Gönderen Konu: Türlü Sinclair/Zx Spectrum Prototipleri Ebay'de  (Okunma sayısı 17117 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Türlü Sinclair/Zx Spectrum Prototipleri Ebay'de
« : 04 Ocak 2015, 12:09:38 »
http://www.ebay.co.uk/sch/foffion/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=

Gerçek sinclair parçacıklı, onlarca prototip ebay'e düşmüş. Nasıl olmuş tam da bilmiyorum ama görünüşe göre prototipler orjinal. Daha neler nerelerden çıkacak kimbilir. Yahu madem bunlar biryerlerde duruyordu da, neden hiç şimdiye kadar haberi çıkmıyor, neden bir anda ebay'e düşüyor anlamak elde değil.

Bakınız satılıklar arasındaki sinclair mini-tv crash'ın 44üncü sayısında görünüyormuş:

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/magazines/Crash/Issue44/Pages/Crash4400010.jpg

bu efsaneyi satın alın: :)
http://www.ebay.co.uk/itm/Rare-vintage-prototype-dummy-Sinclair-Microvision-2700-pocket-sized-tv-n-1-/261717963483?pt=UK_Collectables_RadioTelevision_Telephony_SM&hash=item3cef9b32db

Satılıklar içinde acaip aletlerde var. satışın kapanmasına 6 saat var.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Türlü Sinclair/Zx Spectrum Prototipleri Ebay'de
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2015, 15:33:55 »
http://www.ebay.co.uk/sch/foffion/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=

Gerçek sinclair parçacıklı, onlarca prototip ebay'e düşmüş. Nasıl olmuş tam da bilmiyorum ama görünüşe göre prototipler orjinal. Daha neler nerelerden çıkacak kimbilir. Yahu madem bunlar biryerlerde duruyordu da, neden hiç şimdiye kadar haberi çıkmıyor, neden bir anda ebay'e düşüyor anlamak elde değil.
Satıcıyı biraz inceledim. Diğer satılıklarına ve önceki feedbacklerine baktım. Bendeki izlenimi; önce sahaf ve efemeracı olarak bitpazarlarını dolaşmaya başlamış. Klasik olarak, bitpazarlarını uzun yıllar takip edenler gibi, ilgi alanı genişlemiş ve tranzistörlü radyolara falan kaymış. Satış amaçlı dolaşanlar için çok da yadırganacak birşey değil bu. Arada da retro bilgisayar olayını öğrenmiş sanırım.

Şu an satışta olan ürünlerinin hepsini bir kişiden mi aldı yoksa bir firmadan mı çıktı söylemek zor. Bir kişi ise; zamanında Sinclair için çalışmış ve bunları saklayan birisi olabilir. Firma ise; Sinclair'e prototip üreten kalıp veya tasarım firması olması pek mümkün. Aslında firmalar bu tür ürünleri sonradan topluyorlar ama belki '85'deki Amstrad'a satış olayına falan denk gelip iletişim/takip koptuğu için firmadan geri alınmamış olabilir. Büyük firmalar değil prototip, üretim aşamasındaki fireleri bile geri alırlar aslında. Ha ama arada illaki kaçak göçek olabilir. Sonuçta Sinclair dediğin de atölyeden devrişilmiş bir zihniyet :)

Bir de geridönüşüme, çöpe verilmiş ama oraya gitmemiş olma ihtimali var. Yani aradan birileri, alıp bir kenara kaldırmış olabilir.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 04 Ocak 2015, 22:49:37 »
Fiyatlar 550 sterlin seviyesinde kapandı...

Ama en güzeli de kırık plastik parçasının 100 sterline satılmasıydı.

Müzeler mi girdi devreye acaba? Doğrusu bir bilgisayar müzesi için mutlaka tamamlanması gereken parçalar bunlar.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 04 Ocak 2015, 23:37:47 »
Arkadaşlar, malesef hikaye biraz acıklı çıktı.

Bu prototipler bizim zx scene'inin en kararlı koleksiyoncularından biri olan Enrico Tedesci'ye aitmiş. Bir süre önce hayata veda ettiği için ailesi koleksiyonunu satmaya başlamış.

İşin daha da kötü tarafı, aslında bu prototiplerin bir kısmı bir röportajı sırasında Enrico'ya bizzat Sir Clive tarafından hediye edilmiş. Daha doğrusu Sir Clive görüşmede elidne bulunan tüm Sinclair arşivini Enrico'ya vermiş. Bunların arasında ahşaptan yapılma prototipler de varmış.

Bu da comp.sys.sinclair'e enrico tarafından atılmış bir mesaj, buyrun:
"Yes, I have met Sir Clive and I have a lot to say about him. He gave me all his archives with all the Computers, MicroTV's, Calculators etc. PROTOTYPES!!! Can you imagine a wooden prototype of the SPECTRUM. It must the only one in the world!

He also gave me another prototype - an FM WATCH *with loudspeaker*. I am dying to tell the world about all this but I have difficulties.

I forgot to say that I have the most complete collection of Sinclair memorabilia in the world and I have a letter from Sir Clive to prove it. I have done a few exhibitions locally but I am trying to open a proper museum down here in Brighton with the local council."

Son olarak iyi haber, Enrico Tedesci bu konuda bir kitap yazmış, yani herşey tamamen bitmedi:
http://s206301103.websitehome.co.uk/book.htm

Bunu bir şekilde elde etmek gerek.

