Gönderen Konu: Vestel Goldstar MSX FC-200 arızalar zinciri  (Okunma sayısı 10044 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Vestel Goldstar MSX FC-200 arızalar zinciri
« : 01 Nisan 2022, 17:40:11 »
Merhaba,

Fırsat buldukça kenarda duran arızalı makinalarımı tamir etmeye çalışıyorum. Bugün de Türkiye'nin ilk yerli bilgisayarı sloganı ile piyasaya çıkan, tam adıyla "Vestel Goldstar MSX FC-200" modelinin tamir aşamalarını anlatmaya çalışacağım. Hazırsanız başlayalım :)

Bu makina yaklaşık iki yıl önce elime geçtiğinde pek de iyi durumda değildi, üzerine ağır bir şey düşmüş gibi klavye içeriye çökmüştü (kiri pası saymıyorum artık onlar standart geliyor bu yaştaki makinalarda). Henüz hiçbir müdahalede bulunmadan denemek için fişe taktım ve çalıştı, ancak görüntüde biraz titreme vardı. Kısa bir süre sonra görüntü tamamen gitti, güç ışığı da söndü. Büyük ihtimal güç kaynağı gitti diye düşündüm. Büyük bir arıza oluşmadığını umarak içini açtım. Ancak ekranda titreyen görüntüyü gördüğümde hemen kapatmayıp kısa süre de olsa açık tutmam hataydı, işte bu sorunlar silsilesinin başlagıcı oldu.

1- Güç kaynağı tamiri:

Güç kaynağının anakarta bağlanan fişini çıkarıp ölçtüğümde hiçbir voltaj olmadığını gördüm, tabi önce sigortayı kontrol ettim, sağlamdı. Sorun kapasitörler olsa iyi kötü bir akım ölçmem gerekirdi diye düşünerek büyük soğutucu alüminyum levhaya vidalanmış olan voltaj regulatörlerini kontrol etmeye karar verdim.

Bu ilk müdahale iki yıl kadar önce olduğundan tam değerleri hatırlamasam da 40A str9005 olanın düzgün bir değer vermediğini hatırlıyorum. Bir de yine güç kaynağının devre kartı üzerindeki 7912 regülatörü de hiçbir değer göstermiyordu.

İkisini de değiştirdim, voltajları kontrol ettim +12v, -12v, +5v hepsi yerli yerindeydi güç kaynağı sorunu çözülmüş görünüyordu.
Fişe takıp çalıştırdım, beklendiği gibi bu defa güç ışığı yandı ama ekranda hiçbir hareket yoktu, no signal.
Voltajlara tekrar baktım sorun yok, emin olmak için bir atx güç kaynağı ile de denedim yine no signal. Güç kaynağı muhtemelen tamir olmuştu ortada başka bir sorun daha olmalıydı.

2- Sinyal yok (no signal) tamiri:

İnternet üzerinden araştırmaya geri döndüm, şayet görüntü çıkışı haricinde bir sorun olsa en azından ekrana bir sinyal gelmeli sonucuna ulaştım. Bu doğrultuda devam edince şüpheler anakart üzerinde dikine şekilde monte edilmiş olan TV encoder kartına odaklandı.

Bu kart üzerindeki LVA510 entegresi sıklıkla bozulabiliyormuş. Buralarda bulamadığım için aliexpress'ten tedarik edip değiştirdim ve sinyal geldi ama siyah ekran şeklinde :/
Neyse en azında bir gelişme kaydetmiş olduk, bu tv encoder kartı ile biraz daha uğraştım ama siyah ekrandan başka bir sonuç çıkmadı.

3- Siyah ekran (black screen) tamiri:

Bunun üzerine görüntüyü işlemekten sorumlu 9128 vdp entegresinin 16kb ramlerine ve 64kb ana bellek ramlerine odaklandım, tek tek söküp soketledim yenileri ile değiştirdim ama hala siyah ekran.
Sorun main rom'da olabilir diye romları söküp tl866 programlayıcı ile kontrol ettim, içerikleri sorunsuz bir şekilde okunabiliyordu. Yine de emin olmak için orijinal rom dosyasını indirip yeni rom yazdım ama yine sonuç alamadım.

