Gönderen Konu: CASIO FX-702P (vaktak'ın hızlı dönüşü)  (Okunma sayısı 41325 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
CASIO FX-702P (vaktak'ın hızlı dönüşü)
« : 30 Nisan 2014, 09:55:41 »
Beyler kıbrısta uzun zamandır sesimi çıkaramamıştım ama yine sizlerleyim. İşte buda yeni buluntum, bebek gibi kutusunda sıfır casio fx702p ve casette adapter'i.Programlaması biraz farklı olduğundan yeterince örnek programa ulaşamadım.Bu konuda biraz yardıma ihtiyacım var.

Not:tabiki bunuda ilerleyen günlerde hediye edeceğim  ;D ;D 8)

https://lh3.googleusercontent.com/-OPpIoZ-kNLU/U2ChNZRZ8VI/AAAAAAAAATw/TWwOxt0l4Fk/w769-h577-no/20140430_095410.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-PpxDQBzfH-4/U2ChNZTFtoI/AAAAAAAAAT4/aEjYUJNof9Q/w769-h577-no/20140430_095421.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-sEL9yJmsfTM/U2ChNWvo0SI/AAAAAAAAAT0/ucRUOx4W4cg/w769-h577-no/20140430_095415.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-yx5I4q_2WXc/U2ChTKKSYtI/AAAAAAAAAUI/r7IB30ged-U/w769-h577-no/20140430_095605.jpg

Çevrimdışı power

• Retroman
Ynt: CASIO FX-702P (vaktak'ın hızlı dönüşü)
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2014, 10:48:22 »
hoşgeldin vaktak,
foruma renk katıyorsun, saygılar  :D

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2014, 11:29:31 »
Bu aletler benim lise yıllarımın bilgisayarlı anlarını anımsatıyor. O ara bunlar modaydı, bende de bir benzeri vardı, ama içinde basic yoktu, ona karşın memo fonksiyonlarını kullanarak adventure oyunlar yazardım. Sonra bir şekilde (bunun hikayesini önceden anlatmış olabilirim, hafif romantik bir hikayedir) büyük olasılıkla bu model elime geçti, ram çok kısıtlı olduğu için yapılabilecek şeyler sınırlıydı ama yine de keyifli aletlerdir. Ayrıca Basic'i sinclair basic'e çok benzer.

Sonra bitten bir tane aldım bunlardan ama malesef çalışmadı, içi tamamen kabarmış. Hediye edersen ben atlayabilirim, nostaljik sebeplerden dolayı. Ama bunları özellikle toplayan varsa öncelik başkasında olsun.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2014, 11:36:13 »
hoşgeldin vaktak,
foruma renk katıyorsun, saygılar  :D
Teessüf ederim Power! Biz yeterince renkli değil miyiz??? :)

Latife bir yana, cidden vaktak ayrı bir renk katıyor heyecanı ile. Biz yaşlı retroculara taze kan.

İşte buda yeni buluntum, bebek gibi kutusunda sıfır casio fx702p ve casette adapter'i.
Çaktırma ama cillop gibi cihaz bulmuşsun. Hem de kaset adaptörü ile. Güle güle kullan

Alıntı
Programlaması biraz farklı olduğundan yeterince örnek programa ulaşamadım.Bu konuda biraz yardıma ihtiyacım var.
Şurada biraz CASTOR dergisi var. Tamamen Casio'ya yönelik bir dergidir. Dil Fransızca ama örnekler açısından işine yarayacaktır.

Genele yönelik şu LIST ve L'Ordinateur de Poche(misal 4. sayı) dergisinde de sana yarar örnekler çıkabilir.

Bunlar hemen aklıma gelenler ama sen Abandonware-Mag sitesine genel olarak bir göz gezdir derim.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2014, 14:40:36 »
Cidden metin bazlı ve matematik oyunları için çok mükemmel, tek eksik yanı ses üretememesi aynı dataseti kullanan casio fx 602p tam bir hesap makinesi görünümünde ses üretebiliyor.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #5 : 30 Nisan 2014, 15:33:04 »
Bu cihaza sahip bir arkadaşa BASIC ile programlama öğretmiştim. Oldukça keyifli bir cihazdı.

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #6 : 30 Nisan 2014, 17:12:59 »
Bizim topoğraf arkadaşlar bir 5 yıl öncesine kadar aktif olarak kullanıyorlardı bu cihazları. Artık bilgisayarlı ölçüm aletleri kendi hesap yaptığı için gerek kalmadı.
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #7 : 30 Nisan 2014, 17:15:40 »
Bizim topoğraf arkadaşlar bir 5 yıl öncesine kadar aktif olarak kullanıyorlardı bu cihazları. Artık bilgisayarlı ölçüm aletleri kendi hesap yaptığı için gerek kalmadı.
Sanırım Casio FX880 idi, bir model vardı ve fiyatı uçuk birşeydi. Haritacıların gözde cihazıydı.

