Gönderen Konu: Atari SIO2PC Kablosu Hazırlama Yöntem ve Bilgileri Paylaşımı  (Okunma sayısı 56086 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
Değerli forum üyeleri Sayın Alcofribas kendi sitesindede belirttiği üzere aşağıdaki şekillerde bir atari sio2pc kablosunun nasıl yapıldığını anlatmış ama ben ve benim gibi elektronik bilgisi biraz daha az olan arkadaşlar adına konuyu buraya taşıma ve konuyu daha açık ve belirgin hale getirme ihtiyacı hissetim çünkü sonuçta bu kablo tipi aletler yabancı sitelerde 30-40$ fiyat aralığında satılıyor eğer hem kendimiz üretirsek  hem retro camiasına bir katkımız olur hemde bunu elde üretmenin verdiği mutluluğu yaşarız bu işle ilgilenen kişiler olarak.Konuda bilgisi olan arkadaşlardan bu başlığın altında bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorumki böyle bir ilerlemeyi forum adına beraberce kaydetmiş olalım çünkü atari'de türkiyede commodore kadar olmasada satan hatta dergisi baya devam eden bir bilgisayar markasıydı.
SAYGILARIMLA

Gerekli Malzemeler:
75189 entegre(1 adet)
5Kohm direnç(1 adet)
0,1uF mercimek kondansatör(1 adet)
14 bacaklı entegre soketi(1 adet)
Uygun büyüklükte delikli pertinaks(1 adet)
1N4148 diyot(1 adet)
D-SUB 9 dişi (1 adet)

Sio Bacak Bağlantıları:

2 4 6 8 0 2
———–
/o o o o o o\
/o o o o o o o\
—————–
1 3 5 7 9 1 1 1 3

1  clock in (to computer)
2  clock out
3  data in
4  GND
5  data out
6  GND
7  command (active low)
8  cassette motor control
9  proceed (active low)
10  +5V/ready
11  audio in
12  +12V (400/800)
13  interrupt (active low)

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
ayrıca farketmişsinizdir devre şemasında mor bi r kablo bahsediliyor ama benim eski bir atari datasetinden söktüğüm kabloda 6 renk var bunlar ise;
kahverengi
mavi
beyaz
turuncu
siyah
yeşil

ben yarın elimdeki kablonunda lehim yerlerinin fotoğrafını yayınlayacağım.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
ayrıca arkadaşlar farketmişsinizdir devre şemasında mor bi r kablo bahsediliyor ama benim eski bir atari datasetinden söktüğüm kabloda 6 renk var

Sen renklerden önce bacak numaralarını referans al. Multimetre ile ölçerek emin olabilirsin.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
çok sağolun
bu arada bende bacak fotoğraflarını çektim yayınlıyorum.

2 4 6 8 0 2
———–
/o o o o o o\
/o o o o o o o\
—————–
1 3 5 7 9 1 1 1 3

şeklinde baktığımızda bende üstte; 4,8,10 nolu bacaklarda
altta ise;3,5,11 nolu bacaklarda kablo var resmini de aşağıya ekledim bu durumda galiba bir kablo çekmem gerekiyor.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
bu durumda galiba bir kablo çekmem gerekiyor.
Gözüken öyle.

Ben bunu yapalı 3 sene falan oluyor. Şu an elimin altında da olmadığı için çok yardımcı olamıyorum. Ancak birkaç hafta sonra yaptığım cihazı tekrar görme şansım olacak. Belki o zaman daha fazla yardım edebilirim.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
çok sağolun aslında banada şimdi dank etti sonuçta ben bu aleti datasetten söktüm ama yapacağım alet sanal disket sürücü çünkü motor control ve tape sound kısmıyla fazla bir işi yok gibi bu nedenle gerekli olan ek kabloları çekmek lazım ama galiba forumde pek ilgi çeken bir başlık olmadı heralde.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
çok sağolun aslında banada şimdi dank etti sonuçta ben bu aleti datasetten söktüm ama yapacağım alet sanal disket sürücü çünkü motor control ve tape sound kısmıyla fazla bir işi yok gibi bu nedenle gerekli olan ek kabloları çekmek lazım
Teyp üzerinde gelen kablo ile disket sürücü kablosu arasında bariz bir kalınlık farkı da var. Buradan da bazı uçların hiç kullanılmadığını tahmin etmek mümkün. Doğru yoldasın, devam et.

