Gönderen Konu: World of Spectrum 'a neler oldu?  (Okunma sayısı 13863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
World of Spectrum 'a neler oldu?
« : 16 Mart 2015, 18:57:27 »

Gunlerdir World of Spectrum'a ulasilamiyor. World of Spectrum'un Wikipedia sayfasinda bile bundan bahsedilmeye baslamis. Neler oldugunu bilen var mi? Yoksa WOS tarih mi oluyor?

http://www.worldofspectrum.org/

Ben tek basima host etmeye raziyim, masraflari dahil. 20 senelik efsane sona ererse cok uzulurum acikcasi.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: World of Spectrum 'a neler oldu?
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2015, 01:13:22 »
yok ya ne alaka :D

Zaten biliyorsundur, martijn aşık oldu ve gerçek hayata döndü. Bir süredir (sanırım bir yıldan fazla bir süredir) wos arşivine el sürülmüyor. Gönderdiğimiz update'ler, bulunan yeni mia'lar uploads kısmında takılıp kaldı, hiçbiri eklenmiyor. Haberler güncellenmiyor vs.

Forum kısmını da Karingal moderatörlüğünde (abilerden, 50'nin ortalarında) yürütüyorduk. Fogarty sunucuya erişebilen birkaç insandan biri aynı zamanda bir forum modu. Veri tabanını kurtarmışlar, aslında şu an forum çalışır durumda imiş. Önümüzdeki günlerde (en geç önümüzdeki hafta) açılacaktır.

Asıl sorun forumda değil, arşivde. Amaç wos arşivinin kolayca güncellenecek bir hale getirilmesi. Çünkü şu durumda çok boyutlu bir veri tabanından bahsediyoruz ve sunucu 90'ların başında kullanılan bir os ve teknoloji ile çalışıyormuş. Yıllardır her girilen entry'nin martijn'in elinden geçmesi, elle veri tabanına işlenmesi ve ilgili haberin yaratılması şeklinde yapıldığı söyleniyor, bu işlemleri birden fazla kişinin halledebileceği bir altyapı ve veri tabanı migrasyonuna geçilmeye çalışılıyor.

Sadece bu da değil, WOS sunucularında birsürü site host ediliyordu, trafik kazasında ölen arkadaşımızın sitesi rzx archive'den spectrum faq'ya, hardware index, tipshop ve bunun gibi spectrum ilintili birsürü site. Şu anda hepsi kapalı. Lee sadece siteyi yeni sunucuya upload etmek için 4 gün harcadığını söylüyor.

Perdenin arkasında kaç kişi var tam bilmiyorum ama işini bilen bir ekip var, en kısa zamanda wos hollandadan çıkıp ingilteredeki yeni evine taşınacaktır.

Eğer yanıp tutuşuyorum diyorsan geçici olarak bir forum kuruldu, oraya üye olabilirsin:

http://worldofspectrum.boards.net/

Wos arşivi için açık tek mirror burda:

http://wos.meulie.net/pub/
Ne zaman snapshot alınmış bilmiyorum.

Yok eğer bu da kesmez beni diyorsan forum gelene kadar seni oyalaması için, bu senenin yarışmasına bir crap game yazabilirsin:

http://www.sqij.co.uk/csscgc2015/

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #2 : 17 Mart 2015, 02:01:52 »

Ohh... Rahatladim. :)

Simdi hemen gideyim de uye olayim temp foruma. Cok WOS'um geldi. :D

Cidden dedim ne oluyor yoksa gitti mi WOS. Herhalde Spectrum dunyasina olabilecek en buyuk darbelerden biri olurdu.

yok ya ne alaka :D

Zaten biliyorsundur, martijn aşık oldu ve gerçek hayata döndü. Bir süredir (sanırım bir yıldan fazla bir süredir) wos arşivine el sürülmüyor. Gönderdiğimiz update'ler, bulunan yeni mia'lar uploads kısmında takılıp kaldı, hiçbiri eklenmiyor. Haberler güncellenmiyor vs.

Forum kısmını da Karingal moderatörlüğünde (abilerden, 50'nin ortalarında) yürütüyorduk. Fogarty sunucuya erişebilen birkaç insandan biri aynı zamanda bir forum modu. Veri tabanını kurtarmışlar, aslında şu an forum çalışır durumda imiş. Önümüzdeki günlerde (en geç önümüzdeki hafta) açılacaktır.

Asıl sorun forumda değil, arşivde. Amaç wos arşivinin kolayca güncellenecek bir hale getirilmesi. Çünkü şu durumda çok boyutlu bir veri tabanından bahsediyoruz ve sunucu 90'ların başında kullanılan bir os ve teknoloji ile çalışıyormuş. Yıllardır her girilen entry'nin martijn'in elinden geçmesi, elle veri tabanına işlenmesi ve ilgili haberin yaratılması şeklinde yapıldığı söyleniyor, bu işlemleri birden fazla kişinin halledebileceği bir altyapı ve veri tabanı migrasyonuna geçilmeye çalışılıyor.

