Gönderen Konu: Sir Clive Sinclair yine sahnede: Sinclair Zx Spectrum Vega  (Okunma sayısı 39837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Clive Sinclair destekli (firmada hissesi varmış) yeni spectrum klonu zx Spectrum vega indiegogo desteği arıyor.

https://www.indiegogo.com/projects/sinclair-zx-spectrum-vega

ilk etapta 1000 adet üretilecek olan "limited edition" kasalar 100 sterlinden destek bekliyor. Eğer bu ilk destek gerçekleşirse (şu anda 65000 sterlin toplanmış) üzerine 10 000 adet daha üretilecek ve fiyat düşecek. Elde edilen kazancın %10'u bölgedeki çocuk hastanesine aktarılacakmış.

Dış tasarım kimseyi memnun etmemiş görünüyor, çünkü eski stil bir joypad havası var. Alet zaten iki ele sığabilecek büyüklükte. Üzerindeki SDkart yuvasından tape ve snapshot imajları yüklemek mümkün. İçinde 1000 oyun yüklü geliyor. FPGA tabanlı emülasyon tüm sinclair/amstrad modellerini destekliyor. Ayrıca bazı donanımların emülasyonu da mevcut (kempston joystick, ulaplus vs.).

Tasarım WOS'tan tanıdığımız, birkaç sene önce ULA'yı reverse engineer ederek "The ULA book"u yazan Chris Smith'e ait. Bu sebepten emülasyonun 100% tutarlı olduğunu söylüyorlar.

Sinclair Spectrum ZX Spectrum Vega advert

Unutmayın, bu sıradan bir klon değil, sinclair serisine yeni bir ekleme olarak görülüyor. Zx Spectrum Vega şimdiden zx serisine kanon kabul ediliyor (aslında bakarsanız c64 dtv gibi bişey, ama daha fazla kabul gördü sinclair camiasında). Ekte vega'nın 3D baskı alınmış resmi tasarımı bulunuyor.

edit:
benim bu mesajı dün akşam yazmaya başladım fakat bitirememiştim, bugün şimdi tamamlayana kadar tümü satılmış ve proje desteklenmiş durumda. Bu gördüğüm en hızlı crowdfunding projesiydi, 1-2 günde tamamı bitmiş. Malesef kaçırdık :)

ikinci parti pre-order (2015 yazında teslimat) başlamış bu arada.

(Diğer taraftan c64 severler içinde aynı fiyata şöyle birşey çıkıyor: http://www.sd2iec.co.uk/id9.html )

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Ynt: Sir Clive Sinclair yine sahnede: Sinclair Zx Spectrum Vega
« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2014, 14:32:38 »
Sorular sorular,

- Üretim bandından çıkan son hali yine FPGA'mı olacak yoksa C64DTV gibi ASIC mi?
- Madem C64DTV ile karşılaştırıyoruz. Hobiciler DTV de olduğu gibi bu cihaza da klavye, monitör, sürücü vb. ilavaler yapabilecek mi? Yoksa Chris Smith bize: "O havyayı şimdi usulca yere bırak ve otur uslu uslu oyununu oyna." mı diyecek?
- Yapmışken ucuna köşesine bir extension port koysalar olmaz mıydı?
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2014, 15:23:42 »
Güzel bir proje olmuş. Ref, kaçırdığın için yazıklar olsun (ne yapar eder bu tarz ürünlerin ilk partilerini kaçırmazdın!) :)

C64 için de bireysel birçok proje var ama böyle bir projeye rastlamadım. Bu tarz kitlesel destek projeleri yeterli 'userbase' oluşturulması için büyük bir önem kazanıyor. Fonlama dışında, oluşturulan ürünün ciddi ölçüde satılacağının garantisini de vermiş oluyor. Retro ürünlerin en büyük özelliği, tıpatıp aynı ürünlerin onbinlercesinin başkalarında da olduğunun bilinmesiydi. Yoksa harika bir FPGA projesine sahip 10 kişiden biri olmam bana heyecan vermiyor. RasPi'yi de bu bağlamda desteklemiştik zaten.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2014, 16:08:49 »
Sorular sorular,

- Üretim bandından çıkan son hali yine FPGA'mı olacak yoksa C64DTV gibi ASIC mi?
- Madem C64DTV ile karşılaştırıyoruz. Hobiciler DTV de olduğu gibi bu cihaza da klavye, monitör, sürücü vb. ilavaler yapabilecek mi? Yoksa Chris Smith bize: "O havyayı şimdi usulca yere bırak ve otur uslu uslu oyununu oyna." mı diyecek?
- Yapmışken ucuna köşesine bir extension port koysalar olmaz mıydı?

Extension port varmış, fakat standard zx ile uyumlu değilmiş.

