Gönderen Konu: Arızalı CPC464  (Okunma sayısı 2297 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oğuzhan

• Retroman
Ynt: Arızalı CPC464
« Yanıtla #15 : 10 Nisan 2020, 09:37:24 »
Cimrilik edip 1 tane aldığım RAM geldi  ;D Denedim, sorun çözülmedi. Birden fazla RAM çipinin gitmiş olması pek ihtimal dahilinde değil bence ama bir dahaki siparişime bir kaç tane RAM daha ekleyeceğim artık... Farklı işler için de böyle malzeme siparişlerim olduğundan biriktirip alıyorum parti parti... CPC bir sonraki partiyi bekleyecek mecbur. Keşke 2 tane alsaymışım, kimbilir düzelme şansı kaç kat artacaktı, olasılık hesabından hiç anlamam zaten. Ama ne yapayım RAM olasılığını sıfırlamak için 17 TL x 8 bir anda veremezdim, zaten CPC'nin kendisini 100 TL'ye aldımdı... içimi döktüm buraya bu arada :)

Benim makinede sorunluydu. Ramlerin yarısı ateş gibi ısınıyordu.

Önce ramleri bizim elektronikçi arkadaşa soketlettirdim. sonra da ram siparişi verdim. ramler geldi. Bayağı bir deneme yanılma ile çözdüm.

Neden dersen
1-) ısınıp sağlam olan ram vardı.
2-) soğuk ama bozuk ram vardı.
3-) sipariş ettiğim ramlerin içinden bozuk olan 4-5 tane vardı.

Yani senin aldığın ram bozuk bile olabilir :) Arkadaşın cpc bendeydi, onun tek ramini söküp tüm ramleri test ettim. Öyle yerleştirdim sonuç çalışıyor :)
Sonra da sattım cihazı ayrı konu :)

Çevrimdışı 68k

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #16 : 10 Nisan 2020, 16:17:34 »
Cimrilik edip 1 tane aldığım RAM geldi  ;D Denedim, sorun çözülmedi. Birden fazla RAM çipinin gitmiş olması pek ihtimal dahilinde değil bence ama bir dahaki siparişime bir kaç tane RAM daha ekleyeceğim artık... Farklı işler için de böyle malzeme siparişlerim olduğundan biriktirip alıyorum parti parti... CPC bir sonraki partiyi bekleyecek mecbur. Keşke 2 tane alsaymışım, kimbilir düzelme şansı kaç kat artacaktı, olasılık hesabından hiç anlamam zaten. Ama ne yapayım RAM olasılığını sıfırlamak için 17 TL x 8 bir anda veremezdim, zaten CPC'nin kendisini 100 TL'ye aldımdı... içimi döktüm buraya bu arada :)

Benim makinede sorunluydu. Ramlerin yarısı ateş gibi ısınıyordu.

Önce ramleri bizim elektronikçi arkadaşa soketlettirdim. sonra da ram siparişi verdim. ramler geldi. Bayağı bir deneme yanılma ile çözdüm.

Neden dersen
1-) ısınıp sağlam olan ram vardı.
2-) soğuk ama bozuk ram vardı.
3-) sipariş ettiğim ramlerin içinden bozuk olan 4-5 tane vardı.

Yani senin aldığın ram bozuk bile olabilir :) Arkadaşın cpc bendeydi, onun tek ramini söküp tüm ramleri test ettim. Öyle yerleştirdim sonuç çalışıyor :)
Sonra da sattım cihazı ayrı konu :)

Öf tam kaos  :o

Çevrimdışı 68k

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #17 : 23 Ocak 2021, 19:53:48 »
Bu aralar söz konusu cpc ile uğraşacak fırsatı tekrar bulduğum için konuyu da hortlatıyorum, face grubuna yazdığım şu mesajı buraya taşıyayım:

