Gönderen Konu: Microtan 65 emulatörü  (Okunma sayısı 9135 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Microtan 65 emulatörü
« : 19 Mayıs 2013, 21:28:55 »

Türkiye'de kimsenin çalışır halini gördüğünü sanmasam da Oric'in atası sayılabilecek 1979 yapımı bu cihazın emülatörünü paylaşmak isterim. İçinde ayrıca bir sürü microtan oyunu da mevcut.

Microtan sadece 1K RAM ve 1K ROM a sahip, 32x16 sadece text ekrana sahip bir 6502 işlemcili cihaz ama yan donanımlarla gelişmeye açık bir aletmiş.

Aslında çok daha basit bir cihaz ve oyunlar bekliyordum ama bu kadar eski ve basit bir cihaz için oyunları gerçekten başarılı  buldum.

Mesaja eklediğim dosyanın içindeki oyunlardan bazıları şöyle.

ASTRO FIGHTER

HELL'S BELLS

MOON CRESTA

MOON RESCUE

SLOT MACHINE

ADVENTURE

GOBBLER

SPACE INVASION

BEZERK

DEFENDER

Microtan ve emülatörü hakkında daha detaylı bilgiler şu adresten alınabilir : http://www.geoff.org.uk/microtan/index.htm

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Microtan 65 emulatörü
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2013, 23:46:21 »

Aslında çok daha basit bir cihaz ve oyunlar bekliyordum ama bu kadar eski ve basit bir cihaz için oyunları gerçekten başarılı  buldum.

Burası zurnanın zırt dediği yer zaten. Insanoğlunun en iyi yaptığı şey, limitleri belli alanlarda yaratıcı olması. 1k ram üzerinde harikalar yaratacak bir sürü adam var. Hatta 1k fazla bile gelir birçoğuna. Kodla yaratılan oyunlar tamam da, text adventure nasıl olmuş, bak onu aklım almadı işte :D

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Ynt: Microtan 65 emulatörü
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2013, 00:04:26 »
Aynen. Text adventure oyunun dosya boyutu 65 kb. demek kademe kademe yüklüyordu.