Gönderen Konu: Arızalı CPC464  (Okunma sayısı 21551 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oğuzhan

• Retroman
Ynt: Arızalı CPC464
« Yanıtla #15 : 10 Nisan 2020, 09:37:24 »
Cimrilik edip 1 tane aldığım RAM geldi  ;D Denedim, sorun çözülmedi. Birden fazla RAM çipinin gitmiş olması pek ihtimal dahilinde değil bence ama bir dahaki siparişime bir kaç tane RAM daha ekleyeceğim artık... Farklı işler için de böyle malzeme siparişlerim olduğundan biriktirip alıyorum parti parti... CPC bir sonraki partiyi bekleyecek mecbur. Keşke 2 tane alsaymışım, kimbilir düzelme şansı kaç kat artacaktı, olasılık hesabından hiç anlamam zaten. Ama ne yapayım RAM olasılığını sıfırlamak için 17 TL x 8 bir anda veremezdim, zaten CPC'nin kendisini 100 TL'ye aldımdı... içimi döktüm buraya bu arada :)

Benim makinede sorunluydu. Ramlerin yarısı ateş gibi ısınıyordu.

Önce ramleri bizim elektronikçi arkadaşa soketlettirdim. sonra da ram siparişi verdim. ramler geldi. Bayağı bir deneme yanılma ile çözdüm.

Neden dersen
1-) ısınıp sağlam olan ram vardı.
2-) soğuk ama bozuk ram vardı.
3-) sipariş ettiğim ramlerin içinden bozuk olan 4-5 tane vardı.

Yani senin aldığın ram bozuk bile olabilir :) Arkadaşın cpc bendeydi, onun tek ramini söküp tüm ramleri test ettim. Öyle yerleştirdim sonuç çalışıyor :)
Sonra da sattım cihazı ayrı konu :)

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #16 : 10 Nisan 2020, 16:17:34 »
Cimrilik edip 1 tane aldığım RAM geldi  ;D Denedim, sorun çözülmedi. Birden fazla RAM çipinin gitmiş olması pek ihtimal dahilinde değil bence ama bir dahaki siparişime bir kaç tane RAM daha ekleyeceğim artık... Farklı işler için de böyle malzeme siparişlerim olduğundan biriktirip alıyorum parti parti... CPC bir sonraki partiyi bekleyecek mecbur. Keşke 2 tane alsaymışım, kimbilir düzelme şansı kaç kat artacaktı, olasılık hesabından hiç anlamam zaten. Ama ne yapayım RAM olasılığını sıfırlamak için 17 TL x 8 bir anda veremezdim, zaten CPC'nin kendisini 100 TL'ye aldımdı... içimi döktüm buraya bu arada :)

Benim makinede sorunluydu. Ramlerin yarısı ateş gibi ısınıyordu.

Önce ramleri bizim elektronikçi arkadaşa soketlettirdim. sonra da ram siparişi verdim. ramler geldi. Bayağı bir deneme yanılma ile çözdüm.

Neden dersen
1-) ısınıp sağlam olan ram vardı.
2-) soğuk ama bozuk ram vardı.
3-) sipariş ettiğim ramlerin içinden bozuk olan 4-5 tane vardı.

Yani senin aldığın ram bozuk bile olabilir :) Arkadaşın cpc bendeydi, onun tek ramini söküp tüm ramleri test ettim. Öyle yerleştirdim sonuç çalışıyor :)
Sonra da sattım cihazı ayrı konu :)

Öf tam kaos  :o

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #17 : 23 Ocak 2021, 19:53:48 »
Bu aralar söz konusu cpc ile uğraşacak fırsatı tekrar bulduğum için konuyu da hortlatıyorum, face grubuna yazdığım şu mesajı buraya taşıyayım:

