Gönderen Konu: Tekno Seyir - Tozlu Raflar - Vestel MSX  (Okunma sayısı 19181 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Tekno Seyir - Tozlu Raflar - Vestel MSX
« : 23 Ağustos 2011, 16:01:50 »
Tekno Seyir - Tozlu Raflar' da Vestel MSX'i masaya yatırmışlar. Şöyle 20 dakikalık bir muhabbet çevirmişler. Güzel de olmuş. Zaten bu Tekno Seyir olayı başlıbaşına güzel bir proje. Hemen gözüme çarpanlar:

- Oyunlardaki introlardan dolayı, piyası işi kasetleri orjinal zanneden arkadaşın yaşına veriyorum bu yorumu :) Hele hele " telefonları-isimleri yazıyor o kadar da ileri gidemezler yorumuna çok güldüm". O dönem anlatılmaz yaşanır :)
- Göztepe'deki o bilgisayarcıdan başka sağlam kaynaklar da vardı MSX için. Biri Bakırköy'de olacaktı. Lakin isim hatırlayamıyorum.
- MSX için 2 sayılık bir Türkçe dergi çıktığından ve hatta bunu da Abdurrahman PALA'nın çıkardığında bahsedilmedi.
- Gürcan BANGER'in MSX BASIC kitabı unutuldu.
- Yahu herkes birşey yollar diye ben kimsenin yollamayacağı birşeyler yolladım ama sanırım hiç kimse birşey yollamamış. 4 tane kuru kaset yetmez. Kartuş ve bol kaset lazımdı. Bir de muhabbet esnasında bir oyunu yüklerken göstermek yeni nesil için iyi bir uygulama olurdu.
- MSX ile beraber az da olsa kullanım alanı bulan 2.8" disketler yani Quick Disk unutulmuş. Hatta üzerinde VESTEL yazan bile var piyasada. Yani en azından bende var :)

Falan filan... Yine de çok güzeldi!

http://www.teknoseyir.com/23356/msx-bilgisayarlarin-turk-temsilcisi-vestel-goldstar-tozluraflarda/

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
Ynt: Tekno Seyir - Tozlu Raflar - Vestel MSX
« Yanıtla #1 : 24 Ağustos 2011, 05:34:19 »
Falan filan... Yine de çok güzeldi!
http://www.teknoseyir.com/23356/msx-bilgisayarlarin-turk-temsilcisi-vestel-goldstar-tozluraflarda/

Ya verdigin link yanlis, ya da senin "Cok Guzel" anlayisin travma geciriyor dostum :D
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Adamın Biri

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • Sadece bir müze...
« Yanıtla #2 : 24 Ağustos 2011, 22:55:02 »
- MSX için 2 sayılık bir Türkçe dergi çıktığından ve hatta bunu da Abdurrahman PALA'nın çıkardığında bahsedilmedi.

MSX dergisi, Abdurrahman Pala'nın söylediğine göre Ocak, Şubat ve Mart 1988'de olmak üzere toplam üç sayı çıkmış.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2011, 23:18:51 »
MSX dergisi, Abdurrahman Pala'nın söylediğine göre Ocak, Şubat ve Mart 1988'de olmak üzere toplam üç sayı çıkmış.

Ben Milli Kütüphane bilgisine dayanarak iki sayı demiştim. Belki ilk sayı için başvuru yapmamışlar ve daha kendi çapında kalmıştır.

Ekteki bilgilerden kontrol edebilirsiniz.

Ya verdigin link yanlis, ya da senin "Cok Guzel" anlayisin travma geciriyor dostum :D

En azından yandaş değil be :)

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #4 : 27 Ağustos 2011, 02:43:48 »
Program çok yavan olmuş yahu!

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #5 : 27 Ağustos 2011, 16:02:29 »
 Sanmiyorum ki ozel ilgi alani retro bilgisayarlar olan adam icin yapildigini bu programin. Belli bir deneyimi ve konu hakkinda eforu olan hic bir kullanici kolay tatmin olmayacaktir zaten. Ha, nasil bir program tatmin edici olur derseniz orasi gayet karmasik ve cevabinin bende olmadig bir soru. Sonucta Intel ve Amd' den ibaret olmayan devasa bir dunya soz konusu.

