Gönderen Konu: Speccy dünyasından kümülatif haberler  (Okunma sayısı 90331 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Speccy dünyasından kümülatif haberler
« Yanıtla #105 : 24 Şubat 2019, 13:42:30 »
Lutfen! Bunu en fazla "Öz Pirelli" takvimiyle kiyaslayabiliriz.

https://www.thecut.com/2015/08/50-years-of-fashions-sexiest-calendar-nsfw.html

En az zx renk paleti ve sesi kadar dandik bir calisma.

Ama 2015'den sonra kadın vücudunu meta olmaktan çıkaralım dediler ve annie lebovitz'e verdiler bayrağı. Böyle olunca açılan boşluğu rus speccy scene kapatmayacaktı da kim kapatacaktı acaba?

pirelli 2016

pirelli 2018

pirelli 2019

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #106 : 24 Şubat 2019, 15:04:49 »
Ama 2015'den sonra kadın vücudunu meta olmaktan çıkaralım dediler

E benimkini kullansinlar. Vucudumu yani.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #107 : 01 Mart 2019, 10:17:45 »
Son yapılan zx spectrum remakes yarışmasından inciler...

Leisure Suit Larry icon adventure... Tam bir saçmalık. Ama olsundu. Kempston Mouse destekleyen bir emülatör kullanınız. Mouse ile oynanabiliyor.

HA yok text adventure tipi yok mu derseniz, onu zamanında brezilyalı biri yapmış:
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0006560
Bu arada, konu ile alakasız sayılır, AL Lowe larry kaynak kodunu birkaç ay önce satışa çıkarmış. Ebay'de fiyat bir anda patlamış iken, activision avukatlarını üzerine salarak satışı durdurmuş. Activision'un larry üzerinde hiçbir hakkı yokmuş ama king's quest onlardaymış. Böyle olunca, kaynak kod paylaşıyor bu ikisi diyerek satışı durdurmuş.

Kung fu master (mister kung fu)
http://uprising-games.com/home/mister-kung-fu/
https://youtu.be/8Oq-QJopphk?t=341

Zx Spectrum'un kungfu master çevrimi çok kötüydü. Neyse ki düşkün olduğum bir arcade oyunu değildi zaten. Ama biri speccy'nin adını temize çıkarmak istemiş. Mükemmel değil ama eski usgold sürümünden çok daha iyi. Spectrumda scrolling donanımı yok biliyorsunuz, bu yağ gibi kayıyor, ki bu speccyciler için önemli birşey.

Çevrimdışı matahari

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • The Blog of Mert Börü
« Yanıtla #108 : 04 Mart 2019, 11:28:40 »
Cambridge'deki The Centre for Computing History müzesinde sergilenen Sinclair ZX Spectrum prototipinin incelendiği yeni bir video yayınlanmış.

Kaynak: http://www.computinghistory.org.uk/det/51620/Sinclair-ZX-Spectrum-Prototype/

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #109 : 04 Mart 2019, 15:06:44 »
Hmm prototipteki tuşlar mekanikmiş :D Bu tarihte hala çok önemli aletler gün yüzüne çıkıyorsa daha kimbilir neler vardır? Bu arada prototip board baş aşağı duruyor gibi, yani çipler aşağı gelse son sürüm issue 1 ile tutuşacak gibi.

Neyse biz kauçuk tuşlarımızı da seviyoruz.

Çevrimdışı Osman Tansel

• Retromanik
  • LET a=a+1
« Yanıtla #110 : 21 Mart 2019, 12:37:11 »
alco'nun hormonlu amiga tanımlamasını tam anlamıyla karşılayan bir şekilde, elimizde "spectrum next" isimli zx spectrum klonu mevcut. ciddi de satıldı, hatta stok bitti. Bilmeyenler için hatırlatayım, bu bir "sinclair" lisanslı ürünü, sinclair logosunu taşıyor, sinclair vega gibi "kanon" bir ürün mü araştırmadım bilmiyorum ama içinde sir clive yok.

Kanon mudur değil midir bir kenara, aslında güzel bir klon, tüm portları eski spectrumlarla uyumlu, yani isterseniz eski zx spectrum aygıtlarını bağlayabiliyorsunuz, üzerinde hdmi ve sdkart slotları vs. var, emülasyon değil, dolayısı ile ilk bakışta sanki modernize edilmiş klasik bir zx spectrum idi.

Taa ki 7 mhz modu ve ula+ dışında yeni ekran modları eklenene kadar.
Ve sonuç bu, the pawn:

renk limitasyonları olmadığında zx spectrumdan bahsetmek çok zor geliyor bana. Görüntü atari ST ya da amiga ile aynı. Neyse bakalım spectrumcular ne yapacak ileride.