"Buraya bir parantez açayım, vestel msx'in rom'u u5a ve u5b olmak üzere 32kb'lık iki ayrı rom chipinden oluşuyor, ancak internette bulabildiğim rom dosyası 32kb'lık tek parça halinde. Bendeki çalışan rom'ların içeriğine bakarak internette bulduğum rom'un ikiye bölünerek ve başlarına 16kb'lık boşluklar eklenerek 32kb'lık iki ayrı rom şekline yazıldığı sonucuna ulaştım. Neden böyle yapmışlar bilmiyorum, belki ellerinde 16kb'lık eprom chipi yoktu bilemiyorum. Bilen varsa ve aydınlatırsa güzel olur. Bu editleme işleri ile uğraşmak istemeyenler için orijinal rom'ları iki ayrı dosya halinde en sona ekledim."

Artık fikirler tükenince umutsuzluk içinde ölçü aletini alıp ram'lerin bağlı bulunduğu devre yollarına continuity test yapmaya başladım.
Ramler dörtlü iki gruptan oluşuyordu. 4 no'lu bacaklarının içinde bulundukları grup ile bağlantıları vardı ama diğer grup ile bağlantılarının olmadığını fark ettim. Devre yolları tamamen sağlamdı ancak board'un arka tarafına geçip yolu arkadan devam ettirmeye yarayan "through hole" tabir edilen noktada bir kopukluk buldum, akım bu delikten pcb'nin arkasına geçmiyordu.

Önce hızlıca bu minik deliklerin içini lehim ile doldurdum ama iletim yine sağlanmadı. Daha sağlıklı bir yöntem olarak board'un arka tarafından bu devre yollarını takip ederek birleştirebileceğim uygun iki nokta buldum ve ince bir kablo ile birleştirdim.

Bu defa daha büyük bir umutla makinayı çalıştırdım ve görüntü geldi! Ama yine tam gelmedi. Bu defa da garbage screen tabir edebileceğim bozuk karakterlerden oluşan bir ekran karşımdaydı.

4- Bozuk görüntü (garbage screen) tamiri:

Siyah ekrandan kurtulmuştum ama bu defa da okunaksız karakterlerle karşı karşıya kalmıştım. Burada dikkat çeken şuydu, bu bozuk karakterler normal boot ekranında olması gerektiği şekliyle sıralanıyordu. Yani büyük ihtimal makina normal boot ediyordu ama görüntü işleme ile ilgili bir sorun vardı.
Bulması zor olan (ve elimde yedeği olmayan) Vdp chipine bir şey olmadığını umarak daha kolayda olan ve önceden soketlediğim 4416 ekran ram'lerini değiştirdim. Bingo! Sonunda tamamen sorunsuz bir başlangıç ekranı karşımdaydı (büyük bir rahatlama).

5- Klavye tamiri:

Başta dediğim gibi klavye üzerine ağır bir şey düşmüş ve çökmüştü, klavyenin tuşlarının üzerinde dizili olduğu pcb bu darbenin etkisi ile kırılmış ve birçok devre yolu kopmuştu. Bu yolları lehimle ve gereken yerlerde ince tellerle dikkatlice tamir edince klavye de çalışır hale geldi. Diğer sorunlara göre nispeten kolay bir tamirat oldu.

Tüm sorunlar çözüldükten sonra makinayı toparlayıp cep telefonunu msx teybine dönüştüren msx2cas android uygulamasını kullanarak msx'te oynadığım ilk oyun olan Konami's Soccer ile test etmeyi uygun gördüm. MSX ile karşılıklı 1'er gol bulduktan sonra dostluk kazansın bu kadarı yeterli diyerek kapattım :)

En başta makinayı test ederken titreyen görüntüyü ciddiye almayıp çalıştırmaya devam etmem başıma bir sürü iş açtı. Büyük ihtimalle hemen kapatsaydım sadece güç kaynağı ve klavye tamiri ile paçayı kurtaracaktım. Siz siz olun uzun süre çalışmamış bir cihaz ilk açıldığında böyle garip sinyaller veriyorsa hemen gücü kesin.