Bu program cogunluk icin yapiliyor.  Yani bilgisayar anlayislari 3dmark skoru okuyup heyecanlanmak olan, ya da Hasenat' tan az hallice bir "cogunlugun" olusturdugu bir kitle. Eskinin muzik seti uzmanlari,  simdinin computer dehalari gibi. Hasbelkader bir 8-bit sahibi olmus lakin ondan da kafa ayarindan baska bir bok anlamamis adamlarida ekleyin bu corbaya. Bu sartlar altinda hitap ettigi kesim fazlasiyla tatmin oluyordur.

Fakat benim gozume carpan uc ana nokta var programi zayif kilan. Tabii cok yanlis bakiyor olabilirim. Belki ultra yapici elestirisiyle Alco' nun yaklasimi dogrudur. Tam bir karar veremedim ama aklimda ki uc zayif noktayi aktaracagim. Zira yuvarlak bir sekilde "olmamis" demek mantikli bir geri besleme olmayacak.

Sanirim ilk ve en buyuk problem konu edilen donanimlara ait yeterli ornek bulamamalari. Bulduklarininsa ya hurda (anladigim kadariyla), ya da eksik seyler olmasi. Siradan donanimlarda bile boyle tedarik sorunlari yasaniyorken egzotik parcalarin programda gozukmesi dogal olarak mumkun degil. Tabii deneyimleyemediginiz bir donanimi/teknolojiyi izleyiciye nasil aktarabileceginiz de ayri bir sorun.

2. zayif halka Pclabs editor takimi. Hani Alco "hic degilse yandas degiller" demisti, bence tam da oyle bir durum var aslinda. O siteye girin ve bir kac incelemeyi okuyun. Cogu yazida "tarz" yaratmak maksadiyla yapilmis ilkokul esprileri, agdalastirilmis lakin batirilmis anlatim, okuyucuya ve reklam verene  "agam" yaklasimi falan...Tek kelimeyle turk usulu cep telefonu/bilisim sitesi. Bir sekilde o zihniyet bu programa bulasmis ve yuzeysellik konusunda negatif katkilari olmus.

Sonuncusu ise Levent Pekcan. Bu adam bana gore bir kalem adami. Ozellikle editor etigi konusunda fazlasiyla takdir ettigim omurga sahibi ender bilisim yazarlarindan. Ama kamera insani degil. Sunumlar spontane bir havada, anlatimlar bir oradan bir buradan,  karsilikli tam bir kakafoni.  Kisacasi sIkIci bir hal aliyor izlemek programi, yararli icerik arada kaynamis oluyor. Ayrica su ana kadar inceledikleri konular LP' nin en hakim oldugu konulardi. Kendi donanim sitesinde ele aldigi konulari inceledigi icin teorik olarak olabilecek "en iyi" programlari yapmis oldu.  Simdi ise daha fazla retro giriyor isin icine, daha az tanidik seyler.

Guzel yemek lakin tam pismeden servis edilmis gibi.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #6 : 29 Ağustos 2011, 16:17:50 »
Şimdi, lafa ağdalı bir üslupla başlayayım, sayın bay Marshall McLuhan öyle bir laf etmiş ki, malesef çok doğru: "The medium is the message".

Yani iletişim için kullandığınız ortam, siz ne yaparsanız yapın içerikle bütündür, içeriğe etki eder. Burada bir "TV programından" bahsediyoruz. Tamam internetten izliyor olabilirsiniz ama aslında program bir televizyon programı. Bir tv programından fazla birşey beklenemez, beklememeli, kısıtlı süre içerisinde sunulan magazin tadında bir program bu. ÖSYM ders programı değil.

Şimdi evet, bizim forumdaki kafaları tatmin etmez bu program çünkü biz zaten yayındaki herşeyi biliyoruz, bize yeni birşey katmaz. Bu forumdakiler yapım danışmanı, içerik rehberi falan gibi bir roldeyiz. Shax hedef kitle olmadığımızı yakalamış zaten.

