Gönderen Konu: Amstrad CPC Demo Geliştirmek  (Okunma sayısı 29210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
Amstrad CPC Demo Geliştirmek
« : 26 Ağustos 2014, 11:12:45 »
Merhabalar sevgili forum arkadaşları, ben piyasada profesyonel bir yazılımcıyım. assembly ile yıllardan beri uğraşmamaktayım. fakat c ile hala içiçeyim. bir sitede amstrad cpc için programlama dersleri gördüm. bir kısmını okudum anladım. yıllardan beri türkiyeden amstrad cpc için bir demo çıktımı bile bilmiyorum. çıktıysa bile ben duymadım. malesef ülkemizde retro olayı donanım biriktirmekten ileriye gidemiyor. halbuki bu işin can damarı yazılımdır. bundan dolayı bende ilk bilgisayarım olan cpc 6128 için bir demo yazarak bu camiaya katkıda bulunmak istiyorum. fakat takıldığım yerlerl tabi ki oluyor. bu konuda kime danışabilirim veya daha deneyimli bir cpc programcısı buralarda bulunur mu? şimdi programlamayı basit olarak yapsam bile grafik ve müzikte işin içine girecektir. ben basit grafiklerle bunu çözebilirim cpc de. müzik konusunda pek bir bilgim yok ama araştıracağım. bu konuda destek istemekteyim. açıkcası çoğu eski bilgisayarımı çöpe salladım geride bir CPC6128'im kaldı. birde PCW bulabilirsem o olacak. ama bir cihaz bile retroya dair yeter. bu arada deneyimleri olanlar lütfen paylaşırsa sevinirim. assembly ağırlıklı kod sevmemekteyim yazılım hayatımda fazla assembly yazmadım fakat C programlama dili ile çok yazdım. cevabınızı şimdiden beklemekteyim.
Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,ScanDoubler CPC,LCD Monitor,Tape Player, Schneider CTM640 Color Monitor, PS2 Mouse Adaptor
-----
Schneider CPC 6128 - Amstrad CPC 464

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
Ynt: Amstrad CPC Demo Geliştirmek
« Yanıtla #1 : 26 Ağustos 2014, 11:16:04 »
SDCC derleyicisini Hex2bin toolunu notepad++ ve CodeBlocks SDK sini kurdum bile ilk takıldığım konu kodları SDCC ile derleyip CPC koduna dönüştürüyorum notepad++ ile fakat CodeBlocksta anlamadığım bir iki yer oldu. sorularım ilk seferinde başlangıç seviyesinde gözüksede diğer sorularım daha profesyonel olacaktır.
Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,ScanDoubler CPC,LCD Monitor,Tape Player, Schneider CTM640 Color Monitor, PS2 Mouse Adaptor
-----

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #2 : 26 Ağustos 2014, 11:48:49 »
RRJ Dünyasına hoşgeldin!

Ulvi amacın konusunda sana birkaç satır başlığı vereyim. Sen oradan devam edersin.

CPC'de code diyince aklımıza hemen matahari gelir. Kendisi epey meşgul bir adamdır. Arasıra buralara uğrar ve biz sıradan kullara birkaç kelam edip kaybolur. Fakat kendisi epey hardcore takılır. Öyle C miş güncel geliştirme ortamlarıymış falan pek sevmez. Şöyle söyleyeyim: Cebinde kurşun kalem-kağıt taşır ve aklına gelen code parçaçıklarını hemen karalar. Gerisini sen hayal et :)

Sen sorularını bu başlık altına yaz. Uyarsa ondan 5 vakte kadar yanıt alırsın. Hatta müzik ve grafik konusundan da yanıt alabilirsin. Ya da belki başka birileri de katkıda bulunabilir. Forum ruhuna aykırı olarak, bu tür konuları kimseye özelden yazmak gibi bir hataya düşmeyeceği tahmin ediyorum.

Aslında SDCC falan türü konuları CPCWiki bünyesinde sorsan, daha çabuk yanıt alırsın. Sonra da gelip burada anlatırsan, gerçekten ciddi bir katkın olmuş olur.

