Gönderen Konu: Sinclair ZX Spectrum 48K - Tepum Broşürü  (Okunma sayısı 26928 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Sinclair ZX Spectrum 48K - Tepum Broşürü
« : 01 Nisan 2013, 16:24:24 »
Merhaba arkadaşlar,

Geçen gün dolaplarımı karıştırdım ve Sinclair'im ile birlikte verilmiş kullanım kılavuzu kitapçığının içerisine saklamış olduğum Tepum broşürünü buldum.

Broşürün arka yüzünde Tepum'dan temin edilebilecek program, oyun vs. listelenmiş.
Ben de bunlardan bazılarına "almak lazım" niyetine işaret koymuşum.   :)

Herneyse, tarayıp sizlerle paylaşayım dedim.
(CGTR'de de paylaşmıştım ama sanırım burada da paylaşmanın bir mahsuru yoktur.)

Buyrun:

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Sinclair ZX Spectrum 48K - Tepum Broşürü
« Yanıtla #1 : 01 Nisan 2013, 17:24:56 »
Vay vay vay... Ne cevherler varmış bu forumda yahu!

Ve yine vay vay vay... Ne cevherler varmış bu Spectrum'da yahu! Baksanıza:

*** Basic dilinde saniyede 330, makina kodunda saniyede 2bin temel matematik işlemi
*** Ekranda saniyede 4bin noktanın yerini değiştirebilmektedir.
*** Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de iş sahiplerinin, mühendislerin, mali ve teknik personelin, öğretmenlerin, öğrencilerin en çok kullandığı bilgisayar

Teknik Üstünlükleri başlığında yazılanları saymıyorum bile :)  8 ayrı renk, 10 oktavda ses. Abicim hadi 8 ayrı ayrı rengi anladım da ses konusunda oraya illa da birşey yazmaya gerek var mı be :D

Kağıt üstünde hepsi ne kadar güzel duruyor di mi?

Arka sayfadaki program listesi çok güzel. Bu türkçeleştirme işini Teleteknik de Tepum da iyi desteklemiş. Ama tabi dergisiydi kitabıydı derken en iyi Teleteknik kotarmıştır. Neyse, bende bunun daha da ayrıntılısı var. Birkaç sayfadan oluşuyor. Ama şu anda tarama için elimin altında değil. Müsait olunca ben de onu yollarım.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 01 Nisan 2013, 17:53:07 »

*** Ekranda saniyede 4bin noktanın yerini değiştirebilmektedir.

4000? 40 000 olacak o. Hatta tam olarak 49152. Hatta 768 de renk kodu değiştirilebilir, etti mi sana 49920 :) Cık cık cık..

Broşür süpermiş bu arada :D

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2013, 20:05:45 »
Anlaşılan o ki forumun spectrumcuları olarak iyice gaza geldik, baya baya koptuk gidiyoruz. Bu broşür ve programların kısaca açıklandığı liste bende yok. Ancak Tepumun oyun programlarını ve sair bazı programları anlattığı bir kitapçığı var. Ortadan zımbalı baya kitapçık işte. Belki Alcofribas'ın bahsettiği birkaç sayfadan oluşan ayrıntılı liste budur. Ne yazık ki şu an benim de elimin altında değil.

Bu arada bizim 8 bitlerden öncede bir bilgisayar dünyası vardı. Ekakomp'un sadece EKA olduğu dönemler vardı. İşte bir EKA ilanı. Amstradçılar için önemli olabilir.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2013, 20:23:42 »
"6 farklı yol gösterici sinyalle programlama kolaylığı" da değişik tuş kombinasyonları ile komutların doğrudan yazılması mı oluyor?

O kadar muamma şeyler yazmışlar ki bunları okuyanın Spectrum'un minimalistik tasarımının gücünü algılaması imkansız.

TEPUM'cular C64 ve Amstrad için neler yazabilirdi acaba?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 01 Nisan 2013, 23:00:47 »
"6 farklı yol gösterici sinyalle programlama kolaylığı" da değişik tuş kombinasyonları ile komutların doğrudan yazılması mı oluyor?

evet, 6 sinyalden kastı, (K)eyword, (L)etter, (E)xtended Keyword, (E)xtended Shifted Keyword, (C)apslock ve (G)raphics  modları olsa gerek.