Nasıl iyileşir? Daha fazla finansman ile. Ancak okan bayülgen izlenebilir bir tv programı yapabiliyor çünkü işinin ehli konuklar, popüler isimler ve potansiyel yıldızları bir araya getirebiliyor ve konuşturuyor.  Sadece makineleri getirmek yetmez. O konunun uzmanlarını da beraber getirmek lazım (çünkü uzmanlara sorup öğrenmek için yeterli vakit yok, her yeni program için bu mümkün değil). Fakat bu maliyet demektir.

Ayrıca program bittikten sonra değil de, çekilmeden önce önerileri koymak lazım ortaya. Dediğim gibi, biz potansiyel izleyici değiliz artık, biz de yayıncıyız (rrj dergiyi kastederek söylüyorum). Bu bizim konumuz, bizim yaşam ortamımız, ne kadar büyürse o kadar eğleniriz. Bu açıdan baktığımda programın (tıpkı bizim fanzinin olduğu gibi), eksikleri olmasına karşın, fantastik bir program, umarım yıl sonunda havlu atmaz.

Hatta keşke imkan olsa da, tozlu raflar'ın bir bölümüne (retrojen olarak) sponsor olabilsek :D

Bu bölüme bakarsam,  evet, "bunlar orjinal" diye bastıra bastıra söyleyen arkadaşa ben de güldüm bayağı, ama bence bir düzeltme geçilmeli bu konuda, lakin genç beyinler o dönemin harika bir yağma dönemi olduğunu idrak etmeliler :)

Onun dışında program bence gayet iyiydi, tv programında görsel malzeme olması beklenir, daha zengin bir görsellik, daha az konuşan kafa ile mükemmelleşebilir, ama bu iş pek de kolay değil, bir ekibin sürekli zaman ayırması gereken bir iş.

Fakat programa 8bit girince gönlümü fethetti, mükemmel olmuş, ellerinize sağlık, umarım daha da iyiye gidecektir. Bence başlangıç için msx güzel olmuş, türkiyede pek yaygın olmayan bir makine, ilk 8bit bölüm acemiliğine c64 ya da amstrad'ın (ya da zx'in) patlaması kötü olurdu. 8bit'in son 3 bölümü amstrad, zx ve c64 olmalı bence, assolistler en son çıkarlar...

Sırada ne var acaba? Tatilden döneyim irc'de çekiştiririz artık... Bu arada, bu mesajı kafam hafif güzel olarak yazıyorum, kumsal ve bira bir araya gelince hızlı şarhoşluk ortaya çıkıyor, cümle düşüklüklerini çözemedim, metnin tamiratı size kaldı..

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #7 : 31 Ağustos 2011, 09:21:48 »
Murat'in anne babasinin, okumasi gecikmesin diye cocuktan bilgisayari saklayip, geceleri kendileri oynamalarina koptum :)

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #8 : 12 Eylül 2011, 11:48:14 »
Selamlar, merhaba... Bu, Retrojen'e ilk mesajım. Şu gördüğüm negatif elektriğe bakılırsa da herhalde son olacak. :)

Bahsedilen MSX kasetleri elbette orijinal değildi. Murat'ın o noktada hata yaptığını ben de farkettim ancak müdahale etmek için çok geçti, böyle bir detay yüzünden de tüm çekimi çöpe atmak istemedim. Hata olmuş, kesmek lazımdı aslında çekimi.

Tozlu Raflar'ın bu kadar acımasızca eleştirilmesiyse beni sadece üzdü. Hani ne yapsak retrocu kesime yaranamayacağımızı zaten biliyorduk ama, bu kadar agresyon da beklemiyordum açıkçası. Daha snob görülen commodore.gen.tr platformunda bile daha az eleştirildik, onlar benim ürün/cihaz talebimi "el emeği teşekkürle ödenmez" diyerek yanıtlayıp oturttular beni yerime. :) Gerçi haklarını yemeyelim, bugün yayınlanan Sinclair cep televizyonu gibi bazı ürünler commodore.gen.tr'den arkadaşlarca yollandı.

