Gönderen Konu: Batman Forever (CPC demo)  (Okunma sayısı 31962 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Batman Forever (CPC demo)
« : 21 Mart 2011, 12:49:55 »
Detaylarını sonra yazacağım. Fakat hem CPC camiası hem de diğerleri için şok yaşatan bir demo oldu.

Bu demonun neredeyse tamamının coder'ı olan Rhino'nun forumlara yolladığı 2 Haziran 2009 tarihli ilk mesajı şöyleydi:

Alıntı
Hello

I'm Rhino, the coder of an old Amiga demoscene group called Batman Group.
At that time we did some demos for A500 like "Batman Vuelve" which can be viewed at this link: http://www.youtube.com/watch?v=jaCgxYyhx4c

After 14 years since our last demo we want to return to the scene with which it will probably be the best demo for 8 bits including Amstrad CPC and C64. The reason is that Amstrad was the machine where we learned to program and believe that is clearly undervalued. We want to do justice to our cherished machine.

We have produced about 60% of the routines now, but we need the optimal source code support for play music and track disk access. We are not experts in these aspects of CPC programming and probably the best solution for this is already invented, if the source code are public domain, we appreciate those who help us find them, or if the author gives us permission to use and wishes be included in the credits of the demo.

We also need to know what is the best way to compose music for the CPC, the best tools for this, we used always the classic Octamed in Amiga and we are a bit lost in CPC. Probably also need some graphic support, we accept suggestions from anyone who wants to participate in the project...

We appreciated your help in advance.

Thanks,

Rhino.

Ben bu mesajı CPC Rulez'de görmüştüm. Gerçi orası Fransızca dönen bir forum ama Rhino mesajını İngilizce atmıştı ve iyi kötü yanıt da almıştı. Bu mesajı ilk gördüğümde "dabi dabi gülüm, yaparsınız edersiniz mutlaka" diyerek geçmiştim. Açıkçası, biraz geveze olan :) MacDeath26 hariç pek kimseden de ses çıkmamıştı. Sadece Longshot bir cümle ile "Screen with no border" ve "offset splitting" teknikleri için CPC+ kullanmaya gerek yok demişti. Rhino İspanyol olduğu için İspanyolca forumlarda çok daha önceden bu demonun muhabbeti dönmüş olabilir. Elzem olmadıkça, çok süper muhbabetler dönmesine rağmen İspanyolca Amstrad forumlarını pek takip etmem. Sonuçta vakit yok. Bir de gir google translate'e oradan yamuk yumuk çeviri yap falan filan.

2009'da yine güzel bir CPC demosu çıkmıştı. Vanity grubundan çıkan From Scratch isimli bu güzel demonun en büyük kusuru sadece CRTC1 model CPClerde çalışması idi. Demonun bazı partlarında CRTC1'de bulunan bir bug'dan yararlanmışlardı. Batman Group taşı gediğine koymuş ve Batman Forever'ın içinde bu duruma bir güzel dokundurmuş:

Alıntı
Programming only for CRTC1 is an alternative for rookies. Watch and learn before talking so much

Batman Forever'ın müziklerinin hemen hepsini yapan Factor6 ise vakti zamanında From Scratch için pouet'e şöyle bir yorum yazmış:

Alıntı
I'd say it's perfect but it doesn't work on my both real machines, the CRTC0 6128 and 6128 PLUS. Which is annoying. Who the hell has to get a CRTC1 machine only to watch this demo? It's stupid. Vanity, do (at least) CRTC0 fix, please ... If I had a CRTC2 CPC, I'd say OK ... But I own the most scene preferred CRTC machines, and it doesn't work on them. The CPC scene is small and this demo is so good, that it deserves to run on most CPCs. Btw. the only emul that runs this fine is WinApe :( It fucks up in Arnold on Mac OS X. Annoying again.

Şimdi de bu demoya pozitif bakış açısı ile yaklaşacağımız gözlem ve sorularımıza geçelim:

* Hemen her emu ile emulasyona göre sorunsuz denecek şekilde çalışıyor. Demek ki çok çok özel donanımsal tekniklerden ziyade yazılımsal becerilere önem verilmiş. Ama şunu da belirtmeden geçmeyelim ki The Demo'nun donanımsal teknikleri ve Ecole Buissonniere'in yazılımsal tekniklerinden sonra bu demo da her ikisi de üst seviye kullanımış.

