Gönderen Konu: Atari 2600 JR AV MOD yaptım. (Fotoğrafları)  (Okunma sayısı 23267 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Bazı Retro Şeyler @youtube
Atari 2600 JR AV MOD yaptım. (Fotoğrafları)
« : 06 Ekim 2013, 00:43:26 »
Merhabalar,
Çoğumuzun bildiği gibi en masrafsız Av Composite modlama Atari 2600'ler arasında JUNIOR a yapılıyor.
Ben de sırf modlamak için geçenlerde bi tane bulup aldım. Çok temiz de çıktı şansıma. Modlama için gerekli olan parçaları da almıştım, elimde hazırdı. Kendi kendime "durdukça kendini dinliyosun, iyice hasta hissediyosun, git başka bişeye odaklan" dedim.
Bu işe koyuldum.
Öncelikle mod için kullandığım kaynak sayfanın linkini vereyim. Resim kalitesi bence çok tatmin edici. Gerçi onun fotoğrafını çekmedim bak...
http://www.console-corner.de/videomod.html
Neyse moddan kareler :D

ilk kare hazırlık : dirençleri sınıflandırıp küçük kağıtlara değerlerini yazdım. Yıkanacak tuşları vb ayırdım. Bu arada o metal yerin jelatini duruyor moddan sora sökücem:

Netbookta mod sayfası açık, uygulama başlasın:

Mod'un asıl sayfasındakine kıyasla daha düzgün oldu gibi :

RF Shieldları yani içerdeki metal parçaları nasıl hallettiğini anlatmamış kimse ben de dremelle kendime yol açtım :

Estetik ve fonksiyon bir arada :D

Göz attığınız için teşekkürler.
Bazı Retro Şeyler @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
Ynt: Atari 2600 JR AV MOD yaptım. (Fotoğrafları)
« Yanıtla #1 : 06 Ekim 2013, 01:37:29 »
 Oncelikli olarak su basliga bir goz atin http://retrojen.org/pano/index.php?topic=4.0

O baslik altinda soyle bir kisim var;
3.Crossposting: Forumlar arası çapraz gönderi yapmayınız. Eğer başka bir forumda yayınladığınız bir metniniz varsa açıklayıcı kısa bir metnin yanında orjinal kaynağa link veriniz. Unutmayın, her forumun hedeflediği kitle farklıdır. Bu yüzden her foruma okuyucu profilini değerlendirerek mesaj atarsınız. Çapraz gönderiler, cep telefonunuza gelen samimiyetsiz bayram mesajlarından farksızdır.

Retrojen Kültürü Kitap 1, bölüm 1:3 - "Yapmayın" başlığından alıntıdır.
Crossposting hakkinda farkli bir gorusunuz varsa yukarida verdigim link altinda tartisabilirsiniz.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2013, 09:05:01 »
Mod bir tarafa, şu emülasyonlarda tercih edilen renk şeması problemi hakkında ne yapacağız. Buyrun, mod sitesindeki görüntü karşılaştırması:

Sağ üst: RF
Sol üst: Composite
Sağ alt: composite + brightness açık
sol alt: Stella Emülatör Pc görüntüsü

Hepsi ne kadar farklı, ama hangisi doğru? Doğrusu var mı? Bir ara commodore64'ün vic renk çıktısı üzerine büyük bir tartışma içeren bir dökümanı okumuştum. Sanırım yapılmış en bilimsel renk çalışması o olmalıydı. Voltaj değerlerini incelikle ölçüp bir renk hesaplaması yapmaya çalışıyordu arkadaş. Bundan bir sonuca ulaşılabilir mi?

Örneğin, beni tanıyanlar bilirler, RF'ye saygım sonsuzdur. Tabiiki eskiden RGB nedir bilmediğimiz için herşeyi RF'den görüyorduk, o bana doğal ve doğru hali olarak geliyor. Sadece RF'den oynamak için elimde tüplü tv'ler tutuyorum. RGB+LCD'ye bulaştığım anda emülatöre benzediği için yeterli keyfi alamıyorum :D

(ve evet forumda crosspost yasağı var) :)

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2013, 09:13:40 »
Oncelikli olarak su basliga bir goz atin http://retrojen.org/pano/index.php?topic=4.0

O baslik altinda soyle bir kisim var;
3.Crossposting: Forumlar arası çapraz gönderi yapmayınız. Eğer başka bir forumda yayınladığınız bir metniniz varsa açıklayıcı kısa bir metnin yanında orjinal kaynağa link veriniz. Unutmayın, her forumun hedeflediği kitle farklıdır. Bu yüzden her foruma okuyucu profilini değerlendirerek mesaj atarsınız. Çapraz gönderiler, cep telefonunuza gelen samimiyetsiz bayram mesajlarından farksızdır.

Retrojen Kültürü Kitap 1, bölüm 1:3 - "Yapmayın" başlığından alıntıdır.
Crossposting hakkinda farkli bir gorusunuz varsa yukarida verdigim link altinda tartisabilirsiniz.

