Gönderen Konu: Travel Through Time Volume 1: Northern Lights çıktı!  (Okunma sayısı 7133 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Bir rus ekip tarafından ZX Spectrum için yapılan araba yarışı oyunu spectrum camiasına bomba gibi düştü, etraf kan revan içinde :D

https://www.zosya.net/2021/06/24/travel-through-time-volume-1-northern-lights/

Oyunda devasa spritelar ve gölgelendirilmiş hatta yer yer desenler bulunan (yaya geçitleri, gölgeler, henzemin geçitler vb.) yol hızla akıyor. Bu zx spectrum donanımının yıllar boyu keşfedilen tüm numaralarını kullanan şahane bir tasarım örneği.

Oyunda inceden akan bir hikaye de var, bölümler arasında, kısa animasyonlu anlatı öbekleri şeklinde giriyorlar. Hatta bazı durumlarda yarışın ortasında yandaki arabaya yanaşıyor, başka bir kamera açısına geçip bir sohbet gerçekleşiyor. Güzel düşünülmüş, çok uğraşılmış ince detaylar.

Oyunun teknolojisi ve görünüşü gerçekten etkileyici. Oyun olarak ise basit bir yarış oyunu, zamana karşı, check point, ranking ve kafa kafaya yarış modları var. Şimdiye kadar 6-7 farklı modelde araba gördüm, ayrıca kamyonlar da var.

Oyunun videolarına bakıp yanılmayın, oyun hormonlu spectrumlar için değil, standard zx spectrum için tek parça kaset yüklemeli. Yani kasedi alıp uzunca (7 dakika kadar) yükleme yaptıktan sonra tamamen yüklenmiş oluyor.

Her spectrumcu'nun arşivinde, hatta top20 listesinde bulunacağı garanti olan bir oyun.

Henzemin geçitten geçerken dikkat, tren geçtikten sonra bariyer açılıyor ve devam ediyorsunuz.

Bah yarışlara gatılma evlat, geride kalanlara yazık, neme lazım, sakat kalmak var, yatalak kalmak var

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Travel Through Time Volume 1: Northern Lights çıktı!
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2021, 22:28:15 »
30 yıl geç kalmasına rağmen çok güzel olmuş. Dev gibi arabalar yağ gibi akıyor. Fakat kafamda deli sorular var.

Geçen sene de Yandex destekli yarışmada çok güzel bir araba yarışı çıkmıştı. Acaba ekip aynı mı? Ya da arada ortak çalışan birileri var mı?

7 dakika en turbolu hali ile mi sürüyor? OTLA/K7ZX olur Speedlock olur herhangi bir turbo ile falan hızlanmıyor mu? Disket sürümü yok mu?

Geliştirme ne kadar sürmüş? Volume 1'in devamı gelecek gibi duruyor mu yoksa kerhen mi böyle bir isimlendirme yapmışlar?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2021, 20:48:52 »
30 yıl geç kalmasına rağmen çok güzel olmuş. Dev gibi arabalar yağ gibi akıyor. Fakat kafamda deli sorular var.

Geçen sene de Yandex destekli yarışmada çok güzel bir araba yarışı çıkmıştı. Acaba ekip aynı mı? Ya da arada ortak çalışan birileri var mı?

7 dakika en turbolu hali ile mi sürüyor? OTLA/K7ZX olur Speedlock olur herhangi bir turbo ile falan hızlanmıyor mu? Disket sürümü yok mu?

Geliştirme ne kadar sürmüş? Volume 1'in devamı gelecek gibi duruyor mu yoksa kerhen mi böyle bir isimlendirme yapmışlar?
OTLA ile bayağı kısalır ama artık herkes sanal kaset kullandığı için dert eden yok. Standard ROM loader ile hazırlamak artık bir zx spectrum standardı oldu. Böylece her türlü modern depolama projesi, bu dosyaları flash load yapabiliyor. Yani siz oyunu Divide ya da  DivMMC ile yüklemek istersen anlık bir durum nasıl olsa. Bir soralım bakayım retail sürümünde özel bir yükleme mekanizması kullanacaklar mıymış?

Bu adamları pek tanımıyoruz aslında kimdir bilemiyorum, neyse grafikere yazdım, Natasha Zotova isimli bir arkadaş ve cevap olarak şunu aldım:
"Ekibimiz kimliklerini gizlemeyi tercih ediyor, bu sebepten takma isimler kullanıyoruz, şimdilik bu oyunların arkasındaki kişileri açık etmek istemiyoruz. Hatta internette kimliklerimiz hakkında araştırmalar yapan forumlar var."

Yakında kaset sürümü satılacağı için speed loader konusunu da sordum, ona bir cevap veremedi, büyük olasılıkla bu konuyu Kit'e danışacaktır.

edit: cevap gelmiş, hayır, speedload düşünmüyoruz, kasette de rom loader olacak demiş.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 27 Haziran 2021, 13:46:59 »
Evet bir sorumlu gazetecilik örneği olarak coder'in kimliğini yayınlıyoruz.