Türkiye'de MSX dergisi çıktığını bilmiyordum. MSX kitabı olduğunu da bilmiyordum. Bakın o video yapılmadan önce günlerce araştırma yapıldı internet üzerinde, hiç bir kaynak bulunamadı. Elinde MSX kaseti, kartuşu olduğunu söyleyen arkadaşlar çıktı, haftalarca beklememe rağmen bu ürünleri bulup da yollamadılar. Elinde kartuşlar olduğunu ve satabileceği söyleyen bir arkadaş çıktı, haftalarca bekledim, geri dönüş yapmadı. Bulabildiğim tek şey kutulu bir Vestel MSX, orijinal dökümanları ve 4-5 kaset oldu. Döküman olarak da Alco'nun yolladığı dergi sayfaları kaynak oldu. Elimde de bana ait bir Vestel ve teybi vardı, hepsi bu.

Tozlu Raflar yola PC'nin retro muhabbetini yapmak için çıktı. Abit, Quantum, 3dfx vs. bugün var olmayan firmaları ele alan konular vardı planlarda. Ancak izleyici tarafından sürekli 8 ve 16 bit sistemlerin ele alınması istendi. Ben başıma geleceği bildiğim için çekine çekine Vestel MSX'den bu alana girmek istedim. Ne yaparsam yapayım beğenilmeyeceği, yerden yere vurulacağı için Commodore 64 ve Amiga'yı sürekli erteledim, hala da erteliyorum. Hatta açıkçası Amiga'yı sanırım hiç yapmayacağım.

Elimizdeki cihazlar hurda statüsünde olabilir. Ne yapalım? 1984 yılında üretilmiş ve çalışan sabit diski bulabilirsem elbet ona yer veririm ancak bulamıyorum. Bulduğum zaman anlamsız paralar isteniyor. Ödünç istediğimde "el emeği teşekkürle ödenmez" gibi bilmişlikler işitiyorum. Buna rağmen, sıkıntılı bir dönemde olsam da sürekli para harcıyor, eBay'den vs. saçma sapan fiyatlarla oyun ve donanım satın alıyorum. TeknoSeyir'in bir geliri yok, Tozlu Raflar ise TeknoSeyir'e reklam vermesi olası sektör tarafından "boş iş" olarak görülen bir bölüm.

Peki, ben yapmayayım Tozlu Raflar'ı. Ancak şunu da haber vereyim, şu anda tüm yerli online bilişim basınının derdi bir şekilde Tozlu Raflar kopyası yapmak. Hadi bugün Tozlu Rafları'i bir şekilde 8 bit ile, 16 bit ile yaşamış, hayatı C-64 başında geçmiş biri yapıyor. Diğerlerindeyse elini C-64'e sürmemiş 20 yaşında adamlar retro muhabbeti yapmaya çalışacak. Giden, geleni aratacak, benden söylemesi.

Gerçekten çok üzgünüm, Türkiye'de gerçekten hiç bir iyi şey cezasız kalmıyor.

Sevgilerle, LP

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #9 : 12 Eylül 2011, 14:59:13 »
Peki, ben yapmayayım Tozlu Raflar'ı. Ancak şunu da haber vereyim, şu anda tüm yerli online bilişim basınının derdi bir şekilde Tozlu Raflar kopyası yapmak. Hadi bugün Tozlu Rafları'i bir şekilde 8 bit ile, 16 bit ile yaşamış, hayatı C-64 başında geçmiş biri yapıyor. Diğerlerindeyse elini C-64'e sürmemiş 20 yaşında adamlar retro muhabbeti yapmaya çalışacak. Giden, geleni aratacak, benden söylemesi.

Gerçekten çok üzgünüm, Türkiye'de gerçekten hiç bir iyi şey cezasız kalmıyor.

Sevgilerle, LP

Levent, boşa demedim "medium is the message" diye, forumda da verilebilecek mesajlar bukadar. Yapıcı eleştiri falan çok zor bu anonimlik altında, tüm forumların ortak surunu bu, "forumlarda yağ çekmekle ağır eleştiri arasındaki ince çizgiyi tutturma problemi". Bu forumu kurarken bunu nasıl aşıcaz diye kafa patlattık, pek sonuca varamadık.

