Gönderen Konu: Arızalı CPC464  (Okunma sayısı 21498 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
Arızalı CPC464
« : 28 Mart 2020, 12:24:58 »
Merhaba, geçenlerde bir CPC464 almıştım, anca kurcalama fırsatım oldu. Alet çıplak geldiği için derme çatma power supply ve görüntü kablosu yaptım, makinenin tape kısmı tamamen ölü. Power verince led yanıyor ama sanırım açılışta speaker'dan bir takım beep'ler duyulması gerekiyormuş, onlar yok ve ekran komple yeşil. Boot edişi ve problemli ekranı videoda göstermeye çalıştım. Onun haricinde görüntü kablosunu linkteki şemadan yaptım ama bunu yaptıktan sonra farklı şemalara da rastladım. Acaba kabloda mı sıkıntı var, garanti çalışan pinout hangisi? Değerli yorumlarınızı bekliyorum, herkese sağlıklı virüssüz günler :)

Görüntü kablosu için kullandığım şema:
http://www.cpcwiki.eu/imgs/2/2b/CPC2SCART_-_RGB.jpg

Kendi çektiğim video:
https://photos.google.com/share/AF1QipPxKL8s5X2cS7UlIeJXMWyChUov_2m3SDmAxjJoT8vEocjW--WYLmCTa6XE1Q2PuA?key=cUdRbmdBQUt2WExQbWtadlI4S3JsX05uOU5LQ1dn

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Arızalı CPC464
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2020, 12:47:35 »
Kablo şeması CPCWiki'den olduğuna göre sorun yoktur. Ama istersen şununla da bir karşılaştır. Ben CPCMania'dan yapmıştım.

En basit CPC testi:

1- 5V 2A(min 1A ile en azından açılır diye düşünüyorum) adaptör ile kırmızı power led yanmıyorsa önce adaptör ve on/off switch ile kontrole başlamak lazım. Kutuplar; içi + dışı GND şeklinde olacak.

2- Eğer kırmızı Power Led yanıyorsa, ses düğmesini ortalarda bir seviyeye aldıktan sonra(başını sonunu karıştırabilirsin diye ortalar) güç verdikten sonra DEL tuşuna basarak dit...dittt...ditttttttt sesini duymak şeklinde yapılır. Bu varsa cihaz normal açmış demektir. Ha ama elbette cihazda tuştakımı veya ses arızası olabilir.

Henüz birkaç ay önce ölü bir CPC 464'ü hayata döndürmüş olan @Attilan 'a sefer görev emri çıkartalım bu konuda. Söz sende Atilla...

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #2 : 28 Mart 2020, 13:47:54 »
Bende direkt siyah ekran çıkıyordu, bir'den fazla sorun olduğu için böyle yeşil ekran hangi aşamada çıkıyor bilemiyorum. 6 adet ram, rom, 74hcu04 ve bir de kristal değiştirince ancak çalıştı. Önce ram'leri sonra da rom'u kontrol etmeni öneririm. Aşırı ısınan bileşenler de her zaman şüpheliler arasında.

Rom için 27c256 epromlar her yerde var direnç net'te vs. ama ram ve özellikle 74hcu04'ü Aliexpress'ten bulabildim. Buradan muadil diye 74ls04 almıştım makina düzgün çalışmadı, aslında çalışıyordu ama boot ettiğimde ekrana birkaç satır garip karakterler yazıyordu, fark ediyor yani.
Ram'ler 4164 c64 ile aynı, Bulamazsan muadil ram kodları: 4864, 3764, 4264, 6665 ve 2164.

http://www.cpcwiki.eu/index.php/ROM_List   bu adreste gerekli romlar var ama yanlış hatırlamıyorsam os ve basic rom ayrı dosyalar halinde, onları merge edip öyle yazmak gerek. orijinal 1.0 ve güncellenmiş 1.1 versiyonları var, yazılmaya hazır hallerini mesaja ekledim, ikisini de denedim çalışıyor.

Bunun dışında Z80 işlemci, 8255 I/O çipi, 6845 crt kontrolcüsü, AY-3-8912a ses çipi ve 40010 ula çipi gibi diğer ana bileşenlerin hepsi amstrad 6128'de de var, acil durumlarda donör olarak kullanılabilir.

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #3 : 28 Mart 2020, 14:39:10 »
teşekkürler kontrol edip adım adım gelişmeleri yazıcam  :)

şimdilik:

- DEL'de ses yok,
- Isınan entegre yok,
- Aslında Alcofribas'ın verdiği sitedeki şema ilk yaptığım görüntü kablosuydu, onda hiçbir görüntü (ossc'de sync bilgisi) alamamıştım, o yüzden ilk mesajda verdiğim şemaya geçmiştim,

Alıntı
acil durumlarda donör olarak kullanılabilir.
donör yok keşke olsa da deneme-yanılma bulsam..

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #4 : 28 Mart 2020, 15:23:12 »
Bu durumda ben olsam şöyle yapardım:

1-) Cihazı komple söker ve boardu, tanecikli olmayan sıvı bir temizleyici ile fırçalayarak çok iyi bir şekilde yıkar ve sonra yıkadığımdan da iyi bir şekilde kurutur(ben kontrollü ve dahi dikkatli şekilde saç kurutma kullanıyorum) sonra da birkaç gün günışığı-ortam ısısı ile kurumaya bırakırdım.