Son olarak orijinal romlardan ayrı ayrı dump ettiğim FC-200 romlarını aşağıya ekliyorum, belki birine lazım olur.
Bir tamir süreci daha böylece sonlanmış oldu, yenilerinde görüşmek üzere kalın sağlıcakla...

Çevrimdışı cemkaan

• Retroman
Ynt: Vestel Goldstar MSX FC-200 arızalar zinciri
« Yanıtla #1 : 01 Nisan 2022, 19:33:49 »
Eline sağlık,

Şu aletin yüzünü gözünü gösteren bir fotoğraf ta olsa güzel olurdu :P

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #2 : 01 Nisan 2022, 19:46:57 »
Eline sağlık,

Şu aletin yüzünü gözünü gösteren bir fotoğraf ta olsa güzel olurdu :P
Çok teşekkürler.
Buyrun siz istediniz biz yaptık! 🙂 Köşeli parantez tuşu kayıp, yerine alttaki işlevsiz boş tuşu taktım idare et 🙂

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2022, 21:49:42 »
Doğrusu atilla çok yetenekli bir o kadar da sabırlı bir kardeşimizsin. Tüm o yolları test edip çalışmayanını bulmuş olman beni halen şaşırtıyor. ama bu acaip hasar asla olmamalıydı. Böyle birşeyin olma ihtimali bile canımı sıkıyor.  Ama şu aletin tekrar mis gibi çalışmış olması da insanı keyiflendiriyor.

Bunu bir kenara koyup eklemem gerekiyor, zamanında Alco'nun bana verdiği bir a500+ board'u var. Onun evde test ettik çalıştı, benim eve getirdim çalışmadı :D Batarya akmış olduğu için o bölgede bir kısım hasar var. Recap falan gibi temel bakımları yaptım bir işe yaramadı, tüm soketleri de söküp değiştirmek gerekiyor. o arada bu devamlılık testlerini de yapmam gerekecek. Yani daha ne kadar kaçabilirim, kaç sene oldu :D eninde sonunda tüm bağlantıları kontrol etmem gerekecek biliyorum.

Aslında bu aletleri tamir edebiliyor olabilmek çok güzel. Bozuk bir alet bulunca kutusu açılmamış bir lego bulmuş gibi hissediyorum bir taraftan. Benim de elimde Coze'den gelme üzerinde epey komponent eksik olan bir spectrum var. Bir ara ona girişeyim de buraya gönderecek bir hikayem olsun.   

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2022, 22:36:01 »
Çok teşekkürler @Ref gerçekten o minik deliğin içinden kopmuş olması can sıkıcı, umalım ki binde bir olacak bir şey olsun.

Sözünü ettiğin diğer iki arızalı makinayı görünce benzer dertlerden muzdarip olduğumuzu fark ettim, bende de pcb hasarlı bir a600 anakarti var o da ecs nihayetinde 🙂 ben de recap yaptım sonuç alamadım sonra da uğraşmadım daha fazla.

Bir de yine zebra ekranlı bir spectrum +2 var, ula'yı değiştirdim ama ondan değilmiş.
Amigalar uğraşması zor aletler, bence önce spectrumlara eş zamanlı girişip bir sinerji yaratalım, bakarsın o gazla şansımız yaver gider hayata döndürürüz ikisini de 🙂

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Nisan 2022, 01:45:41 »
Bir tamir süreci daha böylece sonlanmış oldu

Enfes bir paylaşımdı. Ellerine sağlık Atilla. Bir dünya standardı sayende hayata dönmüş oldu. Kazuhiko Nishi babamız görse gurur duyar, gözleri dolardı.  :)

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2022, 09:09:31 »
Çok teşekkürler @doMiNO , ben sadece 8-bit kardeşliği vazifemi yaptım, Nishi'nin içi rahat olsun başta sen gibiler var oldukça msx bu topraklarda hak ettiği ilgi ve ihtimamı her zaman görecektir. Her ikinize de selamlar saygılar 🙂

Çevrimdışı matahari

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • The Blog of Mert Börü
« Yanıtla #7 : 02 Nisan 2022, 14:13:43 »
Bir tamir süreci daha böylece sonlanmış oldu...

