Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 ... 10
1
Oric / OSDK (Oric Software Development Kit)
« Son İleti Gönderen: Alcofribas 01 Mart 2021, 22:47:33 »
OSDK'nın daha önce başka başlıklarda satır aralarında bahsi geçmiş. Ama hem tazelemek hem de kaybolmaması için tekrar anmak lazım. Oric ailesi için cross-development sistemi. Sayfası da çok derli toplu.

https://osdk.org
2
Ne nasıl yapılır? / Ynt: Apple Mac OS X APFS ve BootCamp NTFS Hardisk Klonlama
« Son İleti Gönderen: Alcofribas 27 Şubat 2021, 20:15:23 »
Masanın üstünde boş boş duran 1TBlik SSD iyice sinirimi bozduğu için geçen hafta fırsat yakalayınca tekrar bu işe giriştim. Yukarıda saydığım programların dışında başka programlar da denedim. Hepsi de mevcut iki bölümden birini kopyaladı. Daha da fazlası var ama denediklerim arasında yukarıda saydıklarım haricinde hemen aklıma gelenler: eski dost Norton Ghost, EaseUS ToDo Backup, AOMEI Backupper, Active Disk Image, EaseUS Partition Master. Sonuçta hiçbiri başarılı olamadı. 500GB kopyalamak da öyle parmak şıklatmasıyla olmadığı için iş birkaç gün sürdü.

Neyse sonra aklıma bundan on küsür sene önce çöpe attığım doktora çalışmam sırasında incelediğim bazı digital/computer "forensics" ilintili programlar geldi. "Yahu, bu kadar senede olay uçmuştur zaten. Dur bir şunlara bakayım" dedim. Bingo!!! Tam istediğim gibi bir program buldum: Guymager

Guymager'ı tek olarak indirebileceğiniz gibi muhtelif amaçlı toolbox türü derlemeler içinden de çıkıyor. Ben bu noktada digital/computer forensics araştırmalar konusunda epey popüler olan Cain'i kullandım. Cain'i bir USB'ye yazdım ve MacBook Pro'yu bununla boot edip Guymager'i çalıştırdım. Program istediğiniz depolama biriminin muhtelif digital/computer forensics(adli bilişim desek daha uygun olabilir ama forensics kelimesi ile daha fazla kaynağa ulaşabilirsiniz) formatlarda imajını alabiliyor veya diski birebir başka bir diske klonlayabiliyor. Bu noktada kaynak sürücüye tıklayıp klonlamayı seçtim ve sonra hedef sürücüyü gösterdim. İki saat kadar sonra doğrulaması da yapılmış olarak yeni 1TBlik SSD hazırdı. Hemen boot ettim. Herşey sorunsuzdu. Tam istediğim gibi bir klonlama yazılımı bulmuştum.

Guymager'in bizler açısından bir faydası olarak, Amiga ve diğer Retro cihazların HDDlerini kopyalamak ve yedeklemek konusunda her zaman yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Yeni bir macerada görüşmek üzere... :)
3
Amiga / Ynt: Paranın Kokusu Sultansoft
« Son İleti Gönderen: Ref 23 Şubat 2021, 15:49:46 »
teşekkürler can.

Oyun iyidir kötüdür önemli değil, Türk oyun tarihinin bir parçası olarak yerini aldı. Birinin arşivinde mutlaka sağlam olarak duruyordur diye umut ediyorum.

82.track o dönemin hot topic konularından biriydi tabi. 82.track sanırım benim diskte bozuk, ya da artık oraya ulaşan bir sürücüm yok. Yoksa 82 tracklik okumayı da denemiştim (Dcopy falan 83'e kadar çıkıyor).

Her durumda cevapların için tekrar teşekkürler, keşke elinde kaynak kod falan olsaydı :) Ama kısmet değilmiş.  Sana yazılım şirketinde bol şanslar dilerim. Umarım işlerin açık olur.
4
Bunu bildiğimiz Raspi gibi değil de Arduino gibi düşün. Microcontroller evreninde neler yapılabiliyorsa daha fazlası ve daha ucuza. Şurada detaylı karşılaştırma var.

https://www.tomshardware.com/features/raspberry-pi-pico-vs-arduino
5
Amiga / Ynt: Paranın Kokusu Sultansoft
« Son İleti Gönderen: sbscan 23 Şubat 2021, 03:06:55 »
5 Yıl sonra cevap versem çok mu ayıp olur :) Öncelikle hoş bulduk!