Bu mesajı doğru bir şekilde düzenlemek istersem şu şekilde mi olmalı?
"Merhabalar,
Daha önce commodore.gen.tr sitesinde yaptığım bir paylaşımı, sizinle de paylaşmak istedim.
Henüz yaptığım bir Atari 2600 Junior AV modlama işlemi hakkında."

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #4 : 06 Ekim 2013, 09:22:48 »

Örneğin, beni tanıyanlar bilirler, RF'ye saygım sonsuzdur. Tabiiki eskiden RGB nedir bilmediğimiz için herşeyi RF'den görüyorduk, o bana doğal ve doğru hali olarak geliyor. Sadece RF'den oynamak için elimde tüplü tv'ler tutuyorum. RGB+LCD'ye bulaştığım anda emülatöre benzediği için yeterli keyfi alamıyorum :D

(ve evet forumda crosspost yasağı var) :)

Merhabalar,
Beni tanıyanlar da bilir ne çok aradığımı elimdeki tüplü TV yi :D ama içinde sanırım dijital tuner var. S ve C bandı olarak ayıranlardan. Bana kalırsa bu tvlerde, eski tip uhf-vhf aramsı yapanlar kadar iyi resim alınamıyor. Benim için Av mod yapmak daha pratik. Ama RGB modun hele ki LCD de kullanımı sonucu Emulatöre benzer bi sonuç elde edildiğinin farkındayım. Zaten LCD de atari 2600 oynamak istediğimde PC kullanıyorum. (pc salonda ve tvye bağlı) Öncedende küçük analog bi dönüştürücü yapmıştım kollar için; orjinal kolu ile LCDde emulatör üzerinden oynuyorum.
Ama kompozit modu tüplü için yaptım zaten, çok pratik ve temiz RF gibi oluyor :D

Emulatör kullanma şeklim : Retro Converter Project TEST: Atari 2600 Controller on PC

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #5 : 06 Ekim 2013, 14:45:34 »
 Yasak deyince monarsik bir kanunun parcasiymis gibi geliyor kulaga. Aslinda bilgisayarli iletisim etiginin bir parcasi sadece.

Ilk yayinlanan mesaj referans gosterilerek link yoluyla baska guruplar haberdar edilebilir. Bunun bir dili ya da kalibi yok, tamemen size kalmis bir sey. Sonucta sunum yontemi yaptiginiz isin parcasidir, yapilan isin degerini arttirabilir ya da dusurebilir. Ayni sey yaptiklarinizi paylastiginiz insanlar icin de gecerli.

Retrojen ve cgtr her ne kadar ortak ilgi alanlarina sahip insanlarin iletisim kurdugu olusumlar gibi gozuksede, cok ama cok uzak seyler aslinda.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #6 : 06 Ekim 2013, 16:42:21 »
Yasak deyince monarsik bir kanunun parcasiymis gibi geliyor kulaga. Aslinda bilgisayarli iletisim etiginin bir parcasi sadece.

Ilk yayinlanan mesaj referans gosterilerek link yoluyla baska guruplar haberdar edilebilir. Bunun bir dili ya da kalibi yok, tamemen size kalmis bir sey. Sonucta sunum yontemi yaptiginiz isin parcasidir, yapilan isin degerini arttirabilir ya da dusurebilir. Ayni sey yaptiklarinizi paylastiginiz insanlar icin de gecerli.

Retrojen ve cgtr her ne kadar ortak ilgi alanlarina sahip insanlarin iletisim kurdugu olusumlar gibi gozuksede, cok ama cok uzak seyler aslinda.

Kuralları kavrayabildiğim sürece uyum sağlama sorunum yok. O yüzden örnek vererek sordum.
Sitenin kurucuları sizlersiniz sonuçta kurallarınıza uymak da bize düşer. Ama net olmak adına "iki yerde de aynı içeriği paylaşmanın anlamı yok" mu demek istiyorsunuz.

Sanırım başka bir foruma link vermenin de etik olmayacağı görüşündesiniz.

Forumdaki paylaşımları daha çok gördükçe anlarım sanırım. Anlayamazsam da artık çekirde 3 kere zıplamaz zaten.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #7 : 06 Ekim 2013, 17:12:42 »

Beni tanıyanlar da bilir ne çok aradığımı elimdeki tüplü TV yi :D ama içinde sanırım dijital tuner var. S ve C bandı olarak ayıranlardan. Bana kalırsa bu tvlerde, eski tip uhf-vhf aramsı yapanlar kadar iyi resim alınamıyor.

Fakat bu devirde manuel ayarlı tv bulmak çok zordur eminim. Fakat elimdeki manuel ayarlı mini-tv'ye bakarak söylüyorum ki, digital tuner'den çok daha iyi bir sonuç veriyorlar. Öyle ki digital tuner ile bir türlü oturtamadığım sinyali (ya ses iyi oluyor, ya görüntü) manuel ayarda bulabiliyorum.

Diğer taraftan bu tv'ler eski olduğu için tüpleri bitik oluyor. Görüntü genelde olması gerektiğinden de kötü oluyor.