* 50Hz'de bunlar nasıl olabiliyor diye sormadan edemiyor: Introdaki koskoca uzay gemisi Z80 ve full ekran dönen Batman ve diğerleri :)

* Eldrik ve DadMan'in olağanüstü çizimleri ve CPC'nin renkleri comic olayına ne kadar da yakışmış değil mi?

* Yüksek çözünürlüklü Batman vs Joker resminde flip screen için kullanılan line shifting olayı emulasyonda pek belli olmuyor.

http://www.pouet.net/prod.php?which=56761

Rhino ile NoRecess tarafından yapılan röportaj

Onlive Java emulasyonu ile seyretmek için tıklayın

Bu emulatörden capture
Kod: [Seç]
http://www.youtube.com/watch?v=14OZa8qAjoQ
http://www.youtube.com/watch?v=14OZa8qAjoQ#

Bu da Devilmarkus tarafından PC TV kartına gerçek CPC bağlanarak yapılmış capture
Kod: [Seç]
http://www.youtube.com/watch?v=mbGQxtbWkXM
http://www.youtube.com/watch?v=mbGQxtbWkXM#

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Batman Forever (CPC demo)
« Yanıtla #1 : 21 Mart 2011, 23:26:30 »
Alıntı
Bu da Devilmarkus tarafından PC TV kartına gerçek CPC bağlanarak yapılmış capture
ha bak bu ilaç oldu. Bi amstradımız yok ki demo izleyelim, olsa da kayışı kopuk olurdu zaten.

DEmoyu tekrar izlerken, "amstrad is the best 8bit" cümlesine takıldım tekrar. Şimdi forumlarda c64 daha iyi, amstradın limitleri şunar falan diye birsürü başlık açılır. Ama güzel bişey, şimdi de amstrad vs. c64 atışmaları olacak. Biz bıkmıştık c64'le uğraşmaktan.

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #2 : 22 Mart 2011, 08:27:17 »
cok guzel demo ama "best 8 bit demo ever" olmaktan hayli uzak. Zaten bu ses cipiyle boyle muzikle bunu umamazlar bile. C64'te bundan iyi 10-15 demo var :)

ama yanlis anlasilmasin coook cok iyi bi demo olmus. kod cok guzel, grafikler de baya guzel sayilir, muziklere yorum yapmiyim.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 22 Mart 2011, 17:04:08 »
DEmoyu tekrar izlerken, "amstrad is the best 8bit" cümlesine takıldım tekrar.

Ben hic denemesem de "Kulak Lavaji" diye bir olay var. Ben diyorum ki, bir de bu sekilde tartmali aleti tartan.

Fakat ses ayari "mute" pozisyondayken cok rahat izledigimi soylemistim bu demoyu dun gece. Gayet izlenebilir yani :)
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #4 : 22 Mart 2011, 22:31:33 »
Demoyu çok beğendim. Amstrad giderek ilgimi çekiyor... Kendime bi Amstrad alarak mikrobu bünyeme bulaştırmalıyım sanırım artık. :)

Müzik konusunda sana katılmıyorum Nightlord. Sid ile karşılaştırmak doğru olmaz bence. AY çipi ile oldukça güzel bir iş çıkarmışlar. Ama AY müziği dinleyebilmek için bi kulak aşinalığı olması da gerekiyor tabi. Nasıl günümüz gençliğine Sid müziği dinlettiremezseniz, alışık olmayana AY müziğini beğendirmek de kolay değil. :)

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #5 : 23 Mart 2011, 01:45:15 »
ben de muzigi yapanlardan ziyade ses cipine daha cok camur atmistim zaten :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #6 : 23 Mart 2011, 15:12:47 »
Rhino ile NoRecess tarafından yapılan röportajı ekledim. Youtube linklerini daha iyileri çıktıkca güncelliyorum.

Bugün demoyu CPC üzerinde de izledim. Adamlar sanki CPC içine yazılımsal olarak Atari ST sokmuşlar :) Hani bir zamanlar Stacker 4.0 ile HDDlerin kapasitesini yükseltip millete öyle satarlardı ya... Millet de cidden HDD büyüyor falan sanırdı...

