Gönderen Konu: Spectrumda değişik loaderler.  (Okunma sayısı 38599 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Spectrumda değişik loaderler.
« : 09 Mart 2014, 12:40:56 »
Zamanında Spectrumda Uridium oyunu yüklerken ekran simsiyah oluyordu ve ben oyunun hatalı çekildiğini zannetmiştim. Oysa dikkat edince ekranın solt alt köşesinde iki küçük dikdörtgen renk değiştiriyordu. Bu loader benim gördüğüm ilk değişik loaderdi.
C64'te değişik loaderler vardı ve Spectrumda farklı loaderler olacağını hiç düşünmemiştim.
Neyse biraz önce Uridium'u tekrar yükledim ve emülatörün tape browser'ine tıklayınca 48K'yi tek parça halinde yüklüyor.

Bu şekilde değişik loaderleri olan oyunları yazsak nasıl olur?

1 - Uridium - Border siyah yükleme yapıyor.
2 - Moon Strike - Border çizgileri kırmızı - siyah çıkıyor.
3 - Exolon - Siyah ekran/border ve sağ alt köşede geriye sayan sayaç.
4 - Future Games - Çok renkli border (c64 style  ;)) ve Kb cinsinden geriye sayan sayaç.
5 - Zynaps - Siyah ekran/border ve sol alt köşede geriye sayan sayaç.
6 - Cybex - Siyah border ve sol altta Load kısmı renk efektli loading yazısı.
7 - Eliminator - Sol üste geriye sayan dakika-saniye.

Edit : Oyun eklendi.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Spectrumda değişik loaderler.
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2014, 15:47:17 »
CPC'de Firebird oyunlarının loaderları güzeldir. Hem counter var hem de müzik. Herhalde Speccy'de de bu şekildedir.

Mastertronic'den Future Games kalan yüklemeyi Kb cinsinden gösteriyor.

ZX Spectrum: Future Games 1 - authentic full loading sequence and music

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2014, 21:57:35 »
Gordugum ilk standart disi ZX Spectrum loader'i Commando'nun rengarenk border cizgileri ile yukleyen loader'i idi. Guzeldi ama beni sasirtan ilk loader Sinclair User dergisinin 79 numarali sayisinda verilen DEVIANTS oyununun loaderiydi, cunku loaderin kendisi bir oyundu ve asil oyun yuklenirken bir yandan da mini bir oyun oynayabiliyordun. Deviants'in orijinal release versiyonunun loader'i da bu sekildemiydi bilmiyorum ama Sinclair User kasetindeki versiyonunu WOS'a koymuslar, linki soyle:

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/magazines/SinclairUser/Issue079/Tape/SUIssue79-Megatape8.tzx.zip

Tabi emulatorle denemek isteyenler once emulatorlerinin flashload ozelligini kapatip normal surede yukler hale getirmeyi unutmasin.

Daha sonralari bir loader daha gormustum oyun oynatan ama hangisiydi unuttum. Zaten boyle ilginc loader'lari hep Sinclair User kasetleri ile kesfettim. Malum o yillarda Turkiyede satin aldigimiz oyunlarin cogu Multiface ile alinmis snapshotlardan ibaretti... M1 LOADING...

Edit:
Bunu unutmusum: Joe Blade II loader'i ayni zamanda PACMAN oyunu...

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/games/j/JoeBladeII.tzx.zip

Bir de @Ref belki hatirlar, bir demo vardi tamamen loader esasli calisiyordu. Bir yandan yukleniyor bir yandan calisiyordu. Neydi onun adi?

Edit2:
Aradim, buldium; "Ahh Tape Loading Era" imis demonun adi..

Linki: http://www.pouet.net/prod.php?which=53846

Sonu yulenirken basi oynayan demo :D

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 09 Mart 2014, 22:55:51 »
evet joe blade II'yüklenirken oynanan pacman süperdi :)

http://www.youtube.com/watch?v=2QrK1uH75zk&feature=player_detailpage#t=48

Benim siyah çerçeveli yükleme deneyimim Ninja Master isimli oyunla olmuştu. Yine bir firebird klasiği alengirli yükleme. Güzel güzel yüklerken birden ekran kararır, yükleme çaktı zannedersiniz, teybi kapatınca öyle kalır, sonunda nasıl yükledim hiç bilmiyorum. Normalde bu tür durumlarda oyunun üzerine başka oyun çekilir ama belki biri söylemiştir, "sonuna kadar bekle" diye. Bunda uridium gibi bir kutucuk da yok, siyah çerçeve.

Oyun ise ortalama, mükemmel refleksler istiyor, o zaman dibine kadar giderdim, bir ara bayağı sarmıştım, tabii "ninja master" isimli bir oyundan sağlam aksiyon bekliyor insan, halbuki tek elde ettiğiniz ninja eğitimi bölümleri...