Birde klavyeye çok eleştiri geldi, klavyenin olmaması kesinlikle fiyat kırmak amaçlı. Az sayıda üretileceği için klavye ciddi bir rakam olarak ortaya çıkıyormuş, buradaki amaç bu aleti 50 sterlinden aşağıya satmak. Şimdiki 100 sterlinlik fiyat projeyi desteklemek amaçlı.

Ayrıca ulaPLUS'un bu sayede yaygınlaşması sağlanıyor. Bilmeyenler için söyliyim, ulaplus, zx spectrumda bulunan 16 renk + flash efektindeki flash efekti için harcanan 1 bit'i daha fazla renk oluşturmak için kullanmak amaçlı bir patch diyebiliriz. Buna göre ULA'ya bir ekran modu ekleniyor, bu modda flash iptal edilerek yerine yeni bir set renk tonu eklenmiş oluyor. Bu durum tamamen ayara bağlı elbette. Ulapus orjinal ula'ya tam uyumlu. (ben de BasinC'in son sürümünde ULAplus desteği eklemiştim, güzel oldu bunun üzerine ehiehi.)

Güzel bir proje olmuş. Ref, kaçırdığın için yazıklar olsun (ne yapar eder bu tarz ürünlerin ilk partilerini kaçırmazdın!) :)
100 sterlin bana biraz kalın geldi yahu. Seneye 3.parti çıkınca ucuzundan alırım ya da alıp satanlar olacaktır, onlardan ikinci el alırım diye düşündüm. Bir de düşünmek için vakit gerekiyor benim için retro donanıma (posta paket gümrük eklersen 150'den fazla olur) bu kadar para basmadan önce. Doğrusu bu parayı kutusunda bir toastrack almaya harcarım daha iyi.

Zx Spectrum Vega - Resmi olmayan sıkça sorulan sorular :)

TV çıkışı kompozit (sarı RCA video out şeklinde olandan).

Gerekirse diye ekran üzeri sanal klavye mevcut.

Tüm butonlar oyunlara göre ayarlanabilir.

Sadece resmi modeller destekleniyor: 48K, 128K, +2, +3A, +3.

Bu modellere uygun tüm yazılımlar çalıştırılaiblir.

AY ses çipi emülasyonu elbette mevcut.

Vega içinde paketlenmiş tüm oyunlar lisanslı ve legal. Fakat oyunlardan elde edilen gelirlerin tümü çocuk vakfına gidecek.

SD kart slotu var ve oradan istenen oyun yüklenebilir.

Vega, ULAplus emülasyonuna sahip.

Güç kaynağı android telefonlar gibi, microUSB portundan sağlanıyor.

Bu ticari bir girişim (Merhaba Clive)

Proje Sir Clive Sinclair onaylı.

Tüm sinclair(TM) ve zx spectrum (TM) logosu, resmi romları yayın hakları sahibi BSkyB tarafından onaylı.

HDMI ve Wifi eklenmesi için gerekli kanuni kaplama (kalkan) gereksinimleri maliyeti çok arttırdığı için bu donanımlar yok.

Üç çipten oluşuyor, ASIC, RAM ve bir ARM.

Desteklenen formatlar: TAP, SNA, Z80. (TZX desteği yok, bu dosya için işlemci gücü yetersizmiş).

Genişleme yuvası var fakat bu konuda henüz yeterli bilgi yok, genişleme yuvasına birşeyler ayarlamak pek de kolay değilmiş, bu konuda bir sdk'da henüz mevcut değilmiş.

Buradaki bilgiler Chris'in komşusu aynı zamanda bir Retrojen Fanzin yazarı olan Andrew'den alınmıştır.

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #4 : 03 Aralık 2014, 17:04:34 »
C64DTV'den güzel dersler çıkarıldığı muhakkak. Eğer düzgün çalışan bir genişletme yuvası varsa gerisi bir şekilde hallolur. Düzgün çalışandan kastım orjinal sistemdeki giriş/çıkışları istisnasız şekilde üzerinde barındıran bir genişletme yuvası. Bu sağlandıktan sonra, üç vakte kadar birisi üzerinde Vega dock'u olan bir klavyeyi ebay'dan satmaya başlayacaktır.

Doğrusu bu parayı kutusunda bir toastrack almaya harcarım daha iyi.

toastrack ?
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #5 : 03 Aralık 2014, 18:00:05 »
Bence çok güzel bir girişim ama şu klavyesinin olmayışı işi bozuyor.
Orijinali gibi "silgi" bir klavye eklemek bu kadar mı zormuş (pahalıymış) ki ...  :P

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #6 : 03 Aralık 2014, 21:31:47 »

Cihazi ve konsepti sevdim mi sevmedim mi tam karar veremedim. Bir iki gun gecsin bakalim klavyesiz olmasi fikrine alisabilecekmiyim.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2014, 00:03:33 »
Bu ticari bir girişim (Merhaba Clive)

Proje Sir Clive Sinclair onaylı.
Clive'ın adı eminim projenin çekeceği ilgiyi arttırmıştır. Lakin; onayı ne manaya geliyor pek anlayamadım. Adam şirketi satmış, satın alan bile tekrar satmış. İşin PR yönünden başka bir vasfı yoktur gibi geliyor.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #8 : 04 Aralık 2014, 10:49:33 »
C64DTV'den güzel dersler çıkarıldığı muhakkak. Eğer düzgün çalışan bir genişletme yuvası varsa gerisi bir şekilde hallolur.
Bir genişleme yuvası var ama hiçbir şekilde geriye uyumlu değil. Belki clive'ın adı ile geri uyumlu yeni bir spectrum çıkabilir piyasaya. :)

Alıntı
toastrack ?