"Selam, geçen sene gibi aldığım arızalı cpc'nin semptomlarına göre sıkıntının ram'den olacağı yorumları gelmişti, ben de buna istinaden sharp l2164 yerine muadili (olduğunu düşündüğüm)  nec'lerden iki tane alıp denedim ama problem hallolmamıştı. NEC'lerden sekiz tane birden almadım çünkü tane 20 tl gibi bir şeye geliyordu. Ayrıca cpc ve c64'ün ramlerinin birbirine uyumlu olacağı söylenmişti ama bunu denemedim çünkü c64'e henüz dokunmak istemiyorum zira cpc'nin ramleri söküp yerlerini soketlerken video out din connector'ü yamulttum. Bu parçayı PCB'ye oturan kaidesi itibariyle standart bir şeye benzetemedim, acaba yenisini nereden bulabilirim? Ayrıca ana meselem olan RAM konusunda sizce ne yapmalıyım?"

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #18 : 23 Ocak 2021, 20:02:51 »
DIN6 soketten var Türkiye'de. Karaköy Pasajına, Selamet Büfe tarafındaki dar aralıktan geçilen kapısından girince 3. ya da 4. dükkan. Baba oğul sadece soket/anahtar falan satıyorlar. Bulursam tel de yazarım. Olmadı bir tane C64'den disket sürücü girişini sök  ;D

Ramler için de şöyle basit bir arduinolu bb test cihazı yapabilirsin. Hatta sadece Dram için olanlar da vardır. Ve hatta sen böyle bir eprom yazıcı da mı yapmıştın?

https://github.com/jamarju/c64_test_tools

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #19 : 23 Ocak 2021, 20:56:43 »
oo test işi iyiymiş, yok abi öyle bir şey yapmadım başkasıdır o...

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #20 : 23 Ocak 2021, 21:12:53 »
Eprom değil de Sd2iec'de kullanacağın Atmega 1284p'yi programlamak için Arduino kullanmıştın. Bu da mı değil yoksa  :)

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #21 : 28 Ocak 2021, 15:47:32 »
Eprom değil de Sd2iec'de kullanacağın Atmega 1284p'yi programlamak için Arduino kullanmıştın. Bu da mı değil yoksa  :)

A evet, ama yine tam değil  ;D Atmega'yı Raspi'de avrdude'le programlamıştım, çok da tatlı olmuştu :)

Hatta bu başlığı yazdıktan sonra arızalanan pc'min bios'unu bile raspi'deki spi bağlantısıyla bu sefer flashrom ile yeniden yazdım, raspi gpio pinleri ve spi filan desteklemesi sayesinde bu rom yazma işler için çok çok iyi bir alet... Senin ram testera bakamadım hala, o aklımda, ilk fırsatta yapıcam ondan..

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #22 : 01 Şubat 2021, 16:26:43 »
Bende Arduino mega-uno değil de nano olduğundan nano'yla yapılmış şu dram testerı buldum ama bu da bütün ramlere aynı satırda bozuk dedi, birine row0 diğerine row5 dese atıyorum doğru çalıştığını varsayacağım ama bu şekilde bütün ramlerin row0'da yanlış değer dönmesi bana pek mantıklı gelmedi.

https://ezcontents.org/4164-dynamic-ram-arduino

Neticede bence bu devre veya kod düzgün çalışmıyor. Güvenilirliği şüphesiz benzer projeler varsa paylaşır mısınız?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #23 : 07 Şubat 2021, 11:13:19 »
@68k

Şurada Bora Bey'in kullandığı bir proje var. Bir bak bakalım.

https://www.facebook.com/groups/812699472812789

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #24 : 07 Şubat 2021, 18:26:18 »
@68k

Şurada Bora Bey'in kullandığı bir proje var. Bir bak bakalım.

https://www.facebook.com/groups/812699472812789

Tamamdır yazdım konuya.  8)