O kadar güzel olmuş ki, ikinci bir MegaBlast+Aftereffects faciası çıkar mı korkusu sardı içimi...

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #7 : 24 Mart 2011, 00:29:35 »
Demoyu çok beğendim. Amstrad giderek ilgimi çekiyor... Kendime bi Amstrad alarak mikrobu bünyeme bulaştırmalıyım sanırım artık. :)

Kendine bir CPC 6128 kurmanın pek bir maliyeti ve derdi olmaz. GG'den veya Screen'den yaklaşık 20-30 liraya cihazı alırsın. Basit bir scartkablo ile TV veya 1084'e bağlarsın. Besleme için de PC power supply yeterli olacaktır. Çok basit bir kablo ile PC floppy'de bağlarsın. Disketleri de Pc'de yazar kütür kütür okutursun.

Lakin ben senin MSX konusuna ağırlık vermeni arzu ederim aslında. Zira etrafta senden daha MSXci biri yok görünürde. Bizi şöyle MSX manyağı yapsan ne güzel olur be!

Alıntı
Müzik konusunda sana katılmıyorum Nightlord. Sid ile karşılaştırmak doğru olmaz bence. AY çipi ile oldukça güzel bir iş çıkarmışlar. Ama AY müziği dinleyebilmek için bi kulak aşinalığı olması da gerekiyor tabi. Nasıl günümüz gençliğine Sid müziği dinlettiremezseniz, alışık olmayana AY müziğini beğendirmek de kolay değil. :)

Bu commodore tayfasının durumu enteresan. Geçenlerde yine C64'ü uhrevi bir varlıktan bahseder gibi anlatan Hydro ile aramızda şöyle bir muhabbet geçti ve ben tüm olayı anladım :)

<Alcofribas> birazdan senden şöyle bir cümle bekliyorum: "hatta Kuran da ayet var c64 ile ilgili"
<Hydrogen^> Yanlis dostum
<Hydrogen^> Ben c64'e inanirim:P

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #8 : 24 Mart 2011, 02:39:45 »
ya abiler bana niye kiziyosunuz ben mi cikardim filtreyi AY cipinden :) yok iste bip bip bi yere kadar alla alla... :D

Bi de en iyi coderlar, grafikerler ve muzisyenler c64 scene'de toplanmis ise bizim sucumuz mu kardesim :) Bana ne 64'mus amigaymis, amstradmis, en yarisilacak adamlar hangi scene'de ise ona giderim ben.

Neyse benim zaten bi Amstrad demom var pipeline'da. Bu adamlarin geldigi iyi oldu. Yani Amstrad da baska saglam adamlar da vardi da iste kritik bi noktayi asmadikca adam sayisi olmuyo ya bu isler. Simdi bi kac c64 scene'den adami gazlar bu demo Amstrad denemeye.

Sonucta Amstrad hakkaten guzel makine Speccy gibi kazma degil ahahahahaahhahahahah :D

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #9 : 24 Mart 2011, 11:13:37 »
Alıntı
Sonucta Amstrad hakkaten guzel makine Speccy gibi kazma degil ahahahahaahhahahahah

muhaha beni tartışmaya çekip kendini sıyırma taktikleri.. Ama başardı :)

Ay konusunda da, bilmiyorum c64'cüler nasıl bir gezegende yaşıyorlar ama, hiç mi başka ses dinlemiyorsunuz kardeşim? Üzerinde AY çip olmayan bir 8bit göster bana, bir de c64'den başka sid takılı olan bir makine. Şimdi koskoca chip müzik camiasını sid ile sınırlayıp atan kişiler görüldükleri yerde ref tarafından sopalanacaktır. Lakin kabul etmek gerekir, c64'te sid dışında bi işe yarayan çip yoktur, gerisi çer çöptür. Sid olmasa ne c64, ne 64 scene olurdu, ellerine 6502'yi almış oturuyorlardı hormonlu ramli atariciler gibi. Onun için sıkı sıkı sarılırlar, boru gibi demo görünce bile şak diye sid çıkar ortaya. Hatta amigaya bile sataşır bunlar, sid'i saldırtırlar zavallı paulaya. Faşo bu c64cüler, öyleler dostum evet.

