Gönderen Konu: Türkiye ZX81 Piyasası Hakkında Bilgiler  (Okunma sayısı 55332 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Türkiye ZX81 Piyasası Hakkında Bilgiler
« : 11 Mart 2014, 14:31:51 »
Daha önce "SPECTRA görüntü arabirimi satışta..." başlığında bahsettiğim şematik; ELO Elektronik 20. sayıda(Haziran) 1984 yılında verilmiş.

ZX81 şematik hakkında ELO bilgisi (şematiğin kendisi değil verildiğine dair bilgi var 3. paragrafta)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Ynt: SPECTRA görüntü arabirimi satışta...
« Yanıtla #1 : 11 Mart 2014, 14:52:37 »
Bu içeriğe bakarak ELO'nun bir zx spectrum dergisi olduğu düşünülebilir :)

Umarım o ek birinde duruyordur. Büyük ihtimalle service manual'deki şemanın aynısıdır. Üzerinde Türkçe açıklamalar varsa orası ayrı. Yine de ELO toplayanlar için değerli bir ek.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #2 : 11 Mart 2014, 22:22:35 »
Bahsettiğim şematik; ELO Elektronik 20. sayıda(Haziran) 1984 yılında verilmiş.

ZX81 şematik hakkında ELO bilgisi (şematiğin kendisi değil verildiğine dair bilgi var 3. paragrafta)
Onsozde ilgimi ceken iki nokta var. Birisi "Her ne kadar bazi kisiler mikrobilgisayarlari "veba" veya "kanser" diye nitelendiriyorsa da" sozu. Bu ne demektir? Bu kisiler kimdir? Nedendir bu mikrobilgisayar dusmanliklari.

Diger ilgimi ceken sey ise "hala populer olan ZX-81'in ic yapisi" cumlesi. ZX-81 Turkiye'de ne kadar populer olmustur? Ne kadar satilmistir? Belki ben cok cocuktum o yuzden bilmiyorum ama ben o zamanlar Turkiye'de ZX-81 ne gordum, ne de ZX-81 sahibi olan birisini taniyorum. ZX-81'in varligini bile 1987 yilinda babamin bana Ankara Noel Kitabevi'nden aldigi 60 Games and Applications for the ZX Spectrum kitabinin icindeki ufak bir siyah beyaz resimden ogrenmistim. Ama demek ki ZX-81'in de Turkiye'de populer oldugu, satildigi, kullanildigi bir donem olmus. 

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 13 Mart 2014, 12:38:04 »
Bu içeriğe bakarak ELO'nun bir zx spectrum dergisi olduğu düşünülebilir :)
ELO'da bizim için cazip olan yazıların hemen hepsi A. Mahir Çelikkanat'a aittir. Bunların bir kısmı çeviridir. Fakat Mahir Bey'in özelliği bu yazıları çevirmesi değildir. Kendisi de bu konulara bizzat meraklı, İTÜ Elektrik mezunu bir mühendistir. Çeviri esnasında jargonu nasıl kullanacağını iyi bilirdi. Aralara çevirmenin notlarını da eklerdi. Haliyle ortaya, okumaktan keyif alıcanacak yazılar çıkıyordu. 2010 yılında vefat etti.

Sohbetlerimiz esnasında matahari hep "Mahir Bey'den çok şey(oyun kırmak, coding) öğrendim" der. Hatta belki gün gelir bu konuda ayrı bir başlık bile açar.

Alıntı
Umarım o ek birinde duruyordur. Büyük ihtimalle service manual'deki şemanın aynısıdır. Üzerinde Türkçe açıklamalar varsa orası ayrı. Yine de ELO toplayanlar için değerli bir ek.
Dediğim gibi bendekiler arasında yok ama olsa bile Türkçe açıklama falan barındırdığını da sanmıyorum.

Onsozde ilgimi ceken iki nokta var. Birisi "Her ne kadar bazi kisiler mikrobilgisayarlari "veba" veya "kanser" diye nitelendiriyorsa da" sozu. Bu ne demektir? Bu kisiler kimdir? Nedendir bu mikrobilgisayar dusmanliklari.
Memrah bu konuda çok şaşıracak birşey yok aslında. Bugün de benzer şeyler Twitter ve Facebook için denmiyor mu? Sonuçta; bu ülkenin hamuru bu, değişen pek birşey yok maalesef. Bilmeden, tanımadan konuşmak ve-veya birşeyleri düşman belleyip sunmak sıklıkla karşılaşılan yöntemler.

