Gönderen Konu: Vaktak---Bir bit pazarı klasiği---Bu sefer AMSTRAD  (Okunma sayısı 49260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
Vaktak---Bir bit pazarı klasiği---Bu sefer AMSTRAD
« : 20 Haziran 2013, 15:47:17 »
Artık pazarda retro bilgisayar satıcılar ile içli dışlı olmaktan yaklaşık 6-7 ay kadar önce sürekli bu tip ürünler getirenlere kalın kağıda basılmış lamine kaplı bir liste vermiştim, üzerinde retro bilgisayar üreticilerinin kendi fontlarında isimleri ve yanında sembolleri olan bir kağıt yaklaşık yarım a4 boyutunda, önlü ve arkalı bu sayede artık eline bu tarz ürünler geçenler hemen beni pazarda gördükçe çeviriyor ve ürünlerini gösteriyorlar.Bugün bir klasiği daha elime almış bulunmaktayım bu seferki bulgunun adı amstrad cpc6128 ve ct65 monocrome ekran.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Ynt: Vaktak---Bir bit pazarı klasiği---Bu sefer AMSTRAD
« Yanıtla #1 : 20 Haziran 2013, 23:29:18 »
:) Hayırlı olsun.

Cihazı görünce aklıma geldi. Üzerindeki disket sürücü 3" değil mi? Senin bit pazarında 3" disket falan da denk geliyor mu hiç? Artık 3½" disketler bile piyasadan kaybolurken zor ama..

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #2 : 21 Haziran 2013, 07:53:58 »
Aslında bit pazarında tonla 3.5" disket var, gerçi bende de çok fazla 3,5" disket var ama hiç 3" yok, işte bir yandan 3" disket bulamaya çalışacağım bir yandanda bir tane retrojen fd-1 yapmak isyiyorum ama gerekli olan özel floppy kablosunu ankarada bulamadım bu floppy kablosu konusunda her türlü yardıma açığım.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 21 Haziran 2013, 18:49:01 »
Aslında bit pazarında tonla 3.5" disket var, gerçi bende de çok fazla 3,5" disket var ama hiç 3" yok, işte bir yandan 3" disket bulamaya çalışacağım bir yandanda bir tane retrojen fd-1 yapmak isyiyorum ama gerekli olan özel floppy kablosunu ankarada bulamadım bu floppy kablosu konusunda her türlü yardıma açığım.

Birkaç yıldır peşindeyim, şöyle söyliyim, 3" disket bulmak imkansıza yakın. Geçen ay almanyada içinde 60 adet 3" disket bulunan bir kutu, "kelepir" fiyata anında satıldı: 90euro. Lakin 10'lu disket paketleri 30-50 euro arasında satılıyor. http://www.ebay.de/itm/CF2-3-Disks-10er-Pack-Panasonic-fur-for-Schneider-Amstrad-CPC-PCW-Neu-New-/230988877384?pt=Klassische_Computer&hash=item35c8028e48

En son 4-5 tane disket bulmuştum bitte, içindeki bilgilerin amstrad için ve pek değerli olduğundan dolayı Alco'ya teslim ettim, elimde numune 1 adet kaldı. O günden beri gözlerim disket şeklini aldı, hatta 2-3 ayda bir, bir disket dağının içine girip kürekle arıyorum (şaka değil) hiç retro disket çıkmadı. Tamamen şans işi. Sonunda basıcam 50 euroyu, ama yediremiyorum kendime :D

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #4 : 21 Haziran 2013, 19:24:52 »
Peki retrojen fd-1'in yapımında kullanılan özel bir floppy kablsou var ankarada ondan bulamadım istanbulda bulunabilir durumda mı bu kablo?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 21 Haziran 2013, 22:05:03 »
Peki retrojen fd-1'in yapımında kullanılan özel bir floppy kablsou var ankarada ondan bulamadım istanbulda bulunabilir durumda mı bu kablo?

o sıradan bir 525'lik shugart kablosu. Sanırım bulmak problem olmaz. Bende şu anda fazla yok fakat bundan sonra senin için bakıcam.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #6 : 22 Haziran 2013, 11:39:32 »
Sizin amstrad dergisinden küçük bir müzik programını amstrad'ta çalıştırdım ve videosunu kaydettim.Çözünürlük pek hoş değil çünkü telefonumdan çektim ama kameramı geri alır almaz yeniden çekip göndereceğim.

Saygılar Vaktak

http://youtu.be/7PJ7Gbspbcs

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #7 : 22 Haziran 2013, 16:57:39 »
Amstrad 6128'in klavyesinde  ^  karakterini bir türlü bulamadım.Bu konuda bilgisi olan var mı?Çünkü bazı program dökümlerinde bu karakter var ve ben o programları malesef yazamıyorum.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #8 : 23 Haziran 2013, 00:36:02 »
Oric'de ↑ karakteriydi. Yine shift ile birlikte 6 ya basarak erişilebiliyordu.

File:Gerald CPC6128 French.jpg height=277

Fransızca klavyede P tuşunun yanında yer alıyormuş.

Diğer yandan acaba shift tuşunu ifade ediyor olabilir mi?

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #9 : 23 Haziran 2013, 08:10:56 »
Şöyle ki matematiksel denklemde geçiyor ben en iyisi örnek bir satır vereyim;

70 a=40*s((8*SQR(x2+(y-yc)^2)/2)MOD 360)+y/2

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Haziran 2013, 13:49:46 »
Anladım, üstel alma fonksiyonu.

http://puu.sh/3mfxO.png

Oric klavyesinde de vardı ve klavyede ^ olarak görünüp ekranda ↑ olarak çıkan bir fonksiyon. Klavyede olmaması çok tuhaf..

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #11 : 23 Haziran 2013, 14:11:27 »
Çok sağol.Amstrad'ta klavyede ↑ işaret var demek ki ^ işaret için kullanılmış bende programı birde bu işaretle yazmayı deneyeyim en iyisi. :)

Saygılar Vaktak

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #12 : 23 Haziran 2013, 17:07:46 »
Cidden program dökümündeki ^ işareti yerine amstrad'ta ↑ işareti kullanılıyormuş, bu arada aletin grafik özelliklerinin durumunu kısaca 2 program ile kontrolettim, ayrıca görünürde devre kartı ve seste de bir sorun yok.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #13 : 23 Haziran 2013, 21:31:20 »
:) Oric'in tam tersiymiş. Oric'de klavyede ^ tuşu  ekranda ↑ görünüyor.

Bu arada monitör keşke renkli olaydı tabi :)

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #14 : 23 Haziran 2013, 22:04:20 »
Scart kablosu yapım şemasını buldum, en kısa zamanda buradan yayınlayacağım ama bence bu monokrom ekranlada fazlasıyla çekici duruyor özellikle 2. resimdeki yuvarlaklar normalde hareketli ve yanıp sönüyor bilgisayarda çalışan programda, fotoğraf olduğu için sabit çıktı.