Gönderen Konu: Oric'i televizyona bağlayınca ekran görüntüsündeki parazitler..  (Okunma sayısı 63040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Voltaj verme ve RGB ye geçirme görüntüyü renkli yapmak için mi idi? Yani rgbye geçmese bile önceden bağladığım gibi siyah beyaz görüntü bile alamadık.
Hayır, voltaj verme görüntü almak için. Yani en azından, benim kablomda da aynı durum olduğunu söyleyebilirim. Bağlantılar doğru olduğu halde görüntü gelmiyor ya da flu ötesi silik bir karaltı vardı. Voltajı verince küt diye cam gibi görüntü aldım. Yani olması gerektiği gibi TV, RGB moduna geçti. Sen voltajı ver. Bağlantılar doğruysa görüntü alırsın.

Ama tabi senin TV yapısal olarak Scart girişi üzerinde RGB desteklemiyor da olabilir. Elimdeki ilk 37 ekran Show marka TV böyle idi ve hiçbir şekilde görüntü alamıyordum. Onu sonra Vestel bir 37 ile değiştirmiştim. İstersen aynı kabloyu başka bir TV de de dene. En azından olasılığı arttırmış olursun.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Voltaj verme ve RGB ye geçirme görüntüyü renkli yapmak için mi idi? Yani rgbye geçmese bile önceden bağladığım gibi siyah beyaz görüntü bile alamadık.

Evet, ama sizin TV nazlı olabilir o konuda.

Siyahbeyaz görüntü alabilmeniz için, Oric'deki 4 numaralı pin'i, scarttaki 20 numaralı pine, oricteki toprak hattını da scarttaki 17 numarali pin'e ve tercihen scart'ın toprağına bağlamak gerekiyor.

Durun şimdi gidiyorum bir kablo da ben yapacağım :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Hmm tamam. Ben yine siyah beyaz görüntü alacağım ve elektrik verirsem renkli görüntü elde edeceğim sanıyordum. Hiç görüntü gelmeyince hayal kırıklığı oldu.

Bir de 4'ü 19 a bağlamıştık. 20 olarak da deniyelim bakalım.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
Eveet, biraz uzun sürdü ama ilk denemede başarılı oldum. İnternetteki şemalar doğru. Oric Atmos RGB Scart kablosu yapımı aşağıdaki gibi oluyor:

Önce oric soketini hazırladım. Kablo renklerini sinyal renklerine göre seçtim, okuyanlar rahat anlasın diye:
R-Kırmızı 1, G-Yesil 2, B-Mavi 3, CompSYNC-Sarı 4, GROUND-Siyah 5

Alttan görünüm

üstten görünüm

Burası tamam. Scart tarafına başlayalım:

Öce sadece oric'den gelen kabloları bir bir,ama iki uçta lehimledim. Bu aşamada henüz eksi uçları bağlamadım. Kablo bu haliyle de çalışabilir, TV tipine göre. Ben LCD'de kullanacağım için biraz daha detaylı yapmak istedim:

Ground uçları birbirine köprülenerek bağlandı. Turuncu kablo köprü kablosu, ve oric'in 5 numaralı pinine giden siyah kabloya lehimli. Ben 18 pin'i de lehimledim, 16. scart pinini de pil bağlamak için dışarı verecektim ama unutmuşum. O şekilde havyayı toplamışım. Başka bir yöntemle verdim voltajı.

Artık kablomuz hazır, LCD'ye takıyoruz, voltaj vermediğimden önce görüntü alamıyorum. Siyah bir ekran üzerine siyah yazılar basıyor, bu SYNC sinyalinden oluşan composite görüntü. Bu sinyal düşük kalıyor. RGB sinyali hazır olmasına karşın TV RGB modunu tercih etmiyor. Ona RGB'ye geçmesi için 16-18 pinlerine 1-3V arası bir voltaj uygulamalıyız.

Ben zamanında bir çoklayıcı takmıştım Tv'ye. Buraya amiga, spectrum vs. scart bağlantılarını yapıyordum. Sonuçta tüm soketler birbirine bağlı olduğu için, 16-18 numaralı pinlere dışarıdan müdahale edebiliyorum. Pil'in + ucunu 16'ya, -ucunu 18'e bağlıyorum.

Cam gibi renkli görüntü lcd televizyonumuzda!

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
Eveeettt... Arkadaşlar şimdi size gerçekleri açıklıyorum... Peacer'ın kablosu aslında çalışıyor... Bu başlık aslında sadece Ref'i gaza getirip, senelerdir bir kenarda yatan Oric'ini çalıştırması ve ona güzel bir RGB kablo yapması için düzenlenmiştir :D

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
Eveeettt... Arkadaşlar şimdi size gerçekleri açıklıyorum... Peacer'ın kablosu aslında çalışıyor... Bu başlık aslında sadece Ref'i gaza getirip, senelerdir bir kenarda yatan Oric'ini çalıştırması ve ona güzel bir RGB kablo yapması için düzenlenmiştir :D

Tamam da teyp kablom yok ki, yazıyorum siliyorum kardeşim :D Neyse bakiim normal teyp ayarlanabiliyor mu bu oric'e?

Bir de ses çıkışını takarsam oric'in hoparlörü otomatik olarak iptal oluyor mu yoksa ona bir switch mi eklemek lazım?

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Arkadaşlar harikasınız :)  Son yarım saattir resmen 25 yıl öncesine döndüm !! İşlem tamammm !