Toast rack evet:
http://i.imgur.com/9ILvqQc.png

şu yan taraftaki tırtıklı kısım kasanın dışına sarkıtılmış bir soğutucu. Dolayısı ile her zaman hafif ılık oluyor. Eğer oraya ekmeklerinizi dizerseniz sıcak kalabilir :P Bu benzetme ile toastrack olarak bilinir. C64'ün ekmek kutusu modeli gibi bir isimlendirme, tost rafı falan mı denir Türkçede? Tostluk?.

Orijinali gibi "silgi" bir klavye eklemek bu kadar mı zormuş (pahalıymış) ki ...  :P

Alet bir control pad büyüklüğünde. Fazla büyük değil yani, üzerindeki tuşlar uzaktan kumanda tuşu gibi kalacak. Birçok kişi bu durumu anlayamadı galiba.

Fakat buna karşın baskı o kadar büyük ki, bir üst kapak üretilme planı baş gösterdi. Üstteki kapağı değiştirerek eksiksiz bir klavyeniz olabilecekmiş (o kadar klavye ne işe yarar hiçbir fikrim yok). Cihazın büyüklüğü kesinlikle belli olmuyor, bu sebepten yanlış bir fikir oluştu bence.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #9 : 04 Aralık 2014, 11:13:33 »
Toast rack evet:
http://i.imgur.com/9ILvqQc.png
Bu bahsettiğin Speccy 128K ise, bende 2 tane var ve birisi senin olacak. Boşuna para verme.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Aralık 2014, 15:47:12 »
Alcofribas, benim için de C128/D arasana, hediye olarak makbule geçer ;)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #11 : 04 Aralık 2014, 18:49:22 »
Alcofribas, benim için de C128/D arasana, hediye olarak makbule geçer ;)
Bana da sağolsun Shax hediye etmişti bir tane. Ref'in Speccy 128K'nın yanında bunu bulmak nispeten kolay. Hele bir de düz 128 de olur dersen hemen bakayım etrafa...

Senin vakti zamanında aldığın düz 128 miydi yoksa D veya DCR miydi?

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #12 : 04 Aralık 2014, 19:42:12 »
Bende sorunlu bir C128D var ama herhangi bir ekspertiz yapmadım, anten kablosuyla bağladığımda görüntü alamadım. Zaten denediğimde de satın almamın üzerinden aylar geçmişti ;)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #13 : 04 Aralık 2014, 19:47:42 »
Zaten denediğimde de satın almamın üzerinden aylar geçmişti ;)
O zaman çok da acelen olmadığını varsayıyorum. Teneşire vade veya çıkmaz ayın son çarşambası olur dersen, gelirken getir. Keyfimin olduğu birgün bakarım. Olmayacak gibiyse bakarız bir hal çaresine... Ama kimse duymasın :)

Bak mesela; Shax, 2 senedir mi 3 senedir mi ne dergilerini alacak benden... Herkesde bir rehavet... Sorma gitsin...

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #14 : 05 Aralık 2014, 17:12:29 »

Alet bir control pad büyüklüğünde. Fazla büyük değil yani, üzerindeki tuşlar uzaktan kumanda tuşu gibi kalacak. Birçok kişi bu durumu anlayamadı galiba.

Fakat buna karşın baskı o kadar büyük ki, bir üst kapak üretilme planı baş gösterdi. Üstteki kapağı değiştirerek eksiksiz bir klavyeniz olabilecekmiş (o kadar klavye ne işe yarar hiçbir fikrim yok). Cihazın büyüklüğü kesinlikle belli olmuyor, bu sebepten yanlış bir fikir oluştu bence.

Sadece cihazın kendisinin bulunduğu fotoğraflardan boyutu anlaşılamıyor. Ben orijinal ZX Spectrum ebadında olduğunu sanmıştım.
O halde bence cihazı iki versiyon halinde üretmeleri en mantıklısı;
1) Küçük ve az tuşlu kasa ile ve nispeten daha ekonomik versiyon,
2) Orijinal Spectrum ebadında, klavyeli kasa ile nispeten "lüks" versiyon.
İsteyen meşrebine göre istediği versiyonu alır.   8)

An itibariyle topladıkları fon 114 bin Sterlin'i geçmiş durumda. Böyle bir "çeşitlendirme"yi yapabilirler bence.