Alıntı
Diger ilgimi ceken sey ise "hala populer olan ZX-81'in ic yapisi" cumlesi. ZX-81 Turkiye'de ne kadar populer olmustur? Ne kadar satilmistir? Belki ben cok cocuktum o yuzden bilmiyorum ama ben o zamanlar Turkiye'de ZX-81 ne gordum, ne de ZX-81 sahibi olan birisini taniyorum. ZX-81'in varligini bile 1987 yilinda babamin bana Ankara Noel Kitabevi'nden aldigi 60 Games and Applications for the ZX Spectrum kitabinin icindeki ufak bir siyah beyaz resimden ogrenmistim. Ama demek ki ZX-81'in de Turkiye'de populer oldugu, satildigi, kullanildigi bir donem olmus.
Öyle bir dönem olmadı ve olması da pek olası değildi. Zaten ' 80 ihtilali ve sonrasında toparlanma sürecini düşünürsen, Özal dönemine kadar bunun olamayacağını rahatlıkla farkedersin. Bu cümle şimdiki gazetelerin kullandığı, tıklama arttırıcı veya kılıf uydurucu cümlelere benziyor. Bana biraz "hani ZX-81 diyip geçmeyin aslında önemli birşey veriyoruz" havasında geldi. Kısacası; kaçırdığın veya atladığın birşey yok, öyle bir dönem hiç olmadı :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #4 : 13 Mart 2014, 22:37:28 »
Kısacası; kaçırdığın veya atladığın birşey yok, öyle bir dönem hiç olmadı :)

Aslında biraz araştırmak lazım bu konuyu, sanki şaşırabiliriz gibi. Öncelikle ZX81'in çok çok yüksek sayıda üretilmiş olması konusu var. Wikipedia'ya göre 1.5 milyondan fazla satmış. Benim hocalarımın hepsi zx81'i biliyor, yaşları 50'lerde. Daktilo yerine, liste çıkartmakta falan kullanmışlar. Sonra zx spectrum'a upgrade etmişler vs.

Yani bizim kuşak değil de, Mahir Çelikkanat kuşağının makinesi ZX81. Ve o devirde piyasadaki en iyi şey atari 2600 isimli bir oyun makinesi. Bu sebepten ev bilgisayarı furyasının başlangıcı bu aletle yapılınca, 3-5 bin satıldıysa ve bunların hepsi dergiyi alıyorsa, bence bir dönem olmuş *olabilir*.

Tabii bunlar bir varsayım. Türkiyede birsürü zx81 var, bende 4 tane zx81 adaptörü var (zx81 yok). Heryerden çifter çifter çıkıyor. Çok ucuzmuş, Türkiyeye gelmiş olabilir. Zaten hiçbir alternatifin olmadığı bir dönemde, furya demesek de 1982-1984 arasında, ortamı ZX81 domine etmiş olabilir. Sonra c64 geliyor zaten.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #5 : 14 Mart 2014, 00:41:11 »
Ekşide ZX81 başligi varmis. Bir kac kişi ZX81 sahibi oldugundan bahsediyor.

https://eksisozluk.com/sinclair-zx-81--295667?nr=true&rf=sinclair%20zx81

Bir de daha once bu forumda paylaşilan su ilanda ZX-81 'in zamaninda Turkiye'de 45,000TL'ye satildigini goruyoruz. Ilan hangi yilin bilmiyorum.

http://retrojen.org/pano/index.php?action=dlattach;topic=388.0;attach=298;image

Çevrimdışı matahari

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • The Blog of Mert Börü
« Yanıtla #6 : 14 Mart 2014, 09:48:08 »
Aslında biraz araştırmak lazım bu konuyu, sanki şaşırabiliriz. Benim hocalarımın hepsi zx81'i biliyor, yaşları 50'lerde. Yani bizim kuşak değil de, Mahir Çelikkanat kuşağının makinesi ZX81. Bu sebepten ev bilgisayarı furyasının başlangıcı bu aletle yapılınca, 3-5 bin satıldıysa ve bunların hepsi dergiyi alıyorsa, bence bir dönem olmuş *olabilir*.

Sohbetlerimiz esnasında matahari hep "Mahir Bey'den çok şey(oyun kırmak, coding) öğrendim" der. Hatta belki gün gelir bu konuda ayrı bir başlık bile açar.