1) Makine dili ile yazmıştım
2) 82. track ın başından kısa bir bölümü okuyor ve onunla belirli yerlerdeki kodları tamamlıyordu. Ancak 82. track i kopyalamak için özel bir program yazmıştım, normal kopyalamadan sonra o program 82. track i yazıyordu.
3) Ne yazık ki yok. O zamanlarda birşeylere kızıp Amiga dahil herşeyi kaldırmıştım.
4) Oyun benim fikrimdi ama aslında çok kötü bir oyundu. Biz o zamanlar Shadow of the beast e rakip olabilecek bir oyun yapıyorduk ama sponsorumuz Mehmet abi daha hızlı bir oyun istedi. İsteksizce ve çok uzun zamanda bunu yaptık.
5) PC ile beraber kopya program işine girdik, fuarlara katıldık hatta gazete ilanı verdik :) BSA ilk davayı bize açtı ama kaybetti. Sonra biraz internet kurulumu falan, sonra CCTV kamera güvenlik işine girdim. Makine dilinden sonra öğrendiğim dil PHP oldu :) Ama profesyonel olarak değil, sadece kendi ERP programımı filan yazdım. Şimdi 2021 itibari ile dokuzbit diye yeni bir yazılım şirketi kurdum. Ölmeden yazılımdan para kazanmak için ...

Ben yurt dışı forumlarda da okudum, elinde sağlam olanlar var ama onlar da kopyalayamamış. Çok zaman geçti, iyi hatırlayamıyorum ama bir şekilde zaten kopyalamak imkansızdı. İyi hatırladığım şey o zamanlar bir trick ile disk sürücünün hangi marka model olduğunu anlayıp ona göre birşeyler yapıyordum. Disk konusunda uzmanlaşmıştım, direkt kontrol ediyordum. Ama fazla detay hatırlayamıyorum ...

mail adresim: can@cctvdepo.com
6
tamam stoğa girmiş, ZX emülasyonu da güzel.
ama ne video çıkışı ne ses çıkışı var, ne üzerinde bi soket var. Napçaz bunu böyle?

adam vga video ve pwm (beeper) sesle çalıyorum diyor.
7
@Ref valla öyle olsa tadından yenmez ama şimdilik çok iş görüyor :D kurcalamamak lazım.
8
Sohbet / Ynt: PATATES kullanarak DOOM oynayan adamın son haline görenler İNANAMIYOR!
« Son İleti Gönderen: Ref 20 Şubat 2021, 21:53:54 »
LETGOdan videolarda kullanmak için pratik bir LCD tv ararken karşıma çıktı. Yanında sd buyuk uydu alıcı falan da verdi satıcı.  Kullanma klavuzları falan da tam.
Harcadığım en iyi 100 lira olabilir, zira çok kullanıyorum.
bir de bu var:
https://www.youtube.com/watch?v=BMJJVyNnI4M&t=36s

valla çok şahaneymiş. portatif tv'lerden bende de çok var, bayağı da memnunum ama o kadar da portatif değiller aslında :D bu 10 inçlik lcd bana çok çekici geldi. buna bir rgb giriş ayarlanabilir hacking ile.
9
LETGOdan videolarda kullanmak için pratik bir LCD tv ararken karşıma çıktı. Yanında sd buyuk uydu alıcı falan da verdi satıcı.  Kullanma klavuzları falan da tam.
Harcadığım en iyi 100 lira olabilir, zira çok kullanıyorum.
bir de bu var:
https://www.youtube.com/watch?v=BMJJVyNnI4M&t=36s
10
Demoscene Ürünleri / Ynt: State of the art (Spaceballs) making of...
« Son İleti Gönderen: cengizermis 20 Şubat 2021, 18:09:28 »
Adanmışlık :D Çok hoşuma gitti arka planını görmüş olmak.
Sayfa: [1] 2 3 4 ... 10