Gönderen Konu: Kim demiş Spectrum'un mecmuası yok diye...  (Okunma sayısı 29500 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
Kim demiş Spectrum'un mecmuası yok diye...
« : 02 Mayıs 2013, 08:41:10 »
Geçenlerde dergi ebadında (21x30cm) kapaklar dahil 76 sayfa ve dergi tadında bir eser geçti elime. (Ekte görülmekte) O zaman düşünmeye başladım bu dergi sayılırmı diye.  Zira tüm fiziksel özellikleri kağıt kalitesine kadar dergiler gibiydi, ancak süreli yayın değil idi. Biraz internette araştırdıktan sonra bir de klasik sistem başladım ansiklopedileri karıştırmaya. Ne yalan söyleyeyim, kağıt ortamında okumayı bilgisayara bakmaktan daha çok seviyorum.

MECMUA : (Büyük Larousse )  1) Derginin eş anlamlısı. 2) Esk. Seçme yazılardan oluşturulmuş yazma kitap. 3) Esk. Toplanmış, bir araya getirilmiş şeyler bütünü.

MECMUA : (Ana Britannica )  Seçme düzyazılardan ya da şiirlerden oluşan yazma kitap. Bütünüyle derlemecisinin kişisel beğenisini yansıttığından çok düzenli örneklerinin yanında düzensiz ve karışık olanları da vardır...

Yukarıdaki tanımlardan derginin mecmua ile eş anlamlı olduğu ve derlenmiş seçme yazılardan oluştuğu, tek nüsha bile olabileceği sonucunu çıkardım.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Kim demiş Spectrum'un mecmuası yok diye...
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2013, 12:50:36 »
Olmuyor ama ExtMod! Bu yaptığın hiç hoş değil. Kimsenin böyle dokümanları bulup bulup ağzımızın suyunu akıtmaya hakkı yok :)

Şaka bir yana, yine çılgın bir tarihi belge yakalamışsın. İçinde yazar, yayıncı ismi veya ne bileyim künye falan yok mu? İçindekiler sayfası var mı? Reklam almış mı? Kısacası biraz daha bilgi verirsen çok güzel olur. Hatta bir kaç sayfa daha görüntü ekleyebilir misin?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2013, 13:23:46 »
Exmod, spectrumcuların içine yaktığın ışık, gösterdiğin yol, hiç durmadan yürünesi bir yol :D

Büyük olasılıkla bu "dergi" bir çeviri. Bunun gibi onlarcası ingilizcede var. İçindeki bir programı tarayabilirsen anında hangi dergiden geldiğini bulabiliriz.

Belki de tamamen özgündür, umarım özgündür.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2013, 18:19:04 »
İçinde yazar, yayıncı ismi veya ne bileyim künye falan yok mu? İçindekiler sayfası var mı? Reklam almış mı? Kısacası biraz daha bilgi verirsen çok güzel olur. Hatta bir kaç sayfa daha görüntü ekleyebilir misin?

Büyük olasılıkla bu "dergi" bir çeviri. Bunun gibi onlarcası ingilizcede var. İçindeki bir programı tarayabilirsen anında hangi dergiden geldiğini bulabiliriz.

Belki de tamamen özgündür, umarım özgündür.

İç kapakta "Derleyen Yusuf Sarı" diyor. Yazan yerine derleyen denmiş olması farklı yerlerde yayınlanan programların derlenip bir araya getirildiğini düşündürüyor. Herhangi bir yayın evi veya basım yeri yer almıyor. Ekte içindekiler sayfası ve bir fikir vermesi açısından bölük pörçükte olsa bir kaç sayfa daha var.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2013, 19:41:42 »
sadece isimlerini kontrol ettim içindekiler listesinden, kodu görmeden birşey bulamadım.

Uzay kumandanı da yarım kod, ekranı çizen kod kısmına ulaşamadan bitiyor. Ekranın altında bir çizgi olacağından şüphelendim ama ileride bunu siliyor olabilir.

Yani wos type-in arşivinde bunların birçoğunu bulacağımıza eminim fakat isimleri değiştirmiş olmalı, direkt çeviri isimlerde denkleşen bir oyun bulamadım. (örn. Uzay Kumandanı != Space Commander)

http://www.worldofspectrum.org/type-ins/a.html

Bu arada önemli kitapların da içine bakmak lazım,

http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=2000089
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=2000189  <- bu bende de var bir bakıcam yemekten sonra, yaygın bir kitap
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=2000018 <- bu da öyle

vs. vs.