İkisini birden yanıtlamaya çalışayım ;)

İlk bilgisayarım olan ZX81'i almak için babamla birlikte Ecom'a gittiğimiz günü çok iyi hatırlıyorum. 48K Spectrum'un henüz Türkiye'de boy göstermediği, kaçak olarak getirilen 16K Spectrum'ların ise çok pahalı olduğu bir dönemdi. Necati abi bana 16K Spectrum'u gösterip "Bunu satın almak istediğini biliyorum, ama önce ZX81 ile başlamanda fayda var. Sana yetersiz geldiğini hissettiğin an bunu geri getir, üzerine para ekler Spectrum'a geçersin" demişti.

Çok haklıydı. Yaklaşık 6 ay boyunca ZX81 üzerinde BASIC ile boğuştum. Karaköy iskelesindeki gazetecilerden ve İstiklal Caddesi'ndeki Hachette Kitabevi'nden, içinde 1K oyunlar bulunan kitap ve dergiler satın aldım. Bu kaynaklardan öğrendiklerimi kullanarak kod yazmaya başladım. Haftada birkaç kez yaptıklarımı Necati abi'ya gösteriyor, bir yandan da Ecom'da takılanların bilgisayar programlama üzerine yaptığı ayaküstü sohbetlere kulak misafiri oluyordum.

"Abi bak ne yaptım" diyerek dükkandan içeri heyecanla girdiğim günlerden birinde, elindeki havya ile dip masada birşeyler lehimleyen Mahir bey, tatlı-sert bir ton ile "Hala geçmedin mi Spectrum'a? Senin artık assembler kullanman lazım!" dedi. Biraz tedirgin oldum, yardım/onay istercesine Necati abi'ye baktım. Gülümseyerek bana raftan bir Spectrum verdi, "Merak etme, gerisini babanla hesaplaşırız" dedi.

Birkaç yıl boyunca Mahir bey'in açtığı yoldan ilerledim. Bir yandan assembler'da öğrendiklerimi BASIC ile birleştirip Ecom'da (daha sonraki zamanlarda da Tepum'da) satılacak ticari ürünler geliştirmeye çalışıyordum, bir yandan da yeni gelen oyunları kırarak/disassemble ederek neyin nasıl yapıldığını anlamaya çalışıyordum.

Spectrum için "Glass" (Quicksilva) çıktığında hepimiz şok olduk. Tıpkı Amstrad gibi bloklar halinde yükleyen, o güne dek gördüğümüz en acaip turbo yükletme tarzına sahip süper bir oyundu. Mahir bey bana bir kopyasını uzatıp, "Bunu kır, yarın getir!" dedi. Hiç sorgulamadan, "Peki efendim" diyerek koştum eve. Ertesi gün oyunun normal spectrum loader ile çalışan crack'ini teslim ettiğinde, Mahir bey gözlüklerinin üzerinden bakıp, "Necati, bu çocuk oldu!" dedi.

ZX81'in anılarımda yer etmesini sağlayan şey aletin kendisi değil, Ecom'da yaşadığım sıcak abi-kardeş ilişkisiydi. Bunun bir usta-çırak ilişkisi olduğunu anlamam için, yılların geçmesi gerekecekti...

Üzerimde çok emeği olan Necati abiye şükranlarımı sunar, Mahir hocamın anısı önünde saygı ile eğilirim.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Ynt: Türkiye ZX81 Piyasası Hakkında Bilgiler
« Yanıtla #7 : 14 Mart 2014, 22:29:50 »
Bu Ecom'un Istanbul'da oldugunu varsiyorum. Dogru mu?

Mahir Celikkanat ismi benim de cocuklugumda cok karsima cikan bir isimdi. Genellikle ELO Elektronik'de gorurdum. Bir de o zamanlar Yuce Yayinlarindan cikan minik Elektronik Cep Kitaplari (ECKD) serisi vardi. Onlarin da bazilarinda yazar veya tercuman olarak Mahir Celikkanat ismini gordugumu hatirliyorum.