Sadece bu da değil, WOS sunucularında birsürü site host ediliyordu, trafik kazasında ölen arkadaşımızın sitesi rzx archive'den spectrum faq'ya, hardware index, tipshop ve bunun gibi spectrum ilintili birsürü site. Şu anda hepsi kapalı. Lee sadece siteyi yeni sunucuya upload etmek için 4 gün harcadığını söylüyor.

Perdenin arkasında kaç kişi var tam bilmiyorum ama işini bilen bir ekip var, en kısa zamanda wos hollandadan çıkıp ingilteredeki yeni evine taşınacaktır.

Eğer yanıp tutuşuyorum diyorsan geçici olarak bir forum kuruldu, oraya üye olabilirsin:

http://worldofspectrum.boards.net/

Wos arşivi için açık tek mirror burda:

http://wos.meulie.net/pub/
Ne zaman snapshot alınmış bilmiyorum.

Yok eğer bu da kesmez beni diyorsan forum gelene kadar seni oyalaması için, bu senenin yarışmasına bir crap game yazabilirsin:

http://www.sqij.co.uk/csscgc2015/

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 17 Mart 2015, 10:39:05 »
Endişeye mahal yok arkadaşlar! Türk retro camiası için olduğu kadar Dünya için de çalışıyoruz.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #4 : 17 Mart 2015, 15:32:56 »
Alcofribas WOS mirror :D

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #5 : 26 Mart 2015, 13:43:28 »
WoS geri dönmüş! (forum hariç)
Demin aklıma geldi de kontrol ettim.
Sitede şöyle bir duyuru var:
"Please note: Whilst WoS is being re-built, the forums are unavailable. The forums are being rebuilt. You may see some issues with the site that we are aware of and are working hard to fix. Please bear with us."

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #6 : 26 Mart 2015, 16:09:08 »
bir hafta önce sitenin bir kısmı geri döndü. Fakat arşiv henüz tamam değil, örneğin kitaplar vs henüz yüklenmedi.

Forum kısmının biraz işi var malesef, ama çalışma sürüyor.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #7 : 26 Mart 2015, 18:38:02 »

Eheheh. Ben de gecmiste WOS'tan bir defada "biraz fazlaca ;)" dosya indirdim diye mahcup olmustum. Demek gerek yokmus :D

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #8 : 27 Mart 2015, 02:20:14 »

Eheheh. Ben de gecmiste WOS'tan bir defada "biraz fazlaca ;)" dosya indirdim diye mahcup olmustum. Demek gerek yokmus :D

Ya arşivdeki dosyaların değeri yok aslında, önemli olan o devasa veri tabanı. Fena şekilde çapraz bağlı bir bilgi ağı, wos'un yerini herhangi bir dosya deposu ile doldurabilmemiz mümkün değil. Spectrum camiasının 15 yıllık bilgi birikimi wos'a kayıtlı. Hele forum, yeri doldurulamaz bir başka kaynak.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #9 : 28 Mart 2015, 03:19:38 »
Ya arşivdeki dosyaların değeri yok aslında, önemli olan o devasa veri tabanı. Fena şekilde çapraz bağlı bir bilgi ağı, wos'un yerini herhangi bir dosya deposu ile doldurabilmemiz mümkün değil. Spectrum camiasının 15 yıllık bilgi birikimi wos'a kayıtlı. Hele forum, yeri doldurulamaz bir başka kaynak.

Yok ben utanmazca yedigim bandwidth acisindan hafif mahcup olmustum. :P Yoksa en degerli seyin veri tabani ve forumdaki bilgi birikimi oldugu suphesiz. Yanliz benim merak ettigim, son backup'u kurmak bu kadar uzun surmeyecegine gore herhalde tum database structure'i bastan olusturuyorlar. Degil mi? Keza forumu da yeniden mi yapilandiriyorlar ki bu kadar uzun offline kaldi?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #10 : 28 Mart 2015, 09:39:16 »
Valla bilmiyorum,  bu ingiliz milletine laf söylenmiyor pek, fakat forum konusunda yardım önerdim ve kabul ettiler, dolayısı ile ya zamanları yok ya da iş düşündüğümüzden fazla. Fakat önceliğin forumda değil,  arşivde ve yan sitelerde olduğunu biliyorum.  Sitenin çok eski, kodun perl'de yazıldığını düşünürsek çevrim uzun sürebilir.

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #11 : 28 Mart 2015, 10:26:17 »
Biri Perl'mi dedi? WOS'u hiç bilmiyorum. Forum yazılımı özel bir yazılım mı yoksa UBB tarzı bir şey miydi? eğer özel bir yazılımsa ve mesajlar da txt dosyalarında falan tutuluyorsa, yandı gülüm keten helva. Bu sistemi modern bir database driven sisteme aktarmak bayağı bir iş.
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #12 : 13 Mayıs 2015, 23:18:21 »
wos forumları discourse stili modern bir arabirimle geri geldi.

Hayırlı uğurlu olsun :D

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #13 : 13 Mayıs 2015, 23:28:00 »
wos forumları discourse stili modern bir arabirimle geri geldi.

Hayırlı uğurlu olsun :D

Anasayfadaki link hala aktif degil gorunuyor bende.
Isteyen simdilik su linkten ulasabilir:

http://www.worldofspectrum.org/forums/