Gönderen Konu: 587 megabyte'lık Oric Külliyatı --> Gamebase  (Okunma sayısı 75441 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cengiz Demir

• Retro Meraklısı
Ynt: 587 megabyte'lık Oric Külliyatı --> Gamebase
« Yanıtla #30 : 02 Ekim 2013, 08:43:34 »
Hımmm.  O zaman Ref 'in hayat felsefesini eski Türk filmlerinde söylenen bir şarkının şu dizeleriyle özdeşleştirebilir miyiz ?

" Sevil de sevme sevme!  Ağlama, ağlat! (MSX2'nin üstüne yat.)  Yoksa zehrolur şu tatlı hayat.. "

8)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #31 : 02 Ekim 2013, 11:07:53 »
Çünkü kafasında "böyle güzel bir linki verse verse Cdemir vermiştir" diye uygun görmüş. Ref şu üstüne yattığın benim MSX2'yi yolla artık...

Yok ya, bu sefer sadece acele. Şöyle ki, 100 tane iş arasında 30 saniye retrojene bakıp cevap yazmaya kalkınca böyle şeyler oluyor. Peacer, özürlerimi kabul et lütfen.

Bu arada Alco, ya ben onu bitten almamış mıydım? :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #32 : 02 Ekim 2013, 11:46:44 »
Hehe aşkolsun özür ne demek :) Kaliteli linkler benden de sorulur efem :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #33 : 19 Ekim 2013, 23:20:06 »
@Pe@ceR

Ceo-Mag konusunda bir gelişme oldu mu?

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #34 : 20 Ekim 2013, 00:59:53 »
Yok malesef, tahmin ettiğim gibi.... Herhangi bir cevap gelmedi. Belki defence-force'da görmüşsündür sadece "üye olursanız indirirsiniz eski sayıları" falan demişler.

Yalnız bugün farklı bir gelişme oldu. 2000-2002 arasında çıkan son ingilizce dergi olan rhetoric'in disket imajları elime ulaştı. O da biraz el altından :)  Normalde net üzerinden sadece ilk sayıs için indirme linki verilmişti.

İlk diskin linki ve ilk 4 diskin içeriği şurada. Ama toplam 10 disk var.
http://www.48katmos.freeuk.com/rhetdisk.htm

Rhetoric'in ana editörü Twilighte idi (lenfoma'dan kaybettiğimiz eleman). Ama internet işleri, disketlerin organizasyonu v.b. Steve Marshall diye bir ingilize aitti. Bu eleman baya kıl bir tip. 2000'li yıllarda bir web sitesi yapmıştım günlerce uğraşıp. O dönemin meşhur PC oyunlarından Oric'e çevirilme ihtimali olabilecek gibi olanları tanıtıp abondonware klasmanında nette bulunabilecek olanların da linkini vermiştim. Bu lavuk da pirate mirate ayağı ile benle zıtlaşıp siteyi şikayet edip kapattırmıştı :) o zamandan beri pek yıldızımız barışmaz.

Şimdi de bu 10 yıl önce kapanan derginin disket hakları da bu elemana aitmiş. Ama başka bir fransız kullanıcı bana özelden diğer rhetoric disketlerini yolladı "steve'in izni olmadığı için netten yayınlamama" sözü alarak. Bizim forumdan haberleri yoktur herhalde ama yine de içerik üye olmayanlara da açık olduğu için linkler doğrudan görünmese de direkt link vermiyeyim ben de. Emanete hıyanet etmiş olmayayım :)

Eğer istersen o disketlerin imajlarını özelden  gönderebilirim. Başka yerlerde de bulunabilecek oyun ve programların yanı sıra sadece rhetoric için üretilmiş demo ve programlar var. Yukarıdaki adresten içeriği görebilirsin. Cumulus ile disk imajlarını Oric'de çalıştırabilirsin ya da emulatörle inceleyebilirsin. Ekranda aynı anda 8 değil 26 renk gösteren demolar gibi fantastik işler de var ki emulatörde değil gerçe oric'de görmek gerek :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #35 : 20 Ekim 2013, 01:04:18 »
Ekranda aynı anda 8 değil 26 renk gösteren demolar gibi fantastik işler de var ki emulatörde değil gerçe oric'de görmek gerek :)

7dx'de görmek istediğim yüzlerden birisin Peacer :) oric'ini şimdiden demolamaya hazır hale getir!