Z80 Makine diline meraklı olan?

256 byte Overscan MEGATEXT Intro (CPC Demo)

Paradise Lost (Amiga Oyun)

Matahari'nin Günlüğü (Blog)

Not: Bunlar da benim sorularım :)

1-) Retroları neden çöpe attın güzel kardeşim? Yazık değil mi?

2-) Yazlıktan döndün mü? Yazlık ve retroları attığın çöp ne tarafa düşüyor?

3-) Merakımdan soruyorum: Neden her forumda farklı nick tercih ediyorsun? Özel bir sebebi var mı? Eleştirel bir tonda sormuyorum.

4-) Aslında CPC'ye kolayca 3.5" bağlanıyor! :D :D :D (şaka şaka, bunu duymaktan sıkıldığın için özellikle yazdım)

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #3 : 26 Ağustos 2014, 12:12:31 »
Bilgiler için teşekkürler :) sorularım olacaktır biraz daha karıştırayım. sorularına bende cevap vermek isterim
1-) Retroları neden çöpe attın güzel kardeşim? Yazık değil mi?
Öncelikle Vestel FX 200 ve Sony Hitbiti çalıştıramamıştım görüntü alamamıştım. elimde 4 cpc 464 vardı bu vesileyle üretimlerin bile farklı olduğunu gördüm. ispanyol modelinde anakart daha küçüktü. orjinal ilk üretimde anakart daha büyük ve klavye soketle tutturulmuştu şu kağıt gibi olan zımbırtıdan değil. scheneider cpc 464'ünde anakartı farklıydı. ama sırf bu ayrıntıları tutacağım diye elimde tutamadım çünkü yer bulamadım. sonra forumlarda hediye bölümlerini gördüm ama iş işten geçmişti. bir at psudan amiga psu yapmıştım o da gitti. bir monochrome gt 65 monitör ve amstrad ctm644 monitör. elimde bir schneider ctm644 bir de cpc 6128 kaldı. şimdi yer açılmış oldu. :) ama daha önce aklıma gelseydi hepsini birden gönderecek birini bulabilirmiydim onu bile bilmiyorum malum kargo çok tutuyor.

2-) Yazlıktan döndün mü? Yazlık ve retroları attığın çöp ne tarafa düşüyor?
istanbul tarafında. yok dönemedim abi.

3-) Merakımdan soruyorum: Neden her forumda farklı nick tercih ediyorsun? Özel bir sebebi var mı? Eleştirel bir tonda sormuyorum.
rastgele almıştım daha öncede bir iki tane alıp nickimi bile unutmuştum. yani bir nickim yok açıkcası :) şimdilik cpcpcw ile idare edeceğim bakalım.

4-) Aslında CPC'ye kolayca 3.5" bağlanıyor! :D :D :D (şaka şaka, bunu duymaktan sıkıldığın için özellikle yazdım)
doğru diyorsun ama bunu 90'lı senelerde duymak isterdim :) Yazıcıoğlunda Dağbim vardı o zamanlar o bile söylememişti. o zamanlar takmayı bilseydik piyasadan kolay kolay silinmezdi.

bu arada bir ara birşeye niyetleniyorum hep kalıyor. daha önemli işler giriyor. sonuçta bu işler hobi olduğu için zaman ayırmak gerekiyor. bakalım şimdi bu ulvi amaca niyetlendim. geç olsun güç olmasın modundayım geçte olsa birşeyler yaparım en kötü ekrana bir resim bir müzik bir de yıldızlarla küçük birşey :)
-----

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #4 : 28 Ağustos 2014, 05:28:38 »
SDCC ile basit bir hello world yazdırdım. SDCC ile derliyorum iki assembly doyasınıda derleyip bunları gösteriyorum. ardından c kodunu derliyorum. bu aşamadan sonra hex2bin ile bin dosyasına dönüştürüyorum. bunuda dsk yapıyorum. fakat hello world dışında assembly içeren farklı bir örneği bir türlü çalıştıramadım. hatta orjinal örneğin kendisinide. bu konuda yardımcı olacak var mı? derlerken 2-3 warning alıyorum ama bunları sorun etmedim.
-----