Fotoğraf makinesinin pili bitti şarja koydum birazdan daha güzel fotoğraflar da yüklerim.

Ref o ne güzel bir tutorial olmuş ! Gerçekten emeğine sağlık, ellerine sağlık :) 

Gerçi babam daha sabah ben nete girmeden dün akşam dediğinizi (voltaj mevzusu) uygulayarak sistemi halletmişti. İlk başta RGB 4 - Scart 19'a bağlıydı. Voltajı verince görüntü geldi ama sürekli sağa doğru kayıyordu. 4'ü 20 ye bağlayınca da pırıl pırıl görüntü geldi :)

REF en kolayı sen de yazılım yüklemek için fotoğrafta görüldüğü gibi yap. MP3 player olur, tablet olur hatta direkt laptopun ses çıkışı olur teyp kablosunun mikrofon ucunu ben mp3 player'a bağladım. mp3 player'a da PC den wav dosyaları attım. Sorunsuz ve mükemmel bir şekilde çalıştılar.

Bu girdiye denemek için ürettiğim birkaç wav dosyasını ekledim. tap2cd diye bir uygulama sayesinde netten indirdiğimiz tap dosyalarını oric'te yüklenebilecek wav dosyalarına çevirebiliyoruz. En kolay PC --> Oric transfer yolu bu. üstelik tap2cd uygulaması normalde Oric'in ürettiği teyp kayıtlarından neredeyse 10 katı daha kısa sürelerde yüklenecek şekilde çok daha kısa ses dosyaları üretiyor.

Fotoğrafta görüldüğü gibi, ben eski dandik mp3 playerımı kullandım. mikrofon girişine bağlıyorum. Oric'den cload"" komutunu verip mp3 playerdan da yüklemek istediğin wav dosyasını çalmaya başlıyorum. Bitti gitti :)

Tekrar binlerce kez teşekkür ederim. Birazdan yeni fotolar göndereceğim.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Sevgili ref, iznin olursa konuyu özetleyip sizlerden de bahsederek verdiğin detaylı açıklama fotolarını defence force'a aktarabilir miyim?

Ses çıkışı konusunda, oric'in sesleri kendi hoperlöründen çıktığı için herhangi bir sıkıntı yok. MP3 playerdan wav dosyasını çalarken oric hoperlöründen çalan sesi de duymak mümkün.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
Pe@ceR Bey, lütfen o 3" disketleri kaldırır mısınız ortadan. Bende ciddi psikolojik rahatsızlığa sebep oluyor da :D

Sevgili ref, iznin olursa konuyu özetleyip sizlerden de bahsederek verdiğin detaylı açıklama fotolarını defence force'a aktarabilir miyim?

Madem Defence Force'a yollayacaksın... Araya da şu Cumulus'lu setup'ı sıkıştır da PR çalışması yapmış olalım...

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
:D hehe benim de senin setupa ağzımın suyu akıyor. Jelatinlere sarılı atmos ne öyle :)

Bu 3" disketlerin bir kısmı bir zamanlar babamın müdürlük yaptığı bir dershanedeki amstradlardan kalma. Bir kısmını da istanbulda okurken topkapıda bir zamanlar pazar günleri açılan bit pazarından toplamıştım. Toplam 13 tane var.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
Arkadaşlar harikasınız :)  Son yarım saattir resmen 25 yıl öncesine döndüm !! İşlem tamammm !

OO hayırlı olsun Peacer :)

Ben de teyp kablomu yaptım, bugün harrier attack'ı yükleyip oynamaya çalıştım :D Herşey yolunda.

MVI 1281 on Vimeo
Yukarıda vimeo videosu olması gerek, yoksa vimeo'da 75153021 nolu videoya bakın.

Fakat tap2cd benim ilkel aletlerime dayanmayacaktı. Temiz bağlantılar gerektiriyor onlar. Ben eski sanyo teybimi kullanacaktım. Bu sebepten tap2wav yapayım dedim fakat bu program çok eskiymiş. 16bit dos istiyor, ve dosbox'da da çalışmadı.

Zaten iki satırlık program, yeniden compile ettim windows için. Belki birilerine lazım olur Tap2wav for windows :)

Dosya ektedir.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Hehe süper valla :D

Ama teyple uğraşmak yerine tap2cd ile üretilmiş sesleri doğrudan doğruya PC ye bağlayarak yüklemek çok daha az zahmetli ve hızlı oluyor. Tap2CD çok daha küçük boyutlu ve kısa süreli wav dosyaları üretiyor.

Teyp ünitesinin tek avantajı yeni program yazdıysan bunları kaydetmek anlamında olabilir.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *

Babamın imal ettiği scart soketi şu şekilde oldu. Çok pratiktir kendisi sağolsun :)  Scart adaptörünün input output swtichini pile bağladı. Böylece üstte yaptığı pil yuvasından  bu switch sayesinde rgb modunu açan kapatan bir sistem yaratılmış oldu !

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
Scart adaptörünün input output swtichini pile bağladı. Böylece üstte yaptığı pil yuvasından  bu switch sayesinde rgb modunu açan kapatan bir sistem yaratılmış oldu !

Haha, güzel fikir :) Sesi de mi bağladınız siz? Ben kabloları hazırladım ama ses bağlantılarını yapmadım. Oric RGB soketinde ses çıkışları var aslında.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
Oric RGB soketinde ses çıkışları var aslında.
Bu dediğine emin misin?