Gönderen Konu: Sinclair ile ilgili bir Türkçe kaynak daha ...  (Okunma sayısı 28281 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
Sinclair ile ilgili bir Türkçe kaynak daha ...
« : 18 Haziran 2013, 18:46:00 »
Özellikle 1984 - 1985 yıllarında günlük gazetelerde bilgisayarlar hakkında çeşitli yazılar, basic kursları vs. yayınlanıyordu. O dönemde bunları önemli yapan Türkçe kaynak eksikliği ve henüz bizim mikrolara hitab eden süreli yayınların olmaması veya emekleme aşamasında olması idi. Ayrıca bu gazeteler hemen hemen her eve girdiği için bilgisayarı olmayanlar da bunları görüp hevesleniyordu.

Güneş gazetesi de 1984'te tam 29 yıl evvel Sinclair mümessili TEPUM tarafından hazırlanan bazı yazı dizilerine yer vermiş. Bunlardan biri "12 Saatte Basic" isimli kurs. Bu kurs Sinclair bilgisayarları baz alınarak hazırlanmış ve yayınlanmış. Ekte birinci sayfası görülmekte. Alt tarafta Spectrum klavyesi ve TEPUM'un pazarladığı Seikhosa yazıcı görülmekte.

Bir diğer yazı dizisi de yine Güneş'te yayınlanan TEPUM tarafından hazırlanan "Bilgisayarı Tanıyalım" isimli yazı dizisi. Aynı zamanda Erol İnelmen ismi de yöneten olarak geçmekte.

Bence bu iki yazı dizisi aynı klasörde klase edilebilir. Bu şekilde ele alındığında ana tema "12 Saatte Basic" oluyor ve     
"Bilgisayarı tanıyalım kısmı ise çok güzel bir girizgah bölümü teşkil ediyor. Ben bu şekilde klase ettim ve Sinclair kütüphaneme koydum :)

Çevrimdışı power

• Retroman
Ynt: Sinclair ile ilgili bir Türkçe kaynak daha ...
« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2013, 20:02:54 »
hocam çok iyi kaynak toplamışsın, 12 saatte basic bende var, basic programlamaya bu kaynak sayesinde heves ettim, sonra da babama commodore 64 aldırmıştım, hala dergilerin arasında duruyor, hatta sayfaları arkalı önlü birbirine yapıştırmıştım, dergi gibi olmuştu

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2013, 08:22:21 »
hocam çok iyi kaynak toplamışsın, 12 saatte basic bende var, basic programlamaya bu kaynak sayesinde heves ettim, sonra da babama commodore 64 aldırmıştım, hala dergilerin arasında duruyor, hatta sayfaları arkalı önlü birbirine yapıştırmıştım, dergi gibi olmuştu

Aslında bu tarz dokümanlar tarih öncesi eserleri andırıyor. Nasıl bir arkeolog kazı neticelenmeden altından ne çıkacağını bilemiyorsa bu tarz dokümanlarında ortaya çıkana kadar ne olduğunu bilemiyorsun. O yüzden bu gibi dokümanlara tarih öncesi dokümanlar demekte fayda var. Kimbilir daha neler var bilmediğimiz.

Bu dokümanlardaki zamk izlerini de fark etmişsindir. Bunu biriktiren bir magazin dergisinin içine yapıştırmış sayfaları. Yani ilk gördüğümde yarı çıplak kadın resimlerinin üzerine yapışıktı bizim retro sayfalar. İlk etapta hakikaten komik bir görüntü vardı. Onları güzelce yırtmadan ayırıp ayrı bir dosyaya klase ettim. Magazin dergisini de atmamıştım. Dokümanları bulduğumda ne halde olduklarını göstermek açısından, bulabilirsem onu da resimleyip koyarım ;D

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 19 Haziran 2013, 09:49:31 »
Bu dokümanlardaki zamk izlerini de fark etmişsindir. Bunu biriktiren bir magazin dergisinin içine yapıştırmış sayfaları. Yani ilk gördüğümde yarı çıplak kadın resimlerinin üzerine yapışıktı bizim retro sayfalar. İlk etapta hakikaten komik bir görüntü vardı. Onları güzelce yırtmadan ayırıp ayrı bir dosyaya klase ettim. Magazin dergisini de atmamıştım. Dokümanları bulduğumda ne halde olduklarını göstermek açısından, bulabilirsem onu da resimleyip koyarım ;D

Ben de o zamklar senin işin sanmıştım extmod. Belki küçükken bunları beyaz kağıtlara yapıştırmış olabileceğini düşünmüştüm. Fakat gazeteyi gazeteye yapıştırmak ilk defa duyduğum bir uygulama. Fakat bir şekilde bu küpürlerin yırtılmaları engellenmiş. Biraz uhu izi olsa da yırtılmadan korunabilmişler. Kimden geldi onlar, eski sahipleri belli mi?