Çevrimdışı Adamın Biri

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • Sadece bir müze...
« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2013, 09:02:22 »
Bu Tepum broşüründeki "Uzaylılar"ın Space Invaders olmasından şüpheleniyorum :)

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #7 : 02 Nisan 2013, 11:20:42 »

Yıllardır "özenle" sakladığım broşürün böyle ilgi görmesine sevindim doğrusu.   :)

"Uzaylılar" illa ki Space Invaders dır. "Göktaşları"nın hangi oyun olduğunu ise tahmin etmek zor olmasa gerek.  :P

Broşürde oyun ve eğitim programlarının yanı sıra "iş programları"na epeyi ağırlık vermişler.
Stok Kontrol'den Genel Muhasebe'ye, Bordro Programı'ndan Çek Takibi'ne kadar ne ararsan var.  8)
Ön sayfadaki tanımlarda da oldukça iddialılar: "Sinclair tüm Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de iş sahiplerinin, mühendislerin, mali ve teknik personelin, öğretmenlerin, öğrencilerin en çok kullandığı bilgisayar olmuştur."

Benim merak ettiğim, o dönemde bu tip Spectrum olsun, C64 olsun "home computer" tarzı bilgisayarları işyerlerinde kullananlar var mıydı acaba?

Çevrimdışı Adamın Biri

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • Sadece bir müze...
« Yanıtla #8 : 02 Nisan 2013, 11:50:30 »
Benim merak ettiğim, o dönemde bu tip Spectrum olsun, C64 olsun "home computer" tarzı bilgisayarları işyerlerinde kullananlar var mıydı acaba?
Uğur Mumcu'nun C64 kullandığı biliniyor. Hatta bilgisayarı eşi tarafından İzmir Basın Müzesi'ne bağışlanmış.
http://www.ulusalkanal.com.tr/yurt-haber/ugur-mumcunun-bilgisayari-izmir-basin-muzesinde-h1085.html

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #9 : 02 Nisan 2013, 12:18:32 »

Vardı, bizzat şahidim. Bizim atölyeye 80lerin sonunda CPC 6128 almıştı babam. Bu makinada 5-6 sene boyunca Dr. Korhan Sökmen'in yazdığı ve Piramit Bilgisayar'ın sattığı muhasebe programı kullanılmıştı. Ayrıca bir başka tanıdığımız da doğalgaz tesisat işleri yapan ofisinde basınç/tesisat hesapları gibi işler için CPC 6128 kullanıyordu. Bunların disketleri de programları da bende duruyor. Zamanı gelince Türkçe yayınlar başlığında paylaşacağım. Ha hep zamanı gelince diyorum ama bu malum zaman gelecek mi onu da bilmiyorum açıkcası :)

Speccy'nin benim sevdiğim ama verimsiz bulduğum o klavye düzeni ile işyerinde kullanılması pek mantıklı olmazdı sanırım. CPC serisi ise o dönemin diğer cihazlarının aksine oldukça profesyonel bir klavye tasarımına sahip. Üstüne bir de tümleşik disket sürücü, monokrom ekran, nümerik keypad, 640*200 çözünürlük ve 80 kolon gibi seçenekleri ekleyince daha ciddi alanlarda kullanmak gayet mantıklı.

İspatı ektedir!

Uğur Mumcu'nun C64 kullandığı biliniyor. Hatta bilgisayarı eşi tarafından İzmir Basın Müzesi'ne bağışlanmış.
http://www.ulusalkanal.com.tr/yurt-haber/ugur-mumcunun-bilgisayari-izmir-basin-muzesinde-h1085.html

O Commodore 64 serisi Türkçe F klavye dizilimi ve "TürkçeYazar" ismiyle satıldı. Cihaz çift romlu ve rom değişimi anahtarla yapılıyor. Commodore dergilerinin arka iç kapaklarında da ilanları var. İlgili resimler ektedir.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #10 : 02 Nisan 2013, 13:44:56 »

Speccy'nin benim sevdiğim ama verimsiz bulduğum o klavye düzeni ile işyerinde kullanılması pek mantıklı olmazdı sanırım.

Türkiye mantıksızlıklar ülkesi. Ayrıca sert tuşlu 48+ çıktığında klavye görüntüsü gayet iyiydi ve belki bazı yerlerde kullanılır hale gelmiştir.
Oktay hocam zx spectrumları film kurgusu sırasında kurgu karar listesini hazırlamak için kullandıklarını söylemişti.

Bu arada saniyede 40000 değil, saniyede 40000x50=2 000 000 pixel oynatabilir o alet, neden 4000 demişler acaba? Basic ile bile "saniyede" 4000 pixel oynatabilirsin. Başka birşey mi kastediyorlar acaba?