Çevrimdışı power

• Retroman
« Yanıtla #8 : 30 Nisan 2014, 17:30:19 »
ilk gördüğüm bilgisayar bu tipte bir sharp makineydi, Almanya'daki dayımın oğlu, izne gelirken yanında getirmişti, sayı tahmin oyunu programlamıştı, sanırım mikrobu ben ozaman kaptım  :P

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Bazı Retro Şeyler @youtube
« Yanıtla #9 : 03 Mayıs 2014, 20:02:07 »
Şu anda aptallaşmış bi şekilde ekrana bakıyorum. "hesapmakinası + kaset adaptörü" retroyu bu yüzden seviyorum ya :)
(hesap makinası ilk izlenim bu arada)
Bazı Retro Şeyler @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #10 : 07 Mayıs 2014, 02:31:48 »
Beyler Casio fx702p ve kaset adaptörünü tam bir ay sonra bugün bağışlayacağım artık bu kesinleşti.Birde sizden küçük de olsa bir ricam var normalde asla karşılıklı bir şey vermem bilirsiniz ama bu aralar boşta bir Amigası olan varsa bana bir fısıldayabilir belki :-\ Son olarak da Teknoseyir'in durumu malumunuz sonuçta çok güzel retro bölümleri var bu konudada ne düşünüyorsunuz merak ediyorum?

Saygılar vaktak

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #11 : 07 Mayıs 2014, 08:09:18 »
Şu anda aptallaşmış bi şekilde ekrana bakıyorum. "hesapmakinası + kaset adaptörü" retroyu bu yüzden seviyorum ya :)
(hesap makinası ilk izlenim bu arada)

Mikrobilgisayarın çıkışından biraz daha geri gelirsen hesap makinelerinin benzer görevler üstlendiğini göreceksin. 80 öncesi akademik kitaplarda bol miktarda abak olurdu. Karmaşık formuller belli parametreler için çözülür ve tablo veya grafik halinde verilirdi. Bu abakların altında hangi bilgisayar veya hesap makinesiyle hazırlandığı yazılırdı. Bu alanda özellikle HP'nin çok ünlü hesap makineleri vardır.
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #12 : 07 Mayıs 2014, 14:29:38 »
Beyler Casio fx702p ve kaset adaptörünü tam bir ay sonra bugün bağışlayacağım artık bu kesinleşti.Birde sizden küçük de olsa bir ricam var normalde asla karşılıklı bir şey vermem bilirsiniz ama bu aralar boşta bir Amigası olan varsa bana bir fısıldayabilir belki :-\
A500 bulunur bir yerlerden. Dert etme. Ama A500 değil de başka model istersen, o biraz zor işte :)

Alıntı
Son olarak da Teknoseyir'in durumu malumunuz sonuçta çok güzel retro bölümleri var bu konudada ne düşünüyorsunuz merak ediyorum?
Bu konu için Sohbet bölümüne ayrı bir başlık aç bence. Bu başlıkla alakası yok sonuçta. Hem sonra arayınca bulması da kolay olur.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #13 : 12 Haziran 2014, 19:14:53 »
Ve bir Casio fx-702p daha yeni sahibinde kavuştu. Ref ve Casio mutlu günler geçirmeniz dileğiyle :) :) :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #14 : 12 Haziran 2014, 20:55:37 »
evet, başlığı (ref'in hızlı dönüşü) olarak değiştirebiliriz :P

Paketi kaçırmamak için işten erken çıktım, eve vardığımda postacı ile karşılaştık, paketi teslim alıp, alışverişe çıktım :D

702p casio'nun ilk mini-bilgisayar deneyimlerinden biri. Genellikle fazla büyük olduğundan şikayet ediliyor, bundan sonra çıkan tüm modeller daha inceymiş.

Daha henüz iyice kurcalama vaktim olmadı, değişik bir basic dialeği var, 1600byte hafızası var, 9 ayrı program yazabiliyorsunuz. Teyp yükleme aparatı da enteresan tabii, bir ara onu da deniyeceğim. Eğer bu makine için yazılım kütüphanesi falan bilen varsa saklamasın.

edit:

merak edenler için, biri emülatörünü yazmış:

http://sourceforge.net/projects/fx702p/