Bu arada videolarını kontrol ettim telefunken tv'den bahsediyorsun sanırım.

Joysticklere özel bir düşkünlüğüm yok, spectrumdan gelme olduğum için lanet şeyleri hiçbir zaman büyük bir başarıyla kullanamamıştım zaten. :)

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #8 : 06 Ekim 2013, 17:29:08 »

Bu arada videolarını kontrol ettim telefunken tv'den bahsediyorsun sanırım.

Joysticklere özel bir düşkünlüğüm yok, spectrumdan gelme olduğum için lanet şeyleri hiçbir zaman büyük bir başarıyla kullanamamıştım zaten. :)

Yok telefunklen biraz sıkıntılıydı, sony trinitron 65 ekran tv var şimdi. Lightgun videolarında görünüyor son 3 video.

Atari 2600 joystiği benim de favorilerimden değildir. aynı aparatla master sistem gamepad de dönüştürebiliyorum.
Spectrumların joystik olayı ayrı bir aparatla oluyordu sanırım. kempston adaptörü gibi bişeydi sanırım.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #9 : 06 Ekim 2013, 21:15:09 »
Bu arada birşey eklemeliyim. Mod çok temiz olmuş, özellikle dışardan görünümü. Fakat kırmızı/siyah kullanmak yerine sarı/siyah dişi rca soket kullansaymışsın işte o zaman görenler orjinal sanabilirdi :) Bu durumda CEA-863-B ev aygıtları renk kodları standardının dışında kalmış senin atari :)

Spectrum 128k modellerden itibaren joystick soketleri mevcut, bunlar sinclair'in kendi standardı olan SJS tipi joystickler (pin çıkışları yer değiştirilmiş normal joystickler), bundan önce de kempston ve protek tipi joystickler yaygınmış. 128k modele geçene kadar hiç joystick'im olmadı, sonra da pek kullanmadım zaten, elim klavyeye daha hakimdi artık. Amigaya geçince başladım, çeşit çeşit joystick kırdıktan sonra, favorim python I olmuştur. Hem kickoff2'ye hem wiz&liz'e dayanan yegane joystick oydu.

Cengiz kusura bakmazsa konuyu biraz daha dağıtacağım, yeri gelmişken joystick meraklılarına sorayım, geçen hafta elime microswitch'li (yaylı) bir python1 geçti. Normalde bunlarda kauçuk switchler oluyordu, bu sebepten daha uzun ömürlü oluyorlardı. Acaba yay-switchli model sahte mi, yoksa bir ara böyle bir üretim mi yaptılar?

Görünümde ve model numaralarında aynılar, fakat bu son aldığım, çıtır çıtır ses veriyor switchlerden.

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #10 : 06 Ekim 2013, 23:11:19 »
Bu arada birşey eklemeliyim. Mod çok temiz olmuş, özellikle dışardan görünümü. Fakat kırmızı/siyah kullanmak yerine sarı/siyah dişi rca soket kullansaymışsın işte o zaman görenler orjinal sanabilirdi :) Bu durumda CEA-863-B ev aygıtları renk kodları standardının dışında kalmış senin atari :)

Spectrum 128k modellerden itibaren joystick soketleri mevcut, bunlar sinclair'in kendi standardı olan SJS tipi joystickler (pin çıkışları yer değiştirilmiş normal joystickler), bundan önce de kempston ve protek tipi joystickler yaygınmış. 128k modele geçene kadar hiç joystick'im olmadı, sonra da pek kullanmadım zaten, elim klavyeye daha hakimdi artık. Amigaya geçince başladım, çeşit çeşit joystick kırdıktan sonra, favorim python I olmuştur. Hem kickoff2'ye hem wiz&liz'e dayanan yegane joystick oydu.

Cengiz kusura bakmazsa konuyu biraz daha dağıtacağım, yeri gelmişken joystick meraklılarına sorayım, geçen hafta elime microswitch'li (yaylı) bir python1 geçti. Normalde bunlarda kauçuk switchler oluyordu, bu sebepten daha uzun ömürlü oluyorlardı. Acaba yay-switchli model sahte mi, yoksa bir ara böyle bir üretim mi yaptılar?

Görünümde ve model numaralarında aynılar, fakat bu son aldığım, çıtır çıtır ses veriyor switchlerden.

Doğru diyosun , görsel olarak hoş dursa da standart değil. genelde RF ler yada coaxial ses soketleri siyah oluyo sanırım.
Şahsen benimde joystick deneyimim ateri salonunda başladığından hiç sevemedim ev tipi olanları. Tipleri falan hoşuma gidiyor da kullanışlı bulmuyorum. Gamepad severim daha ziyade ev kullanımında.

Quickshotların sahtelerinin olduğunu duymuştum. Sanırım levent p bu konuya daha hakim. tozlu raflarda bahsetmişti bu sahte sticklerden(kırmızı turbo 2 modeliydi ama onu yapan bunuda yapmıştır) elimde iki tane phyton var ikiside kauçuk kontaklı.