Gönderen Konu: ZX Spectrum 128K +2A teypden yükleme hakkında  (Okunma sayısı 42399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı leviathank

• Retroman
ZX Spectrum 128K +2A teypden yükleme hakkında
« : 19 Nisan 2014, 08:50:18 »
Genelde maddi imkanlar nedeniyle retro cihazlara çıktıkları dönemlerde sahip olamayan birisi olarak bu cihazları son 10 senedir ağırlıklı olarak bit pazarlarından topluyorum. Arızalı cihazları yapabildiğim ölçüde hayata döndürmeye çalışıyorum. Geçenlerde bir zx spectrum 128K +2A denk geldi adaptörüyle birlikte (ilk sinclair'im. Yoksa amstrad'im mi demeliydim:P). Tuş girdilerini almıyor ve teyp bölümü çalışmıyordu. Avometre ile kontrol ettim, membrane sorunu yokmuş. Güzel bir temizlikle tuşlar çalıştı. Teyp için de pause tuşunun bağlı olduğu mekanik bölüm sıkışmış ve diğer teyp tuşlarını blokluyormuş, onu da halledince teyp çalıştı. Bu noktada c64'de de kullandığım kaset adaptörü ile wav dosyası olarak bilgisayardan yükleme yapmak istediğimde loader ekranındaki menünün çevresinde normalde yüklenen veriye göre alt alta değişen renkli şeritler yerine çerçevenin rengi tamemen değişiyor ve wav dosyası bittiğinde de ekranda bir değişiklik olmuyor. Renkleri tam hatırlamıyorum ama bir mavi, bir kırmızı gibi düşünebilirsiniz. Bu sorun kafa ayarından mı yoksa teyp mekaniğinden (dişliler, lastik vb.) midir? İlginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: ZX Spectrum 128K +2A teypden yükleme hakkında
« Yanıtla #1 : 19 Nisan 2014, 09:08:41 »
Şu başlıklara bakmadıysan hızlıca bir gözatmanı tavsiye ederim.

http://retrojen.org/pano/index.php?topic=449.0

http://retrojen.org/pano/index.php?topic=386.0

Bahsettiğin sorun kuvvetle muhtemel kafa ayarı. Silmediysen teyp kafasını ve onun hizasındaki siyah lastik tekerlekleri iyice temizle. Elinde Spectrum kaseti varsa onu yüklemeyi bir dene diyeceğim ama sanırım olsaydı çoktan denemiş olurdun. Peki boş kaset veya silinebilecek bir kaset var mı? Üç beş satırlık bir şeyler yazıp, o kasete kaydet ve tekrar geri yükle. En azından böyle bir test yapabilirsin.

Elbet bir çözüm bulacağız. Buraya gelip de çalışmadan geri giden +2 olmadı henüz :)

Çevrimdışı leviathank

• Retroman
« Yanıtla #2 : 19 Nisan 2014, 09:33:11 »
Başlıkları okudum. Doğru tahmin ettiğiniz üzere elimde spectrum kasedi yok ama kasede çekim yapabilirim. Öncesinde biraz daha temizlik yapıp duruma bakacağım. Sonucu paylaşacağım. C64 için audiotap ile dalga tipini sinüs ve ses seviyesini 50 seçip .tap dosyalarını .wav'a dönüştürerek başarılı olmuştum. Spectrum için ise tape2wav kullandım. Bu programda detaylı bir ayar yoktu.

Çevrimdışı leviathank

• Retroman
« Yanıtla #3 : 19 Nisan 2014, 13:07:22 »
Teyp kafasını temizleyip kafa ayarını kurcaladım ve oldu:) Manic Miner, Boulder Dash ile başladım:) Teşekkürler.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #4 : 19 Nisan 2014, 13:20:35 »
Tebrikler! İlk sınavı geçtin ama esas oyun şimdi başlıyor ;)
Sayende bir +2A daha hayat bulmuş oldu.

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #5 : 20 Nisan 2014, 00:33:15 »
Z80'ci yapsak nasıl olur acaba?

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #6 : 20 Nisan 2014, 03:48:46 »
Teyp kafasını temizleyip kafa ayarını kurcaladım ve oldu:) Manic Miner, Boulder Dash ile başladım:) Teşekkürler.