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #4 : 19 Haziran 2013, 09:50:59 »
off-topic : BASIC 'in okunuş şekli bomba :D

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 19 Haziran 2013, 14:55:55 »
off-topic : BASIC 'in okunuş şekli bomba :D

Ekran
Yazıcı
Beyin
Klavye

...

...

Beyin

Beyin

BEYİİİNNN!

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
« Yanıtla #6 : 19 Haziran 2013, 17:33:15 »
Evvet forumun birbirinden değerli kullanıcıları ve özellikle sinclair ile ilgilenenler, bit pazarında bulduğum Ref'in sayesinde adaptör ve joystick dönüşrücü yapmayı başardığım sinclair spectrum +2'yi bağışlayacağımı( sinclair spectrum+2, 9volt 1amper adaptör,el yapımı :D joystick dönüştürücü,kulaklık çıkışını kasete dönüştüren adaptör)duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum.Şimdi kim ister bu seti bu konunun altına  cevap yazabilirsiniz, adres için ise özelden görüşürüz.Bu arada şunu mutlaka belirtmeliyim kaset'in lastiğini tamir etmeme rağmen nerdeyse her zaman takılıyor, dönüştürücü aracılığıyla kasetten program yüklemek mümkün ve düzgün çalışıyor.Belirttiğim gibi bu bilgisayarı bağışlamak istiyorum ama bu bilgisayar için kaşılığında bana küçük bir retro ürün gönderebilirseniz  ne mutlu gönderemezseniz hiç sorun değil, dediğim gibi bu bir bağış.

Saygılar Vaktak

Not:Birden fazla isteyen çıkması durumu olası olduğu için bir gün bekleyeceğim, ardından eğer birden fazla kişi çıkar ise isteyen kişilerin isimlerinden kura çekeceğim.Hem böylece daha adil olcağını düşünüyorum.Mesajlarınızda aday olmak istediğinizi özellikle belirtirseniz çok sevinirim.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #7 : 19 Haziran 2013, 18:05:01 »
Burada olup da istemeyen çıkacak mıdır ki :D

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #8 : 19 Haziran 2013, 19:47:38 »
gazeteyi gazeteye yapıştırmak ilk defa duyduğum bir uygulama. Fakat bir şekilde bu küpürlerin yırtılmaları engellenmiş. Biraz uhu izi olsa da yırtılmadan korunabilmişler. Kimden geldi onlar, eski sahipleri belli mi?

Bu dokümanların ele geçiş hikayesi şöyle :

Öncelikle içine yapıştırılan dergi ekli dosyadaki "SES" dergisi. Eski sahibi bu derginin sayfalarına yapıştırmış ve öyle saklamış. Bu şekliyle İzmir Bornova'da bir eski kitapçıda 6 TL'den satıştaydı. Bu haliyle birşeye benzemiyor ve komik gözüküyordu. İnceleyince bir hazine ile karşı karşıya olduğumuz ortaya çıktı. Tabi adettendir pazarlık etmek. Fiyatı aşağı çekmek için epeyce bastırdım. "Abi bu ne saçma şeydir böyle " gibilerinden malzemeyi de kötüledim. Ancak adam karşı atağa geçti. O da bu yapıştırılan şeylerin "SES" dergisini mahfettiğini, yoksa bu derginin en az 50 TL edeceğini söyledi. Neymiş efendim içinde Kadir İnanır varmış, falanca varmış, filanca varmış... uzatmayalım efendim, yuvarlak hesap 5 tl' ye işi bitirdik ve mutlu bir şekilde dükkandan ayrıldık  :) 

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #9 : 20 Haziran 2013, 00:58:47 »
Bu arada şunu mutlaka belirtmeliyim kaset'in lastiğini tamir etmeme rağmen nerdeyse her zaman takılıyor.

Orada ikinci bir problem var. Bantın çekilmesini sağlayan küçük bir tekerlek olur kafanın bir parmak kenarında. Eğer uzun süre play'e basılı halde bırakılmışsa bu küçük kauçuk tekerlek yıllar boyu şeklini kaybetmiş oluyor. Şeklini kaybetmese bile artık bantı aynı hızda çekemeyecek hale geliyor. Bu durumda ne yapılabilir bilmiyorum.