Mesela dergide 71. sayfadaki robot avı şu olabilir mi?
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0026815
sinclair user 1984'de yayınlanmış,

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #5 : 03 Mayıs 2013, 08:45:23 »
Ne yazıkki 71. sayfadaki "Robot Avı" "Robot Hunt" değil. Herhangi bir kaynak da belirtilmemiş. Bir ara vaktimin bol olduğu bir zaman ciddi bir araştırma yaparım. Birşey bulursam bilgi veririm.

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #6 : 06 Mayıs 2013, 11:50:36 »
spectrum'a ara sira sayip doksemde soylemeden edemeyecegim. Bu world of spectrum sitenizi cok takdir ediyorum. bu kapsamda dergidir kitaptir yazilimdir oyundur hepsini toplayan bir site baska platformlarda var mi bilmiyorum.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #7 : 06 Mayıs 2013, 20:59:21 »
Hepsi martijn van heide'nin titiz ve kesintisiz çalışmasının eseri. Aynı zamanda herkese ve her öneriye olumlu yaklaşıp, bireysel talepleri bile ciddiyetle karşılayan biri. Hiçbir durumda kendine pay çıkarmadan fedakârca çalışıyor.

Böyle olunca herkes gonul rahatlığı ile materyal yolluyor. Wos bir cemaat projesidir diyebiliyoruz fakat perdenin arkasında martijn var.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #8 : 07 Mayıs 2013, 08:51:33 »
Ne demişler, Spectrum gibi yar, WOS gibi diyar olmaz  :D

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #9 : 08 Mayıs 2013, 01:06:12 »
bu kapsamda dergidir kitaptir yazilimdir oyundur hepsini toplayan bir site baska platformlarda var mi bilmiyorum.

World Of Spectrum kadar kapsamlı olmasa da şöyle güzide bir sitemiz de var. Faydalı, derli toplu, şeker mi şeker... Onu da görmezden gelmeyelim tabii. Her şey Spectrum değil şu fani dünyada.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #10 : 08 Mayıs 2013, 08:06:10 »

World Of Spectrum kadar kapsamlı olmasa da şöyle güzide bir sitemiz de var. Faydalı, derli toplu, şeker mi şeker... Onu da görmezden gelmeyelim tabii. Her şey Spectrum değil şu fani dünyada.

Evet bu sitede iyiymiş. MSX bilgisayarlara baktığında gerçekten sesi, grafik özellikleri iyi, mükemmel işler çıkartabilecek makinalar olduğu görülüyor. Ancak program arşivinin hiçbir zaman bizim speccy kadar geniş olmadığı da aşikar. Aslında Spectrum'un yanına Commodore ve Amstrad'ı da ilave edip bunlara "Üç Silahşörler" gözü ile bakmak lazım. Çünkü bu üçlünün birinde hangi oyun varsa diğer ikisindede vardı. Software firmaları yapılan bir oyunu hemen diğer ikisine de adapte eder öyle piyasaya sürerlerdi. Halbuki bu durum Ataride ve MSXde böyle değildi. Oyun arşivleri diğerlerine göre zayıftı. Bir bilgisayarın başarısının çoğu zaman programlarının çokluğuna bağlı olduğunu da kabul etmek lazım bir noktada.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #11 : 08 Mayıs 2013, 09:02:21 »
valla msx arşivi insanı şaşırtabilir her an. Çok köklü, çok yaygın bir makine. Kesinlikle spectrum'dan daha çok satmıştır. Oyunları ise, tabii Domino daha güzel söyler bunu ama japon oyunlarını katarsak spectrum arşivini katlayabilir. Bu arada bu bilgiyi göbekten sallamaktayım, herhangi bir kaynakta okuduğum falan yok resmi rakamları.

Amstrad için ben öyle düşünürdüm, yazılım arşivi dar zannederdim, şimdi bakıyorum, spectrumda olupda amstad'da olmayan oyun yok.