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #4 : 29 Haziran 2014, 01:50:44 »
Youtube'da rastladığım ilginç loaderler.

Ekran resmini değişik bir şekilde yüklüyor.
ZX Spectrum - IK+ with loader by Nicolas Rodionov

Burada ise ekran resmini aşağıdan yukarıya doğru yüklüyor ve ekranda azalan bir yükleme çubuğu var.
Haxpoc-Lock Encoding Scheme - Star Wars ZX Spectrum Loading Screen

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #5 : 29 Haziran 2014, 15:58:26 »
Paylaşılan videoların hepsinde metalik cızırtılar hakim olduğu için sorma ihtiyacı hissettim. Spectrum'da yükleme esnasında teybin sesini kapatma imkanı yok muydu?
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #6 : 29 Haziran 2014, 20:23:13 »
Paylaşılan videoların hepsinde metalik cızırtılar hakim olduğu için sorma ihtiyacı hissettim. Spectrum'da yükleme esnasında teybin sesini kapatma imkanı yok muydu?
Metalik cızırtılar tabirine istinaden atıflı bir latife yapacaktım ama artık çekiniyorum :)

Sesi CPC'de kapatabilirsin ve sanırım Speccy'de de kapanıyordur. Lakin şu da var ki; bugün bile benim müthiş zevk aldığım bir sestir. Hatta modem bağlantı sesi de bana müthiş keyif verir  :) Keyif ve zevk konusunda ciddiyim ve eminim ki bu konuda aynı fikri paylaşan başkaları da vardır.

Sanırım, C64 tayfası olarak vakti zamanında o ses ile pek karşılaşmadığın için bugün "metalik cızırtılar" şeklinde isimlendiriyorsun. Elbette c64 kasetini normal bir teybe takarsan, sen de bu keyfi hala yakalayabilirsin :)

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #7 : 29 Haziran 2014, 22:38:05 »
Metalik cızırtılar tabirine istinaden atıflı bir latife yapacaktım ama artık çekiniyorum :)

Sen rahat ol. Söz bu sefer özelden yazacağım. :P

Sesi CPC'de kapatabilirsin ve sanırım Speccy'de de kapanıyordur. Lakin şu da var ki; bugün bile benim müthiş zevk aldığım bir sestir.
Dial-up sesininden rahatsız olduğumu hatırlamıyorum. Ama açık kalan videoyu taa mutfaktan gelip kapattığıma göre bu sesle ilgili duygu ve düşüncelerim zamanla değişmiş olmalı. Bunda askerde kullandığım SEMAÇ cihazının büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.

Söylediklerin beni başka düşünceler uyandırdı. Mahallenin çocukları olarak birbirimizin evine bilgisayar oynamaya gittiğimiz günlerde spectrumu olan bir arkadaşım vardı. Ne kadar ısrar ettiysem de teybini kaybettiğini, oyunları kitaptan yazarak çalıştırdığını, onların da dandik olduğunu söyler; beni eve davet etmezdi. Teybin nasıl olup da kaybolabildiğini anlamamıştım. Yukarıdaki yükleme videoalarının 5 dakika civarında sürdüğünü farketince, büyülenmiş şekilde sinyal seslerini dinleyen arkadaşımı ve saçını başını yolan annesini gözümün önüne getirmek çok zor olmadı. Teybin nasıl kaybolduğunu çözdüğümü sanırım. :D
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #8 : 29 Haziran 2014, 23:54:54 »
:) Ben de Oric üzerinde sayfalar dolusu program yazıp yazıp oynarken arkada adaptör oynadı mı küt diye uçardı o dönemde. Arkadaşın spectrumunda ilk kez teypten oyun yüklediğini gördüğümde "vay be teknolojiye bak, elle yazmaya gerek kalmadan sesi programa dönüştürüyor vay beeee" diye hayıflanırdım. Hey gidi..

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #9 : 30 Haziran 2014, 03:45:42 »
Alıntı
Keyif ve zevk konusunda ciddiyim ve eminim ki bu konuda aynı fikri paylaşan başkaları da vardır.

Şu anda bile teybe kaseti koyup, sesi açıp, oturup dakikalarca o sesi dinleyebilirim ama toplum baskısı, elalem ne der endişesi, dışlanma korkusuyla kendimi bu zevkten alıkoymak durumunda kalıyorum. Daha özgür yarınlar umuduyla esenlikler diliyorum.  ::)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #10 : 30 Haziran 2014, 18:21:05 »
spectrumda yükleme sesini kapatmak mümkün değil! Spectrum'da 48k modellerde bir beeper mevcut. Bu beeper ULA'nın 8.bacağına bağlı. Üretilecek her türlü ses bu bacaktan üretiliyor :) Buradan çıkacak sesi kontrol edebilecek bir mekanizma yok.

128k spectrumlarda ses beeper'dan değil RF aracılığı ile TV'den çıktığı için tv'nizin sesini kısabilirsiniz.