Turkiye'de ZX81 yazilim piyasasi nasildi? Yani ZX81 icin hazir kasetler satiliyormuydu? Veya ZX-81 programi cektirmek mumkunmuydu? Zaten 16K'ya yukseltilmemis ZX81'in programini kasetten yuklemek ile yeniden yazmak da pek farkli degildi belki sure acisindan ama yerli ikinci el sitelerinde bir kac defa ZX81 icin RAM kartlarina denk geldigim icin Turkiye'de 16K ZX81'lerin de kullanilmis oldugunu varsayiyorum.

Aklima gelmisken, ZX81 meraklilari icin herhangi bir cozunurluk arttirici donanim kullanmadan, sadece yazilim ile cozunurlugu ZX Spectrum seviyesine cikartarak yazilmis bir Manic Miner versiyonu mevcut. Yanliz dogal olarak 16K RAM istiyor.

Link: http://accessoriesthecomputer.blogspot.com.tr/2012/02/zx81-manic-miner-hires-graphics-zx80.html

Gercekten yaratici bir teknikle basarilmis. Renkli degil tabiki. Ama yine de ZX81'in donanimsal sinirlamalari dusunulunce, buyuk basari.

Benzeri sekilde merak ettigim sey, ZX81 icin neden ZX Interface II icin cikmis olan oyun kartuslari benzeri oyun kartuslari cikmamistir. Cunku eger ciksaydi, ROM'u overwrite edecekleri icin tum karakter bilgisini de istedikleri gibi yeniden duzenleyebilecek ve high resolution (256X192) oyunlari ZX81'de gayet rahat yazabileceklerdi.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #8 : 18 Mart 2014, 17:51:07 »
@matahari
Açıklamalar için teşekkür ederiz. Bana bile anlatmadığın detaylara girmişsin :) Kıskandım... Bunun üstüne bir de MicroDrive öykünü anlatırsan tam olur. O da çok güzeldi :)

Bu Ecom'un Istanbul'da oldugunu varsiyorum. Dogru mu?
Doğrudur. Kadıköy'de Yazcıoğlu Pasajındaydı.

Alıntı
Turkiye'de ZX81 yazilim piyasasi nasildi? Yani ZX81 icin hazir kasetler satiliyormuydu? Veya ZX-81 programi cektirmek mumkunmuydu? Zaten 16K'ya yukseltilmemis ZX81'in programini kasetten yuklemek ile yeniden yazmak da pek farkli degildi belki sure acisindan ama yerli ikinci el sitelerinde bir kac defa ZX81 icin RAM kartlarina denk geldigim icin Turkiye'de 16K ZX81'lerin de kullanilmis oldugunu varsayiyorum.
Ben ısrarla; ZX81'in o kadar da fazla satılmış olamayacağında diretiyorum. Ama elbette birkaç bin seviyesindedir. Dönem ve ortam bunun üzerinde bir adete uygun değil. GG'de 4 tane birden ZX81'in 6-7 sene evvel 100lira civarına satıldığını görmüştüm. Hatta bir veya iki tane de memory pack vardı yanında. Birkaç tane 33baba'nın sattığını biliyorum. Bende 1 tane ZX81 ve bir tane Timex muadil var. 16K Ram pack de var. Bunlar bitten çıktı. Geçen sene toplu alım yaptığım depodan bir tane ZX81 kaseti çıkmıştı.

Bunların haricinde bir de bitten çıkma ZX-80 var ki bu bence tamamen ayrı vakadır :) 33baba iyi tanır, Orhan abimiz sağolsun diyip ismini analım.

Alıntı
Aklima gelmisken, ZX81 meraklilari icin herhangi bir cozunurluk arttirici donanim kullanmadan, sadece yazilim ile cozunurlugu ZX Spectrum seviyesine cikartarak yazilmis bir Manic Miner versiyonu mevcut. Yanliz dogal olarak 16K RAM istiyor.

Link: http://accessoriesthecomputer.blogspot.com.tr/2012/02/zx81-manic-miner-hires-graphics-zx80.html

Gercekten yaratici bir teknikle basarilmis. Renkli degil tabiki. Ama yine de ZX81'in donanimsal sinirlamalari dusunulunce, buyuk basari.
Harika bir link. Çok şaşırdım cidden. Hatta şaşkınlığımı "İnsan gerçekten hayret ediyor" diyerek güncel politik bir mesajla bağlıyorum :)

