Gönderen Konu: Tozlu Raflar: 8bit işlemciler  (Okunma sayısı 13536 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Tozlu Raflar: 8bit işlemciler
« : 02 Kasım 2011, 09:48:08 »
Program harika olmuş arkadaşlar, benim gibi yıllanmış bir 8bit-sever'i bile aydınlatmayı başardı, levent ve murat'a teşekkür ederim.

İzlerken aklıma gelen rastgele fikirleri buraya dökmek istiyorum:

6502 üzerine eksper sayılmam ama, 6502'nin asıl problemi I/O işlemlerine sahip olmaması diye biliyordum. Yanılmıyorsam, 6502'de tüm donanımlar memory mapped çalışmak zorunda. Bu arada o kısmı bir daha izledim de, levent arada "giriş çıkış yok" diye 0.1 saniye içinde söylemiş... Fakat register sayısının 3 olması belki bir kısıtlama ama, işlemlerin direkt ram üzerinde yapılması da bir avantaj, z80'de işlem yapmadan önce bilgileri ram'den register'lara almak gerekiyor.  Bu konuyu buralardan birileri açarsa süper olur.

Sonlara doğru işlemcilerle yazılmış, TR ve TS haflerini görünce sırada T.C.POLİS yazmasını istedim :D Baskında ele geçirilmiş 8bit işlemciler :D

Bir de gösterilen z80'in tarihine baktım da 89 senesinin 45. haftası, tarih itibariyle bir zx spectrumdan (bir ihtimal 128k) çıkmış olabilir :D Nec işlemci ise spectrumda daha fazla görünür, özellikle 83 yapımı bir d780'i issue3 spectrum içinde bulabilirsiniz.

Levent'in mos işlemcisi de yanlış okumadıysam 83 senesinin 30uncu haftasından, bu da bir c64'dendir diyebilir miyiz? Bilmiyorum c64'deki 6502 soketli mi?

Şimdi farkettim de 68000 ne kadar büyükmüş, hayvan gibi bir işlemci. Bu kadar devasa bir pakete konması şart mıymış acaba? Bacak sayısını anladım da, ya kalınlığı?

Neyse izlemek için:
http://www.teknoseyir.com/29071/gunumuz-islemcilerinin-dedeleri-8-bit-efsaneler/

Bu arada, xcom (ufo) incelemesi için,   murat "turn based bitti" deme cesaretinde bulunmuş, bak şimdi murat yeni neslin temsilcisi midir acabaa, ona hatırlatmak isterim, biz eski turn-based'ciler hala koltuklarımızın altında levye bulundururuz :) Ayrıca levent'i laser squad'ı c64'e mal etmiş, halbuki laser squad zx spectrum oyunudur, diğerleri porttur. Söylemeden geçemedim ;) Bu arada hiçbir zaman xcom'u bitirecek sabrım olmadı, fakat saygım sonsuz, incelemeden aldığım hava şu yöndeydi, xcom'un hala atılacak kurşunu var, çünkü "dune" gibi büyük finale ulaşabilmiş değil. Gunship2000 incelemesinde de murat'ın a500'ünün romunu sökme macerası çok güzel, yanında da getirmiş zavallı 500+'ın 2.04 rom'u. Adamlar rom satmışlar resmen :) Halbuki ucuzundan bir 1mb ram kart satın alıp taksa, hem 2mb amigası olur, hem istediği zaman kickstart'ı ram'e yükleyerek 1.3'e düşebilirmiş. Hey gidi günler... Acababa bu günler hangi türden hatalar yapıyoruz buna benzer.

Son olarak, levent'in bu başlığı okuyacağını varsayarak, görüntü kalitesi çok yüksek, bu sevindirici, bu da bazen zaten ekranda çok kısa tutulmak zorunda olan görüntüleri incelemek için görüntüyü durdurabilme lüksünü getiriyor. Bilmiyorum sadece ben miyim ama ekranın ortasındaki kocaman "videoyu oynat" butonu bu işe engel oluyor. Acaba oradaki butonu köşeye biryere almak mümkün müdür?

Çevrimdışı Ragnor

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Ynt: Tozlu Raflar: 8bit işlemciler
« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2011, 14:57:12 »
You are not allowed to view links. Register or Login diye görüyorum linkleri? Neden öyle oldu ki?

Edit: Hah, düzeldi şimdi. Videoları izleyeyim sonra yine yorum yaparım. Ama açıkcası bıktım turn-based öldü saçmalıklarından.

Edit2: Gittikçe daha çok ısınıyorum bu programa. Gerçi Pirates of Silicon Valley filmini yeni izlememinde sebebi olabilir bu bölümü özellikle sevmiş olmamın, bilemiyorum. Good work, though!

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #2 : 02 Kasım 2011, 17:41:42 »
@arda

Memory mapped I/O kullanılması 65XX ailesinin en büyük avantajı bence. Hem 'custom' çiplere, hem de video belleğine normal okuma-yazma şeklinde ulaştığınız için 'cycle' kaybı olmuyor. Amiga'daki mimariye benziyor. 65XX CPU ailesi, basit yapısı (56 komut var ve op-code'lar tek byte), pipeline mimarisi, hızlı komut işletim zamanları ile RISC çiplerinin atası gibi sanki. Bence en büyük handikapı 256 byte'lık yetersiz stack. Dolaylı I/O işlemlerini C128'in ekstra video çipi olan VDC'yi programlamaya çalışırken şahit olduğumda oldukça şaşırmıştım.