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #25 : 23 Kasım 2022, 19:11:17 »
Selamlar, elimde geçmişte aldığım bozuk bir CPC 464 vardu malum. Bu başlıkta daha önce her şeyi yazmış olmalıyım fakat tekrar bir özetleyeyim. Başta bu makineyi 5v'a bağlayıp 6 pin din video soketinden composite görüntü alıyordum fakat ekranda hiçbir karakter yoktu. O zamanki araştırmalarım dram'lerin bozuk olabileceği yönündeydi. Ben de sharp 2164'lerin yerine piyasada bulabildiğim nec 4164'lerden bir kaç tane alıp boarda soket lehimleyerek olası kombinasyonları denemiştim fakat durum düzelmemişti. O zaman 8 tane birden nec almadım çünkü bir şekilde çözebilirsem boşa masraf etmek istememiştim, neyse. Durumu düzeltemeyince aleti daha sonra tekrar kurcalamak üzere rafa kaldırmıştım.

Bu hafta fırsat olunca bu işe tekrar döneyim dedim. Kafamdaki önce bilgisayarı çalıştırıp yine o aynı ekranı almaktı çünkü soketler, kablolar dağılmıştı. Kompozit çıkış için yeniden bir kablo lehimledim ve monitöre taktım fakat bu sefer hiç görüntü yoktu. Led ne durumda diye kontrol etmek için üst kısmı da taktığımda power ledinin titrediğini fark ettim, biraz daha uğraşınca led tamamen söndü. Şu anda ne ekranda herhangi bir görüntü var ne de power ledi yanıyor.

Böyle olunca 5v hattını ölçerek ilerlemeyi düşündüm fakat epey aramama rağmen voltaj seviyesinde arıza tespiti için bir guide bulamadım. Şimdi kabaca ic'lerin yakınlarındaki cap'lerden 3-3.5v civarı ölçüyorum ama tabii buradan hareketle bir yorum yapamıyorum. Gate array ve crtc gibi custom amstrad çiplerinin yanmadığını umarak yazıyorum, en başta voltajlar ve doğru besleme geldiği için nereleri kontrol etmem gerektiğine dair kapsamlı bir troubleshoot guide var mıdır?

Mesela şu adamın çok iyi videoları var ama elindeki imkanlar neredeyse sınırsız. Bende osiloskop ve yedek çipset yok. Sadece multimetrem var ve lehim yapabiliyorum, şu durumda ne yapmamı önerirsiniz? [Güç durumunu çözdükten sonra da sonuç alamazsam bana denemek için yedek çipset gönderebilecek olan varsa yüzsüzlük edip memnuniyetle kabul ederim.]

Bir de Bora Yurtören'den aldığım DRAM tester arduino kodunu nano'da çalıştıramadım. Serial monitörde sürekli fail at $1 diyor. Acaba bunu nanoya uygun revize mi etmek gerekir, elimde uno olmadığı için uno yerine nanoyla denedim ve pinler aynı diye düşünüyorum. Dolayısıyla nanoda çalışmaması için bir sebep göremedim. Zaten arduino ide'de nano için sorunsuz compile edilip karta gönülüyor. Serial monitörden de takip edebiliyorum. Bu arada ramleri de aradan çıkarsam, eksikleri tamamlasam diye buna ihtiyaç duyuyorum. Elimde ramini söküp denemelik c64 de var ama onu da haşat etmek istemiyorum bu iş için. cpc için ayrı bir set ram düzmek istiyorum. Tabi o noktanın gerisine düştüm şimdilik. 🙂

Sabırla okuyan herkese teşekkür ederim, Türker Gürevin bu hikayeyi biraz biliyordu 🙂 Ona da selamlar.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #26 : 23 Kasım 2022, 19:57:05 »
@68k

Tavsiyelerimi ve düşüncelerimi şöyle sıralayayım:

1-) Bu başlığı ilk mesajından itibaren baştan aşağı tekrar okumak lazım.

