Gönderen Konu: Türkiye ZX81 Piyasası Hakkında Bilgiler  (Okunma sayısı 49766 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı coze

• RAAT
  • Retroman
  • *
Ynt: Türkiye ZX81 Piyasası Hakkında Bilgiler
« Yanıtla #15 : 03 Nisan 2014, 17:28:21 »
Memrah, sanırım sen hiç bitpazarına gitmemişsin. Satıcıların çoğu bu dediğini bilebilecek durumda değil. Öyle bir istekleri de yok. Ama ucundan da olsa değerli birşey olduğu kanısına kapılırlarsa çok uçuk kaçık rakamlar çekerler.

ya bit pazarından alışveriş yapmanın en zor tarafı da renk vermemek. Öyle Amiga yı görünce 'aa ooo' çekerseniz fiyatı da ona göre zıplıyor :) Commodore 65 bile görsen sakin cool olman lazım, aletlere çöp muamelesi yapman lazım.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #16 : 04 Nisan 2014, 09:40:36 »
ya bit pazarından alışveriş yapmanın en zor tarafı da renk vermemek. Öyle Amiga yı görünce 'aa ooo' çekerseniz fiyatı da ona göre zıplıyor :) Commodore 65 bile görsen sakin cool olman lazım, aletlere çöp muamelesi yapman lazım.

Heheheh, valla alet çok değerli ise, yanına tezgahtan çerçöp birşeyler koyup, "bu dördüne 10 versem yeter mi" gibi toptan bir fiyat sallamak da denemeye değer bir taktiktir. Yerse artık. Casio VL-1'i de bu taktikle 5 liraya almıştım. Adamla hafif bir pazarlık da yapmak gerek her alışverişte, 50 kuruşluk bişey bile alsan :D adetten.

İlk acemilik zamanlarımda da taktiğin tersini bana uyguluyorlardı. Mesela, bitten ilk aldığım şey atari JR'dı, adam başka bir tezgahtan joysticklerini getirdi hesapta ama 5 tane saçma saçma joystickler, usbli kontörland falan. Hepsini almıştım ama yine mucize fiyatlarla. Internet çıkmadan önce bit iyiydi valla. Şimdi herşeye yüksek fiyat çekiyorlar.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #17 : 19 Nisan 2014, 21:05:08 »
Alıntı
Daha önce de bahsettiğim gibi biraz olsun öyküsü olan/olabilen cihazlar daha cazip geliyor. Ne bileyim yanındaki kasetlerde veya klavuzda bir isim yazacak falan filan gibi.

Evet ben de yasanmis oykusu olan parcalara daha cok ilgi duyuyorum. Hatta bazen bizim donemimizi daha cok temsil eden korsan bir kaset, orijinal bir kasetten daha nostaljik geliyor. Gecenlerde bir sitede bir Sinclair +2'nin yaninda bir iki oyun kaseti de hediye ediliyordu. Iclerindeki oyunlarin adlari kaset kutusundaki ters cevrilmis kartona yesil stabilo ile yazilmisti. Kasetler ise bir zamanlarin meshur bos RAKS kasetleri. Bir kasette 15 korsan oyun. Resmen +2'den cok o kasetleri alasim geldi. :D

Alıntı
Sam Coupe çıkarsa da hiç şaşırmam. O devir enteresanmış.

Artik Turkiye'den cikan nadir cihazlar beni sasirtmiyor ama eger Sam Coupe cikarsa sasiririm ne yalan soyleyeyim.

Alıntı
Memrah, sanırım sen hiç bitpazarına gitmemişsin. Satıcıların çoğu bu dediğini bilebilecek durumda değil. Öyle bir istekleri de yok. Ama ucundan da olsa değerli birşey olduğu kanısına kapılırlarsa çok uçuk kaçık rakamlar çekerler. Bu konuda bir sürü anım var da şimdi yazması uzun sürer. En iyisi yüzyüze anlatırım.

