Gönderen Konu: Satılık Oric Nova  (Okunma sayısı 45668 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Ynt: Satılık Oric Nova
« Yanıtla #15 : 21 Temmuz 2013, 22:50:52 »
Yapma yahu . Emsalleri 150-200 pound civarında dolaşıyor e-bay'de.. e-bay dışında nette satılan mekan bulamadım ama dediğin kadar da düşük değildir herhalde.

10 pound dediğin eder 30 lira :)  sadece yanında verilen oyunların herp biri tanesi 3-4 pound civarı satılıyor yine e-bay'de.

Şimdi buna en fazla 10 pound veriyorum dersen nova için satan adamın üste para vermesi lazım :)

Örneğin sadece atmos : 199 £
http://www.ebay.co.uk/itm/RARE-VINTAGE-TANGERINE-ORIC-ATMOS-COMPUTER-VGC-/290875944691?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item43b98eaef3

Atmos : £150.00
http://www.ebay.co.uk/itm/RARE-VINTAGE-TANGERINE-ORIC-ATMOS-COMPUTER-VGC-48k-/130940854788?pt=UK_VideoGames_VideoGameConsoles_VideoGameConsoles&hash=item1e7caee204

Sadece oric-1 : 149£
http://www.ebay.co.uk/itm/RARE-VINTAGE-TANGERINE-ORIC-1-COMPUTER-VGC-/290646808949?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item43abe65975

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #16 : 22 Temmuz 2013, 16:20:06 »

Verdiğiniz kıymetli bilgilerden dolayı teşekkürler arkadaşlar.

Sevgili ExtMod'un bahsetmiş olduğu "sample" taktiği, ürün kullanılmış (hatta eskimiş  ;)  ) olduğundan dolayı bu örneğimizde kullanılamaz sanırım.
Zaten gerçekte de değeri 75 Euro'nun üzerinde olmayacağı için teorik olarak gümrüğe de takılmaması lazım ama işte memleketimizde ne olacağı belli olmuyor.

Fiyat meselesine gelince; anladığım kadarıyla 10 ilâ 150 Sterlin arası birşey olsa gerek.  ;)
Şaka bir yana Ref kadar katı davranmayıp 20 Sterlin desek yaklaşık 60 TL eder.
PTT Sırbistana 1-1.5 kiloluk bir koliyi 50-60 TL'ye götürüyorsa, oradan da buraya yaklaşık aynı fiyata geleceğini düşünürsek,
toplamda bu cihazı almak bana yaklaşık 110-120 TL'ye mal olur gibi geliyor.

Tabii eğer gümrüğe takılırsa, gümrüğe herhangi bir ücret ödemek gerekmese bile (çünkü gerçekten de 75 Euro'dan ucuza almış olacağız), Topkapı tarafındaki PTT posta işleme merkezine gitmek, adamlara dert anlatıp koliyi teslim almak ve geri gelmek gerekecek.  :P

Ne dersiniz, değer mi?
Yoksa emülatöre devam mı?

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
« Yanıtla #17 : 22 Temmuz 2013, 17:47:48 »
AmonR bence alet, elinde fiziksel olarak olunca emulatörün verdiği zevkten daha fazlasını veriyor, bence bu uğraşa değer.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #18 : 22 Temmuz 2013, 22:15:56 »
Yapma yahu . Emsalleri 150-200 pound civarında dolaşıyor e-bay'de.. e-bay dışında nette satılan mekan bulamadım ama dediğin kadar da düşük değildir herhalde.

10 pound dediğin eder 30 lira :)  sadece yanında verilen oyunların herp biri tanesi 3-4 pound civarı satılıyor yine e-bay'de.

Tamam biraz abartmış olabilirim (ama benim için ederi o dur), fakat oradaki fiyatlar da inan bana abartı.

Türkiyede de 250 liraya zx spectrum satıyorlar, ama alan var mı?