Kendisi Oleg Origin. Oyunu daha önce yapmaya başlamış ama bitirememiş.

https://web.archive.org/web/20180128083736/http://www.olegorigin.org/coming_soon.html

Şimdi bu web sitesi kapalı. Oyunun eski adı "Saab travel through time" imiş.

Sitede bitirilmemiş bir sürü oyun var. Ama bu oyunla birlikte bitmiş oyun sayısı da ikiye çıkmış oluyor.

Devamı da gelecek gibi.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #4 : 27 Haziran 2021, 14:36:05 »
Bitmiş diğer oyunlar hangileri? Drift! ve Valley of Rains mi? Zosya, bu Natasha Zotova'nın tek/çok kişilik bir şirketi mi yoksa tamamen bambaşka bir yapılanma mı?

Bir de; Natasha Zotova bence 55+ birisi hatta 60 bile çıksa şaşırmam :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 28 Haziran 2021, 23:41:20 »
Bitmiş diğer oyunlar hangileri? Drift! ve Valley of Rains mi? Zosya, bu Natasha Zotova'nın tek/çok kişilik bir şirketi mi yoksa tamamen bambaşka bir yapılanma mı?

Bir de; Natasha Zotova bence 55+ birisi hatta 60 bile çıksa şaşırmam :)

Hah yok Natasha bizim yaşlarda. Rus ve kızıl saçlı olduğu için tam kestiremiyorum ama 35-40 arası bir aralıkta olduğunu tahmin ediyorum.

Bu arada Oleg Origin'in bir grup insan olduğunu düşünmeye başladık. Tahminen Zosya eskiden Oleg Origin adı altında toplanmıştı, sonra isim değiştirip ticari bir yapılanmaya gitmeye karar verdiler.

Tahminime göre yakın arkadaşlardan para almak zor olduğu için anonim takılıyorlar.  Hani bazen bir arkadaşımız bir retro satmak ister ama bize söylemeden sahibindene koyar ya, onun gibi birşey :D Hatta ben bir yerden tanıyorumdur diye şüphelenmeye de başladım. :=)

Bu arada oyunda 1960'lara geldim. Bölümlerden birinde ezeli rakibinizle bire bir kapışırken adam önünüzde kaza yapıyor aniden. Hemen yanında durup alıp hastaneye yetiştiriyorsunuz.

Oyunu biraz daha oynayınca birçok farklı oyun modu daha çıktı. Kullandığınız araçlar yıllar geçtikçe modernleşip hızlanıyor. Ayrıca arada traktör, motorsiklet ve kamyon da kullanıyorsunuz. Slalom, en yüksek hıza ulaşmaya çalışmak, chase h.q. gibi çarparak bir hırsızı durdurmaya çalışmak, birlikte sürüş (yan yana çarpmadan gitmeye çalışmak) gibi mücadeleler yanında tünel, deniz kenarı, farklı kentler, farklı ormanlık alanlar, nükleer santral ve endüstriyel bölgeler vs. de belirdi.

Oyun ilerlerken size ara sıra öğüt veren Björn amcayı defnediyoruz. Ama bir kızımız oluyor, büyüyor, okula gidiyor, ve bir gün babasının arabasını garajdan çalıp yarışa gidiyor. Sonra kızımız büyüyor, bizim eleman ise yaşlanıp yarışı bırakıyor ve oyun bitiyor, menüye döndüğümüzde ise başka bir oyun başlamış oluyor

Evet, artık yarışçı kızımız Eva oluyor :D Ve oyun bu şekilde en az bir 15 bölüm ilerliyor gibi görünüyor.

Kabul etmek gerekirse, iki hayat boyu süren oyunu ilk defa görüyorum. Geçlikten başlayıp, çocuğunun yaşlılığına kadar giden enteresan bir araba yarışı. Bu kadar grafiği tek yüklemeye sığdırmış olmaları da çok etkileyici. Arada onlarca tam ekran cutscene çizim de var, animasyonlar var. Kızımızın arabayı garajdan çalmasını izliyorsunuz.   

ZX alemi çok güzel bir proje kazanmış oldu. Artık her kimlerden oluşuyorsa, Zosya'ya teşekkür etmekten başka birşey gelmiyor aklıma.

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #6 : 13 Temmuz 2021, 01:10:32 »
Hormonsuz Spectrum'da tek yükleme ile çalışan bu derece kapsamlı bir oyun yapmaları başlıbaşına takdiri hak ediyor. Oyun da spectrum standartları için gayet güzel. İyi iş çıkarmışlar.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #7 : 22 Eylül 2021, 11:02:21 »
Bu konuyu yeni gördüm ve hemen oyunu indirdim; bir an önce denemek için can atıyorum.  :)

emarti

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 25 Eylül 2021, 18:43:19 »
Gerçekten hoş olmuş. Kimlik gizlemeleri enteresan; Commodore camiasından olmasınlar @Ref :)