Vay anassını sayın seyirciler, amma kaçırmışım süreci... Hafiften QL'i andırması (sağdaki uzama ve klavye tasarımı) gözüme daha da bir hoş gözükmesine neden oldu...

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #111 : 21 Mart 2019, 12:57:10 »
Vay anassını sayın seyirciler, amma kaçırmışım süreci... Hafiften QL'i andırması (sağdaki uzama ve klavye tasarımı) gözüme daha da bir hoş gözükmesine neden oldu...

İlk mesaj dolayısıyla hoşgeldiniz diyorum :) Avatarınız DoomDark's Revenge mi?

Çevrimdışı Osman Tansel

• Retromanik
  • LET a=a+1
« Yanıtla #112 : 21 Mart 2019, 16:54:12 »

Hoşbuldum ve teşekkürler. Avatarım, gençliğimi yiyen  ;) LOM'dan Rorthron the Wise.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #113 : 21 Mart 2019, 17:15:50 »
zx spectrum next projesi özellikle kasa tasarımı ile duyurdu kendini bize aslında.

Şu foto 31 ocak 2019'da ilk ortaya çıktığında (ki o zamanlar Cem'in 3d renderlerinin gerçekliğini tartışıyorduk) inanmadım. Bu foto değil bir render dedim ama ısrar ettiler, bu bir render değil, gerçek kasanın fotografı diye.

Zx Spectrum Next, tıpkı vega gibi, resmi bir zx spectrum devam donanımı. Tasarımı da vefat etmeden önce Rick Dickinson yapmıştı zaten. Donanım üzerinde raspi zero takacak bir slot da bulunuyor. İsteyen rpi0 alıp takarak hızlandırıcı board olarak kullanabiliyor. Yoksa ZxNext ancak 7mhz hıza kadar çıkabiliyor. Ama modern donanımın güzelliği, sprite, 64renk modu vb. gibi geliştirmeler de bulunuyor.

Mini donanımların modası geçti gibi geliyor bana. Artık 8bit bilgisayar meraklıları zxnext gibi hormonlu donanım yönüne doğru gidecek gibi. Next'in avantajı başından beri belli, standard ve modern bir zx spectrumu aynı pakete koyuyor, *ve* bu sırada standard bir genişleme yuvasını koruyor. Yani isterseniz microdrive'larınızı ya da currah microspeech, ya da sinclair tabancası gibi donanımları doğrudan ZxNext'e takabilirsiniz.

ekteki foto kendi sitelerinde bile yok. O yüzden iyi bakın :D

Çevrimdışı Wisdom

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #114 : 02 Nisan 2019, 12:28:13 »

Hoşbuldum ve teşekkürler. Avatarım, gençliğimi yiyen  ;) LOM'dan Rorthron the Wise.

Osman benim disaridan bir arkadasim, tesadufen Ref ile tanismislar, bugun haberim oldu. Ben de kendisine buradan "hos geldin" diyeyim. :-)

Forum ve RAAT uyelerine de selamlar.

Çevrimdışı Osman Tansel

• Retromanik
  • LET a=a+1
« Yanıtla #115 : 03 Nisan 2019, 09:26:24 »
74. sayı bu, satılıyor şu anda. Ansızın bir Speccy çıktı içinden  :)  Telif haklarına tecavüz etmemek için ilgili sayfanın  fotoğrafını yüklemedim...

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #116 : 03 Nisan 2019, 22:32:41 »
74. sayı bu, satılıyor şu anda. Ansızın bir Speccy çıktı içinden  :)  Telif haklarına tecavüz etmemek için ilgili sayfanın  fotoğrafını yüklemedim...

Elbette herşey zx spectruma bağlanabilir. :) Ne konuda yazılmış bu sefer?

Çevrimdışı Osman Tansel

• Retromanik
  • LET a=a+1
« Yanıtla #117 : 03 Nisan 2019, 23:44:53 »

Elbette herşey zx spectruma bağlanabilir. :) Ne konuda yazılmış bu sefer?

Gıcık üst kat komşusunun CBM64'ü rüyalarına giren çocuğun babasına bilgisayar diye tutturması ve babasının eve bir Spectrum getirmesi ile yaşadığı hayal kırıklığı ve Harrier Attack üzerinden gıcığa bir kez daha mat olmasının olumlu sonuçları... gibi...

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #119 : 07 Kasım 2019, 21:48:01 »
Orta karar bir basic oyunu. Basinc ile yazıldığını söylemiyor tabii... :)

Her türlü basic girişimini seven biri olarak kendisini tebrik ediyorum. Zamanında bundan daha kötü oyunlar için para verdiğimi hatırlıyorum....