Benim bulgularım senden daha optimist:

kutulu atmos, 80 Euro (60 sterlin)'den satılmış:

http://www.ebay.fr/itm/Ordinateur-vintage-ORIC-Atmos-QWERTY-boite-polystyrene-manuel-dutilisation-/181173401118?pt=FR_GH_Informatique_Ordinateurs_Ordinateurs_de_Collection&hash=item2a2ec6b61e

Özel çantasında teypli 15 orjinal kaset adaptör falan, bu da fazla ama 100Eu:
http://www.ebay.fr/itm/Ordinateur-vintage-Oric-48k-/111116554995?pt=FR_GH_Informatique_Ordinateurs_Ordinateurs_de_Collection&hash=item19df1012f3

Kutusunda oric 1 60Eu, (40Sterlin?)
http://www.ebay.fr/itm/Ordinateur-vintage-Oric-1-Micro-Computeur-48K-en-boite-/190868943710?pt=FR_GH_Informatique_Ordinateurs_Ordinateurs_de_Collection&hash=item2c70acf35e

Hepsi orjinal kutusunda, cillop gibi oric atmos, mcp40 printer, 15 tane orjinal oyun, kullanma kılavuzları:
http://www.ebay.co.uk/itm/Oric-Atmos-Vintage-Computer-plus-MCP-40-Oric-Printer-and-Software-/251295142045?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item3a825b909d
110 euro

Kutululara diyeceğim yok, kutu dediğin şey yırtılıp giden bişey. Ama çıplak makineye 50 sterlin bana çok geldi. Tamam yanındaki kasetleri ve orjinalse adaptörü de katalım, amonR'yi de kırmayalım, olsun 20 :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #19 : 22 Temmuz 2013, 22:28:43 »
Valla sevgili Ref senin örneklerde bile gene senin belirlediğinin çok üzerinde. (Tamam fransızlar biraz daha ucuzmuş)

Diğer yandan oric-1 atmostan doğal olarak daha ucuz olması normaldir.. En son printerli set de anladığım kadarıyla bozuk ve parçaları için satılıyormuş (Item condition:For parts or not working)  yoksa çalışan bir sistem için 100€lara bunları satın almak imkansız..

Her neyse alan da değilim satan da :)  Ama yapma etme 20€ lara bu cihazları alamazsınız..   Bu gidişle daha uzunca süre tek Oric sahibi olarak kalacağım buralarda !

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #20 : 22 Temmuz 2013, 22:36:07 »
edit:
Bu gidişle daha uzunca süre tek Oric sahibi olarak kalacağım buralarda !
Haha, yok bizde de var canıım :)

Alıntı
Ne dersiniz, değer mi?
Yoksa emülatöre devam mı?

Bu çok felsefi bir konu ve aslında yeni bir başlığı hak ediyor. Cesaret edip Nightlord'un yapmamaya gayret ettiği "yazı duvarı" şeklinde dev bir metinle karşınızdayım. Okuyan olursa ne ala:

Şimdi bu bilgisayarlarla neden uğraştığımıza bakalım. Bu bizim için sanat yapmanın bir başka şekli. Öyle ki bu aletlerin kendine has sınırlamaları var. Hepsi birbirinden farklı ama diğer taraftan birbirinin aynı. Öyle ki bu aletlerle biz kendimizi yansıtmaya çalışıyoruz. Bu aletleri kendi algımızla yorumluyor, onların özelliklerini kullanarak oyun, demo yazıyor, temizliyor, onları yanımızda partilere getiriyoruz. Beni yanımda spectrumla görenler hemen beni konumlandırıyor. Arda bir spectrumcu. İşte Peacer, bir Oric'ci. Bu onun kimliğinin bir parçası. Biz onun çocukluğunu, kimliğini buradan yorumluyoruz. AmonR biraz geç davrandığı için henüz saflaşmamış. Benim ilk zamanlarıma benziyor, zx spectrumcu ama diğer platformlara da halen açık. Partiye gelse belki yanında birşey getirmeyecek.

Saflaşmamış diyorum çünkü doğadaki her karışık/hybrid yapı zamanla fazlalıklarından arınır ve saf haline döner. Önce bütün platformlara bakacağız. Doyduğumuzda yavaş yavaş özümüze çekileceğiz. Sinclair ve C64 sahnesi geçtiğimiz her sene radikalleşmesinin sebebi bu. Bu sene sinclaircilerde tam bir çekilme yaşanarak 48k'ya yönelindi. Pouet'de 48k için özel bir kategori oluşturmaya karar verdik. Birçok kişi 48k için AY adaptör alıp 128k'yı terketmeye başlıyor. Bir süre sonra da eminim AY'yi bile söküp beeper'a dönecekler. C64'cüler Amiga gibi bir ablaları olmalarına karşın platformlarını terketmiyorlar. Aksine, amigacılar c64 köklerine dönüyorlar.

