Gönderen Konu: Retrojen, discourse'a geçmeli mi?  (Okunma sayısı 30267 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Retrojen, discourse'a geçmeli mi?
« : 20 Ağustos 2013, 13:56:04 »
Öncelikle söyliyim, bu bayağı bir erken bir mesaj aslında. Aşağıda yazılanlara web henüz yazır değil :D Fakat bazen önden gitmek zahmetli de olsa avantajlar sunabilir. Bu soruyu sadece yöneticilere değil, bu forumu kullanan herkese sormak gerekiyordu, çünkü forumu hep beraber kullanıyoruz. Bu yüzden fikri olan varsa katılabilir. Başlıyorum:

Tabletler, cep telefonları, yeni nesil dokunmatik ekranlı bilgisayarlar ve yeni nesil insanların olduğu dijital iletişimin acaip bir hale geldiği bir devirdeyiz.

Bu forum ise sanırım 1970'lerin ortalarında popüler olan 30 yıldır hiçbir gelişme göstermemiş olan yaşlı ve yorgun bir BBS sistemi. Gerçekten de bu ideal iletişim sistemi mi?

Geçtiğimiz 4-5 yılda stack exchange gibi içerik yönetimini biraz daha ileriye götürmüş tartışma sistemleri mevcut iken, geçtiğimiz şubat ayında yeni nesil iletişimdeki birçok problemin üzerine odaklanmış olan Discourge, açık kaynaklı olarak beta seviyesine geldi. Henüz hazır değil, fakat sanırım bizim de bu tür şeyleri tartışıyor olmamız, buna göre plan yapmamız verimliliğimizi arttıracaktır.

Discourge farklı platformlarda aynı şekilde çalışacak biçimde planlanmış ama benim en çok dikkatimi çeken kısım lisanslama konusu idi. Yıllardır kafamı kurcalayan yazdığımız mesajların yayın hakkı ve kanuni bağlayıcılığı şimdiye kadar ateşli kavgalarla hallediliyordu. Discourge ile yazdığımız her mesajı farklı birer lisansa büründürebiliyoruz. Örneğin sohbet gibi havadan sudan mesajların açık bir lisansa bağlanması, 2 yıllık emeğinizin sonucunda yazdığınız araştırma sonuçlarınızı daha bağlayıcı, örneğin, CC sharealike lisansı ile yayınlanması mümkün. Ayrıca her kullanıcının kendine ait bir havuzu oluyor. Ayrılmak istediğinde herşeyini alıp rahatça gidebilir (ve bu havuz bir kimlik gibi silinmek zorunda değil, başka bir discourse'a taşınabilir). Site yöneticileri açısından bir problem gibi görünse de, kullanıcılara tanınan her türlü esneklik daha fazla güven getirecektir.

Ayrıca her sosyal medya sitesinde bulunan anlık hatırlatmalar (biri sizi mention ettiğinde push mesajları gibi) ve diğer yeni şeyler var. Tabii plug-in desteği de özellikle önde tutulmuş, forum yazılımlarında geleceğin wordpress'i gibi duruyor.

Buyrun örnek bir discourse forumu:

http://meta.discourse.org/

Ne dersiniz, forum alışkanlıklarımızı değiştirmeye?

(bir dipnot: Discourse'u kurmak o kadar kolay değil, zaman gerektirecek ve sunucu masrafı çıkaracaktır. Onun için bu soru, "hadi geçelim bir bakalım" cevabı ile denenecek birşey değil, bu planlamaya yönelik bir mesajdır)

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
Ynt: Retrojen, discourse'a geçmeli mi?
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2013, 19:28:15 »
Şahsen yazılan yazıların akdemik güvenliği ve fikrin korunması açısından çok iyi geldi gibi bana, çünkü sonuçta bu alanda yazdığımız yazılarda elektronik, donanım modlama ve programlama üzerine birer bilgi metinleri oluyor aslında.Buna ek olarak örnek olarak verilen sayfayıda beğenmedim değil farklı platformlarda aynı çalışmasıda zaten bulut'un sürekli kıpraşıp depreştiği :D şu günlerde çok iyi.Bence bu konuda adım atmaya değer diğe düşünüyorum.Şahsen eğer geçmeye karar verilirse gerekli konularda destek vermeye hazırım.

Saygılar Vaktak

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #2 : 26 Ağustos 2013, 01:05:46 »
Yahu biz burada 30 yıllık bilgisayarları kullanan eski kafalı adamlar olarak toplanmadık mı? Eski köye yeni adet olmaz. Mümkünse mevcut yazılımdan bile daha eski ve kullanışsız bir yazılım kullanmalıyız. Yenilik bizim varoluş amacımıza aykırı.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2013, 21:24:27 »
 Hay agzini seveyim hislerime tercuman olmussun. Hatta hemen simdi bbs' e donelim diyorum. Boylece kullanissiz oldugu kadar aci verici de bir deneyim yasariz.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Wisdom

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #4 : 30 Ağustos 2013, 19:10:05 »
Hatta forum'u kapatip, swap'a donelim.

Çevrimdışı Ragnor

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #5 : 31 Ağustos 2013, 16:32:13 »
Swap aslında post sayısını bile arttırabilir :).

Ama asıl soruya cevap vermek gerekirse eski kafalı adamlar olduğumuz için bu forumunda gayet iş göreceğini düşünüyorum. Fakat böyle bir sisteme geçmekte sıkıntı yaratmaz yani. Sanki yeni mesajların görünebilirliğini arttırırmış gibime gelmiyor değil, belki ortamı canlandırmaya yarayabilir, bilemedim. Bu tarz forumumsu ortamlarda pek takılmadım, o yüzden kestiremiyorum açıkcası.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
« Yanıtla #6 : 05 Eylül 2013, 19:46:27 »
Valla swap olayı bana uyar ama 5,25" edinmek gerekecek elde çok az var :)

Çevrimdışı coze

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #7 : 09 Eylül 2013, 13:33:27 »
Arkadaslar, discourse konusunda ciddi iseniz bitnami'de hazir yapilmisi var. Tavsiye ederim. (Amazon'da cok guzel oluyor. Ama tabi en az bi medium filan ister, belli bir butce lazim.)

http://bitnami.com/stack/discourse

http://aws.amazon.com/ec2/pricing/