Diğer taraftan kazma spectrumun nesi kazma yahu? "Ben 8bit'in basit ve hızlısını severim" demiş Atatürk. "Atatürk'ün sevdiği 8bit makineler" kitabının kapağında Atatürk stonkers oynarken ve iç sayfalarda spectrumdaweed izlerken görülüyor.

edit: bir de demonun müziği konusunda eklemem gerek, factor6'nın en kötü seti bu herhalde. Kötü olmuş müzikler basitçe. AY ile ilgisi yok. Gel gelelim aynı yarışmada factor6 zx spectrum müziği konusunda 1. oldu. (yine çok iyi sayılmazdı bence, 2. daha iyiydi mesela).

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #10 : 25 Mart 2011, 00:46:13 »
aman tamam kizmayin yasasin AY cipi :D Sizi gidi yarali C64'suzler :)

Z80'e de saygimiz var tabi canim yanlis olmasin, ama benim mesela ULA'ya hic saygim yok. Kazma Speccy derken daha cok ULA'yi kastederek demistim.

Yani hem kazma gibi butun yaptigi bellekten bayt okuyup bi table lookup yapip sonucu D/A dan gecirip ekran goruntusu uretmek olup, hem de bunu bellegin 80 yerine atlaya ziplaya yapmak falan yamuk degil mi sevgili ref elini vidanina koy. cok renkli karakter moduyla, bitmap moduyla sprite'iyla VIC'e cop derken hic mi vicdanin sizlamaz be adam :D ULA'midir yani basit tasarim. Bizim ODTU'de EE445 Computer Architecture dersinde donem odevi diye yapilan cip dizaynlari ULA'dan iyiydi be abi :D

Ama Amstrad'in su renk paletini kiskanmiyorum degil (icindeki renklerden ziyade, palet olmasi kavramini). sadece 16 tane baytla oynayip, okuz gibi ful ekran grafikte simsek cakip odayi aydinlatiyo yapabiliyolar.

Ben CPC'de isiklandirma olmayan efekt yapmam, elimde oyle palet varken.

Ref abi, palet demisken speccy'nin paleti de cok kotu diycem ama senle alco'daki c64 paleti nefretini bildigim icin susuyorum :D

Ulan super muhabbet oldu yalniz var ya. Acayip eglendim su threadde

Bu arada boru gibi demoya laf atiyorum. Cunku o demo gelmis gecmis en iyi 8 bit demo oldugu iddiasinda. Ben oyle bi demec vermeyi on kere dusunurum (gelmis gecmis en iyi 8 bit demoyu yapmis olmama ragmen hahahahahahha). Nitekim ilk postumda bundan iyi 10 15 c64 demosu oldugunu soylemistim.

Bu factor6'in bikac sid muzigi de var, benim cok dikkatimi cekmemisti. Tarz olarak cok benim tarzim bi muzisyen degil ama bu tabi zevk meselesi. Aslinda kompozisyon olarak bu demodaki muzigini ben daha once duydugum SID'lerinden daha cok begendim mesela.

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #11 : 25 Mart 2011, 00:47:49 »
bi de alco: abi bunlar niye boyle dakka bir geldikleri gibi vanity'ye bu kadar giydirmisler bi sebebi varmi. eski bi rivalry falan?

Acikcasi o da garibime gitti. Zaten 4 tane grup var hepi topu, biraz agresif degil mi boyle?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #12 : 25 Mart 2011, 02:04:17 »
bi de alco: abi bunlar niye boyle dakka bir geldikleri gibi vanity'ye bu kadar giydirmisler bi sebebi varmi. eski bi rivalry falan?

Acikcasi o da garibime gitti. Zaten 4 tane grup var hepi topu, biraz agresif degil mi boyle?