Alcofribas modernize edilmiş 8bit'lere "hormonlu" makineler der (bu bayağı negatif, ayrımcı bir söylem). Haklıdır, bu fazlalıkların atılması gerekiyor. Çünkü orjinalinin dışında kalan her şey gerçeğin taklidinden başka birşey değil, yapay ve taklit olarak kalacak.

Emülatörler de aynı, ne kadar orjinali yani "gerçeği" taklit ederse o kadar orjinaline yaklaşacak ve sonunda orjinalinden hiç farkı kalmayacak. Sonunda emülatörler de orjinal kasaların içinde yerini almak zorunda kalacaklar.

Emülatörler yolculuk sırasında iyidir, fakat kıyıya vardığında diyeceksin ki, artık orjinali kullanmam gerekiyor.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #21 : 23 Temmuz 2013, 01:46:44 »
Aynen o sebeple genelde Oric için üretilen "%100 geriye doğru uyumlu super Oric" bilgisayar projelerine hiç sıcak bakılmıyor. Birkaç kişi farklı isimlerle bu tarz "hormonlu" makineler üretmeye kalktılar. Bugünün sistemleri ile yarışacak ama eski oric programlarını da çalıştıracak yeni bilgisayarlar geliştirmeye çalışıyorlar ama aslıdna düşünüldüğünde bu makineler de içine emulatör kurulmuş bir PC den farkı olmayacak.

Bu arada Alcofribas ve sende mi Oric var forumumuzda?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #22 : 24 Temmuz 2013, 14:15:26 »
Alcofribas modernize edilmiş 8bit'lere "hormonlu" makineler der (bu bayağı negatif, ayrımcı bir söylem).
Negatif ve ayrımcı söylem duymak istersen; beni değil, badem bıyıklı yeşil sevgi kelebeğini örnek vereceksin dostum.

Bu arada Alcofribas ve sende mi Oric var forumumuzda?
Bende Oric 1 ve Atmos var. Şu an ofiste kurulu ve Cumulus bağlı olarak duruyor. Ref ve Tolga Abacı'da da var. Buraya takılanlar arasında başka kimde var bilmiyorum. Ama bir de şöyle bir olay var ki; o cihaza sahip olup da hiç fişe takmıyorsan ne işe yarar. Bu isimlerin hepsi bu cihazları kurcalıyor ya da en azından bir kere / bir süre kurcalamış.

Bu Oric için fiyat belirlerken cihazın Oric klonu olduğunu da unutmamak gerekli. Böyle bir durum cihazı kimi zaman değerli kimi zaman da değersiz yapabiliyor. Eğer Oriclere çok özel bir ilgim olsaydı bunu almak isterdim. Hatta bana toplam maliyeti 50 lira ve altı olsa yine alırım. Ama sırf kargosu bile bir sürü masraf ve dert. Diyeceğim o ki; Ebay'den Oric fiyatları ile karşılaştırmak çok da doğru bir yaklaşım değil.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #23 : 24 Temmuz 2013, 23:20:16 »
Oric Nova en fanatik oric'ciler için bile adını duyup görmedikleri bir makina idi. İşlev olarak atmos ile tamamen aynı olsa da sırf ekstrem nadir bir ürün olduğu için  kolleksiyonculara hitap ediyor daha çok tabi.

Uzun yıllar boyunca Oric ismini duyan insan bile bulunca sevindiğim için Oric görmüş, dokunmuş, kullanmış ve kullanan birileri olunca mutlu oluyorum :)

Geçenlerde rüyamda cumulus gördüm :) Bir arkadaşımda varmış da kullanmıyormuş atmış kenara. Alıp eve getiriyorum bilgisayardan sd karta dosya yükleyeceğim ama sd kart bulamıyorum. Derken Oric'in yan tarafında meğer ufak bir microsd yuvası varmış oraya takınca doğrudan çalışıyormuş gerek yokmuş cumulusa falan da nasıl hiç farketmedim hiç diye şaşırıyorum :D

Bu gidişle  şu SD HxC Floppy Emulatorlerden sipariş edicem sanırım da fiyat uçuk, yurt dışı sipariş limitlerini aşıyor. Türkiye'de satan yoktur değil mi ?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #24 : 25 Temmuz 2013, 11:56:29 »
Bu gidişle  şu SD HxC Floppy Emulatorlerden sipariş edicem sanırım da fiyat uçuk, yurt dışı sipariş limitlerini aşıyor. Türkiye'de satan yoktur değil mi ?