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #5 : 28 Ağustos 2014, 05:47:11 »
sdcc -mz80 --code-loc 0x0138 --data-loc 0 --no-std-crt0 crt0_cpc.rel putchar_cpc.rel sdcc01.c

derleyiciye gönderilen parametrede adres hep değişiyor buraya ne yazacağımı kestiremedim.
örnek uygulamada bu;
http://www.cpcmania.com/Docs/Programming/Converting_and_displaying_an_image_on_the_screen.htm
-----

Çevrimdışı matahari

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • The Blog of Mert Börü
« Yanıtla #6 : 28 Ağustos 2014, 11:17:16 »
Merhaba cpcpcwmania,

64K belleğe sahip 8-bit bir ortamda demo yazmak için C tabanlı kod üretme tercihinizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye edeceğim. 8)

C ve benzeri yüksek seviye dil derleyicilerinin ürettiği Z80 kodu, ya performans (speed) ya da boyut (size) bağlamında eninde sonunda yolunuzu tıkayacaktır. Eğer "gerçekten" Amstrad için demo yazmayı düşünüyorsanız; SDCC, CodeBlocks SDK, vb. araçlar ile vakit kaybetmek yerine, bir an önce Z80 assembler'a geri dönmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Derlemeye çalıştığınız örnek projenin işlevine denk bir iş akışını (workflow) Retrojen'in ilk sayısında kaleme almış, PC'den Amstrad'a resim aktarma işini herkesin yapabileceği şekilde basite indirgemeye çalışmıştım. Yine aynı makalede, Amstrad'ın ekran hafızası ve renk yönetimi ile ilgili tüm teknik bilgileri örnek kodlar eşliğinde sunmuştum. Faydalanacağınızı umuyorum...

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #7 : 29 Ağustos 2014, 05:54:22 »
slmlar sanırım orada pasmo var. z80 assembly için. retrojenin ilk sayısına nasıl ulaşabilirim? yeni keşfettimde bu siteyi...
-----

Çevrimdışı matahari

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • The Blog of Mert Börü
« Yanıtla #8 : 29 Ağustos 2014, 10:16:09 »
sanırım orada pasmo var. z80 assembly için.
WinApe: emulator, assembler, debugger... Herşey tek uygulama içinde ;)
http://www.winape.net/

retrojenin ilk sayısına nasıl ulaşabilirim? yeni keşfettimde bu siteyi...
Her iki sayıyı da edinmenizi öneririm.
http://retrojen.org/fanzin/
http://retrojen.org/fanzin1/

Siteden görebildiğim kadarıyla ilk sayı tükenmiş. Bu konuda en yetkin kişi olan Ref'e danışmanızda fayda var.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #9 : 29 Ağustos 2014, 11:27:36 »
Siteden görebildiğim kadarıyla ilk sayı tükenmiş. Bu konuda en yetkin kişi olan Ref'e danışmanızda fayda var.

arkadaşlar için ayırdığımız bir iki tane olabilir, siz kayıt olun, gerekirse ofiste bir adet fotokopi ile çoğaltırız. (retrojen'i dijital ortama aktarmıyoruz ama fotokopisi serbesttir).

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #10 : 29 Ağustos 2014, 11:52:17 »
doğru diyorsun ama bunu 90'lı senelerde duymak isterdim :) Yazıcıoğlunda Dağbim vardı o zamanlar o bile söylememişti. o zamanlar takmayı bilseydik piyasadan kolay kolay silinmezdi.
Dağbim/Yazcıoğlu lafını ettiğine göre, sanırım sen de Anadolu Yakası tayfasındansın. Vakti zamanında benim Dağbim ile pek muhabbetim yoktu. Bana göre hem arşivi küçük hem de fiyatları pahalı idi. Daha ziyade Egsa(Selçuk), Byte(Derya Abi) ve Ecom(Necati Abi-Suna Abla) ekseninde takılıyordum.