HEheh önceki mesajımda ben de bunu yazmıştım ama flamethread'i bölmeyeyim konu dağılmasın diye silmiştim, geri yapıştırabilirim artık :)

"Ayrıca bu demonun içinde tahminen pouette geçen bir dialoğa ("hey vanity, bak da nasıl yapıldığını öğren, çok konuşma") ayar verilmesi de ultra loserdı, hangi embesilin fikri o metin yahu? Demoda directing'in önemini göstermek için bu demoyu "neler yapılmamalı" kısmına koymam gerekiyor. Lütfen fuckings'lerinizi demonun sonuna saklayın.  Sırf o yüzden demodan koptum gittim. Ortalama %80." (kendimden alıntı yaptım)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #13 : 25 Mart 2011, 13:36:57 »

Scene demek rekabet demek değil mi? Senin de dediğin gibi hepi topu 4-5 tane grup? En son da Vanity güzel bir demo patlatmıştı. Fakat CRTC1 only olması çok can sıkıcı idi. Haliyle onlara dokunduruyorlar. Ama tabi geri planda Rhino'nun İspanyol olması, Vanity'nin bir Fransız grup olması gibi faktörler de vardır. Bir de şu var ki sonuçta CPC camiası 15 sene geriden geliyor. Haliyle tavırlar da 15 sene öncesinin çocuksu tavırları :)

Ref abi, palet demisken speccy'nin paleti de cok kotu diycem ama senle alco'daki c64 paleti nefretini bildigim icin susuyorum :D

Benim bir nefretim yok ama C64'e dokunabileceğim yerler de belli be :) Renk paleti de onlardan biri. Ama Speedball, IQ gibi gri hakim oyunlarda çok güzel duruyor. Metalik bir dünya :D

aman tamam kizmayin yasasin AY cipi :D Sizi gidi yarali C64'suzler :)

Aslında sendeki AY takıntısının aşmanın bir yolu var. AY müziği Drey'e falan yaptırmak lazım. Ondan sonra gelsin bir A4'lük review :D

Misal...

Alıntı
Abi inanamiyorum yaa... Ben bugune kadar filtresiz muzigin guzelligini neden farketmemisim. Oncelikle sirf bunun icin tesekkur ederim Drey.

abicim bu ne ya...

0:42'de giren o tanidigimiz AY tinisi hem de bir oktav farkla.
0:55'de yine filtresiz olarak lead ve ritm gitarlarin ikisinin de AY sayesinde getirdigi muthis doluluk
1:04'de o muhtesem AY lead sesi
...
...
...

yakalamisken ustaya bi de soru soralim. AY ritm gitarda da cok kucuk bi reverb/echo var di mi (sag'a pan'li)? bi de ben mi yanlis duyuyorum yoksa gercekten SID'i sallayip atar mi bu chip?
Bugune kadar bosa kurek cekmisim ben... abicim sahanesin.

8bit camiasi sana ve AY ye  sahip oldugu icin cok sansli... Tum AY tasarim ekibinin ve senin eline saglik tekrardan

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #14 : 25 Mart 2011, 20:41:50 »
Alıntı
Scene demek rekabet demek değil mi?

Abicim rekabet iyi guzel de daha "playful" olabilirdi ya mesaj, bana biraz fazla agresif geldi. Neyse canim zaten bana ne kendi pr'larini kendlleri bilir :)

Alıntı
Aslında sendeki AY takıntısının aşmanın bir yolu var. AY müziği Drey'e falan yaptırmak lazım. Ondan sonra gelsin bir A4'lük review

Misal...

Alıntı

Abi inanamiyorum yaa... Ben bugune kadar filtresiz muzigin guzelligini neden farketmemisim. Oncelikle sirf bunun icin tesekkur ederim Drey.

abicim bu ne ya...

0:42'de giren o tanidigimiz AY tinisi hem de bir oktav farkla.
0:55'de yine filtresiz olarak lead ve ritm gitarlarin ikisinin de AY sayesinde getirdigi muthis doluluk
1:04'de o muhtesem AY lead sesi
...
...
...

yakalamisken ustaya bi de soru soralim. AY ritm gitarda da cok kucuk bi reverb/echo var di mi (sag'a pan'li)? bi de ben mi yanlis duyuyorum yoksa gercekten SID'i sallayip atar mi bu chip?
Bugune kadar bosa kurek cekmisim ben... abicim sahanesin.

8bit camiasi sana ve AY ye  sahip oldugu icin cok sansli... Tum AY tasarim ekibinin ve senin eline saglik tekrardan

HAhaahahahahhahahaaa abi gozumden yaslar geldi gulmekten ahahahaaha. Dogru valla Drey AY ile bile guzel biseyler cikarir kesin.