Ayrıca, Bu örnek QL için yapılmış:

Ekran kısmında küçük tüplü TV olacakmış. Yukardaki girintiye de zx printer düşünülmüş. (1250 Sterlinden satıldı)

Rick Dickinson'ın flickr hesabında karalamaları mevcut:

https://www.flickr.com/photos/9574086@N02/829121659/in/photostream/

Açık arttırmalara Rick Dickinson'da katılıyormuş. Toplu halde alabilmek için satıcıya ulaşmayı denemiş fakat başaramamış.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #4 : 04 Ocak 2015, 23:48:55 »
Bizim geleceğimiz de çok farklı olmayacak sanırım :)

Vakti zamanında, sahaf bir arkadaşıma sormuştum "bu kadar değerli kitapları nereden buluyorsunuz" diye. Bana "bir adam ömür boyu yırtınır enfes bir koleksiyon yapar, sonra ölünce de ailesi üçotuz paraya, en önce bu koleksiyondan kurtulmaya bakar" demişti. Bizimki de biraz o hesap...

Peki bu Enrico ne zaman vefat etmiş?

Peki bu Enrico bu koleksiyonu Sir Clive'dan ne zaman almış?

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #5 : 05 Ocak 2015, 02:31:06 »

Ayrıca, Bu örnek QL için yapılmış:

Ekran kısmında küçük tüplü TV olacakmış. Yukardaki girintiye de zx printer düşünülmüş. (1250 Sterlinden satıldı)

QL icin yapilan prototiple ZX81 keyword'leri olmasi da ilginc. Yandaki microdrive surucusu benzeri seylerin de numaralari 3 ve 4 degil de 1 ve 2 olsa daha mantikli olmazmiymis :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #6 : 05 Ocak 2015, 12:37:31 »
Yandaki microdrive surucusu benzeri seylerin de numaralari 3 ve 4 degil de 1 ve 2 olsa daha mantikli olmazmiymis :)
İki ihtimal var:

1-) Belki sağında solunda başka Microdrivelar vardır. Onlar da 1 ve 2'dir
2-) Numeric stickerlarda 1 ve 2 yi başka yere kullanmıştır ve elinde kalan 3/4 ile de bu şekilde yazmıştır. Sonuçta aynı amaca hizmet eder.

Her ikisi de olabilir bence. Gerçi 4 tane microdrive ı kim ne yapsın diyeceğim ama belli de olmaz.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #7 : 05 Ocak 2015, 13:53:05 »
Gerçi 4 tane microdrive ı kim ne yapsın diyeceğim ama belli de olmaz.

Karalamada 1 ve 7 numaralar var :D Buna ne diyeceksiniz?

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #8 : 05 Ocak 2015, 15:11:42 »
Bizim geleceğimiz de çok farklı olmayacak sanırım :)

Vakti zamanında, sahaf bir arkadaşıma sormuştum "bu kadar değerli kitapları nereden buluyorsunuz" diye. Bana "bir adam ömür boyu yırtınır enfes bir koleksiyon yapar, sonra ölünce de ailesi üçotuz paraya, en önce bu koleksiyondan kurtulmaya bakar" demişti. Bizimki de biraz o hesap...

Hangimiz öldüyse (bilhassa ozkano :) ) diğerleri yaşadı desene ;)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #9 : 05 Ocak 2015, 19:52:35 »

Peki bu Enrico ne zaman vefat etmiş?

Peki bu Enrico bu koleksiyonu Sir Clive'dan ne zaman almış?

Enrico 12 Aralık'ta vefat etmiş. Bir ay bile beklememişler satışa çıkmak için. Çok yazık.

Karısı prototipleri 15 yıl kadar önce aldığını düşünüyormuş.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #10 : 05 Ocak 2015, 22:11:06 »
Karalamada 1 ve 7 numaralar var :D Buna ne diyeceksiniz?
Yok öyle "Armut Piş Ağzıma Düş!". Biraz da siz kafa yorun!

Hangimiz öldüyse (bilhassa ozkano :) ) diğerleri yaşadı desene ;)
Ben bir yerlerde bahsetmiştim sanırım; bu konuda vasiyetimi bile söylemiştim hanıma. Fakat gelgör ki; yanlış adamı mirasçı olarak belirlemişim. Gerçi sonradan gerekli tashihi yaptım ama kuvvetle muhtemel hanım bu durumu unutabilir :)

Özkan'da çok cihaz var ama çoğu benim ilgi alanıma girmeyen şeyler. Ben 8bitçiyim. O ise hem 16 ve üzeri takılıyor hem de hormonlu Amiga ailesine meraklı. Allah gecinden versin diyelim :)

Enrico 12 Aralık'ta vefat etmiş. Bir ay bile beklememişler satışa çıkmak için. Çok yazık.
Yuh be kardeşim! Bari adamın 40'ı çıksaymış yahu!

Alıntı
Karısı prototipleri 15 yıl kadar önce aldığını düşünüyormuş.
Kitap '96 basımı. Demek ki kitapla aralarında doğrudan bir ilişki yok.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #11 : 05 Ocak 2015, 22:26:42 »

İşte kadın ve erkek arasındaki zihniyet farkı bu. Kadın mantıksal davranıp çöp olarak nitelendirdiği bir sürü ıvırzıvırı derhal paraya çeviriyor. Erkek ise karısının cenazesinde dahi diğer hatunlardan birini gözüne kestirmeye bakıyor ;)