2- Çok çok iyi bir şekilde kuruduğuna emin olduğum boardu bir kez daha test ederdim. Düşük ihtimal ama yine de Murphy etrafta olmayabilir.

3- CPC boardu üzerindeki kondansatörleri değiştirirdim ve cihazı test ederdim.

4- Yine çalışmıyorsa Ramleri komple söküp soketlerdim. Çıkan Ramleri de varsa soketli başka bir makine(C64 olabilir mesela) tek tek test ederdim. Testi geçemeyenleri sağlamları ile değiştirip sonra CPC'yi tekrar test ederdim.

5- 74 Serilerini soketler ve test ederdim.

6- CRTC(6845) i soketler test ederdim.

7- Bundan sonrası için bir daha konuşuruz.

*** Her değişimde/adımda ekran görüntüsüne dair not alıp DEL tuşu ile ses kontrolü yapmakta fayda var.

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #5 : 28 Mart 2020, 15:27:44 »
tamam abi güzel roadmap teşekkürler. ufak ufak başlayayım ben bunlara.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #6 : 28 Mart 2020, 15:49:16 »
Aklında bulunsun ramleri sökmeden test etmek için de piggyback denen biraz riskli bir yöntem var, ram'in üzerine çalışan bir ram koyuyorsun bacakları kusursuz şekilde basmalı kısa devre olmamalı, makina kapalı iken ram'i üzerine koyup alıyorsun.

Ben bu yöntemle c64, atari800xl ve zx spectrum+ in bozuk ramlerini tespit etmiştim, işe yarıyor ama dikkat gerek. Ancak çok sayıda ram bozuk ise de işe yaramayabilir.

https://youtu.be/mxhEgmG6vh4

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #7 : 28 Mart 2020, 16:32:41 »
http://www.cpcwiki.eu/forum/hardware-related/cpc-464-blank-screen-at-start-up/

şurada bahsi geçmiş tam onu (piggyback nedir diye) soracaktım ben de Attilan, teşekkürler :)

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #8 : 29 Mart 2020, 17:44:37 »

şimdi bunu denedim bu bağlantıda hiçbir şekilde görüntü yok.

not: biri panoda çalışan img bbcode'u yazabilir mi?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #9 : 29 Mart 2020, 17:53:00 »

Mesajını düzenledim ama img bbcode u manual girmene gerek yok. Mesaj yazdığın pencerenin üstünde birkaç güzellik var.

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #10 : 30 Mart 2020, 03:19:52 »

Mesajını düzenledim ama img bbcode u manual girmene gerek yok. Mesaj yazdığın pencerenin üstünde birkaç güzellik var.

Eline sağlık ama monalisa ikonu değil mi, linki highlight edip ona tıklıyorum, olmuyor  :o

Bu arada forumları gezerken Nether Earth diye bir oyundan haberdar oldum, rts imiş; oha.

https://www.youtube.com/watch?v=PEnq8L6IT0o

Bu arada benim problem ram gibi gözüküyor. Elemanlar genelde ram demişler bu boş ekrana.

Ayrıca luma+gnd ile siyah beyaz composite çıkış alınabiliyor, troubleshooting esnasında rgb kasmaya gerek yok.
Mobo sağındaki soket pinleri de şu şekilde kısa devre edilince üst kapak+tape hamaliyesi olmadan sistem açılıyor, bunlar da not olarak bulunsun.

Kaynaklar beni affetsin valla desktopa atmıştım gezerken.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #11 : 30 Mart 2020, 06:02:41 »

standart img tag'i kullanıyor pano. Fakat, birkaç sorun var, birincisi elbette yabancı sitelerin dıştan gelen linkleri kabul etmeme durumu (referrer), ikincisi de güzel ülkemizin btk'sının genel geçer imaj depolarını sürekli bloklaması.

neyse, köşeli paranez [ içine ] alınmış img ile başlayıp, /img ile bitirmek gerekiyor

Alıntı

Bu arada forumları gezerken Nether Earth diye bir oyundan haberdar oldum, rts imiş; oha.

https://www.youtube.com/watch?v=PEnq8L6IT0o
evet, yıl 1987, ilk rts olduğu söyleniyor ama bu "ilk" kelimesine güven yok bende :D

Çevrimdışı Oğuzhan

• Retroman
« Yanıtla #12 : 07 Nisan 2020, 14:41:17 »
@68k dostum ne yaptın merak ettim?

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #13 : 07 Nisan 2020, 15:16:23 »
Hocam RAM siparişi verdim bekliyorum. Yarın öbürgün gelmesi lazım..

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #14 : 08 Nisan 2020, 23:52:12 »
Cimrilik edip 1 tane aldığım RAM geldi  ;D Denedim, sorun çözülmedi. Birden fazla RAM çipinin gitmiş olması pek ihtimal dahilinde değil bence ama bir dahaki siparişime bir kaç tane RAM daha ekleyeceğim artık... Farklı işler için de böyle malzeme siparişlerim olduğundan biriktirip alıyorum parti parti... CPC bir sonraki partiyi bekleyecek mecbur. Keşke 2 tane alsaymışım, kimbilir düzelme şansı kaç kat artacaktı, olasılık hesabından hiç anlamam zaten. Ama ne yapayım RAM olasılığını sıfırlamak için 17 TL x 8 bir anda veremezdim, zaten CPC'nin kendisini 100 TL'ye aldımdı... içimi döktüm buraya bu arada :)