Gönderen Konu: CPC 6128 DSK yapma durumu  (Okunma sayısı 47307 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
CPC 6128 DSK yapma durumu
« : 02 Eylül 2014, 01:49:12 »
Merhaba arkadaşlar,
bildiğiniz gibi artık bilgisayarlardan floppy kalktığı için bir usb floppy alacağım. onun için denemelerimi yapamıyorum. Eski Amstrad CPC'ciler bilir iki disket sürücü üstünden veya tek disket sürücü ile dosya kopyalamak için turbo copy utilitysi var. hala kullanılır. şimdi dsk yaparken 3'' disketten 3'5'' disket sürücüye birebir kopyalama yapacağım. zaten bunu yapıyorum. ama denemediğim usb floppyme bu disketi takıp cpcmania'daki programla direkt dsk'sini alabiliyormuydum? bu sayede bir usb floppy takıl laptopa eski oyunların introları dahil hatta dağbim menülü olanlar dahil insanlarla paylaşmak istiyorum.
şimdiden teşekkürler
Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,ScanDoubler CPC,LCD Monitor,Tape Player, Schneider CTM640 Color Monitor, PS2 Mouse Adaptor
-----
Schneider CPC 6128 - Amstrad CPC 464

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: CPC 6128 DSK yapma durumu
« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2014, 06:06:36 »
Turbo Copy'yi salla! Bu işin ağababası Discologie 6'dır. Fransızların yaptığı bir program ama yanlış hatırlamıyorsa ingilizce versiyonu da mevcut piyasada.

CpcdiskXP programı USB desteği vermeye başladı,  ama dikkat ettiysen sadece bazı formatlara. Yani o iş o dediğin şekilde, en azından her disket için olmaz. Hiç sanmıyorum ama bugün vaktim olursa denerim. Olmadı 10-15 gün sonra sen bu başlığı bir zahmet pinglersin. O zaman bakarız.

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2014, 21:22:26 »
selam alcofribas bir ping edeyim dedim. deneyebildinmi acaba? ona göre bir usb floppy alacağım. bu arada dağbim postunda disket menüsünden resim çektim :) dağbim 5. katta yani doğru hatırlıyorum :)
Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,ScanDoubler CPC,LCD Monitor,Tape Player, Schneider CTM640 Color Monitor, PS2 Mouse Adaptor
-----

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 11 Eylül 2014, 21:46:49 »
selam alcofribas bir ping edeyim dedim. deneyebildinmi acaba? ona göre bir usb floppy alacağım.
Yok bakamadım. Başka bir başlıkta da belirtmiştim zaten, mevcut hal-i pür-melâlim ektedir.

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #4 : 12 Eylül 2014, 09:17:45 »
heheheheh süper tamamdır :)
-----

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #5 : 20 Eylül 2014, 17:24:21 »
Nihayet deneme fırsatı buldum. Fakat sonuç maalesef olumsuz. CPCDiskXP programı USB disket sürücüyü yok kabul ediyor. En azından okuma işlemi için. Yazdırmayı denemedim. USB disket sürücüler arasında da destekledikleri format bakımından farklar mevcut. Çok az bir ihtimal de olsa farklı bir markada farklı bir sonuç alınabilir. Ama açıkcası bunu pek de mümkün görmüyorum. Sadece not olarak belirtiyorum. Bu fark mevzuundan başka bir konuda bahsedeceğim zaten.

Ama dahili sürücü ile cillop gibi çalışıyor. O konuda bir sıkıntı yok. Zaten bu retro işleri için, en azından bir süre daha XP'li com/paralel portlu, disket sürücülü bir PC'yi yakında tutmakta fayda var.

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #6 : 20 Eylül 2014, 20:43:30 »
abi son versiyonda usb floppy için bir driver vardı onuda install ettin mi?
-----

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #7 : 20 Eylül 2014, 20:54:29 »
abi son versiyonda usb floppy için bir driver vardı onuda install ettin mi?
Eğer fdinstall u yani fdrawcmd.sys yi kastetiyorsan zaten o olmadan dahili floppy ile de bu işleri yapma şansın yok. Sonuçta diskete low level erişim için bu olmazsa olmaz. Sonra biraz daha ayrıntılı bakarım. Ama sonucun değişeceğini sanmıyorum.

Çevrimdışı power

• Retroman
« Yanıtla #8 : 20 Eylül 2014, 21:18:59 »
Amigada sandisk marka flash diskleri goruyordu, kingstone flash diskleri gormuyordu, boyle bir durumda var 

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #9 : 28 Eylül 2014, 23:33:52 »
evet alcofribas fdinstall'du haklısın.
valla bende sadece bu iş için usb floppy alıp sonra çöpe atmak istemiyorum eğer çalışmayacaksa. 
-----

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #10 : 29 Eylül 2014, 11:20:54 »
Elinin altında XP çalıştıran disket sürücülü bir desktop varsa hiç kasma. Hatta buna benzer özellikte bir laptop veya thinclient türü ufak tefek birşey bulursan daha da güzel olur.

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #11 : 29 Eylül 2014, 13:54:04 »
alcofribas dostum win7 çalışan 1tb raid sistemli bir sunucum var anakart fdd destekliyor. ona takmayı düşünüyorum sürücüyü. winxp ve win7 farketmiyor cpcdsk de diye biliyorum çalışıyor çünkü. doğru mudur?
-----

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #13 : 29 Eylül 2014, 14:33:09 »
winxp ve win7 farketmiyor cpcdsk de diye biliyorum çalışıyor çünkü. doğru mudur?
Bende Win7 kurulu bir tane PC var ve onun anakartı da Floppy desteği vermiyor. Bu işler için WinXP yüklü makina kullanıyorum.

Açıkcası yüzde yüz emin değilim Win7 ile CpcDiskXP'nin sorunsuz çalışacağından. Mesela hep gelip Low Level Driver konusunda tıkanıyor.

Gerçi senin elinde hazır sistem var, bir tane Floppy ekleyip denersin. Sıfırı bile bir para değil artık.

Bu işler için (PC'de floppy yazmak) kryoflux'a yatırım yapılabilir:

http://webstore.kryoflux.com/catalog/
http://www.kryoflux.com/

http://webstore.kryoflux.com/catalog/product_info.php?products_id=30&osCsid=94b12af9739b42c84f2ec21e18db407a
Güzel kardeşim! Yine akademisyence tavsiyelerde bulunuyorsun. Gerçek dünyadan uzak işler bunlar :)

Basic seti bile 300lira mertebesinde. Bu kadar para vereceğine HXC yi alır yanına da XP ve Floppy desteği olan dandik bir PC koyar. Sonuçta adam "boşuna usb floppy alıp çöpe atmayayım" diyor. Gerisini var sen düşün :)

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #14 : 29 Eylül 2014, 21:31:36 »
abi HxC'ye para verilir ne olduğu ne olmadığı belli ama şimdi kullanmayacaksam usb floppy'i niye alim dedim :) boşa niye para verelimki dostum :) zaten usb floppy uymadığı için bu seçeneği değerlendiriyorum. çünkü yer darlığı çekiyorum. benim isteğim şimdiki pc'mden direkt aktarım yapmak cpc'ye. kullandığım pc win 8.1 birde sunucum var o da win 7
-----