2-) Amstrad CPC için en temel/ilkel test etme metodu; sesi açıp, güç verdikten ve sonra DEL tuşuna basılı tutmaktır. Eğer güç geliyorsa ve CPC genel anlamda sağlamsa elin DEL tuşunda kaldığı sürece bir BEEEEEEEPPPPPP sesi duyacaksın.

3-) Güç verdiğin zaman Power ışığı yanmıyorsa büyük ihtimalle power düğmesi bozuktur. İlk ona bakmak lazım. Power düğmesinin anakarttaki bağlantı noktasını kısa devre ile test edersen ve Power ışığı yine yanmıyorsa/kıpraşıyorsa Power düğmesini sökerek temizlemen ve ayarlaman gereklidir. Sıkça karşılaşılan bir arızadır. Hadi canım o kadar da basit olmaz deyip geçme.

4-) Adaptörünün sağlıklı voltaj verip vermediğini ve polarityyi falan hiç söylemiyorum bile. İllaki kontrol etmişsindir.

5-) CRTC o kadar endişe edecek bir çip değil. Piyasada bulunuyor. @Attilan Karaköy'den temin etmişti diye hatırlıyorum. Gate Array biraz sıkıntı ama onun da çözümü var.

https://github.com/codedchip/AMSGateArray

6-) Noel's RetroLab doğru adreslerden birisi. Şu videosuna da bakmakta fayda var:

7-) Noel'in bir de diagnostic tool'u var. Şu aşamada değilse bile ileride işine yarayabilir.

https://github.com/llopis/amstrad-diagnostics

8-) Birkaç tane daha tamir macerası adresi paylaşıyorum ve eke service manual bırakıyorum.

https://www.cpcwiki.eu/forum/amstrad-cpc-hardware/repairs-to-a-cpc464/

https://retro64.altervista.org/blog/my-amstrad-cpc-464-first-tests-and-some-pictures-psu-and-simple-monochrome-video-cable/

https://retrohax.net/cpc-464-repairs-and-restoration/

http://blog.tynemouthsoftware.co.uk/2019/08/amstrad-cpc-6128-repair.html

https://www.cpcwiki.eu/forum/amstrad-cpc-hardware/amstrad-cpc-464-issue/

https://www.cpcwiki.eu/forum/cpcwiki-discussion/cpc-464-with-no-display/

https://www.cpcwiki.eu/forum/amstrad-cpc-hardware/amstrad-diagnostics-rom/

https://www.cpcwiki.eu/index.php/CRTC

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #27 : 23 Kasım 2022, 20:42:06 »
@Alfocibras;

Alıntı
2-) Amstrad CPC için en temel/ilkel test etme metodu; sesi açıp, güç verdikten ve sonra DEL tuşuna basılı tutmaktır. Eğer güç geliyorsa ve CPC genel anlamda sağlamsa elin DEL tuşunda kaldığı sürece bir BEEEEEEEPPPPPP sesi duyacaksın.

Bende herhangi bir ses yok. Genelde board'u tek başına deniyorum, yani klavye ve tape kısımları demonte oluyor ama bunu denemek için taktığımda da hoparlörden herhangi bir ses gelmedi.

Alıntı
3-) Güç verdiğin zaman Power ışığı yanmıyorsa büyük ihtimalle power düğmesi bozuktur. İlk ona bakmak lazım. Power düğmesinin anakarttaki bağlantı noktasını kısa devre ile test edersen ve Power ışığı yine yanmıyorsa/kıpraşıyorsa Power düğmesini sökerek temizlemen ve ayarlaman gereklidir. Sıkça karşılaşılan bir arızadır. Hadi canım o kadar da basit olmaz deyip geçme.

Bu ihtimali de eliyoruz çünkü sadece board olarak çalıştırdığımda 1-3 pin short olacak şekilde çalıştırıyorum. (Önceden composite çıkıştan görüntü aldığımda da bu şekildeydi.) Üst kısmı taktığımda da emin olayım diye switch'i multimetre ile test ettim, power switchte sorun yok.

