Gönderen Konu: Monkey Island AY Çevrimleri  (Okunma sayısı 11423 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Monkey Island AY Çevrimleri
« : 29 Aralık 2014, 01:51:09 »
RAAT sonrası uykudan uyandım, baktım kimseler yok, gecenin bir yarısı, uykuya dönmeden önce yapmam gereken işleri yaptım:

Monkey island müziğini AY notalarına çevirdim, gerekli bilgi dosyanın içinde var. Bunu dinlemek için emülatöre ihtiyaç var.

http://arda.kisafilm.org/fish/get/serve.php?b=MIGM1-tap.zip&d=13

Maksat birini oturup bu müziği AY üzerinde baştan yapması ama, o kişi ben değilim, ben çeviriciyim :D

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Ynt: Monkey Island AY Çevrimleri
« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2014, 18:04:13 »
.ym formatında 2 farklı versiyon (biri ana oyun teması olmak üzere) monkey island melodisi ile, .sap ve .sndh formatında birer monkey island müziği ekledim. hepsi "deli player" yazılımı ile pc'de dinlenebilir.  (http://en.kioskea.net/download/download-2506-deli-player)

verdiğin dosyada bahsettiğin midi2ay sanırım sadece .tap dosyası üretebiliyor. .ay ya da .ym uzantılı olarak midi'den çevrim yapabilen bir yazılım var mı ? benzer şekilde, .sndh ve .sap gibi çok yaygın formatlardan .ym 'ye çevrim yapmak mümkün mü?  .ym ya da .ay olunca bunları oric üzerinde de kullanabiliyorum ama .sndh ve .sap gibi atari müzik dosyaları yapı itibariyle aslıdna aynı çipi kullanan ses dosyaları olsa da çevirmeyi başaramadım..

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2014, 18:29:25 »
Bu formatlar direk olarak AY çipinin çalacağı müziği değil müziği çalan kodu saklıyorlar. SAP dosyalarında derlenmiş 6510, sndh dosyalarında 68k kodları var. Bir dönüştürücü yine de yazılabilir ama bayağı uğraştırır.
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 29 Aralık 2014, 19:09:41 »
midi2ay tercih olarak asm dosyası üretebiliyor. Aslında bakarsan bunun neden standardize edilmediğini tam çözebilmiş değilim (mantıksız demiyorum, ben çözemedim diyorum). Sonuçta AY çipinin karakteristiği belli, spectrumun koşturabileceği maksimum update sayısı belli. Belli bir akış standardı bulunabilirmiş.

Teşekkürler peacer, daha cafcaflı bişey bekliyordum doğrusu :D Sanırım ym ile ancak bu yapılabiliyor. Benim convertlerden pek de farkı yokmuş.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #4 : 29 Aralık 2014, 23:34:39 »
Rica ederim.

Emulatörle tap dosyalarını açıp load"" diyerek çalıştırdım ama code - monkey the  deyip kalıyor. ses falan yok. Bir yerde hata mı yapıyorum?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2014, 21:35:22 »
Rica ederim.

Emulatörle tap dosyalarını açıp load"" diyerek çalıştırdım ama code - monkey the  deyip kalıyor. ses falan yok. Bir yerde hata mı yapıyorum?

Seçeneklere girip hardware model'i 128k'ya getirmen gerek. +2 modele getirdikten sonra dosyayı tekrar yükle.