"Selam, geçen sene gibi aldığım arızalı cpc'nin semptomlarına göre sıkıntının ram'den olacağı yorumları gelmişti, ben de buna istinaden sharp l2164 yerine muadili (olduğunu düşündüğüm)  nec'lerden iki tane alıp denedim ama problem hallolmamıştı. NEC'lerden sekiz tane birden almadım çünkü tane 20 tl gibi bir şeye geliyordu. Ayrıca cpc ve c64'ün ramlerinin birbirine uyumlu olacağı söylenmişti ama bunu denemedim çünkü c64'e henüz dokunmak istemiyorum zira cpc'nin ramleri söküp yerlerini soketlerken video out din connector'ü yamulttum. Bu parçayı PCB'ye oturan kaidesi itibariyle standart bir şeye benzetemedim, acaba yenisini nereden bulabilirim? Ayrıca ana meselem olan RAM konusunda sizce ne yapmalıyım?"

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #18 : 23 Ocak 2021, 20:02:51 »
DIN6 soketten var Türkiye'de. Karaköy Pasajına, Selamet Büfe tarafındaki dar aralıktan geçilen kapısından girince 3. ya da 4. dükkan. Baba oğul sadece soket/anahtar falan satıyorlar. Bulursam tel de yazarım. Olmadı bir tane C64'den disket sürücü girişini sök  ;D

Ramler için de şöyle basit bir arduinolu bb test cihazı yapabilirsin. Hatta sadece Dram için olanlar da vardır. Ve hatta sen böyle bir eprom yazıcı da mı yapmıştın?

https://github.com/jamarju/c64_test_tools

Çevrimdışı 68k

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #19 : 23 Ocak 2021, 20:56:43 »
oo test işi iyiymiş, yok abi öyle bir şey yapmadım başkasıdır o...

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #20 : 23 Ocak 2021, 21:12:53 »
Eprom değil de Sd2iec'de kullanacağın Atmega 1284p'yi programlamak için Arduino kullanmıştın. Bu da mı değil yoksa  :)

Çevrimdışı 68k

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #21 : 28 Ocak 2021, 15:47:32 »
Eprom değil de Sd2iec'de kullanacağın Atmega 1284p'yi programlamak için Arduino kullanmıştın. Bu da mı değil yoksa  :)

A evet, ama yine tam değil  ;D Atmega'yı Raspi'de avrdude'le programlamıştım, çok da tatlı olmuştu :)

Hatta bu başlığı yazdıktan sonra arızalanan pc'min bios'unu bile raspi'deki spi bağlantısıyla bu sefer flashrom ile yeniden yazdım, raspi gpio pinleri ve spi filan desteklemesi sayesinde bu rom yazma işler için çok çok iyi bir alet... Senin ram testera bakamadım hala, o aklımda, ilk fırsatta yapıcam ondan..

Çevrimdışı 68k

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #22 : 01 Şubat 2021, 16:26:43 »
Bende Arduino mega-uno değil de nano olduğundan nano'yla yapılmış şu dram testerı buldum ama bu da bütün ramlere aynı satırda bozuk dedi, birine row0 diğerine row5 dese atıyorum doğru çalıştığını varsayacağım ama bu şekilde bütün ramlerin row0'da yanlış değer dönmesi bana pek mantıklı gelmedi.

https://ezcontents.org/4164-dynamic-ram-arduino

Neticede bence bu devre veya kod düzgün çalışmıyor. Güvenilirliği şüphesiz benzer projeler varsa paylaşır mısınız?

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #23 : 07 Şubat 2021, 11:13:19 »
@68k

Şurada Bora Bey'in kullandığı bir proje var. Bir bak bakalım.

https://www.facebook.com/groups/812699472812789

Çevrimdışı 68k

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #24 : 07 Şubat 2021, 18:26:18 »
@68k

Şurada Bora Bey'in kullandığı bir proje var. Bir bak bakalım.

https://www.facebook.com/groups/812699472812789

Tamamdır yazdım konuya.  8)