Gönderen Konu: Bir soru?  (Okunma sayısı 10030 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Bir soru?
« : 26 Mart 2012, 21:48:07 »
Ref tam sana göre bir uzmanlık sorusu.
Speccy demolarındaki split rekoru kaç?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Bir soru?
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2012, 00:44:17 »
cevabını bilmiyorum.

Fakat, tahmin edebilirim belki, şöyle ki, OUT (C),A 12tstate tuttuğuna göre, raster'da her 4 state'de 8 pixel ilerlediğine göre, teorik olarak en ufak border rengi kalınlığı 3x8=24 pixel genişliğinde olmalı, bu durumda da, ekran genişliğinin 384 pixel olduğunu varsayarsak*, 384/24= 16 split gibi bir sayıya ulaşırız. Hadi birini önceden değiştirmiş olsan, ve başta ve sonra iki yarım olsa, max 17 split diyelim. Tabii bu tek bir raster'da.

Tabii kodun şöyle birşey olacaktır:
...
out (c),a
out (c),d
out (c),e
out (c),h
out (c),l
...

border'ı değiştirecek dahice bir fikir bulmadıysan kimse etkilenmeyecektir :D

*Ekran border'ının gerçek genişliği konusunda kesin bir bilgim yok. Sonuçta overscan bir alan. Pal sinyalinin overscan genişliği 384 pixel olarak kabul edilir genelde (amigada falan da böyledir hani).

Ula book'u kontrol ettim, Ula renk değerini sadece 8 pixelde bir tazeleyebiliyor. Eğer birden fazla raster'da border'ı parçalayayım diyorsan maksimum çözünürlük olarak 384/8=48 split olabilir (her raster'da 16 split, ama her seferinde birer kaydırarak, çaprazlama bir split yapabilirsin).

Bunun yanında pentagon modellerde 2 pixelde bir renk değiştirilebiliyor (contention yok). Böyle olunca şöyle şeyler yapabiliyorlar, bu durumda pentagonda efektif split sayısı 192 split oluyor.
http://pouet.net/prod.php?which=58275

yani cevap veriyorum:
standart sinclair: max 17 split
pentagon: max 17 split belki daha fazlası -- tam bilmiyorum
Amazing Demo for the Ultimate Meeting 2011

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Ynt: Bir soru?
« Yanıtla #2 : 28 Mart 2012, 09:18:01 »
bende 15 split yaptım aynı şekilde ayrıca timing için son splitten sonra 4 adet out (c),a kullanıyorum.
o zaman başka birşeyler kodlayayım.