Spectrum oyunlari dunyasina daldiysan, su basliga da bir goz atmani oneririm :)
http://retrojen.org/pano/index.php?topic=506.0

Çevrimdışı leviathank

• Retroman
« Yanıtla #7 : 20 Nisan 2014, 11:37:30 »

Tebrikler! İlk sınavı geçtin ama esas oyun şimdi başlıyor ;)
Sayende bir +2A daha hayat bulmuş oldu.

Bu durumdaki cihazların tekrar çalıştığını görmek ayrı bir keyif kesinlikle.

Z80'ci yapsak nasıl olur acaba?

Neden olmasın:)

Spectrum oyunlari dunyasina daldiysan, su basliga da bir goz atmani oneririm :)
http://retrojen.org/pano/index.php?topic=506.0

Tam aradığım başlık. Teşekkürler.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #8 : 20 Nisan 2014, 17:23:52 »
selam leviathank, hoşgeldin.

+2A olduğundan emin misin? Eğer içini açtıysan PCB fotografı gönderebilir misin?

Çevrimdışı leviathank

• Retroman
« Yanıtla #9 : 21 Nisan 2014, 19:58:31 »

+2A olduğundan emin misin? Eğer içini açtıysan PCB fotografı gönderebilir misin?

Ref selam. Cihaz siyah, gri olan +2'lerden değil. Kasanın alt tarafında +2A yazıyor. Cihazı açtım elbette. PCB'nin fotosunu çekerim, ama telin çözünürlüğü pek iyi değil. Gizli spectrum tuş kombinasyonuyla test menüsüne girip de bakarım. Test menüsünde +2A'larda da aynı altyapı olduğundan +3 yazıyormuş diye okumuştum ya burada ya da CGTR'de.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #10 : 22 Nisan 2014, 20:36:45 »

Ref selam. Cihaz siyah, gri olan +2'lerden değil. Kasanın alt tarafında +2A yazıyor. Cihazı açtım elbette. PCB'nin fotosunu çekerim, ama telin çözünürlüğü pek iyi değil. Gizli spectrum tuş kombinasyonuyla test menüsüne girip de bakarım. Test menüsünde +2A'larda da aynı altyapı olduğundan +3 yazıyormuş diye okumuştum ya burada ya da CGTR'de.

Şu sebepten soruyorum, +2A'ların ilk üretimi +3 board'lar kullanılarak yapılmış. Şanslı isen +2A'nın içinden bir +3 çıkabilir. Zaten hemen anlarsın, board aşağıdakinden ise soketleri takıp +3 sahibi olabilirsin. Fakat alco'yu da aynı umutla kandırdım, onunki böyle çıkmadı. Tahmini olarak 100 bin adet +2A bu şekilde üretilmiş. Şimdi işin ironi-komik tarafı, eksik çipleri bulabileceğin en yakın kaynak bir ATARI ST :D

Bu bir +2A anakartı fakat aslında bir +3 pcb'si.

Bu arada eğer böyle çıkmazsa yine de şanslısın, orjinal +2A PCB'si donanım olarak ileri ve geri en uyumlu board olarak biliniyor, ideal kullanılacak sinclair modeli +2A'dır diyebiliriz.  Son olarak, tüm +2A/B'ler ve +3'ler aynı ROM'u kullanıyor ve donanım olarak ta aynılar. Bu durumda birkaç basit devre elemanı kullanarak bir ide arabirimi yapıp harddisk bağlayabilirsin: http://www.worldofspectrum.org/zxplus3e/interface.html#simple  (tabii alco da sana bir +3e rom yazarsa)

Çevrimdışı leviathank

• Retroman
« Yanıtla #11 : 22 Nisan 2014, 21:27:38 »
Ref kasayı açıp PCB'e baktım. +3 PCB'si değil. Fotolar ekte.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #12 : 23 Nisan 2014, 16:43:07 »
kasayı açıp PCB'e baktım. +3 PCB'si değil.

Ben de aynen oyle olmasini bekliyordum. +3 board'lu +2A, Sinclair 128K modelleri arasinda en nadir bulunanlardan. Hic gercegini gormedim.

+2A bulan birisi bence eksik cipleri lehimlemek yerine board'u o sekilde saklasa daha fazla "kolleksiyon degeri" tasir. +3 istiyorsa +3 bulmak daha kolay ne de olsa.