Alıntı
Benzeri sekilde merak ettigim sey, ZX81 icin neden ZX Interface II icin cikmis olan oyun kartuslari benzeri oyun kartuslari cikmamistir. Cunku eger ciksaydi, ROM'u overwrite edecekleri icin tum karakter bilgisini de istedikleri gibi yeniden duzenleyebilecek ve high resolution (256X192) oyunlari ZX81'de gayet rahat yazabileceklerdi.
Kartuş ucuz bir olay değildi. Hiçbir ingiliz makinası için hiçbir zaman da cazip bir seçenek olmamış. Hele ki ZX-81 bütçesinde bir cihaz için hiç mi hiç cazip değil. Elbette Amerikan pazarı çok farklı. O noktadan bakınca başka sonuçlara ulaşmak mümkün. Bir de açıkcası ZX-81'in pek de öyle birşeyler tak çıkara dayanabilecek bir havası yok. Ama ben pek kullanışlı olmasa da klavyesini beğenirim: Ericsson Chatboarddan biraz hallice :)

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #9 : 18 Mart 2014, 22:04:30 »
Alıntı
Bunların haricinde bir de bitten çıkma ZX-80 var ki bu bence tamamen ayrı vakadır :) 33baba iyi tanır, Orhan abimiz sağolsun diyip ismini analım.

Vay! Bu hikayeyi dinlemek isterim iste. Fiyati da uygunmuydu? Ve en onemlisi calisiyormu? Iyi durumda mi? Tabi bunlari ZX-80'i senin aldigini varsayarak soruyorum.

Alıntı
Bende 1 tane ZX81 ve bir tane Timex muadil var. 16K Ram pack de var. Bunlar bitten çıktı.

Timex'i birisi Amerika'dan alip getirmistir kesin. Turkiye'de satilmis olma olasiligi yok gibi. Zaten benim bildigim Timex 1000'lerin hepsi NTSC. (Daha dogrusu 60Hz. NTSC demek dogru olmaz cunku siyah beyazlar) Her neyse. Avrupa icin uretilen ZX81'in aksine, Amerika icin uretilen Timex1000 saniyede 60 frame uretmek zorunda oldugu icin ve goruntu uretimini de Z80 yaptigi icin, Amerikan ZX81'leri ve Timex 1000'leri, Avrupa modellerinden daha yavas calisiyorlarmis.

Alıntı
Hele ki ZX-81 bütçesinde bir cihaz için hiç mi hiç cazip değil.

Dogru. Buyuk olasilikla kartuslar ZX81'in yari fiyatina satilacakti. Yine de ZX-81'de gotuntuyu bizzat Z-80'in uretmesi fikri, alternatif ROM'lar ile gayet kolay high-resolution grafikler elde edilebilecegi anlamina geliyor. Hatta neredeyse, frame buffer'i bir sekilde bypass edip, Atari 2600 gibi,  "racing the beam" mantigi ile grafik uretilebilir mi diye merak ediyorum. ZX81 Manic Miner gercekten de yaratici ve zekice bir mantikla yazilmis. Yanlis hatirlamiyorsam bir iki tane daha bunun gibi donanim gerektirmeyen high res oyun vardi ZX81 icin.

Bu gunlerde ZX81 ile ugrasmak cok hosuma gidiyor. Bana neler oluyor bilmiyorum. :D Aletin super basit yapisi ve minimal calisma sistemi cok ilgi cekici. O makinede high res Manic Miner gormek bana Amiga'da Shadow of the Beast gormek kadar etkileyici geldi.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #10 : 25 Mart 2014, 18:12:33 »
Alıntı

Vay! Bu hikayeyi dinlemek isterim iste. Fiyati da uygunmuydu? Ve en onemlisi calisiyormu? Iyi durumda mi? Tabi bunlari ZX-80'i senin aldigini varsayarak soruyorum.
Evet ben almıştım. Valla çok derin manalar barındıran bir öyküsü yok açıkcası. Sanırım dört sene kadar önceydi. Hafif yağmurlu bir sabah, akermen ile beraber Samandıra Bitpazarı'nı turluyorduk. O sıralar akermen hesap makinası olayına girmişti. Ben de girişte, Orhan Abi'nin tezgahında hasır bir sepetin içinde güzel bir hesap makinası gördüm ve hemen zıpladım. Makinayı çekince arkasından da süt beyazı bir ZX-80 çıktı. 5'şer liradan aldım ikisini de. Makara değil gerçek. Skate'in 30 liraya bitten Turbolu A1200 aldım oltası gibi değil yani :) Onu da ne güzel sallamıştı ha... İlk okuduğumda çok gülmüştüm birazdan millet zıplar diye...

