Gönderen Konu: SYMBOS İşletim Sistemi  (Okunma sayısı 11237 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
SYMBOS İşletim Sistemi
« : 27 Ocak 2015, 13:28:26 »
Symbos; Amstrad CPC serisine modern bir arayüze sahip, multitasking desteği de sunan bir işletim sistemi yapmak üzere 2000 yılı Kasım ayında yola çıkmıştır. Zaman içinde bu amacına fazlasıyla ulaştığı gibi bir adım öteye geçerek Z80 temelli diğer sistemlere de uyarlanmaya başlamıştır. Bugün için; Amstrad CPC, MSX2, MSX2+, TurboR, Amstrad PCW ve son olarak da Enterprise 64/128 desteği bulunmaktadır. Ne yazık ki henüz Speccy desteği yok ve bu konuda gelişme var mı bilmiyorum. Ref'e sormak lazım.

2015 yılında Hollanda-Nijmegen düzenlenen MSX fuarında, Symbos işletim sistemini, çeşitli cihazlar üzerinde çalışırken yanyana görüntülemişler.

http://www.youtube.com/watch?v=TEgGmVQjMM0#ws

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Ynt: SYMBOS İşletim Sistemi
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2015, 15:01:50 »
Sitesini biraz inceledim, özelliklerini okudum, "screenshot"lara filan baktım da, gerçek olamayacak kadar güzel ve kapasiteli bir işletim sistemine benziyor.
Hele de MSX'in ekran görüntüleri ...
8 bitlik makinelerde bunu nasıl başarmışlar anlaşılır gibi değil.

Mesela "Maximum amount of supported RAM: 1024 KB" demiş. Bunu nasıl sağlıyorlar ki? Ayrıca, işletim sistemi bir şekilde bunu destekliyorsa bile, cihaza fiziksel olarak bu kadar RAM bağlanabiliyor mu ki?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2015, 15:19:25 »
O MSXler bildiğin Vestel Goldstar türü MSX1 ailesi değil. MSX2, MSX2+ ve TurboR diye geçen, bir nevi fabrika çıkışı hormonlu MSXler. AMG ve Mercedes ilişkisi gibi diyebilirsin :)

Alıntı
Mesela "Maximum amount of supported RAM: 1024 KB" demiş. Bunu nasıl sağlıyorlar ki? Ayrıca, işletim sistemi bir şekilde bunu destekliyorsa bile, cihaza fiziksel olarak bu kadar RAM bağlanabiliyor mu ki?
Bu konuda muhtelif kartlar mevcut. Hatta Symbos'un sayfasında belirtilen Symbiface II'den bende de var. Fakat CPC'de Symbos'u çalıştırmak için bu kartlar falan şart değil. Diskete çek ve yükle. Ha öyle bir kartın varsa, elbette ekstra özelliklerini de kullanabiliyorsun, ki bu da olayı daha da keyifli hale getiriyor. Elinde CPC 6128 varsa denemeni tavsiye ederim.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #3 : 27 Ocak 2015, 16:36:34 »
O MSXler bildiğin Vestel Goldstar türü MSX1 ailesi değil. MSX2, MSX2+ ve TurboR diye geçen, bir nevi fabrika çıkışı hormonlu MSXler. AMG ve Mercedes ilişkisi gibi diyebilirsin :)
Evet, "Screenshots" kısmında özellikle belirtmişler "MSX2/2+/TurboR - Graphical User Interface" olduğunu ama "Downloads" kısmında bir yerde "SymbOS is available for all MSX2, MSX2+ and MSX TurboR machines" demiş, bir yerde de "This package contains the MSX version of SymbOS" demiş.
Bu nedenle, işletim sisteminin normal MSX'lerde de çalışacağını ama "extra" özellikler için daha üstü makinelere ihtiyaç olacağını düşündüm. (Daha doğrusu, evde biryerlerde Vestel MSX durduğu için böyle düşünmek işime geldi.)   :P

Alıntı
Bu konuda muhtelif kartlar mevcut. Hatta Symbos'un sayfasında belirtilen Symbiface II'den bende de var. Fakat CPC'de Symbos'u çalıştırmak için bu kartlar falan şart değil. Diskete çek ve yükle. Ha öyle bir kartın varsa, elbette ekstra özelliklerini de kullanabiliyorsun, ki bu da olayı daha da keyifli hale getiriyor. Elinde CPC 6128 varsa denemeni tavsiye ederim.
Bu Symbiface II de çok yetenekli bir kartmış. Pekiii, elimde bir CPC yok ama SymbOS'u emulatörde denemek istersek, emulatörler Symbiface varmış gibi, yani extra RAM, hard disk, vs. emüle edebiliyorlar mı acaba?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #4 : 27 Ocak 2015, 16:49:14 »
(Daha doğrusu, evde biryerlerde Vestel MSX durduğu için böyle düşünmek işime geldi.)   :P
Tamam da... Çalışıyor olsa bile o Vestel'e kasetle mi yükleyeceksin :)

Ha ama elinde MSX için disket sürücü falan varsa, o zaman sana "AmonR... kardeşim benim!!! " diyorum :)

Bu Symbiface II de çok yetenekli bir kartmış. Pekiii, elimde bir CPC yok ama SymbOS'u emulatörde denemek istersek, emulatörler Symbiface varmış gibi, yani extra RAM, hard disk, vs. emüle edebiliyorlar mı acaba?
Çoğunda var bu tür destekler. CPC için Winape ve JavaCPC'ye bakabilirsin mesela. Msx içinse MSX.org'a danışmak lazım. İndir ve dene... Sonra da izlenimlerini dinleriz :)

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #5 : 27 Ocak 2015, 18:44:30 »
Ne yazık ki henüz Speccy desteği yok ve bu konuda gelişme var mı bilmiyorum. Ref'e sormak lazım.

Olunca DivIDE uzerinden calismali. Disket misket yalan Spectrum'da. Kac tane +3 var ki ortalikta. Amma DivIDE veya DivMMC'nin sisteme ekledigi extra RAM'i de kullaninca cok guzel olur bence. Simdi kimse bana "Ama attribute clash..." diye baslayan cumle kurmasin hayallerimi bozmasin :D

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #6 : 28 Ocak 2015, 13:49:49 »
Simdi kimse bana "Ama attribute clash..." diye baslayan cumle kurmasin hayallerimi bozmasin :D
Bunu burda kimse demez yahu! Bizimkisi körler sağırlar durumu :)

Ama esas merak ettiğim bu Symbos meselesi için WOS'da falan bir konuşma, girişim var mı?