Gönderen Konu: Sinclair, Comx 35 ve Ekakomp  (Okunma sayısı 14914 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
Sinclair, Comx 35 ve Ekakomp
« : 25 Mart 2013, 21:31:51 »
Amstrad temsilcisi Ekakomp meğerse Amstrad temsilciliğini almadan önce Sinclair Spectrum ve Comx 35 bilgisayarlarıyla ilgilenmiş.
Spectrum için Ekakomp antetli kasetler oluşturmuş ve piyasaya sürmüş. Daha sonra ise Amstrad'ın Sinclair'ı satın alması ile
eski göz ağrısına tekrar kavuşmuş. Ekteki ilan ve kasetler bende bu düşünceyi uyandırıyor.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Sinclair, Comx 35 ve Ekakomp
« Yanıtla #1 : 26 Mart 2013, 09:59:54 »
Hmm böylece bitten aldığım Comx'in nereden geldiği konusundaki gizem perdesi de aralanmış oluyor. Ben birileri onu yurt dışından getirdi sanmıştım, halbuki getiren Ekakomp'muş. Demekki daha fazlasını görme şansımız olacak.

Diğer taraftan o zamanki legal dağıtımcıların bile hiç çekinmeden kendi logoları altında kopya oyun satmaları gün geçtikçe daha enteresan geliyor bana. :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #2 : 26 Mart 2013, 10:35:18 »
Comx35'i bitpazarında bir kere görmüştüm. Yanlış hatırlamıyorsam onu da Commodorcu'nun bir arkadaşı almıştı.

Ekakomp etiketli kasetlerden hemen her Amstradcının arşivinde vardır. Bunlar genelde dönemin dandik oyunlarındandı ve fiyatları da Memoreks gibi pahalı idi. Sonra diğer firmalar da Amstrad oyunu konusunda zenginleşince Ekakomp kasetler de ortadan kalkmıştı. Bunların Spectrum versiyonundan da birkaç tane var elimde ama onlar da sanırım ilk dönem oyunları.

Ekakomp olayı burada bitmiyor. Elimde Sord M5 isminde enteresan bir cihaz var. Rivayet odur ki; bunun adaptörünün üzerinde de Ekakomp yazıyormuş.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 26 Mart 2013, 13:08:28 »
Ekakomp olayı burada bitmiyor. Elimde Sord M5 isminde enteresan bir cihaz var. Rivayet odur ki; bunun adaptörünün üzerinde de Ekakomp yazıyormuş.

Sord m5 bayağı seksiymiş. Tuşlarının kenarındaki kesikler şık görünüyor, ayrıca tuş yüksekliği bugünkü macintosh klavyeleri gibi... Tarih tekerrürden ibaret mirim...

Yanlız wikideki bilgiler inginç. Bu alette internal ram yokmuş. Kerşey için kartuş gerekiyor. Bayağı pahalı bir yöntem, buna karşın birsürü yerde satılması da enteresan. Ama sevdim, basic kartuşu olan birtanesi aparmak lazım.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Mart 2013, 18:13:41 »
Spectrum için Ekakomp antetli kasetler oluşturmuş ve piyasaya sürmüş.

Evet, hatırladığım kadarıyla bizde de Ekakomp antetli bir veya iki Spectrum kaseti vardı.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #5 : 26 Mart 2013, 19:33:41 »
Türkiyedeki legal temilcilerin ve diğer firmaların piyasaya sürdüğü kopya programları zamanında rusya ve doğu avrupadaki klon makinelere benzetiyorum bir bakıma. Bunlarda bir bakıma programların klonlanmış hali gibi. Gerçektende içlerinde çok özenle hazırlanmış olanlar var. Örneğin memoreksin plastik kutulu, baskılı kasetleri. Keza Tepumun, Ekakompun kasetleri. Diğer kopya ürünlere nazaran bunlarda hakikaten bir kalite var bence.