Gönderen Konu: Nice senelere Zx Spectrum: 30 Yaş günü  (Okunma sayısı 31177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
Ynt: Nice senelere Zx Spectrum: 30 Yaş günü
« Yanıtla #15 : 01 Mayıs 2012, 21:22:56 »
Bir karsilastirmadan ziyade 30. yas gününu kutlamak için keyifle okuyabilirsiniz...

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-face-off-zx-spectrum-vs-commodore-64

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #16 : 01 Mayıs 2012, 23:51:44 »
Ayrıca, buraya yazmayı unutmuşum, 30.yıl şerefine, basin'in yeni sürümünü yayınladım.

Zx spectrumda (ağırlıkla basic kullanarak) geliştirme yapmak isteyenler için tam teşekküllü bir emülatör.

http://arda.kisafilm.org/fish/BasincV16R3.zip

@witchdoctor
güzel makaleymiş, ufak bir belgesel gibi. Söyledikleri de doğru, hatta xbox vs ps3 benzetmesi de benim aklımdan hep geçen birşey. Zx spectrum, üzerinde joystick portu bile olmayan bir alete göre oyun konusunda gereğinden fazla performans gösterdi. Üstelik limitasyonlar insanları daha fazla düşünmeye sevk ederler, bu sebepten zx spectrum beni hiç üzmedi, hiçbir 8bit'e sulanarak bakmadım. Bir c64 kullanıcısı kadar memnunum sonuçtan. C64'de güzel bilgisayar elbette, bence iki platform da gayet iyi şekilde yaşlandılar. Kesinlikle modaları geçmedi.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #17 : 27 Temmuz 2012, 23:31:40 »

Merhabalar,

Sözkonusu başlıkta Levent Pekcan ile konuk olarak  "Tozlu Raflar" programını da izledim.
http://www.teknoseyir.com/48134/tozlu-raflar-ozel-sinclair-spectrum-30-yasinda/

Gerçekten çok keyifli bir program olmuş.

Ardından, Arda Beyin kendi blogunu ziyaret edeyim dedim,
veee buraya "düştüm"  :)

Tabii bu foruma da üye olmadan yapamadım...

Ah, biraz geç olacak ama, hoşgeldin AmonR, bu başlığın dibini kaçırmışım ben, o aylar hem sinclair'in 30yaş günü kargaşası hem de doktora tez izleme stresimin arttığı aylardı, pek hatırlamıyorum :D

Sinclair güzeldir valla, ayrıca türkiyede bolca satıldığını biliyorum, fakat italya, ispanya, polonya, çek, almanya (daha çok zx81), rusya, ukrayna, portekiz, brezilya ve arjantinde aktif sinclair cemaatleri mevcutken neden türkiyede bunu beceremedik bilmiyorum. Birkaç sene önce Hades ile bir grup başlattık ama onun da gerisi gelemedi. Retrojen'de bir sinclair rüzgarı estiriyoruz ama tabii konuya yabancı olan kişiler (shax) baltalıyor döküntü ara-sınıf pc'leri ile. Arkadaşım, kullandığın i7'lerin instruction set'leri z80 ile örtüşmektedir, sinclair senin dedenin dedesidir, bayramlarda gidip elini öpmen lazım :D

Neyse konuya dönelim, hoşgeldin! Sinclairciler toplansın buraya lütfen, kalabalık olursak retrojen'i ele geçirebiliriz! (peşine de world domination!)

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #18 : 28 Temmuz 2012, 05:09:01 »
Neyse konuya dönelim, hoşgeldin! Sinclairciler toplansın buraya lütfen, kalabalık olursak retrojen'i ele geçirebiliriz! (peşine de world domination!)

Isin buraya varacagini dusunmemistim. Uzgunum, bu renk paleti dunyaya hakim olmamali.

-Commander kodi, the time has come. Execute order 66.

Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #19 : 03 Ağustos 2012, 15:20:42 »

Ah, biraz geç olacak ama, hoşgeldin AmonR, bu başlığın dibini kaçırmışım ben, o aylar hem sinclair'in 30yaş günü kargaşası hem de doktora tez izleme stresimin arttığı aylardı, pek hatırlamıyorum :D

Sinclair güzeldir valla, ayrıca türkiyede bolca satıldığını biliyorum, fakat italya, ispanya, polonya, çek, almanya (daha çok zx81), rusya, ukrayna, portekiz, brezilya ve arjantinde aktif sinclair cemaatleri mevcutken neden türkiyede bunu beceremedik bilmiyorum. Birkaç sene önce Hades ile bir grup başlattık ama onun da gerisi gelemedi. Retrojen'de bir sinclair rüzgarı estiriyoruz ama tabii konuya yabancı olan kişiler (shax) baltalıyor döküntü ara-sınıf pc'leri ile. Arkadaşım, kullandığın i7'lerin instruction set'leri z80 ile örtüşmektedir, sinclair senin dedenin dedesidir, bayramlarda gidip elini öpmen lazım :D

Teşekkürler Ref, hoşbulduk ...  :D

Sinclair gerçekten güzel ve Türkiye'de (yine Commodore kadar olmasa da) hatırı sayılır miktarda satılmış olması lazım.

Buna rağmen, vakti zamanında sadece Commodore hakkında birkaç dergi yayınlanmışken Sinclair ile ilgili (bildiğim kadarıyla) hiç dergi yayınlanmamış olması da düşündürücü.
Bu durum acaba o zamanki Sinclair sahiplerinin pek de okumaya meraklı olmamasından mı, yoksa Tepum, Bil-Merk gibi Sinclair getiren firmaların duyarsız ve ilgisiz olmasından mı kaynaklanıyor bilemiyorum.
Yani, mesela Teleteknik, sadece Commodore ithal etmekle kalmamış, ne güzel bir dergi yayınlamış, oysa diğerleri sadece Sinclair'i satmaya bakmışlar.

Kim bilir, vakti zamanında benim de elimin altında, Basic veya machine code ile nasıl program yazabileceğimi ve bunları nasıl kaydedebileceğimi anlatan güzel dergiler olsaydı, ben de şimdi "coder" olurdum....  ;D

Doğrusu kardeşimle birlikte aldığımız emektar Sinclair'imiz öleli epeyi oldu ve o gün bu gündür sadece sıradan bir PC kullanıcısı olarak, kırk-yılda-bir emülatörler ile bir-iki oyun oynayıp nostalji yapmanın ötesine geçmişliğim yok.
Yine de "world domination" konusunda elimden gelen desteği vermeye hazırım.  ;D
(Fırsat bulursam Basinc'i de kurcalayacağım.)