Fakat dur hemen havlu atma. Daha önceden de söylediğim gibi, buradaki arkadaşların çoğu senin izleyici kitlen değiliz. Onun için, "ya yok, ben bunu yapmıyım falan" diye kızma :D "Bunlar iyice yaşlanmakta olan retro camiasının aksi dırdırcı dedeleri" diyip geç, sen işine bak :)

Bak mesela shax, herşeyi kendi cillop retro kolleksiyonuyla kıyaslar. Ben de tv programlarına karşı inancımı kaybettim. Ayrıca para falan konuşulmaz bu forumda. Bak hiç alım-satım bölümü var mı? :)

Umarım bu attığın son mesaj olmaz, burada seni görmekten çok memnun olduğumu bildirmek isterim.

Çevrimdışı Perpetual

• Retroman
« Yanıtla #10 : 13 Eylül 2011, 13:12:22 »
Ben de olaya şu açıdan bakıyorum ; mutlaka bu tarz program yapmaya devam edin,sakın küsmeye kalkmayın. Bu tarz programlar benim bildiğim kadarıyla hiç yok.Zaten olsa bile yapın derdim. Eskiye dair ne kadar şey anlatan program varsa ben seyretmeyi seviyorum.Zaten bir yanlışlık varsa içerikle ilgili sonradan düzeltiliyor.( ya da doğrusunu öğreniyoruz bir şekilde)
Yalnız benim önemli bir şikayetim var ; internet ortamında program yapmanın avantajı olan süre kısıtlamasını kaldırma avantajını kullanın.Gerekirse bölüm 1, bölüm 2 diye bölün. Program kısacık geliyor.Üstüne bir de zamanımız az diye konuları geçiştirmeyin.
Benim isteğim bu.

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #11 : 14 Eylül 2011, 01:04:14 »
Programı keyif alarak izledim. MSX ile ilgili anlatılabilecekler, programda anlatılanlardan ibaret değildi, benim eleştirim bu yöndeydi. Hani biraz da bilmişlik taslamak oldu benimki. "Peyh, MSX böyle mi anlatılır gibi" bi "artistlik" diyeyim. Tabii bu programın yavan kalışında benim de hatam var. Onca yıldır MSX'çiyim diye ortalıkta dolanırım, internet üzerinde belki insanlara faydası dokunur diye yazdığım iki satır yazı yoktur MSX hakkında. İyi kötü bişeyler bildiğimden insanları da haberdar etmiş olsaydım, belki bu program hazırlanırken benimle de temasa geçilmiş olurdu bi şekilde. Gerçi commodore.gen.tr aracılığıyla yardım talep edilmiş ama ben bunu fark ettiğimde iş işten geçmişti artık.

Netice itibariyle; ben "Tozlu Raflar"ı çok sevdim ve kesinlikle devam etmesini isterim.

Çevrimdışı curt

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #12 : 14 Eylül 2011, 20:27:08 »
Selamlar,

Programi buyuk keyifle izledim. Hizimi alamayip tum seriyi seyrettim. C64 ile buyuyup doksanli yillarimi Amiga ile endusturiyel projeler yaparak gecirmis olsam da diger arkadaslar kadar hararetli ve bilgili retrocu degilim. Sanirim hedef kitlenin tam ortasinda bir izleyici olarak programi (tum seriyi) oldukca basarili ve samimi buldum. Sohbet havasinda ve spontane olmasi monotonluktan uzaklastiriyor. Bu formatta olup da icerigi de verebilmek zor olsa gerek ama bana gayet guzel basariliyor gibi geldi. Daha yapisal bir formati da ben elestirebilirdim. Sonucta herkesi memnun etmek kolay degil. Ortalama ne durumda ona bakmak lazim. Hedef kitlenin uzman retrocular olmadigi kesin.

Selamlar, merhaba... Bu, Retrojen'e ilk mesajım. Şu gördüğüm negatif elektriğe bakılırsa da herhalde son olacak. :)

Levent abi (muhtemelen ayni yaslardayiz ama abi demek icimden geldi :) ) yapilan elestirileri negatif elektrik olarak algilamamak lazim. Bir dolu da guzel soz de soylenmis.

Bizim toplumun genel karakteridir; pek uretmeyiz ama uretileni de elestirmeye bayiliriz. Boyle olunca uretenleri de kusturuyoruz. Cok fazla alingan olmamak lazim. Demem o ki, yapilan is guzel. Kesinlikle devam etmeli.

Ayrica Amiga ve C64 genis bir katilimla kotarilabilir.

Saygilar,
Curt