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #36 : 20 Ekim 2013, 01:13:35 »
Defence-Force'daki yanıtı gördüm. Üye olalım diyorum zaten ama heriflerin üyelik sistemi bizim 80li yıllardaki gibi; form doldur, iletişime geç, paypal için görüş... Falan filan. Oysa ben; "Get"li ilan "Hemen Al"lı satış adamıyım :) Neyse öyle yapacağız artık.

Eğer istersen o disketlerin imajlarını özelden  gönderebilirim.
Müsait olunca mail atarsan biz de görmüş oluruz o içeriği :)

Fakat bu Oric camiasının kapalı kapılar ardında paylaşım-ücretli bölge-özel arazi mantığını da anlamak pek kolay değil. Yok Fransızlar İngilizleri sevmez yok Steve seni sevmez... bilmem ne :) Dallas gibi be mübarek!

7dx'de görmek istediğim yüzlerden birisin Peacer :) oric'ini şimdiden demolamaya hazır hale getir!
Peacer, RAAT'ındır ve RAAT'ın kalacaktır!

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #37 : 20 Ekim 2013, 01:39:11 »
Evet biraz dengesiz bir camia, haklısın :D

Umarım demolarız bir gün bir yerlerde, teşekkür ederim :)

Not : @Alco, şimdi mail atıyorum

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #38 : 22 Kasım 2013, 21:55:31 »
https://mega.co.nz/#!UUQ3jLrZ!DDVRzmb0ouY7_zmQ6Dw6DmsGJ3gfjyh8AJhYSfna11I

Arşivin 2.0 ve final versiyonu yayınlandı. Şimdi 1373 oyunu içeriyor. Üreticisi bundan sonra büyük ihtimalle yeni bir versiyon yayınlanmayacağını söylüyor. Eskisini silip bunu indirebilirsiniz. :)

Bu arada belirtmeyi unutmuşum, aşağıdaki gamebase isimli programı kurup arşiv içindeki oric klasörünü c:\gamebase de kurulan program klasörünün içine koymalısınız.

http://sourceforge.net/projects/gamebase/files/gamebase/v1.3/gamebase-setup-v1.3-full.exe/download

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #39 : 24 Kasım 2013, 20:43:27 »
Tamam, arşivde :)

Bu arada ekran görüntülerinin hepsine göz attım, iki tane oyun gözüme çarptı: biri Stormlord, ikincisi Skool Daze. Birincisi twilighte'ın olağanüstü oric tutkusunun eseri, ikisi de son dönem oyunları.

http://www.youtube.com/watch?v=QSDy-BC580M#t=204

WIP: Skool Daze for the Oric 48K

Enteresan birşey ama ben stormlord'u başlatamadım, yükleniyor öylece kalıyor. Yardım?

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #40 : 24 Kasım 2013, 21:21:42 »
Aynen, ikisi de oric resmen tarih sahnesine gömüldükten sonra yapılan 2000'li yılların ürünleri. School daze commodore 64 ve spectrum için yayınlanmış ve sonradan PC için de uyarlanmış bir oyundu. İkisi de oric'in limitlerini zorlayan oyunlar.

Grendel, Talisman, Willy, Zebbie, Spooky Mansion v.b. gibi 1980'li yılalrda yapılmış oyunları da tavsiye ederim.

Stormlord niye çalışmadı anlamadım. Stormlordu mp3 player yoluyla oric'e bile aktarıp oynadım. Gamebase üzerinden açmak yerine doğrudan emulatörden yüklemeyi denedin mi?