ama galiba forumde pek ilgi çeken bir başlık olmadı heralde.
Forum olayı böyle birşey. Biz konuşacağız. Belki birileri gelip katkıda bulunacak. Ya da seneler sonra ihtiyacı olan biri buradaki bilgilerden faydalanacak. Bak ben bloga yazmasam belki seninle tanışamayacaktık :) 3 sene sonra da olsa işe yaramış. Bir de acele etme; böyle spesifik bir alana hemen yanıt almak kolay değil. Sabır sabır sabır...

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
haklısınız bir yandan yemek yapıp bir yandan retro konuşunca böyle yan etkiler doğurabiliyor.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Atari işine dalacak fırsatım olmadı henüz. Fakat şemaya bakılırsa çok zor bir işe benzemiyor. Google sio2pc diyince çok sonuç veriyor. Bu kablonun birkaç alternatifi de varmış.

Aslında çok kolay bir işe benziyor, fakat zx spectrumda buna benzer aparatlar yaptığımda kablo uzunluğunu göz önünde tutmamıştım. Bu tür işlerde elemanları birbirine olabildiğince yakın tutmak gerekiyor. Mesela şöyle yapanlar olmuş (foto):

Sonuçta yapılacak iş belli, seri bağlantı sağlayacak bir devre. Şimdilik alışveriş listesi tamam mı onu kontrol etsek yeter.

Gördüğüm kadarıyla sio soketinde pinler yerli yerinde, yani problem yok. Lazım olan pinler 3,4,5,7,10. Bir ya da iki eksik bağlantı var sizin konektörde.

Malzemeleri toplayıp işe girişirsen takıldığın yerde yardımcı olabiliriz. Şemada gösterildiği gibi devre elemanlarımı uç uca lehimleyeceksiniz. Bu kısmı doğru yaptığınız halde çalışmazsa o zaman bakarız nerede hata olabileceğine.

Alıntı
şeklinde baktığımızda bende üstte; 4,8,10 nolu bacaklarda
altta ise;3,5,11 nolu bacaklarda kablo var resmini de aşağıya ekledim bu durumda galiba bir kablo çekmem gerekiyor.

Bana hep zor gelmiştir bu pinleri sayarken hangi baştan başlayacağımız. :)  Ben olsam atari soketindeki +5v'u (10 numaralı pin) ölçerek işimi baştan garantiye alırdım... Eklediğim fotografta adamın nasıl yaptığı görünüyor ama, yine de 2 saniyelik iş.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
Atari işine dalacak fırsatım olmadı henüz...

Ve bu firsati sabahin korunde mi buldun? Bir retro muzesi olusturulursa turkiyede (palavra tabii ki), bir bolum de sana ayrilmali. Sinclair bolumunden hemen sonra, Atari bolumunden once.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: ATARİ SIO2PC KABLOSU HAZIRLAMA YÖNTEM VE BİLGİLERİ PAYLAŞIMI
« Yanıtla #10 : 17 Mayıs 2013, 04:53:23 »

Ve bu firsati sabahin korunde mi buldun?

