot ayarında epey açılabilirsiniz. Ama genelde bu kadar kaliteli lensler olmuyor diğer cihazlarda. Aklınızda olsun
fiziksel olarak olsa bile bios-irix driverı uyar mı, sanmam.

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #12 : 05 Şubat 2020, 17:46:37 »

uyarı için sağolun, bu cihaz bitmiş zaten, o yüzden risk alıyorum bari son bir install çıkartsın diye ama asıl makinenin o esnada random shutdown olması hoşuma gitmedi. cdrom bir şekilde hallolur, er geç linux üzerinden remote install işini çözerim filan ama psu veya sistem boardu gidikse geçmiş olsun.

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #14 : 08 Şubat 2020, 22:19:11 »
http://techpubs.spinlocksolutions.com/irix/remote-irix-6.5-installation-from-linux.html

şu guide'a göre adım adım gidiyorum ama bootp request alıp cevap veremiyor, neden olabilir? ilgili log ekranını birazdan atıyorum, belki çözebilecek *nix power user vardır :)

EDIT:

bootp ile değil ama işlem tamam:

crt'deki sync on green issue ayrıca devam ediyor tabi.

ek:

bir ara şunun gibi bir şeyle ssd'ye geçmeyi deneyeceğim. tabii önce yeniden irix kurulum için bootp veya cdrom kanallarını temizlemem lazım.

https://www.addonics.com/products/adsalvd160.php

ek: 15 pin dsub'daki 13-14 no'lu sync pinlerini kopartınca görüntü düzeldi. bu bilginin kaynağı şurası
Alıntı yapılan: dexter
Re: New (to me) O2 - sync on green question
It might be that the O2 outputs both sync on green and separate vertical and horizontal signals. Uunix suggestion of getting a different cable will work if you break off the sync pins. These are pins 13 and 14. Do this on an old VGA cable so lillte is lost when you make an error.
This way the monitor will sync only on Green.

şimdi sıra networkingte: makine inatla düzgün tcpip konfigürasyonu almıyor. özellikle dns resolve ve default gateway çalışmıyor. ne dhcp ne de manual konfigle nete (netscape'i web'e) çıkartamadım ama üzerinde default koşan web server'a lan'daki diğer makinelerden ulaşabiliyorum.

sistem adminliğin yürek yemiş olmayı gerektirdiği günlerde işler çok zormuş.