Toplasan 2 veya 3 kere gitmisimdir. Birincisinde lisedeydim. O zamanlar daha retro cihazlar retro olmamisti zaten. Meraktan gitmistim. Oylesine gezdim ciktim. Ikinci gidisimde de baska bir yere giderken kendimi sans eseri Kadikoyde bir bit pazarinin icinde buldum ve o anda tesadufen gozume ilisen bir Spectrum +2'yi almistim. Henuz yil 1994 filandi. Bilincli bir retro meraklisi olarak bit pazarina gitmem 2007 gibi oldu. Gitmeden once aradigim bilgisayarlarin resimlerini de kagida cikti aldim ki oradaki saticilara ne aradigimi anlatabileyim. Saatlerce dolandim durdum. Ise yarar tek bir parca bile bulamadim. (O zamanlar CGTR'de bir baslikta anlatmistim bu macerami) 80'ler 90'larin bilgisayarlarindan eser yoktu. Hatta bir iki saticiya yanimdaki resimleri gosterdim. Yok abi bizde bunlardan, vardi attik gitti, belki bilmemkimde bulursun gibi cevaplar aldim.

Alıntı
genelde kitap meraklısı bir adam ömür boyu kitap biriktiriyor, sonra vefat edince de eşi-çoluğu çocuğu, adamın bir ömür boyu biriktirdiklerini üç otuz paraya sırf döküntü gitsin diye satıyorlar" demişti. Sanırım bizim olayımız da böyle olacak.

Ozellikle de bizim ilgilendigimiz donem bilgisayarlarin bile bazilarinin sahipleri artik hayatta olmadigi icin bit pazarlarina dusmus olabilme ihtimali uzucu. Birilerinin cok deger verdigi, sahip olmaktan keyif aldigi seylerin, onlarin ardindan cop muamelesi gormesi ic burkucu.

Alıntı
Ref, Extmode ve matahari ile yüzyüze Sinclair muhabbeti yapmamışsan çok şey kaçırmışsın demektir.

Evet tahmin ediyorum. Bu sohbet ve Alcofribas'la Amstrad sohbetleri en kisa zamanda yapilmali. Matahari'nin mesajinda bahsettigi donemi ve isimleri cok iyi hatirliyorum. Mahir Celikkanat, Munip Oniz gibi isimleri ELO Elektronik ve Yuce Yayinlarinin bazi diger yayinlarinda okurdum. Sanirim Ref'in de dedigi gibi Turkiye'nin ZX-80/ZX-81 donemini yasayan nesil onlarmis. Biz onlarin hemen ardindan yetismisiz.

ZX-80'in tamamen standart (off-the-shelf) parcalardan olustugunu dusunuyorum da, zamaninda ulkemizde de kit halinde ucuncu sahislar tarafindan pazarlanabilirmis belki. Yani sonucta ZX-81 gibi telif haklari Sinclair'e ait olan bir chip'e (ULA) sahip degil. O yillarda ulkemizde devre tasarimi ne derece telif haklari ile korunabilir mechul. Sonucta batida korunmus olsa bile, ulkemizde o donemler bilgisayar ile ilgili konularda telif haklarini koruyan fazla kanun bile yok. Dusunun ki o zamanin bilgisayarcilari alenen ve peynir ekmek gibi korsan oyun satarak para kazaniyor.

Buradaki eski toprak kullanicilar hatirlayacaktir, zamaninda elektronikci dukkanlarinda kit halinde satilan devreler vardi. (Cogu istanbul temelli Process Elektronik, TEES Elektronik, Dr.Kit, ve benzeri markalar. ) Bunlar bir posetin icine bir devrenin hazir PCB'sini, devre elemanlarini, semasini ve calisma prensibini anlaran bir belgeyi koyar satarlardi. En basitleri polis sireni, LED'li flip-flop, vs. gibi devrelerdi. En komplike olani ise "TV Oyunu" adi altinda satilirdi. Ben satin almamistim ama simdi dusununce bir PONG klonu oldugunu tahmin ediyorum. Bu sekilde pek ala ZX-80 de kit halinde satilabilirmis. Bir kac logic entegresi, RAM, hazir yazilmis bir EPROM, bir de Z-80. Sanirim en zoru 2 tarafli PCB'yi uretmek olurmus o yillarda.