Büyük bir keyifle okudum. Ellerinize sağlık @Attilan!

Goldstar’a dili dönmeyen halkımız Ferguson’u Vestel markasına daha yakıştırmış olacak ki, o yıllarda kısaca "Vestel Ferguson MSX" olarak bilinen bilgisayarı hayata geri döndürmekle kalmayıp, "dünya standardı", "hom compüter", "IBM görünümlü telesekreter" ve "Japon yapıştırıcısı" denilince akla gelen bu eşsiz donanımı nasıl tamir ettiğinizi de en ince detayına kadar kaleme alarak metin tabanlı TikTok camiamıza armağan etmişsiniz. Kara tumanlı Köln İdman Yurdu sarışınları ile fanila-külot kombinli Karagümrük palabıyıklıları arasındaki futbol maçının düşük ekran çözünürsüzlüğünü paylaşarak, aslında piksel sayısının değil niyetin önemli olduğunu vurgulamanız da ayrıca yerinde olmuş. Sonuçta, C64 oyunlarını gördükten sonra bunalıma giren (benim gibi) Spectrum kullanıcılarının MSX oyunlarına bakıp haline şükrettiği ve televizyon ekranındaki oyun görüntüsünü hayal gücü yükseltecinden geçirerek "aslında görmek istediği şekilde" oynadığı puslu yıllardan bahsediyoruz. ;)

Şaka bir yana… Çalışmalarınızı heyecanla takip ediyorum. Yeteneklerinizi ahşapla kısıtlamaksızın birden fazla disipline yaymanızı çok takdir ediyor, başarılı çalışmalarınızın devamını içtenlikle diliyorum.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #8 : 02 Nisan 2022, 20:11:21 »
Çok teşekkürler @matahari gerçekten gülümseten benzetmeler, nokta tespitlerde bulunmuşsunuz, zevkle okudum 🙂

Goldstar’a dili dönmeyen halkımız Ferguson’u Vestel markasına daha yakıştırmış olacak ki, o yıllarda kısaca "Vestel Ferguson MSX" olarak bilinen bilgisayarı...
Bu detayı bilmiyordum, o yıllarda Vestel Ferguson tv'ler epey revaçtaydı, reklamları sık sık dönüyordu, herhalde böyle bir kelime öbeği oluştu insanların zihninde, Vestel gördükleri yere bastılar fergusonu 🙂

metin tabanlı TikTok camiamıza armağan etmişsiniz
Hahahhhah bu da süper bir benzetme olmuş👍 🙂

Kara tumanlı Köln İdman Yurdu sarışınları ile fanila-külot kombinli Karagümrük palabıyıklıları arasındaki futbol maçı
Buna da ancak teşbih-i beliğ denir, yıllardır bu oyundaki kıyafet seçimini yadırgayıp ses edemeyen yaralı yüreklere su serptiniz adeta 🙂

televizyon ekranındaki oyun görüntüsünü hayal gücü yükseltecinden geçirerek "aslında görmek istediği şekilde" oynadığı puslu yıllardan bahsediyoruz. ;)
Bu da duygulara tercüman bir tespit olmuş, o yıllarda hayal gücümüz ile takviye ettiğimiz sahneler bugünkü hayal gücümüze ket vuran yüksek çözünürlüklü sahnelerin her zaman bir tık üzerine kalacak benim için.

Güzel ve cesaretlendirici yorumlarınız için tekrar teşekkürler sevgiler saygılar 🙏

Çevrimdışı Cengiz Demir

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2022, 09:46:25 »
Keyifle okudum yine çalışmalarızı. Elinize sağlık ;)

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Nisan 2022, 09:57:38 »
@Cengiz Demir çok teşekkürler, siz istediniz biz yaptık! 🙂

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #11 : 08 Nisan 2022, 16:59:03 »
Atilla yine çok güzel iş çıkarmışsın. Fakat sanki çıta giderek yükseliyor. Burada birden fazla arıza var. Ama sen yine altından başarı ile kalkmışsın. Hem kıymetli bir cihaz kurtulmuş hem de enfes anlatmışsın. Velhasıl tecrübe paylaşımın için teşekkür ederim.