Ya sinir midir stres midir bilmiyorum, 2 gibi yattım 3 gibi uyuyamayıp kalktım. Foruma doladım işte :D Saat 5 oldu, 2 saat sonra işe gitmek üzere evden çıkmam gerek, hadi hayırlısı... Bu arada farkettim forumun saati yanlış. onu da düzelteyim bari.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #11 : 17 Mayıs 2013, 07:48:42 »
malzeme listesi bugun tamamlanıyor en asıl parça olan entegre çipinide bugün alıyorum ayrıca bide işkence çektirmesin diye delikli devre kartı alıcamki daha iyi olur o zaman ben gerekli bacak kablolarını öğlene doğru yayınlar akşama doğruda lehim işinin sonuçlarını paylaşırım heralde iyi evet
bu arada ya akşamın saat  3-4 ünde refrojen forum ve diğer yabancı sitelerde dolaşmak son zamanlarda kendimi alıkoyamadığım bir bağımlılık halini aldı bu arada sayın ref siz sinlaircilere çok mahçubum niye diye soracak olursanız 2 sene önce cillop gibi sinclair vardı power sup'ı bozuldu; oturup yapayım dedim elektrik bağlantısında bir yeri yanlış lehimlemişim aleti yaktım ama yinede sinclarım spectrum çok sevimli ve tatlı bir makına eğer elime yeni birtane dasha geçerseki istiyorum sadece atari olmaz nedese bu knoda açım hepsini istiyorum işte bulursam alıp onuda koleksiyonuma ekleyeceğim bu arada sayın leventp ninde commodoru çok sevdiğini biliyorum onuda pek mutlu etmeyecek bir itirafta bulunmam gerekiyor ya babam ben el kadar çocukken sen al commodore 64 eskiciden eve gel ben basmış basmış anlamamışım sonra sen aleti sinirlen itele oraya buraya o aptallığı nasıl yaptığımı bilmiyorum ama 7 yaşındayken aleti 1 katın balkonundan beton zemine atmak süretiyle bu suçu işledim yazık adam ne kadar üzülmüştü o eski makına rahat rahat dişli hesabı motorla ilgili bir takım hesaplamalar  yapardı.Çünkü ilk o makinele başlamış sonrada kavuştu ama bu seferde ben ayırdım onu.bakalım kablo nasıl olacak bence kablo bitince keşke atari bölümü daha geniş olsa atari bilgisayarı olan olsa ona hediye ederdim. bu arada benim atari bilgisayarım  atari65xe  arabic version ama küçük bir komutla hemen international charactersete geçebiliyorum.

vaktak

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #12 : 17 Mayıs 2013, 09:13:47 »
bu arada devre şemasında gözüken entegre ile alınacaklar listesindeki entegrenin modeli farklı onu nasıl halledecez yani direk o entegreyi atıp listedekini mi onun yerine lehimleyeceğiz çünkü ameraikalı ve avrupalılar birton farklı entegrede kullanarak yapmış bunu hatta bazıları r232 destekli yerine usb destekli kullanmış bu yüzden entegre model numarası aklımı bayağı kurcaladı.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #13 : 17 Mayıs 2013, 10:15:12 »
malzemeleri aldım ve kendimce aşağıdaki şemanın üstünde açıklamalar yaptım ama şemadaki r232 port numaralarını tam olarak anlayamadım başlamadan önce bu konuda yardımıcı olabir misiniz.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #14 : 17 Mayıs 2013, 12:16:35 »
bu arada devre şemasında gözüken entegre ile alınacaklar listesindeki entegrenin modeli farklı onu nasıl halledecez yani direk o entegreyi atıp listedekini mi onun yerine lehimleyeceğiz çünkü ameraikalı ve avrupalılar birton farklı entegrede kullanarak yapmış bunu hatta bazıları r232 destekli yerine usb destekli kullanmış bu yüzden entegre model numarası aklımı bayağı kurcaladı.
Bu işlerde tecrübeli değilsen USB olayına şimdilik bulaşma. USB olan için programlama falan da gereklidir. MAX232 nin muadilleri falan da var ama sorun değil çünkü adı üstünde muadil.

malzemeleri aldım ve kendimce aşağıdaki şemanın üstünde açıklamalar yaptım ama şemadaki r232 port numaralarını tam olarak anlayamadım başlamadan önce bu konuda yardımıcı olabir misiniz.
Com portlar(senin rs232 dediğin) iki tür oluyor: 9pin ve 25 pin. Şema üstündeki numaralar da buna işaret ediyor. Yani 9pin olursa şu bacağa 25pin olursa şu bacağa bağla diye.