Gönderen Konu: Comet Notebook'a Dair  (Okunma sayısı 6106 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı themadprogramer

• Retromanik
Comet Notebook'a Dair
« : 15 Mart 2020, 03:05:25 »
Bunu bugün keşfettim, zamanında şu Monster'lardan da önce de bizim yerel "notebook" varmış.

Comet diye geçen bu cihaz, 4 adet pille çalışıyor.  ;D  Şu eski cep bilgisayarlarından bir gıdım gelişmişinden laptop yapmışlar. Araştırıyım dedim ama sanırım baya unutulmuş gitmiş, anca Cumhuriyet'te şöyle bir kesit buldum bahsinin geçtiği.

Nedir, nereden geldi, nereye gitti diye bilen kimse var mıdır?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Comet Notebook'a Dair
« Yanıtla #1 : 15 Mart 2020, 10:00:22 »
Bunlar büyük ekranlı organizerdan başka birşey değil. Gazeteler veriyordu. Hani dedeler falan torunlara sürpriz yapmak için ne olduğunu tam da bilmeden kupon biriktirir ya, işte o cinsten işler için biçilmiş kaftan. Adı laptop/notebook mu laptop/notebook, yemin etsen başın ağrımaz. Mağazalarda falan satıldığını ne gördüm ne de duydum. Benim gözümde kılıfına uydurulmuş dolandırıcılık ürünü.

Hala öyle mi bilmiyorum ama bitpazarına gittiğim yıllarda epey çıkardı bunlardan. Kimse de dönüp bakmazdı.

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2020, 14:42:54 »
Bunlardan bizim evde vardı. Alco'nun dediği gibi gazeten almıştık. Başka yerde ayrıca satıldığını hiç görmedim.

Sistem programların çalıştırıldığı GUI ile açılıyor. Oradan çıkınca DOS'a düşülüyor. Ne tip CPU kullandığını bilmiyorum. Her şey anakartın üzerinde Chip on Board tipi bir entegrede toplanmış. Gerçek bir bilgisayarla NULL modem kablosu üzerinden veri alış verişi yapılabiliyordu. Uygun kablom olmadığı için hiç deneyemedim. Kayıt ortamı olarak kullanılan flash belleğin aynı zamanda sistem belleği olduğunu zannediyorum. İçindeki kelime işlemciyle bir şeyler yazmayı denemiştim. Ben yazdıkça sistem yavaşlıyordu. En sonunda kullanılmaz hale geldi.

Kısaca özetlemek gerekirse bilgisayardan anlamayan kullanıcıların parasını çarpmak için üretilmiş bir ürün.
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #3 : 15 Mart 2020, 17:33:37 »
Bunlar büyük ekranlı organizerdan başka birşey değil. Gazeteler veriyordu. Hani dedeler falan torunlara sürpriz yapmak için ne olduğunu tam da bilmeden kupon biriktirir ya, işte o cinsten işler için biçilmiş kaftan. Adı laptop/notebook mu laptop/notebook, yemin etsen başın ağrımaz. Mağazalarda falan satıldığını ne gördüm ne de duydum. Benim gözümde kılıfına uydurulmuş dolandırıcılık ürünü.

Hala öyle mi bilmiyorum ama bitpazarına gittiğim yıllarda epey çıkardı bunlardan. Kimse de dönüp bakmazdı.

Ben bitte rastlasam alırım, hem organizer merakım var hem de dot matrix lcd'si iyi duruyor.  ;D