Alıntı
bu arada bir ara birşeye niyetleniyorum hep kalıyor. daha önemli işler giriyor. sonuçta bu işler hobi olduğu için zaman ayırmak gerekiyor. bakalım şimdi bu ulvi amaca niyetlendim. geç olsun güç olmasın modundayım geçte olsa birşeyler yaparım en kötü ekrana bir resim bir müzik bir de yıldızlarla küçük birşey :)
Niyetlenmek hepimizin düsturu, vakit ve enerji bulamamak ise hepimizin sıkıntısı. Yalnız değilsin :)

slmlar sanırım orada pasmo var. z80 assembly için. retrojenin ilk sayısına nasıl ulaşabilirim? yeni keşfettimde bu siteyi...
RRJ derginin değişik bir felsefesi var. Editörümüz Ref "Bilgi Paylaştıkça Çoğalır" düsturu ile çıkılan bu yolda, sanırım false friend veya mistype minvalinde ufak bir yanlış ile dergiyi gözlerden mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışıyor :)

arkadaşlar için ayırdığımız bir iki tane olabilir, siz kayıt olun, gerekirse ofiste bir adet fotokopi ile çoğaltırız. (retrojen'i dijital ortama aktarmıyoruz ama fotokopisi serbesttir).
Evet, aynen Ref'in dediği gibi önce kayıt ol, sonra fotokopinin çekilmesi için 6 ay bekle. Şanslıysan ve fotokopi çekildiyse kargo olayını beklemeye başlayabilirsin. Bu konuda süre veremiyorum. 2 senedir hala bekleyenler var :)

Ya da en güzeli önceden haber vererek bana ofise(Karaköy-İstanbul)ziyarete gel. İkinci sayıyı basılı olarak alırsın hemen. Birinci sayıyı ise bir şekilde hallederiz. Birinci sayıdan fazla olarak bende de yok. Ama mutlaka önceden kayıt olup sıra numarası almış ol.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #11 : 29 Ağustos 2014, 15:56:48 »

Bi' zahmet Alcofribas scan-filter-crop-resize etse ya, o da mı yasak? ;)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #12 : 29 Ağustos 2014, 16:09:17 »
Bi' zahmet Alcofribas scan-filter-crop-resize etse ya, o da mı yasak? ;)
Öyle göz möz kırpıyorsun ama cidden yasak. Aslında yasak demeyelim de... Sanatçı ruhlu arkadaşımızı küstürme ihtimali var. Hayatta da taramam yani. Ama kendisi verirse dijital halini, dukleks lazer elimin altında, basarım hemen birkaç nüsha.

Fakat şunu da yapabilirim:

Ref: Aşkolsun Alco, RRJ dergiyi taramışsın!

Alco: Olm sen dedin ya "tara şu dergiyi de millete dağıt, kargo işi yan yattı çamura battı"

Ref: Haaa...Di mi yaa... Ben demiştim... Olm hiçbir şey kalmıyor kafamda ya....

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #13 : 29 Ağustos 2014, 19:53:35 »
Hosgeldin cpcpcwmania. Hazir gelmisken su basliga mutlaka bir goz atmalisin, Lumina kendi ellerinle hazirladi http://retrojen.org/pano/index.php?topic=4.0
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #14 : 30 Ağustos 2014, 05:42:42 »
teşekkkürler matahari. winape yüklü sdcc ile yazdığım bir kaç ufak denemeyide orada çalıştırmıştım .dsk yaptıktan sonra.
ref teşekkürler fakat fotokopi beklemek bu kadar uzun sürüyorsa bir gün alcofribas'ın ofisine uğramam hemde hiç karşıya geçmiyorum derdinde kurtularak bir vapur yolculuğu yapmayı tercih ederim sanırım :)
tabi bunun için tatilimin bitmesini beklemem gerekiyor bir de kitap projem var tatilim bitmesiyle kitabımın bitmeside aynı döneme denk gelecek :)
Alcofribas geleceğim zaman sana haber etmek isterim senin müsait olduğun bir zamanda tabi. ofisinde neler yapıyorsun bilgisayar ile ilgili bir iş mi?
-----