Merak ettiğim iki husus var. Bu msx2cas ile yükleme yaparken herhangi bir ayar sorunu falan yaşadın mı? Sesi kıs aç veya EQ ayarlarını değiştir gibisinden denemeler yaptın mı? Bir de bu programın hızlı yükleme desteği de var mı yoksa sadece bildiğin teyp hızında mı yüklüyor?

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #12 : 08 Nisan 2022, 23:37:57 »
Çok teşekkürler @Alcofribas doğrusu oldum olası ihmal ettiğim forum kullanımı konusunda yüreklendirdiğin için asıl ben teşekkür ederim, söz uçuyor yazı kalıyor nihayetinde.

Uygulamayı kullanırken herhangi bir ayar yapmadım, sadece sesi sonuna kadar açın uyarısına uyarak onu yaptım. İlk denemede sorunsuz yükleyince telefonun equalizer gibi ayarlarıyla oynamadım.
Uygulama yükleyeceğin dosyayı seçince iki seçenek sunuyor "select files" ve "play all" burayı play all'u seçerek geçiyorum.
Ardından oyunu yüklemek için yazman gereken komut ekrana geliyor, örneğin river raid için bload"cas:game",r yazmamız gerektiğini söylüyor ama kısaca bload"cas:",r yazmak yeterli oluyor, tırnak içine oyunun adını ayrıca yazmaya gerek yok, zaten yüklediğimiz dosya belli.

Gerçek bir teyp ile karşılaştırma imkânım olmadı ama yükleme hızı teyp gibi geldi, hızlı yükleme desteği de var görünüyor.
1200, 2400, 3000 ve 3600bps hız seçenekleri var, bunların hepsini denemedim default olan 2400bps kullandım. Bu hızda 1 dakika 56 saniyede yüklediği river raid'in 3600bps'de 1 dakika 25 saniye süreceği yazıyor ama denemedim ilk fırsatta deneyeceğim ben de merak ettim.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #13 : 25 Nisan 2022, 18:35:38 »
@Alcofribas dün gece msx2cas ile birkaç deneme yapma fırsatım oldu, sony hitbit 75 ve vestel msx ile denemeler yaptım, farklı sonuçlar ortaya çıktı.

Msx'te normal teyp yükleme hızı 1200 bps imiş, 2400 bps desteği de varmış ama vaktiyle hep standart hızında kullanmıştım.

Yüklemesi nispeten kısa sürdüğü için denemeleri river raid oyunu ile yaptım, msx2cas uygulamasında 3600 bps'ye kadar yükleme seçenekleri mevcut, standart hız olan 1200 bps'de 3:29'da yüklerken 3600 bps'de 1:25 sürüyor, yani pratikte de iki kattan daha fazla bir hız artışı var.

Yalnız aynı kablo ve telefonu kullandığım halde 3600 bps hızında sadece Sony hitbit 75 ile başarılı şekilde yükleme yapabildim, vestel msx en fazla 3000 bps hızında başarılı yükleme yapabildi. Sony'nin kulakları daha iyi işitiyor olabilir, ya da yılların yıpranmasına karşı daha iyi dayanmış olabilir. Sonuç olarak msx2cas uygulaması msx için bir çeşit turbo teyp uygulaması diyebiliriz.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #14 : 07 Mayıs 2022, 22:39:29 »
Aslında güzel hızlar. CPC'de default hızlar 1000/2000 olarak seçiliyor ama 4000 bps civarına kadar iyi kötü çıkıyor. Gerçi C64'ün default teyp hızının 300 bps olduğunu düşünürsen resmen uçuyor. Ama ben birazdan, hadi bilemedin yarın bir bağlantı paylaşıp aklını başından alacağım senin. Yükleme hızı konusunu zirveye taşıyacağız  8)

Edit: Bahsettiğim olayı şurada paylaştım