Gönderen Konu: Zx spectrum vega+ geliyor  (Okunma sayısı 12723 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Zx spectrum vega+ geliyor
« : 15 Şubat 2016, 22:01:21 »
Bilmiyorum satar mı ama, rick dickinson'un orjinal tasarımı olan zx spectrum vega+ taşınabilir spectrum,  yine sir clive desteği ve onayı ile kampanyaya başladı.

https://www.indiegogo.com/projects/the-sinclair-zx-spectrum-vega-plus-console#/

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
Ynt: Zx spectrum vega+ geliyor
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2016, 00:15:39 »
önceki proje olan vega, bir günde fonlanmıştı. Hem de parça başı 100 sterlinden.

vega+ indiegogo'da an itibariyle ikinci günün ortalarındayız, %68 almış görünüyor ve her dakika rakam yükseliyor.

Sanırım yarına kadar fonlanacak ve fiyatı artacak. Almak isteyen varsa acele etsin.

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2016, 12:20:01 »
Ya biz ülke olarak bu Spectrum'un kıymetini hakikaten bilmiyoruz galiba. Kendine has acayip bir camiası var. C64'cüler olarak lafta kalabalık bir kitleyiz. Bu kitleye hitap eden DTV gibi öncü ürünler var. Elinde havya hazır bekleyen, bu ürünleri piyasaya çıkar çıkmaz köküne kadar hacklemeye and içmiş acayip bir hardware meraklısı gürüh da var. Open hardware projeleri zaten sebil. Ama şu Vega gibi fiyakalı bir şey çıkmıyor arkadaş.
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2016, 13:38:11 »
@Ref

Speccy oyunları bu handheld tuş dizilimiyle ne kadar oynanabilir sence? Manic Miner, Jet Set Willy tarzı zaman kritik ve reflekslere dayalı oyunlar nasıl oynanacak? CBM bir imparatorluk kurmuştu ama taşın suyunu çıkaran Sir Clive tarzı adamı hiç olmadı ;)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2016, 17:36:41 »
tamamlanmış ve geçmiş bile.

Ama şu Vega gibi fiyakalı bir şey çıkmıyor arkadaş.

Buna ben de şaşıyorum ama sinclair'in bir "milliyetçi" tarafı var. Bu vega'yı destekleyen tüm adamları tek tek biliyorum, hepsi "üretim ingilterede olursa alırım" diyip hepsi aldı, sonra yetmedi üretimi yapan yer yarı fiyatına yaptı, "yeter ki UK üretimi yapılsın" diye. Üretimi yapılan atölyeye geziler falan düzenliyorlar. Yani adamlar direkt olarak ingiliz müşterisinin peşine gitti. Yoksa orjinal vega'yı çinde yaptırsan 2$'a üretir herifler.

Vega+ benim için de süpriz oldu çünkü chris de sürekli konuştuğum görüştüğüm biri, hiç ses seda etmedi. Andrew ile her gün konuşuyorum, o da "söz verdim abi kusura bakma, bi yanlışımız yok valla" dedi :P Hatta o kadar inanmadım ki, ilk gördüğümde "vay babayı, biri fake kumpanya açmış yuh" falan dedim, meğer ciddiymiş :)

Şimdi gelelim olayın Sir Clive Sinclair ayağına. Adam tayyip gibi, nereden çıksa oraya para yağıyor. Bir tek c5'de çuvalladı kerata, ne olacak tayyip de dış politikada çuvallamıştı, biri trafalgarda, ötekisi de sarayda oturuyor işte :)

Vega ve Vega+ resmi kanonik sinclair ürünleri. İşin içinde Clive'ın "olur"u, rick dickinson'ın "tuzu" olduğu için, bana daha da orjinal geliyor. Tek eksik richard altwasser. O da olsa 100 değil 1000 sterlin verilir valla. Ben henüz katılmadım ama diğer taraftan bu sene kendime bir doğum günü hediyesi bile almadım. Şiddetle düşünüyorum.

@Ref
Speccy oyunları bu handheld tuş dizilimiyle ne kadar oynanabilir sence? Manic Miner, Jet Set Willy tarzı zaman kritik ve reflekslere dayalı oyunlar nasıl oynanacak? CBM bir imparatorluk kurmuştu ama taşın suyunu çıkaran Sir Clive tarzı adamı hiç olmadı ;)

Birkaç tuhaf oyun hariç tüm aksiyon oyunlarında joystick seçeneği var. O birkaç tuhaf oyun da klasik spectrum dizilimi olan QAOPM kullanır. Vega keymap dosyası destekliyor, aslında benim OpenGDS sistemimi kullanmak istiyorlar, ama ben bir türlü oturup herkesin kullanabileceği hale getiremedim. Hatta bir ara toparlamaya çalışırken iyice bozdum :D Vega'nın çıkışını takiben benimle iletişime geçip hem basin, hem de openGDS için yardımımı istediler. Ben bir girişimde bulundum ama sonra iş yerinde işler karıştı, motivasyon kaybı yaşadım, olmadı. Ama vega butonları desteği içeren opengds v0.2'yi çıkartabildim. Daha çok yolu var.

http://zx.gen.tr/opengds/

edit:
Elbette adventure oyunlarında problem oluyor (ya da 15-20 tuş kullanan oyunlarda). Bunun önüne geçmek mümkün değil, AMA, oGDS üzerine kafa yorarken "the Hobbit" için en çok kullanılan fiil ve isimlerin listesinden optimal bir macro oluşturmanın mümkün olduğunu farkettim. Elbette oyun boyunca kullanıcı mutlaka sanal klavye kullanmak zorunda kalacaktır ama oyunun %80'inde sadece vega tuşlarını kullanarak (12 tane var) oyun oynanabilir.

