Gönderen Konu: PS2 HDD Softmod Sorunu ve Çözümü  (Okunma sayısı 11157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
PS2 HDD Softmod Sorunu ve Çözümü
« : 21 Kasım 2014, 19:39:14 »
Tarihe bir not düşmek ve ileride başkaları da aynı sorunu yaşarsa fazla kasmamaları için, PS2 HDD softmod sorunu ve çözümünden bahsetmek istiyorum.

Elimde 5-6 sene kadar önce Muratovsky'den aldığım çipli Fat bir PAL SCPH-39004 PS2 ve 1.5 sene kadar önce 33baba Murat'tan aldığım bir SCPH-10350 Network Adapter(orjinalinde network bağlantı gözü boştu-resim ektedir) vardı. Geçenlerde hazır softmod olayları çıkmışken ikisini bir araya getireyim dedim. Bu konuda nette epey bir bilgi olduğu için detaylara girmiyorum. Zaten çok basit bir olay. Altıüstü HDD'ye; bu işe uygun programla bir imaj dosyası yazıyorsun ve istediğin oyunları yine uygun bir programla bu HDD'ye kopyalıyorsun.

Gerekli işlemleri herşeye dikkat ederek yaptım. Fakat ekrana 'Loading HDD modules...' yazısı çıktıktan sonra sistem kitlenip kaldı. Tamamen farklı marka ve boyutta bir HDD'ye aynı imajı tekrar kopyaladım. Sonuç yine değişmedi. Bu sefer netten biraz daha farklı bir imaj buldum ve onu denedim. Bu sefer  'Loading HDD modules...' ibaresi bile çıkmadı. Neyse, bu denemelerim başka HDDler ve imajlarla birkaç gün devam etti. En sonunda gözümü karartıp PS2'yi açtım ve içindeki çipi söktüm. Elbette çalışan çipi sökecek kadar zalim değilim ama maalesef çip ilk nesil çiplerden olduğu için disable edilemiyordu. Zaten geriye de deneyecek pek birşey kalmamıştı. Fakat şunu söyleyeyim ki; çipi sökmek bile bir eziyet :)

Peki söktüm de ne oldu? Sonuçta hiçbirşey değişmedi :) Ölür müsün öldürür müsün modunda kaldım öyle...

Bir noktadan sonra "acaba network adapter mı bozuk" diye düşünmeye başlamıştım ama elimde fazla yoktu, zaten öncelikle çipe girişme sebebim de buydu. Geriye kaldı; 33baba'yı denk getirip bulsam bile onda olması da kolay olmayan farklı bir network adapter'ı bulup test etmeye. Birkaç gün sonra 33baba'yı denk getirdim. Konuyu anlattım. Allahtan elinde hem çalışan HDDli bir PS2 hem de fazla adapter varmış. Önce benimkini onun çalışan sistemi ile test ettik. Alet canavar gibi çalıştı. Hatta 33baba kendini kaptırıp Tekken olayına bile girdi. Fakat bu olay moralimi bozmuştu çünkü benim adapter burada çalışıyor ise sorun makinamda veya softmod olayının bir yerlerinde idi. Yine de işi şansa bırakmayıp 33baba'dan bana benimkinin yerine başka bir adapter vermesini istedim. O da beni kırmadı ve hiç mırın kırın etmeden daha da iyi bir modelini(yine SCPH-10350 ama üzerindeki network girişi doluydu) verdi. Yeni adapterı benim PS2'ye HDDlerden biri ile bağladım ve şak diye çalıştı. Hemen diğer HDDleri de denedim. Onlar da sorunsuz çalıştı. Olay başarılı bir şekilde kapanmıştı.

Velhasıl; bendeki SCPH-10350 Network Adapter de 33baba'nın sistemde sorunsuz olarak çalıştığı için sağlam olarak kabul edilebilir. Lakin bir uyumsuzluk olduğu da muhakkak. Bu soruna ilişkin debelendiğim günlerde googlarken birkaç tane daha başarısız softmod girişimi gördüm. Ama bunların nihai sonuçları ve çözümleri yoktu. Uyumsuzluk meselesine ilişkin birşey okuduğumu da hatırlamıyorum. Ha bir de böyle ucubik sorunları araştırırken, ucundan kıyısından bir ipucu yakalarım diye birkaç dilde şansımı deniyorum.

Sonuç olarak bu vesile ile; bana her zaman her konuda yardımcı olan 33baba'ya da bir selam çakıp teşekkür edelim. Malzeme desteği olmasa bu sorun çözülmezdi ya da epey ötelenirdi.

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Bazı Retro Şeyler @youtube
Ynt: PS2 HDD Softmod Sorunu ve Çözümü
« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2014, 19:07:12 »
Bu uyumsuzlukların sebebi varsa eğer modchip olabiliri mi diye bi soru da geldi aklıma?
Bazı Retro Şeyler @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: PS2 HDD Softmod Sorunu ve Çözümü
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2014, 20:12:44 »
Bu uyumsuzlukların sebebi varsa eğer modchip olabiliri mi diye bi soru da geldi aklıma?

Aslında ilk mesajımda yazdım ama...

En sonunda gözümü karartıp PS2'yi açtım ve içindeki çipi söktüm. Elbette çalışan çipi sökecek kadar zalim değilim ama maalesef çip ilk nesil çiplerden olduğu için disable edilemiyordu. Zaten geriye de deneyecek pek birşey kalmamıştı. Fakat şunu söyleyeyim ki; çipi sökmek bile bir eziyet :)

Peki söktüm de ne oldu? Sonuçta hiçbirşey değişmedi :) Ölür müsün öldürür müsün modunda kaldım öyle...

Yani modchipten kaynaklı bir sorun değil. Tahminim Network kartında, ya bir uyumsuzluk sorunu ya da minör bir arıza vardı.