Gönderen Konu: Atari SIO2PC Kablosu Hazırlama Yöntem ve Bilgileri Paylaşımı  (Okunma sayısı 56228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
Ynt: ATARİ SIO2PC KABLOSU HAZIRLAMA YÖNTEM VE BİLGİLERİ PAYLAŞIMI
« Yanıtla #30 : 19 Mayıs 2013, 22:37:14 »
yazılımı denedim şimdi ise daha farklı bir hata veriyor;

[Load Drive] Failed to load "" for drive 1: Error identifying image C:\Users\Yunus\Desktop\aspeqt-sources-0.8.8\aspeqt.pro for drive 1.

hatası alıyorum şimdi.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #31 : 19 Mayıs 2013, 22:52:28 »
Şu an elimde kurulu Atari sistem yok. Sanırım 2 hafta boyunca da kuramam. Bu yüzden sadece senin yazdıklarından yola çıkarak fikir veriyorum.

Sen yüklemek istediğin oyun veya programların imaj dosyalarını, olması gereken doğru klasöre kopyaladın mı?

Birden fazla imaj dosyası ile deneme yap.

İmajlar zipli falan olmasın.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #32 : 19 Mayıs 2013, 22:58:47 »
Tamam, gerekli denemeleri yapıp yarın sabah cevap yazarım.Elinizde bir sitem yokken, birde saat geç olmuşken bence büyük bir ilerleme kaydettik bu alanda çalışırsa dediğim gibi videosunu da çekip yayınlarım zaten yarın yazacağım cevapta da çalışıp çalışmadığını belirtirim.

Saygılar,Teşekkürler Vaktak

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #33 : 19 Mayıs 2013, 23:33:17 »
yazılımı denedim şimdi ise daha farklı bir hata veriyor;

[Load Drive] Failed to load "" for drive 1: Error identifying image C:\Users\Yunus\Desktop\aspeqt-sources-0.8.8\aspeqt.pro for drive 1.

hatası alıyorum şimdi.

Neden kaynak dosyalarını kurdun ki? Hadi kurdun, nasıl, neyle çalıştırdın yahu :D

Şu linkle tıkla ve hazır derlenmiş windows binary halinde indir:
http://sourceforge.net/projects/aspeqt/files/0.8.8/aspeqt-win32-0.8.8.zip/download

Eğer yukarıdaki link çalışmazsa, şuradaki windows paketini çekmen gerekiyor.
http://sourceforge.net/projects/aspeqt/files/0.8.8/

Bu arada, vaktak, bu devre çalıştıysa, benden daha başarılısın demektir :D Lakin ben ilk denememi çalıştıramamıştım. Sebebi tıpkı senin yaptığın gibi devre elemanlarını birbirinden uzak, yayvan şekilde düzenlemiştim. Sonra öğrendim ki, bu uzun kablolar sebebiyle fazlaca direnç oluşturarak iletişim kusurları yaratıyor. Mümkünse, hepsini dip dibe yapmak gerekiyor.

Bir sorum olacak, SIO kablosunda zaten 3-4 tane boşta kablo varken, neden kasasını kırıp dışarıdan kablo çektin? Kullanılmayan renklerden birinin lehimini temizleyip, sana lazım olan pin'e lehimleyip kullanabilirdin. Hem daha temiz olurdu, hem de kasayı kırmamış olurdun.

Yine de bol şanslar. Umarım çalışır.

Bu da benim yıllar önce yaptığım zx-ide arabirimi. Aynı seninki gibi aygıt tanınıyor fakat birşey yazıp okumak gerekirse çuvallıyordu. Sorun kabloların fazla uzun olması çıktı.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #34 : 20 Mayıs 2013, 07:31:45 »
Apeqt yazılımını denedim.Bağlantıyı okuyor bulundu ve şu hızda bağlandı diyor.Disk imajını mount ediyorum.Atari'den (LOAD")komutu verince Atari ERROR 130 diyor, yanlış anlamadıysam bu olmayan alete ulaşmaya çalışırken çıkan hataydı.Son durum bu.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #35 : 20 Mayıs 2013, 13:17:05 »
Yanlış hatırlamıyorsam Atari; disket sürücüye doğrudan erişemiyordu ve bu sebeple muhtelif seviye disket sürücü desteği olan Atari Dos 2.5 veya MypicoDos gibisinden bir işletim sistemi yüklemen gerekliydi. Yani bu şekilde işletim sisteminin verdiği desteğe göre disket içeriğine ulaşma ve çalıştırma şansın vardı.

Senin şimdi aldığın hata mesajı büyük ihtimalle native olarak teybe ulaşmak istemesinden ve teybi bulamamasından kaynaklanıyor.