Diğer adventure oyunlar için de bu tip bir çalışma yapılabilir. Vega basit bir SoC donanımı, üzerinde prediction gibi karmaşık işlemler yapmak mümkün değil. Vega+ nasıl olacak henüz araştırmadım doğrusu.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #5 : 19 Şubat 2016, 14:53:57 »
Vega ve Vega+ resmi kanonik sinclair ürünleri. İşin içinde Clive'ın "olur"u, rick dickinson'ın "tuzu" olduğu için, bana daha da orjinal geliyor. Tek eksik richard altwasser. O da olsa 100 değil 1000 sterlin verilir valla. Ben henüz katılmadım ama diğer taraftan bu sene kendime bir doğum günü hediyesi bile almadım. Şiddetle düşünüyorum.
Valla ben bu konuya pragmatik yaklaşıyorum.
Her ne kadar arkasında sevgili Sir. Clive'ın desteği olsa da, sırf üzerinde Sinclair yazıyor ve Sinclairin meşhur 4 renk bandı var diye Vega+ almayı düşünmem doğrusu. (Sonuçta bir klavyesi olmadığından dolayı bu cihazla programlama vs. yapılamaz, ancak oyun oynanır.)
Onun yerine, yine büyük ekranlı, yine gamepad'vari tuş takımına sahip bir android tablet alırım, (ki aldım)  ;D mesela söyle birşey:

Huzurlarınızda JXD S7800B.
Aslında forumda bununla ilgili gözlemlerimi paylaşmayı planlıyordum ama zaman yokluğundan ne emülatörlerini yeterince kurcalamaya fırsatım oldu, ne de oturup bunları yazıya dökmeye. Ama merak edenler için internette epeyi bir inceleme yazısı, videosu, vs. mevcut.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2016, 06:51:01 »
Her ne kadar arkasında sevgili Sir. Clive'ın desteği olsa da, sırf üzerinde Sinclair yazıyor ve Sinclairin meşhur 4 renk bandı var diye Vega+ almayı düşünmem doğrusu. (Sonuçta bir klavyesi olmadığından dolayı bu cihazla programlama vs. yapılamaz, ancak oyun oynanır.)
Onun yerine, yine büyük ekranlı, yine gamepad'vari tuş takımına sahip bir android tablet alırım, (ki aldım)  ;D mesela söyle birşey:

öhö, lisanslı 1000 oyun var içinde. Halbuki sen hep korsan :)
Elbette bir türk "kullanıcı" için vega+ komik bir oyuncak gibi duruyor ama vega+ üzerinde emülatör çalışan bir anndroid tablet değil. Zx Spectrum için özel tasarlanmış, %100 uyumlu (tasarımcı Chris Smith "the ULA Book"'un yazarı) güncel tutulan, tv ve extension çıkışı olan, hacking'e müsait bir donanım.

Gerçek bir sinclair olduğunu da eklemek lazım, hem bskyb'den haklar satın alınmış, hem de Clive Bey (artık o bir emekli) destek veriyor.

Yani vega+ aslında bir koleksiyoncu mecburiyeti, hem de normalde bir android emülatöründe bulamayacağın özelliklere sahip (şimdilik). Fiyatı da bu sefer çok uçuk değil bence, dandik bir tablet de o fiyata satılıyor zaten. Ben vega+'ı ilk vega'dan daha başarılı buldum. İlkinin yaptığı herşeyi batarya ile yapıyor, ekstra ekranı var.

Vega+2 de dokunmatik ekranlı olur bu iş biter :)

(ps. görüntüsünü koyduğun jxd, içinde 2007'de çıkmış mali400 çipi olan bir alet, hala bunları niye satıyorlar bilmem, alma, performansı iyi gibi dursa da birçok komutun desteği yok, çalışmaz, göçer oyunlar)

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #7 : 22 Şubat 2016, 11:19:28 »
@Ref

Şen şu aleti al da bir buluşmada kurcalayak biraz ;)

Bu arada Mali400, 2010 civarında çıkmış ve en yaygın kullanımı Galaxy S2'de olmuştu. Artık iyice eskidi ama bu tarz  cihazlarda neredeyse standartlaştı, emülasyon için pek sorun çıkarmaz. Zaten yeni oyunları tuvalette bile yanımızdan ayırmadığımız telefonlarla oynuyoruz...

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #8 : 27 Şubat 2016, 13:11:59 »
Alırız sonra :)

Şimdilik klavye takılabilecek haberi geldi, güzel olmuş.

http://retrocomputingnews.com/2016/02/26/sinclair-zx-spectrum-vega-gets-keyboard-facility/

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #9 : 29 Şubat 2016, 11:51:37 »
Şimdilik klavye takılabilecek haberi geldi, güzel olmuş.

http://retrocomputingnews.com/2016/02/26/sinclair-zx-spectrum-vega-gets-keyboard-facility/
Bu güzel haber işte.
Bu sayede Vega+ bir koleksiyon objesi veya modern oyun aracı olmanın da ötesinde, üzerinde programlama da yapılabilecek modern/geliştirilmiş gerçek bir Sinclair Spectrum kimliğine/işlevine ulaşacak.  :)