Gönderen Konu: Kim demiş Spectrum'un mecmuası yok diye...  (Okunma sayısı 29918 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Kim demiş Spectrum'un mecmuası yok diye...
« Yanıtla #15 : 09 Mayıs 2013, 10:13:58 »
Sevgili extmod, o makaleyi nasıl buldun yahu?

Fakat verdiğin bağlantı bizi belirli bir dergiye götürmüyor. Acaba sayı ve sayfa no belirtebilir misin?

Sayı 51 sayfa 16 demiş işte. Ben okudum hatta Orhan Köseraif'i googleladım bile. Fakat hangisi olduğuna karar vermek güç.  Vapurda bu kadar oluyor :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #16 : 09 Mayıs 2013, 17:12:24 »
Sayı 51 sayfa 16 demiş işte. Ben okudum hatta Orhan Köseraif'i googleladım bile. Fakat hangisi olduğuna karar vermek güç.  Vapurda bu kadar oluyor :)

ben de cep telefonundan okudum becerememişim :) Kusura bakmayın.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #17 : 09 Mayıs 2013, 19:49:01 »
Sadece Sinclair User'da değil, farklı Sinclair dergilerinde de defalarca Türkiyeden mektuplar gördüm. Bu konuda son bir örnek daha vereyim. "Sinclair Programs" dergisi - issue november 84 deyip sayfa numarası olarak da 27'yi aşağıdaki linkte seçerseniz. "Failed Geographers" başlıklı mektupta bir başka arkadaşımızın başkentimizle ilgili bir düzeltme yaptığını göreceksiniz.

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/magazines/SinclairPrograms/SinclairProgramsViewer.html

Bu da gösteriyorki bu dergiler zamanında Türkiye'de de ilgiyle takip edilmiş. Ben de zamanında bu dergilerin peşinden epeyce koşmuştum. İyiki de öyle yapmışım. Sayelerinde dergi eksiğini hiç hissetmedim desem yalan olmaz.

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #18 : 09 Mayıs 2013, 23:29:40 »
hazır wos'un ftpsinden söz açılmışken yazayım dedim.
ftp://ftp.worldofspectrum.org bende açılmıyor.
Bir ara filezilla ile sürükle-bırak ile ftpde magazin bölümünü indirmeye başlamıştım. Bazen bağlantı kopuyordu. modemi resetleyip yeniden bağlanıyordum.
Şu anda modem reset bile işe yaramıyor.
http://wos.meulie.net/pub/  deki mirrorundan her sayıyı /pages klasöründekileri down them all ile seçip indirme yapıyorum.
Acaba ip ban mı var benim için?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #19 : 10 Mayıs 2013, 01:13:08 »
Site yöneticisi martijn'in mesleği network yöneticiliği. Bir yerde maaşlı çalışırken, kendine ait bir şirketi de var aynı işleri yapan. Wos'un büyük bir kısmı kendi eliyle yazdığını ekleyeyim.

wos'un bayağı keskin bir otomatik ip ban yöntemi var. Söylediği aynı anda 3 bağlantıyı aşanlar otomatik ban'leniyorlar. Ban'den kurtulanları da gözle tetkik ediyor, browsercookie ya da bilgisayar adını okuyarak sana özel ban de konmuş olabilir.

firefox'da private tab (gizli sekme) kullanarak giriş yapabiliyorsan hemen gidip cookie cache'ini temizlemen gerekiyor.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #20 : 10 Mayıs 2013, 12:52:15 »
Sadece Sinclair User'da değil, farklı Sinclair dergilerinde de defalarca Türkiyeden mektuplar gördüm.

Benim Türkiye'deki Sinclair kitlesi ile ilgili, doğruluğu tartışılır bazı gözlemlerim var. Bu kitle genelde; üniversite okuyan abiler, üniversite mezunu iş güç sahibi çoğunlukla mühendis amcalar, yoğun derecede satrançla ilgilenenler, ununu elemiş eleğini asmış -ben yüksek lisansımı Berlin'de yaparken bilgisayar görmüştüm duymuştum- dedeler gibi nispeten bilinçli kişlerden oluşuyordu diye düşünmüşümdür. Ya da benim tanıdıklarım arasında bunlar çoktu. Haliyle bu kitleye Türkçe bir yayın sunulmayınca onlar da çözümü çoğunlukla dışarıda aramış olabilirler. Sinclair'in yabancı dergileri pahalı da olsa en azından İstanbul'da düzenli olarak bulunabiliyordu. Elbette bu dediklerim 86 ve öncesi için daha tutarlı bir değerlendirme olacaktır. Çoluk çocuk tayfası ise genelde Sinclairleri bozulunca - ki hiçbir şey bozulmasa bile membrane gider - daha önce başka bir başlıkta da dediğim gibi kasetleri ucuz-kolay bulunan C64'e geçmiştir. Onların tabi bu değerlendirmede bir önemleri yok.

Bu da gösteriyorki bu dergiler zamanında Türkiye'de de ilgiyle takip edilmiş. Ben de zamanında bu dergilerin peşinden epeyce koşmuştum. İyiki de öyle yapmışım. Sayelerinde dergi eksiğini hiç hissetmedim desem yalan olmaz.

Amstrad Computer User da Türkiye'ye düzenli gelen bir dergiydi. Ben de uzun süre almıştım. Fakat bu dergide kullanıcı mektupları kadar belki ondan da enteresan bir husus vardı. Derginin üzerinde matbu olarak Türkiye fiyatı 1650TL yani "Turkey 1650TL" yazıyordu. Ekteki resimde en alt satırı büyüterek bakabilirsiniz. Demek ki Ekakomp bir şekilde kendini ciddiye aldırmıştı. Bunun satış adetleri ile olabileceğini sanmıyorum ama gerçek cevabı da merak ediyorum.