Cihaz çalışıyor idi. Hatta fotosunu da çekmiştim ama sanırım desktopta kalmış. Bulursam bu başlığa yollarım. İstanbul'da olsan beraber çalıştırma olayına da girerdik. Ya da olursan önceden haber ver. Tabii görmek istiyorsan.

Alıntı
O makinede high res Manic Miner gormek bana Amiga'da Shadow of the Beast gormek kadar etkileyici geldi.
Valla ne yalan söyleyeyim; çok iyi bir benzetme yapmışsın. O kadar etkiliyici gerçekten.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #11 : 31 Mart 2014, 19:23:32 »

Makinayı çekince arkasından da süt beyazı bir ZX-80 çıktı. 5'şer liradan aldım ikisini de. Makara değil gerçek.

Ohfsh. Nasil yani. 5TL, sut beyaz. Mmmhh. Bebek gibi. :D Sansin dorugu olmus. Su an Ebay'de ortalama satis fiyatlarindan haberdarsindir eminim. Hafif bi kalp carpintisi olustu bende. Bir kac gun sonra da 5TL'ye Sam Coupe buldum dersin sen simdi.

Satan kisi buyuk olasilikla ne oldugunu ya da piyasasini bilmiyordu bile. Bu tamam da, ZX80'in ilk sahbinin onu hurdaciya nasil yok pahasina verdigini anlamiyorum. ZX80 zamanlarinda o makineyi Turkiye'ye getirtip, o zaman icin yuksek bir meblag odeyip alan kisi, o makinenin degerini de biliyor olmali. Sen tut, ver eskiciye tas gibi ZX80'i.

Bu arada ZX80 deyince aklima web de gordugum bir resim gelir. 70'ler sonu veya 80'lerin ilk yillarindan kalma "Space Age" tasarimli bir televizyona baglanmis. ZX80'e bu kadar yakisan bir monitor daha olamazdi! Bir gun ZX80'im olursa boyle bir monitor de bulmak lazim artik :D

Cihaz çalışıyor idi. Hatta fotosunu da çekmiştim ama sanırım desktopta kalmış. Bulursam bu başlığa yollarım. İstanbul'da olsan beraber çalıştırma olayına da girerdik. Ya da olursan önceden haber ver. Tabii görmek istiyorsan.

Guzel olurdu. Zaten Istanbul'a yolum dusecek olursa tanismayi, yuz yuze sohbet etmeyi istiyorum. 7-8 yildir retro forumlarda uc bes kisi surekli sohbet ediyoruz, ama tanismak kismet olmadi.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #12 : 01 Nisan 2014, 19:27:24 »
ZX80 zamanlarinda o makineyi Turkiye'ye getirtip, o zaman icin yuksek bir meblag odeyip alan kisi, o makinenin degerini de biliyor olmali. Sen tut, ver eskiciye tas gibi ZX80'i.

...

Zaten Istanbul'a yolum dusecek olursa tanismayi, yuz yuze sohbet etmeyi istiyorum. 7-8 yildir retro forumlarda uc bes kisi surekli sohbet ediyoruz, ama tanismak kismet olmadi.

memrah, dünyanın bin türlü hali var. 80'lerdeki bilgisayarcıların çok ilerlemiş yaşını akımla getirince, üzerinden 30 sene geçince başlarına bir fenalık gelmiş olabileceğini de gözden çıkarmamak lazım.  örneğin, bana gelen makinelerden biri, appleIIe ya da vectrex olabilir, tam hatırlamıyorum, sahibi tarafından atılmamıştı.

Ziyaret mevzuuna gelince, valla RAAT yaklaştı aslında Alco ile bir organizasyon mu yapsanız nedir?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #13 : 03 Nisan 2014, 17:04:46 »
Ohfsh. Nasil yani. 5TL, sut beyaz. Mmmhh. Bebek gibi. :D Sansin dorugu olmus. Su an Ebay'de ortalama satis fiyatlarindan haberdarsindir eminim. Hafif bi kalp carpintisi olustu bende. Bir kac gun sonra da 5TL'ye Sam Coupe buldum dersin sen simdi.
Bitpazarına ilk gittiğim gün, hemen ilk dakikalarda bulduğum ilk cihazım Sinclair QL(sanırım 7lira vermiştim) idi. Haliyle hep böyle çılgın cihazlarla dolu bir ortamın söz konusu olduğunu sanmıştım. Halbuki bu sadece benim o günkü şansımmış :)

Ebay fiyatlarından hiç haberim yoktu. Ebay'den birşey getirtmek ile uğraşmıyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi biraz olsun öyküsü olan/olabilen cihazlar daha cazip geliyor. Ne bileyim yanındaki kasetlerde veya klavuzda bir isim yazacak falan filan gibi.

