Gönderen Konu: Zx Spectrum için Açık Kaynaklı ROM  (Okunma sayısı 13213 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Zx Spectrum için Açık Kaynaklı ROM
« : 28 Mayıs 2011, 11:36:45 »
Retrojen yazarlarından biri olan sevgili arkadaşımız Andrew Owen, yıllardır (belki hayat boyu) sürmekte olan çalışmasını açık kaynak yapmaya karar verdi. Fakat projeyi açmak için 100 kişinin 1 Haziran 2011'e kadar Japonya Tsunami felaketine en az 20TL (10Sterlin) bağış yapmasını önkoşul olarak koydu. Ben de türk kızılayı üzerinden bağışımı yaptım ve listeye katılımımı sağladım. Şöyle ki maraton 2 aydır sürüyor ve şu anda yaklaşık 98 kişi bağış yaptı, bir haftadır da bağış yapan çıkmadı yani tıkandık gibi duruyor. Zaman da daraldığı için, geriye kalan 2 kişi için duyuru yapmaya karar verdim. Andrew'i uzun süredir tanıdığım için eğer 99 kişide kalırsa projeyi açmayacaktır.

Eğer japonyadaki felaket için yardım etmek isterseniz ve bir taraftan zx spectrum'da açık kaynak bir rom oluşmasında payınız olsun isterseniz kızılaya yardımınızı yaptıktan sonra, (british red cross da olabilir) aşağıdaki sayfaya gidip kaydınızı yapmanız ve listede adınız çıktıktan sonra [I've done it] butonuna basmanız gerek:

http://www.pledgebank.com/opense

Açık Kaynak ROM'a neden ihtiyaç var?

Amstrad'ın  Zx Spectrum'a yaptığı en büyük iyilik resmi ROM dosyalarınının yazılımlarla dağıtımına (hatta ticari ürünlerle birlikte olsa bile) izin vermesiydi. Bu sebepten zx spectrum emülasyon piyasası çok renklidir. Fakat bu lisans donanım ürünlerini kapsamıyor. Yani eğer fpga tabanlı ya da başka bir donanım ürettiyseniz, bunun içine resmi romları yükleyerek göndermeniz yasak. Bu sebepten birisinin rom'ları baştan yazması gerek. Bunu yapan iki proje var, biri OpenZx diğeri OpenSE. Andrew'nun OpenSE projesi eski romla pek uyumlu olmasa da gelecekteki aygıtlar için yol açan bir Rom projesi. Sonuçta açık kaynak olduğu için ileride bu durum değişebilir.

Yani bedava dağıtılabilen bir ROM olduğu sürece zx spectrum klonlarının yaratılmasının önünde hiçbir engel kalmayacak.

Kızılay linkini tekrar vereyim:

http://secure.kizilay.org.tr/bireysel.aspx
(kızılay da güzel bir iş yapmış, yaptığınız tüm bağışların kaydını ve takibini yapıyorlar. Online kontrol edebiliyorsunuz. Gayet iyi çalışan ve zaten devlet politikasını izleyen kızıay varken insanlar neden acaip derneklere para kaptırır anlamıyorum.)

Danke şön.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
evet herşey çok hızlı gelişti ve 100 kişiye ulaşıldı. 10 dakika sonra da Andrew sözünü tuttu. Zx Spectrum için yeni ROM'un kaynak kodu şurada:

http://sourceforge.net/projects/sebasic/files/OpenSE%20BASIC/

Rom'un kendisi (compile edilmiş hali) şurda:
http://sourceforge.net/projects/sebasic/files/OpenSE%20BASIC/opense.rom/download

Rom geliştirilmeye devam edilecek, benim yaptığım birkaç testte sorun oluşmadı.
Hayırlı uğurlu olsun.

(99 numaralı bağış Shax'dan geldi, retrojenin bir tuzu oldu çorbada)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Zx Spectrum için Açık Kaynaklı ROM
« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2011, 22:04:57 »
Ben de tam Kızılay sayfasını okuyup "peki bağışın Andrew'ın istediği gibi Japonya'daki Tsunami felaketine gitmesini nasıl sağlayacağız" diye düşünürken Kerem ağladı :) Sonrasında da unutmuşum. Bir sonrakine telafi ederiz.

Bağış olayı güzel ama yakında burada da IHH reklamı, Deniz Fenerine taltif, ADD'ye küfüre ileri demokrasi tavırları görmeyelim.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2011, 03:11:49 »
  Abi demokrasi falan diyosun lakin benim cidden hic havam yok, hic gelmiyor icimden. Yani boyle bir gerizeli denk gelecek, yok efendim uygulamayi hakli buluyorum, bok atmayin, yuru be ADD' li falan diyecek...sabaha kadar omirilikinden sivi alir baska tarafina enjekte ederim. Sabaha karsi karaciger hucresiyle bile temel matematik islemlerini dogru yapabilcek hale gelir. 

Evet shax yattigi yerden bildirdi...
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #4 : 12 Haziran 2011, 10:16:18 »
Ben de tam Kızılay sayfasını okuyup "peki bağışın Andrew'ın istediği gibi Japonya'daki Tsunami felaketine gitmesini nasıl sağlayacağız" diye düşünürken ...

Kızılay ile Türk Japon hedeleri derneği ortak bağış topladığı için, bağışı yaparken "Japonya" seçersen para oraya gidiyordu. En azından kağıt üzerinde.