Bu arada amstrad reklamındaki "geriye de tatil parası kalır" ibaresi harika :D

Son olarak elinde türkçe F klavye commodore olan var mı? Merak ettiğim şey F klavyelerin özel üretim mi olduğu yoksa orjinal klavyelerin üzerine etiket yapıştırılarak mı satıldığı.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #11 : 02 Nisan 2013, 14:46:25 »
Türkiye mantıksızlıklar ülkesi. Ayrıca sert tuşlu 48+ çıktığında klavye görüntüsü gayet iyiydi ve belki bazı yerlerde kullanılır hale gelmiştir.
Oktay hocam zx spectrumları film kurgusu sırasında kurgu karar listesini hazırlamak için kullandıklarını söylemişti.
Vakti zamanında bitten bir Speccy(yanılmıyorsam ZX81) alan bir arkadaşıma arkasındaki parçanın ne olduğunu sormuştum ve "bu cihazı film altyazılarını yazmakta kullanıyorlardı, eskiden video kaset çılgınlığı döneminde epey yaygındı bu sistem" demişti. Muhasebede kullanılmasından çok daha ilginç bir alan bence.

Bu arada saniyede 40000 değil, saniyede 40000x50=2 000 000 pixel oynatabilir o alet, neden 4000 demişler acaba? Basic ile bile "saniyede" 4000 pixel oynatabilirsin. Başka birşey mi kastediyorlar acaba?
Sonuç olarak laf salatası yapmış. Sallamış bir takım rakamlar, biz de acaba şu mudur yoksa mudur diyoruz 25 sene sonra :)

Bu arada amstrad reklamındaki "geriye de tatil parası kalır" ibaresi harika :D
Doğru değil mi peki? Amstrad reklamında yazılanların hepsi Amstrad ile doğru düzgün bir şekilde yapılabiliyordu. Ama tabi tatil parasının nasıl bir tatili işaret ettiği belli değil; dönemin yaygın tatil türü olan çadır bile olabilir.

Son olarak elinde türkçe F klavye commodore olan var mı? Merak ettiğim şey F klavyelerin özel üretim mi olduğu yoksa orjinal klavyelerin üzerine etiket yapıştırılarak mı satıldığı.
Sanırım retrocular arasında yok. Lakin 3-4 sene önce Kamanlı GG'de 25liraya satmıştı bir tane. Kim aldı hatırlamıyorum. Etiket yapıştırmadan ziyade tuş dizilişi değiştirilmiş olmalı ya da o bile yapılmayıp switch ile sadece keymap değişiyordur. Sonuçta F kullananlar genelde 10parmak yazıyor ve tuşları ne gördüklerinin önemi yok. Böyledir demiyorum ama böyle de çıkabilir. Fakat bu Türkçeleştirme olayını Erman Elektronik'in yaptığına dair birşeyler hatırlıyorum. Bulursam o yazıyı da eklerim.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #12 : 02 Nisan 2013, 15:51:33 »
Fakat bu Türkçeleştirme olayını Erman Elektronik'in yaptığına dair birşeyler hatırlıyorum. Bulursam o yazıyı da eklerim.

Yukarıda gönderdiğin broşürde yazıyor. Erman elektronik tarafından şeyedilmiştir diyor. Sanırım rom'u da onlar hazırlamış.

25 lira kamanlı için gayet iyi fiyatmış. Her insanın masum bir zamanı oluyor demekki... :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #13 : 02 Nisan 2013, 16:12:22 »
Yukarıda gönderdiğin broşürde yazıyor. Erman elektronik tarafından şeyedilmiştir diyor. Sanırım rom'u da onlar hazırlamış.
Orada yazıyor ama benim kastettiğim Commodore Dergisi haberler köşesinde çıkan bir yazıydı. Biraz detay vardı o yazıda. Ya da yıllar geçtikçe ben hayallerimde böyle bir yazı uydurmuş da olabilirim belki

25 lira kamanlı için gayet iyi fiyatmış. Her insanın masum bir zamanı oluyor demekki... :)

Sanırım o cihazın bir değeri olabileceğini düşünmemişti. Aslında cihazın pek de bir anlamı yok bizim gibiler dışındakilere.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #14 : 02 Nisan 2013, 19:36:52 »
Her insanın masum bir zamanı oluyor demekki... :)

Bir de kotu kalpli uvey kardesi var;  Fuckamanli. O  mesela hic masum olmadi.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.