Çevrimdışı leviathank

• Retroman
« Yanıtla #18 : 24 Nisan 2014, 18:56:23 »
Alıntı
Daha önce de bahsettiğim gibi biraz olsun öyküsü olan/olabilen cihazlar daha cazip geliyor. Ne bileyim yanındaki kasetlerde veya klavuzda bir isim yazacak falan filan gibi.

Evet ben de yasanmis oykusu olan parcalara daha cok ilgi duyuyorum. Hatta bazen bizim donemimizi daha cok temsil eden korsan bir kaset, orijinal bir kasetten daha nostaljik geliyor. Gecenlerde bir sitede bir Sinclair +2'nin yaninda bir iki oyun kaseti de hediye ediliyordu. Iclerindeki oyunlarin adlari kaset kutusundaki ters cevrilmis kartona yesil stabilo ile yazilmisti. Kasetler ise bir zamanlarin meshur bos RAKS kasetleri. Bir kasette 15 korsan oyun. Resmen +2'den cok o kasetleri alasim geldi. :D

Geçen haftasonu bit pazarında bir poşet içinde çoğunluğu Ankara Micro Showy Bilgisayar merkezinde çektirilmiş 34 tane c64 kasedi aldım. Her kaset için küçük kağıtlara elle sayaç numaraları yazılmış ve yanlarına harika oyun, bozuk, süper gibi notlar iliştirilmişti. Kaset adaptörü sayesinde artık pek çekme kasetleri tercih etmesem de böyle hikayesi olan şeyleri ben de seviyorum. Almamdaki bir diğer neden de bir yarım saat sonra hepimizce malum şahsın oraya geleceğini ve bunları alacağını bilmemdi.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #19 : 15 Mayıs 2014, 15:56:40 »
Bu gun Turkiye ZX81 piyasasi konusu ile ilgili bir seye rastladim. Birileri sahibinden.com'a bir ZX Spectrum 48K koymus. Ilan metninde de cihazin 16K RAM "hediyeli" oldugunu soylemis. Ancak resimlere bakinca goruyoruz ki bahsi gecen "RAM karti" aslinda Memotech'in zamaninda ZX81 icin urettigi Memopak16 RAM genislemesi. Demek ki Turkiye ZX81 piyasasina Memotech urunleri de girmis 80'lerde. (ki, Memotech ZX81 icin RAM disinda da cesitli interface'ler ve klavye gibi yan birimler uretmisti)

Bu memopak RAM'lerin 32K olan versiyonu da vardi ama en ilginci 64K olaniydi, cunku ROM'u sadece 8K olan ZX81'e takildiginda ZX81'in toplam kullanilabilir RAM'i 56K ile Spectrum'un otesine geciyordu :) (Bankswitching'li 128K modeller haric tabiki)

ilgili ilan surada
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-oyun-konsol-konsol-sinclair-zx-spectrum-48k-hediyeli-164669535/detay/

Simdi usenmeyip bu arkadasa bir mesaj atip bu RAMpack'in ZX Spectrum'a ait olmadigini ve ZX Spectrum ile calismayacagini soylesem mi acaba. Cihazin kullandigi expansion port pinleri ZX81 ile Speccy arasinda uyumlu mu acaba? Tabi donanim uyumlu da olsa address space cakisacak.

Bahsi gecen 64K memopak : http://www.primrosebank.net/computers/zx81/Memopak64k.jpg

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #20 : 16 Mayıs 2014, 14:06:11 »
Simdi usenmeyip bu arkadasa bir mesaj atip bu RAMpack'in ZX Spectrum'a ait olmadigini ve ZX Spectrum ile calismayacagini soylesem mi acaba.

memrah: beyfendi, o rampack zx spectrum ile çalışmaz.
arkadaş: rampack'i hediye ediyorum!
memrah: tamam da zx spectruma takılmaz o.
arkadaş: hediye ediyorum, bi ücreti yok yani.
memrah: uymaz diyorum, çalışmaz o 16k.
arkadaş: denemedim, arızalı sağlam hediye ediyorum. Hediye, para yok.
memrah: oeeeh.
arkadaş: hediye 16k, alana şimdiden hayırlı olsun.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #21 : 16 Mayıs 2014, 14:54:14 »
@memrah

Her zamanki gibi alakasız bir mesaj atıyorum. Aynı adamda temiz bir SVI-738 de mevcut. Güzel cihaz...