Ya da şöyle yap:

* Atari'yi kapat
* Autorun özelliği olan bir imaj dosyası göster
* OPTION tuşu basılı olarak Atari'yi aç

Option basılı olarak Atari'yi açınca disket sürücüye gider ve autorun özelliği olan bir disket varsa bundan boot eder. Yoksa Basic ekranına geri dönüyordu sanırım. Bu işlemi birkaç farklı imaj dosyası ile dene. Zaten birinde çalışırsa iş olmuş demektir.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #36 : 20 Mayıs 2013, 16:21:50 »
Tüm gücümü topladım kabloları ve donanımı hazırladım.Evde teybe eye of the tiger koydum.Eye of the tiger eşliğinde bu azim ve inançla yapacam bu işi, Rambo gibi hisstemeye başladım vallaha şuan.Bekle beni sio2pc görürsün seni yeneceğim.

So many times it happens too fast
You trade your passion for glory
Don't lose your grip on the dreams of the past
You must fight just to keep them alive

Hadi bakalım hayırlısı. :) :) :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #37 : 20 Mayıs 2013, 21:50:57 »
Tamam da... Sonuç olarak neredeyiz yani? Çalıştı mı?

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #38 : 21 Mayıs 2013, 15:51:50 »
Fail, fail again, fail better.
                                   Samuel Beckett

Sonuç negatif.En iyisi sıfırdan yeni bir devre hazırlamak.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #39 : 22 Mayıs 2013, 11:18:54 »
Bir yandan devre hazırlarken bir yandan da atari maxflash sparişimi versem ne? Yada temiz ikinciel bir multiice tarzı kartuş mu bulmaya çalışsan atari için? :'( :'( :'(

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #40 : 22 Mayıs 2013, 11:23:45 »
Bir yandan devre hazırlarken bir yandan da atari maxflash sparişimi versem ne? Yada temiz ikinciel bir multiice tarzı kartuş mu bulmaya çalışsan atari için? :'( :'( :'(

Ne gerek var ki? Bu devreyi çalıştırınca alacağın hazzı alacabilecek misin? Elinde hiç gelmiyor olsa bastır parasını al ve keyfini sür. Ama sen yüzdün yüzdün kuyruğuna geldin. Eğer dediğin gibi satınalma yoluna gidersen bir daha sio2pc devresine lini sürmezsin büyük ihtimalle.

Atari için Multi Ice tarzı(kırıcı-kopyalayıcı-çeşitli editör) bir kartuş bilmiyorum.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #41 : 22 Mayıs 2013, 11:26:19 »
Doğru, En iyisi Ref'in dediği gibi parçaları birbirinin ucuna lehimlerek gitmeyi denemek, bakalım birde öyle yapayım sonuç ne olacak?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #42 : 22 Mayıs 2013, 11:31:05 »
Sen Ref'e bakma. O, havya lehim işlerinden o kadar anlamaz :) Kendi de kabul edecektir bunu. Onun yaptığı devre seninkine göre çok kompleks. O devrede bu dedikleri geçerli olabilir. Ama sende zaten o resimde gördüğün kadar uzun kablolar yoktur bence. Tahminim sen kablolardan bir tanesini falan yanlış ya da eksik lehimledin. İstersen önce sakin kafayla yavaş yavaş devreni kontrol et başta. Sonra olmadı dediğin gibi sıfırdan bir tane yaparsın. Hatta son halinin önlü ve arkalı yakın çekim fotolarını koysana.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
Ynt: Atari SIO2PC Kablosu Hazırlama Yöntem ve Bilgileri Paylaşımı
« Yanıtla #43 : 22 Mayıs 2013, 11:35:10 »
Olur, 1 saat içinde elimdeki devrenin fotolarını yüklemiş olurum.Aslında aklıma ne geldi, madem sistem aleti tanıyor disk imajını atıyor, type dosyasıda denedim onuda atıyor, ama atari çalışmıyor, atarinin sio kablosunu en iyisi gözden geçirmek belki yanlış kabloları kullandım ve fark edemedim,bakalım ben en yisi fotoları yükleyim.

Çevrimdışı power

• Retroman
Ynt: Atari SIO2PC Kablosu Hazırlama Yöntem ve Bilgileri Paylaşımı
« Yanıtla #44 : 24 Mayıs 2013, 12:35:47 »
Forumda SIO2PC kablosu hazırlama konusunu görünce 3 yıl önce önce lehimlerini yapıp hazırladığım fakat, sio soketi olmadığı için bağlantısını yapmadığım bir proje olduğunu  hatırladım, atarimin 1 tane teybi vardı ve bunun kablosunu bozmak istemiyordum, bu süre içinde önce ahşaptan bir örnek yaptım fakat içine soket pinlerini yerleştirmek zor oldu, daha sonra başka bir şey uydurdum ve lehimlerini tamamladım.                                 Deneme için xp yüklü pentium2 233 bir makina kullandım, seriport1 den çalışmadı, seri port 2 ye taktım ve        SERİAL PORT2 OPENED SUCESSFULLY. APE IS READY.   yazısı geldi, yani bu kablo çalışıyor, ape  hazır demekti.(not devamı gelecek)