Biliyorsun HxC'yi normalde Oric ile beraber kullanamazsın. Çünkü HxC floppy controller içermez. Ancak; sendeki Microdisk'in içinden 3" sürücüyü söküp, bunun yerine HxC bağlayabilirsin. Bence HxC pahalı geliyorsa 3" sürücüyü sök ve yerine 3.5" sürücü bağla. Zaten 1160 disketlik arşiviniz var :)

Çevrimdışı power

• Retroman
« Yanıtla #25 : 25 Temmuz 2013, 14:43:12 »
3.5'' sürücü bağlanabiliyorsa, gotek marka floppy emulatörler var, onlardan bağlanabilir. 100 disket kapasiteli, orglara,tekstil makinalarına falan takıyorlar, flash disk formatlanarak disket gibi kullanılabiliyor, fiyatları da çok pahalı değil
   Ben pc nin disket sürücüsünü çıkarıp yerine taktım ms-dos'dan sistemi açtı command.com yüklendi mesela
   @Pe@ceR rüyan gerçek olabilir

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #26 : 25 Temmuz 2013, 18:19:42 »
3.5'' sürücü bağlanabiliyorsa, gotek marka floppy emulatörler var, onlardan bağlanabilir. 100 disket kapasiteli, orglara,tekstil makinalarına falan takıyorlar, flash disk formatlanarak disket gibi kullanılabiliyor, fiyatları da çok pahalı değil
   Ben pc nin disket sürücüsünü çıkarıp yerine taktım ms-dos'dan sistemi açtı command.com yüklendi mesela
   @Pe@ceR rüyan gerçek olabilir

Ben de Ref'in başlattığı felsefik tartışmalara katılmak istiyorum ama zaman bulma ve kafayı toplama problemi sebebiyle bir türlü birşey yazamadım.  ;)

@power,
Kastettiğiniz ürün şöyle birşey di mi;
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-sanayi-endustri-makineleri-disket-yerine-flash-bellek-floppy-to-usb-125830579/detay

Çevrimdışı power

• Retroman
« Yanıtla #27 : 25 Temmuz 2013, 19:39:42 »
evet budur, yalnız bu cihazların bir çok çeşidi var, 720k, 1440k vs, takılacağı cihaza göre de model değişebiliyor

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #28 : 26 Temmuz 2013, 00:09:38 »
Bu emulatörlerin doğrudan Oric'e bağlanılmayacağını biliyorum evet. İlk 3" microdisk sürücüdeki controller ardı ardına 4 e kadar sürücünün bağlanabilmesine olanak sağlıyor.. Ben microdisk'in arkasındaki expansion porta seri bağlantı olarak bu zamazingoyu bağlamayı düşünüyordum.

Ama microdiskin içine ellemem elletmem kıymetlimsss o benim :) Bi bozarsak nasıl bi daha bulayım :D Asla göze alamayacağım bir risk.

Aslında aynı şekilde 3.5" disket sürücüyü 3" sürücünün arkasına B: sürücüsü olarak bağlamak var ama onda da işler karışık. Normal 3.5" data kablosunda 2 kablonun yerini değiştirip "twist" etmek ve 3.5 luk diskete harici elektrik sağlamak gibi. O da komplike iş. Donanımsal yeteneğim yok onu yapmak için.

@Power arkadaşım. Bu cihazların bağlantı kablosu nasıl? bir şekilde Oric expansion porta bağlanabilecek bir kablo bağlantısı gerek. Muhtemelen o kabloda da müdehaleler gerekecek. Ayrıca gücü nereden alıyor. PC kasalarında ana güç kaynağından güç soketi gelir disket sürücülere ama malum oric'de böyle bir güç soketi olayı da yok. Makinayı haricen desteklemek lazım o da sıkıntı yaratacak.

Çevrimdışı power

• Retroman
« Yanıtla #29 : 26 Temmuz 2013, 08:58:07 »
   Cihazın bağlantı olayı aynen floppy okuyuculardaki gibi 34 pinli kabloyla bağlanıyor, floppy disk bağlar gibi direk kablo cihaza takılıyor aynen floppy disketlerdki gibi bir de 4 pinli besleme soketi var, ayrıca ds0, ds1, mo vs jumper ayarları var floppy 0 yada floppy 1 olarak seçilebiliyor
   Ben de microdiski kurcalamanı tavsiye etmem, ama başka bir cihaz daha olsaydı düşünülebilirdi