Spectrumunki ise oynak, en az 5 milyon olmak üzere tahmini 12 milyon spectrum (orjinal) ve en az 20000 olmak üzere tahmini 30000 yazılım diyorlar. Resmi rakam yok ortada. C64 ise bildiğim kadarıyla 17 milyon satmış. Kaç yazılım var bilmiyorum.

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #12 : 09 Mayıs 2013, 00:53:33 »
Yazılım arşivi konusunda diğer 8 bit makinelerin toplam arşivinin c64 arşivine yetişemeyeceğini tahmin ediyorum. MSX'ler yazılım arşivi konusunda diğer 8 bit makinelerden zayıf kalıyor (ama öyle sanıldığı kadar da içler acısı halde değil tabii.) MSX'ler özellikle Japonya'da çok ilgi görmüş bilgisayarlar. Sadece Japonya'da satılan MSX sayısı 5 milyonun üzerinde imiş. Bu nedenle Japonların ortaya çıkardığı yazılımların sayısı az değil. Hatta MSX arşivinin yarısına yakını Konami elinden çıkmıştır desem çok da abartmış olmam. İşin kötü tarafı, bu yazılımların önemli bir kısmının sadece Japonca olarak piyasaya sunulmuş olması. Hatta İngilizce'ye çevrilen bazı Japon oyunlarda Japonca kalıntılar görmek bile mümkün. Biraz da bu nedenle tüm dünyanın kullanabileceği MSX yazılımları miktar olarak azınlıkta kalıyor. Diğer taraftan; pek de objektif olamayan bir gözle baktığımda, birden çok platform için piyasaya sürülmüş oyunların MSX versiyonlarının hep daha başarılı olduklarını gördüm ben. Bunun aksini ispatlayanı dövebilirim hatta.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #13 : 09 Mayıs 2013, 09:21:10 »
Spectrumunki ise oynak, en az 5 milyon olmak üzere tahmini 12 milyon spectrum (orjinal) ve en az 20000 olmak üzere tahmini 30000 yazılım diyorlar. Resmi rakam yok ortada. C64 ise bildiğim kadarıyla 17 milyon satmış. Kaç yazılım var bilmiyorum.

Bilgisayar dergisinin derlediği bazı gazete küpürlerinde ilginç bir tablo var. Ekteki dosyayı biraz büyütürseniz seçilebiliyor. Bu küçük tablo 1983'te mikrobilgisayar üreticilerinin dünya pazarını nasıl paylaştığını gösteriyor. Kaynak olarak da USA Launch Information gösterilmiş. O vakit Commodore ve Atari %25'er Sinclair %15'miş. Sinclair satışları sonraki dönemlerde de peynir ekmek gibi devam etti. Zorda kalışının sebebi unutmayalım ki C5 isimli bisiklet.
Dolayısı ile dünya pazarında Commodore - Sinclair arasındaki bu oranın korunabildiği farz edilirse ve 17 milyonluk C64 satışı ile oranlanırsa takriben 10 milyonluk bir spectrum satışı söz konusu olur.

Birde Türkiye için konuşmak gerekirse 1986 dan sonra Spectrum'un zayıfladığı aşikar. Ancak 1986' da durum hiç fena değil. Bunun bahsini daha önce farklı başlıklar altında epeyce yapmıştık. Bir vatandaşımızın Sinclair User dergisi sayı 51 sayfa 16 da yayınlanmış "Rampant Pirates" başlıklı bir mektubu var ki mektupta İstanbul'da 100.000 (yüzbin) adet spectrumun varlığından bahsediyor. Sinclair User Viewer'la ilgili sayı ve sayfaya göz atabilirsiniz.
ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/magazines/SinclairUser/SinclairUserViewer.html

O dönemde bu rakam çok önemli bir rakam. Tabi bu rakama nasıl ulaşıldığı belli değil. Belki sinclair mümessili ile bir bağlantısı vardı ve biliyordu. Belki de tahmini bir rakamdı. Her ne suretle olursa olsun verilen bu rakam sadece İstanbul için. Diğer illerdeki Spectrumlarıda düşünürseniz bu rakamın daha da ciddi boyutlara ulaşacağı kesin.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #14 : 09 Mayıs 2013, 10:07:18 »
Sevgili extmod, o makaleyi nasıl buldun yahu?

Fakat verdiğin bağlantı bizi belirli bir dergiye götürmüyor. Acaba sayı ve sayfa no belirtebilir misin?