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-oyun-konsol-konsol-spectravideo-svi-738-xpress1985-model-msx-bilgisayar-atari-temiz-163744275/detay

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #22 : 16 Mayıs 2014, 19:11:59 »
memrah: beyfendi, o rampack zx spectrum ile çalışmaz.
arkadaş: denemedim, arızalı sağlam hediye ediyorum. Hediye, para yok.
memrah: oeeeh.
arkadaş: hediye 16k, alana şimdiden hayırlı olsun.

10 PRINT "Arizali saglam ";
20 GOTO 10
30 REM Alana simdiden hayirli olsun.

@memrah

Her zamanki gibi alakasız bir mesaj atıyorum. Aynı adamda temiz bir SVI-738 de mevcut. Güzel cihaz

Ben de ayni kisinin diger ilanlarina baktim. Enteresan bir retro urun daha var. Quickshot teyp! Bizim meshur joystick markasinin teyp yaptigini hic bilmiyordum.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-oyun-konsol-konsol-spectra-video-quick-shot-studio4-music-mixer-dj-box-1988-model-163733294/detay

Simdi cok usenmesem Memopak16K'nin pinout'larina bakip, Spectrum'un expansion portuna takilinca donanimsal olarak bir sorun cikartirmi diye bakacagim. Ama hic halim yok yahu. Yaslilik iste. :D  Tabi dedigim gibi donanimsal olarak uyumlu bile olsa 48K ZX Spectrum'a takildiginda zaten RAM mevcut olan bir adres alani ile cakisacaktir. Ama konu acilmisken ZX81 ile ZX Spectrum'un expansion portlari farkli da olsa bazi pinler uyumlu konfigurasyonda dizilmis olmali diye tahmin ediyorum, cunku eger yanlis hatirlamiyorsam ZX Printer hem ZX81'e hem de ZX Spectrum'a hic bir degisiklik yapmadan baglanabiliyor. Yanlis hatirliyorsam @ref duzeltiversin bi zahmet :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #23 : 20 Mayıs 2014, 16:13:37 »
Simdi usenmeyip bu arkadasa bir mesaj atip bu RAMpack'in ZX Spectrum'a ait olmadigini ve ZX Spectrum ile calismayacagini soylesem mi acaba.
Bence hiç bulaşma. Aynı şekilde benim birkaç girişimim olmuştu geçmişte. Lakin işe yarar bir sonuç elde edemiyorsun. Dünya umurlarında değil.

Alıntı
Bahsi gecen 64K memopak : http://www.primrosebank.net/computers/zx81/Memopak64k.jpg
Bu adamların bir de keyboard ürünü varmış. Spectrum serinde bu tür ürünleri epey görmüştüm ama ZX81 için ilginçmiş.

@memrah

Her zamanki gibi alakasız bir mesaj atıyorum. Aynı adamda temiz bir SVI-738 de mevcut. Güzel cihaz...

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-oyun-konsol-konsol-spectravideo-svi-738-xpress1985-model-msx-bilgisayar-atari-temiz-163744275/detay
Şu ilanı çıkartmayın kardeşim. Bir anlık gaflet sonucu satın almamak için zor duruyorum. Ya da biriniz alın olsun bitsin!

Ben de ayni kisinin diger ilanlarina baktim. Enteresan bir retro urun daha var. Quickshot teyp! Bizim meshur joystick markasinin teyp yaptigini hic bilmiyordum.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-oyun-konsol-konsol-spectra-video-quick-shot-studio4-music-mixer-dj-box-1988-model-163733294/detay
Evet bu da gerçekten ilginç bir ürün. Lakin, bu amcanın fiyatlar biraz üst sınıf. Yoksa hiç acımam :)

TOY #10 QUICKSHOT STUDIO 4 (1988) | funny demo CASSETTE RECORDER