Sam Coupe çıkarsa da hiç şaşırmam. O devir enteresanmış.

Alıntı
Satan kisi buyuk olasilikla ne oldugunu ya da piyasasini bilmiyordu bile.
Memrah, sanırım sen hiç bitpazarına gitmemişsin. Satıcıların çoğu bu dediğini bilebilecek durumda değil. Öyle bir istekleri de yok. Ama ucundan da olsa değerli birşey olduğu kanısına kapılırlarsa çok uçuk kaçık rakamlar çekerler. Bu konuda bir sürü anım var da şimdi yazması uzun sürer. En iyisi yüzyüze anlatırım.

Alıntı
Bu tamam da, ZX80'in ilk sahbinin onu hurdaciya nasil yok pahasina verdigini anlamiyorum. ZX80 zamanlarinda o makineyi Turkiye'ye getirtip, o zaman icin yuksek bir meblag odeyip alan kisi, o makinenin degerini de biliyor olmali. Sen tut, ver eskiciye tas gibi ZX80'i.
25 yıl kadar önce, aileden sahaf bir arkadaşıma "yahu siz bu kadar kitabı nereden buluyorsunuz, eskicilerden mi alıyorsunuz" demiştim. Düşün bu adamların dükkanları haricinde bir de sırf kitap depolamak için 2-3 tane giriş kat daireleri vardı. Bana "yok yahu eskiclerden de alıyoruz ama onlardan çıkanla bu kadar olmaz, genelde kitap meraklısı bir adam ömür boyu kitap biriktiriyor, sonra vefat edince de eşi-çoluğu çocuğu, adamın bir ömür boyu biriktirdiklerini üç otuz paraya sırf döküntü gitsin diye satıyorlar" demişti. Sanırım bizim olayımız da böyle olacak. Gerçi ben hanıma bir sözlü vasiyet bırakmıştım "şu arkadaşa tüm cihazları verirsin, içinden istediğini alır kalanını da satar parasını sana verir" diye. Fakat sonra o arkadaştaki hırsı görünce korktum "bu adam makinalar için beni canlı canlı gömer" diye :) Ve vasiyetimi değiştirdim. Ama şimdiki varisimi söylemeyeceğim :)

Alıntı
Bu arada ZX80 deyince aklima web de gordugum bir resim gelir. 70'ler sonu veya 80'lerin ilk yillarindan kalma "Space Age" tasarimli bir televizyona baglanmis. ZX80'e bu kadar yakisan bir monitor daha olamazdi! Bir gun ZX80'im olursa boyle bir monitor de bulmak lazim artik :D
Çok şık bir TV. Sanırım Philips'in buna benzer bir ürünü vardı. Yerli dergilerde reklamları çıkıyordu diye hatırlıyorum. Renk de turuncu falan diye kalmış aklımda.

Alıntı
Guzel olurdu. Zaten Istanbul'a yolum dusecek olursa tanismayi, yuz yuze sohbet etmeyi istiyorum. 7-8 yildir retro forumlarda uc bes kisi surekli sohbet ediyoruz, ama tanismak kismet olmadi.
Valla yolum düşerse diye birşey yok. Ankara, Zonguldak, Bursa, İzmir bizim için komşu kapısı. Gerçi Bursa'dan gelenler son dakika golü atmıştı ama olsun :) Şöyle söyleyeyim: Ref, Extmode ve matahari ile yüzyüze Sinclair muhabbeti yapmamışsan çok şey kaçırmışsın demektir.

Çevrimdışı coze

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #14 : 03 Nisan 2014, 17:24:23 »
güzel bir hesap makinası gördüm ve hemen zıpladım. Makinayı çekince arkasından da süt beyazı bir ZX-80 çıktı.

içeri girdiğimde DB9'unun pinlerini okşuyordu gibi erotik bi hikaye olmuş :)