Bağışlama fikri güzel, bakamayacağın retroları birilerine göndermek lazım. Umarım bu sahipsiz +2'ye şefkatli bir bakıcı çıkar :D

Çevrimdışı power

• Retroman
« Yanıtla #10 : 20 Haziran 2013, 08:34:47 »
vaktak spectruma talip olabilirim  :)

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #11 : 20 Haziran 2013, 15:00:23 »
Evvet forumun birbirinden değerli kullanıcıları ve özellikle sinclair ile ilgilenenler, bit pazarında bulduğum Ref'in sayesinde adaptör ve joystick dönüşrücü yapmayı başardığım sinclair spectrum +2'yi bağışlayacağımı( sinclair spectrum+2, 9volt 1amper adaptör,el yapımı :D joystick dönüştürücü,kulaklık çıkışını kasete dönüştüren adaptör)duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum.Şimdi kim ister bu seti bu konunun altına  cevap yazabilirsiniz, adres için ise özelden görüşürüz.Bu arada şunu mutlaka belirtmeliyim kaset'in lastiğini tamir etmeme rağmen nerdeyse her zaman takılıyor, dönüştürücü aracılığıyla kasetten program yüklemek mümkün ve düzgün çalışıyor.Belirttiğim gibi bu bilgisayarı bağışlamak istiyorum ama bu bilgisayar için kaşılığında bana küçük bir retro ürün gönderebilirseniz  ne mutlu gönderemezseniz hiç sorun değil, dediğim gibi bu bir bağış.

Saygılar Vaktak

Not:Birden fazla isteyen çıkması durumu olası olduğu için bir gün bekleyeceğim, ardından eğer birden fazla kişi çıkar ise isteyen kişilerin isimlerinden kura çekeceğim.Hem böylece daha adil olcağını düşünüyorum.Mesajlarınızda aday olmak istediğinizi özellikle belirtirseniz çok sevinirim.

Sayın vaktak,

İlk bilgisayarı Sinclair ZX Spectrum olan birisi olarak, bir süredir hem kendim nostalji yaşamak, hem de çocuklarıma "bakın işte zamanında bizler böyle bilgisayarlar kullanıyorduk" diyebilmek adına bir Spectrum edinmek istiyordum. Ama karşılaştığım fahiş fiyatlar sonucu bu isteğimi askıya almıştım.

Dolayısıyla, ben de bu Spectrum'a talibim.   :)

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #12 : 20 Haziran 2013, 17:39:18 »
Ve kuranın kazananı Pe@cer.
İletişim bilgilerini bana özelden gönderirsen sevinirim, artık bir sinclair spectrum +2 sahibisin bu arada belirttiğim gibi sende bana küçük bir retro ürün hediye edebilirsen çok mutlu olurum ama bu zorunlu değil çünkü sonuçta bir bağış ve kazanan sensin, umarım bu yolla herkes retro camiasında devamlılığı sağlar.

Saygılar Vaktak

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #13 : 20 Haziran 2013, 21:23:54 »
 :) Çok teşekkür ederim gerçekten mutluluk duydum.

Ancak, ben izninle bu şansımı AmonR arkadaşıma devretmek isterim. Arkadaşlarımda görüp kullansam da hiç sinclair'im olmadı . Zamanında Sinclair kullanmış ve "çocuklarıma "bakın işte zamanında bizler böyle bilgisayarlar kullanıyorduk" diyebilmek " gibi bir ulvi amaçla bu cihaza ihtiyaç belirten arkadaşım sanırım benden daha fazla hak ediyor ve kendisi de kabul ederse benden daha fazla onu mutlu edeceğini düşünüyorum.

Ayrıca malesef bende gözüm gibi baktığım Oric'imden başka bir retro cihazım olmadığından sen "göndermesen de olur" desen de bu hediyen benden yana karşılıksız kalacaktı..

Senin meşhur bit pazarında başka bir cihaz düşerse o zaman şansımı kullanırım ben de :)

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #14 : 20 Haziran 2013, 21:28:37 »
ÇEKİLİŞİN KAZANANI HAKKINDA DÜZELTME

Tamam,   8) AmonR 8) en kısa zamanda benimle irtibata geç çünkü artık bir sinclair spectrum+2 sahibisin bu arada belirttiğim gibi sende bana küçük bir retro ürün hediye edebilirsen çok mutlu olurum ama bu zorunlu değil çünkü sonuçta bir bağış ve kazanan sensin, umarım bu yolla herkes retro camiasında devamlılığı sağlar.

Edit:Pe@cer bu konudaki duyarlılığından ötürü sana çok teşekkür ediyorum. :)