Memory mapped I/O kullanması, 16 bit'lik bellek limiti için aynı dezavantaj da olabiliyor, aynı bölgede RAM varsa ulaşım sıkıntı olabiliyor. Bu nedenle C64'deki 6502 varyantı olan 6510'da $0000 adresi bir I/O / MMU portu olarak kullanılıyor ve bellek konfigürasyonunu belirliyor. Buna ek olarak C128'de süper bir MMU var ve bellek konfigürasyonları (bank switch vb) bu adrese ek olarak MMU üzerinden yapılıyor.

Long live MOS65XX...

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 02 Kasım 2011, 19:04:55 »
Memory mapped I/O kullanılması 65XX ailesinin en büyük avantajı bence.

Avantaj mı? Yahu bu nasıl bir avantaj olabilir :D Mesela sid'in registerlerine nasıl ulaşılıyor c64 ile?

Çevrimdışı Cengiz Demir

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2011, 19:18:47 »
Daha önce de dediğim gibi teknik konulardan pek anlamam ben çoğunlukla okurum yada izlerim.

O yüzden programla ilgili farklı bir yorumum olacak..

Yorucu bir iş günü akşamı. Yemeğimi yedim bilgisayarıma oturdum.
Forumda ne var ne yok diye bakınca konuyu gördüm ve  programı açtım seyretmeye başladım.

Programı çok keyifle seyrettim ve kafamdaki iş yorgunluğu neredeyse hiç kalmadı gibi.

Kimisi  akvaryum seyreder kafa dinler. Kimisi müzikle , kimisi de iki tek atar.

Bizde böyle programlarla kafa dinlendiriyoruz .  Napalım bu modeller böyle işte...   :o

Program için Teşekkürler Levent ve Murat  :)

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Kasım 2011, 20:33:45 »
@arda

C64'de default bellek konfigürasyonunda $D000-$DFFF aralığında VIC-II, SID, CIA-1 ve CIA-2 çiplerinin register'leri bulunuyor. Örneğin SID çipinin yazmaçları $D400-$D41F aralığında yer alıyor (ek SID çipleri varsa bu yazmaçlar da 32 byte'da bir tekrarlanıyor, 2. SID için $D420-$D43F gibi). Her çip yazmacı da farklı davranabiliyor, örneğin SID yazmaçları write-only.

Aynı bellek aralığında ($D000-$DFFF) hem I/O yazmaçları, hem karakter imaj ROM'u, hem de RAM bulunuyor. VIC-II çipi hangi bellek konfigürasyonu olursa olsun bu alandaki karakter imaj ROM'unu doğrudan görüyor. V-C-II çipi ise 14 bit'lik bir adreslemeye sahip ve 64K sistem RAM'inin 16K'lık istediğiniz 4 bank'ından herhangi birini kullanabiliyor.

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #6 : 02 Kasım 2011, 22:15:29 »
Selamlar, programı beğenmenize sevindim. Amaç teknik detaylara pek girmeden bu işlemcileri hiç duymamış gençlere eski efsaneleri anlatmaktı, olabildiğince başarılı oldu sanıyorum.

Ref: Z80 gerçekten de ZX Spectrum'dan çıkma, ancak tam modelini bilmiyorum, ben sökmedim. MOS 6502'yi ise ben hurda bir 1541'den söktüm. Yine hurdalardan sökülen 6510 ve 8500 yetişmedi çekime. MOS 6507 ise PTT'nin azizliği sonucu 10 gün kadar geç kaldı.

"Videoyu Oynat" düğmesi konusunu not aldım. Videoları oynatmak için hazır bir yazılım kullanılıyor, hangisi bilmiyorum ama değişiklik mümkünse halledilir mutlaka. Ben TeknoSeyir'de altyapı konusuna hiç bulaşmamayı seçtim, o yüzden detaylara uzağım.

Laser Squad'ın ilk olarak Spectrum'da çıktığını bilmiyordum. Benim o oyun hakkında tek hatırladığım deli gibi zevk alarak oynadığım. Bir de elimde manuali falan olsaydı kimbilir nasıl uçardım.

Bu hafta içinde bir de 16 bit işlemciler üzerine videomuz yayınlanacak. Ancak dürüstçe söylemek gerekirse 16 bit videosu beni tam tatmin etmedi. Temin etmek istediğim tüm işlemcileri temin edemedim, fazla lezzetli olmadı.

Sevgiler, selamlar, LP

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #7 : 03 Kasım 2011, 01:29:31 »
Programı keyif alarak izledim. Bu arada TC. POLİS yazısını ben de bekledim orada. Yanında biraz da örgütsel doküman (6502 Reference Guide falan) olacak tabi :)

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #8 : 04 Kasım 2011, 20:37:56 »
super olmus Levent Hocam. ben de cok severek izledim. Register aciklayisin da cok verimli idi. Diline saglik