Gönderen Konu: Yetti gari :)  (Okunma sayısı 11947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Yetti gari :)
« : 04 Ocak 2014, 18:27:03 »
Z80'i severim ama C64'ten sonra Speccyd'de intro kodlamak işkence gibi oluyor. Sebebi ise grafik çipinin olmaması. Sabit Raster split yapıyorum ama müzik eklediğimde (gerek irq olsun gerekse normal kod döngüsünde olsun) tüm zamanlama çöküyor. Vıc'teki gibi bir raster kontrol adresi olsa tamam diyeceğim ama yok. Dolayısıyla hafiften CPC'ye göz kırpmaya başladım.

Pc'de Crimson Editor SVN286M kurulu. Hangi CPC emulatörünü kullanayım? Ayarlar nasıl olmalı?
6845 ve Gate Array için Türkçe döküman ve basit kod örnekleri lazım (hafıza düzeni vs. için)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Yetti gari :)
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2014, 00:10:07 »
Z80'i severim ama C64'ten sonra Speccyd'de intro kodlamak işkence gibi oluyor. Sebebi ise grafik çipinin olmaması. Sabit Raster split yapıyorum ama müzik eklediğimde (gerek irq olsun gerekse normal kod döngüsünde olsun) tüm zamanlama çöküyor.

Abicim, raster işlemlerinden önce müzik çağırırsan tabii zamanlama göçer. müzik kısmını HALT'tan önce çağıracaksın.

Örn.
loop:
HALT
-> interrupt başlar
raster operasyonları (zamanlama sorunu olmaz)
diğer herşey
müzik
loop

şimdi senin raster irq olduğunu varsayalım, sen müziği çalarken birden araya irq girerse, müzik çatlayıp patlamaya başlar. Yani o bir çözüm değil, döngünü iyi planlayacaksın. kod ve tüm datalar 32768 üzerinde olacak. Sen yazdığın kodu bana bir göndersen ben sana düzenleyeceğim ama, sen şimdi bu mesajı attın ya, 1 ay yoksun ben biliyorum :)

ama sen cpc kasıcam diyorsan tabiiki başımızın üstünde yerin var, alco her zaman WinApe önerir, devkit olarak pasmo (--amsdos mode) kullanıyoruz biz.

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2014, 00:44:02 »
Ben hep buradayım :)

Ver mail adresini al kodu.

Önce rasteri basıp sonra müziği çağırıyorum en sonunda ei ve ret.

normal rutinde ise
xx halt
jr xx var

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2014, 00:50:08 »
Dolayısıyla hafiften CPC'ye göz kırpmaya başladım.
Birgün herkes Fenerbahçeli olacak zaten!

Hangi CPC emulatörünü kullanayım
WinAPE: Yaygın temayül bu emulatörden yana. Ayrıca senin işine yaracak noktası; yerleşik Debugger ve Assembler işlevlerini barındırması.
Debugger - Fully integrated Z80 debugger and disassembler with full support for undocumented Z80 opcodes, breakpoints, stack dump, register modification and viewing of CRTC, VGA, AY and Plus registers.
Assembler - Fully integrated Maxam 1.5 compatible Z80 assembler with code generation to emulator memory or file system, and the ability to auto-run code in the emulator.

JavaCPC:Bu da son dönemin gözdesi

6845 ve Gate Array için Türkçe döküman ve basit kod örnekleri lazım (hafıza düzeni vs. için)
Türkçe doküman güzel bir temenniden öte değil maalesef. Bir ihtimal işine yarayacak birşeyler Retrojen Dergi #0'daki matahari'nin 384 Byte'ın Gizemi başlıklı yazısı olabilir. #1'de ise yine matahari'nin Turbo Tape Loaderları üzerine bir yazısı var.

Türkçe diye diretmezsen;

* http://www.cpcwiki.eu
* Firmware Manual
* Kod örnekleri ve Teknik Dokümanlar
* Memory Map ve ötesi
* CRTC
* Gate Array
* Cross Development

Not: En büyük kaynak matahari (RAAT'da veya muhtelif zamanlarda benim orada denk gelebilirsen trickleriyle beraber bir sürü şey öğrenip sorularına yanıt alabilirsin kendisinden.)