Alıntı
4-) Adaptörünün sağlıklı voltaj verip vermediğini ve polarityyi falan hiç söylemiyorum bile. İllaki kontrol etmişsindir.
Bende orjinal amstrad adaptörü yok. CPC'yi elimdeki PC güç kaynaklarının 5v hattı ile ve unit bench dc supply ile çalıştırıyorum. Polariteler doğru, kaynaklar sağlam..

Alıntı
5-) CRTC o kadar endişe edecek bir çip değil. Piyasada bulunuyor. @Attilan Karaköy'den temin etmişti diye hatırlıyorum. Gate Array biraz sıkıntı ama onun da çözümü var.
Çok iyi haber.

Alıntı
6-) Noel's RetroLab doğru adreslerden birisi. Şu videosuna da bakmakta fayda var:
Bunu seyredeyim, seyretmemiştim.

Alıntı
7-) Noel'in bir de diagnostic tool'u var. Şu aşamada değilse bile ileride işine yarayabilir.
Buna ekstra donanım gerekiyor galiba. Action Replay kartuş gibi takılan, videolardan birinde gördüm. Temin etmem zor olabilir fakat aynı işi yapan romlar var, piyasadaki eeprom çiplerine flashlanıyormuş. O işe giresim geldi benim epeyce. 

Alıntı
8-) Birkaç tane daha tamir macerası adresi paylaşıyorum ve eke service manual bırakıyorum.
Toptan teşekkürler, hepsini inceleyeceğim. Ben de service manual indirmiştim ama belirli noktalar için voltaj seviyesinde bir bilgi bulamadım, benim şimdilik sağlam çipsetle deneme yanılma yapamayacağım için hem de zaten ic'lere gelmeden güç hatlarında ve devrelerinde bir sıkıntı olduğunu düşündüğüm için buna ihtiyacım var sanıyorum. Mesela şu ic bacağında 5v yoksa şu transistörü sök gibi.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #28 : 25 Kasım 2022, 15:47:22 »
@68k ramleri denemek için c64'ten sökmek yerine, c64'ün sadece 1 ram'ini söküp oraya soket takıp amstrad'ın ram'lerini teker teker buraya takarak test etmek daha mantıklı olacaktır, c64'ü de fazla yıpratmamış olursun. Arızalı olan ramleri bu şekilde bulabilirsin, en azından ben böyle yapıyorum.

@Alco nun tavsiyeleri haricinde aklıma gelen (ve daha önce başıma gelen) bir olasılık da gözle tespit edemeyeceğin bir devre yolu hasarı olabilir, ölçü aleti ile sabırla continuity test yaparak tesadüfen böyle bir arızayı bulmuştum msx bir makinada.
Pcb'den bir chip sökerken dahi bu hasar oluşmuş olabilir, pcb üzerinde chiplerin bacaklarının girdiği deliklerin içindeki halkalar ve bunlara bağlı yollar sök tak esnasında hasar görebiliyor bazen.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #29 : 25 Kasım 2022, 16:24:18 »
@68k ramleri denemek için c64'ten sökmek yerine, c64'ün sadece 1 ram'ini söküp oraya soket takıp amstrad'ın ram'lerini teker teker buraya takarak test etmek daha mantıklı olacaktır, c64'ü de fazla yıpratmamış olursun. Arızalı olan ramleri bu şekilde bulabilirsin, en azından ben böyle yapıyorum.

Tarih tekerrür ediyor sankim gibi geldi bana...

"NASA, astronotlar yerçekimsiz ortamda yazabilsin diye 10 yılda 12 milyon dolarlık yatırımla değiştirilebilir kartuşlu tükenmez kalem yaptırdı, buna karşılık Ruslar ise daha pratik düşünüp sıradan kurşunkalem kullandı"