Gönderen Konu: Sinclair +2 Satınalma ve Adam etme süreci  (Okunma sayısı 64128 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Sinclair +2 Satınalma ve Adam etme süreci
« Yanıtla #15 : 23 Mayıs 2013, 13:37:52 »
Bu yeni konu başlığı cidden iyi fikir olmuş bende biran önce bunları yeni konuya taşıyım diyordum.

Düşünerek kendini yormamak ve meşgul etmemek için, baştan konuyu doğru yere doğru başlıkla aç yeter. Böylesi hepimiz için daha hayırlı :)

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
« Yanıtla #16 : 23 Mayıs 2013, 13:45:55 »
Haklısınız benim üşengeçliğim.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #17 : 23 Mayıs 2013, 14:34:22 »
Kaset adaptörü işi olur. Ama şöyle sd kartlı kaset adaptörü çözümü daha da kıyak olur. Bunu Dealextreme'den temin edebilirsin.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #18 : 23 Mayıs 2013, 14:45:56 »
Dealextreme'e benden beş kuruş çalışmaz, 1 yıl öce iphone tv kablosu spariş ettim 1 yıldır gelmedi yattılar paranın üstüne resmen. :'( :'(

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #19 : 23 Mayıs 2013, 14:54:07 »
Dealextreme'e benden beş kuruş çalışmaz, 1 yıl öce iphone tv kablosu spariş ettim 1 yıldır gelmedi yattılar paranın üstüne resmen. :'( :'(

O zaman sen bir de GG'de dene şansını.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #20 : 23 Mayıs 2013, 15:09:14 »
Dx gerçekten şanssızlık olmuş. 1$ lık lazer pointer bile geldi bana. 200 dolarlık gps aygıtı da.

Bir sürü alışveriş yaptım, En fazla 2 ay bekledim.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #21 : 23 Mayıs 2013, 17:18:08 »
GG'daki satıcıda abartmış fiyatı kablolusu bile enfazla 15tl kablosuzu nasıl 55tl eder yani, birde Alcofribas ben 8pin konektör buldum ama şu resmimi yayınladığım konektörün 8 pinlisi(lehim yapılması çok zor olan) İstanbulda yok mu bunu daha iyisi göndeririz demiştin ya vallaha bu resmini yayınladığım değil de daha iyisi varsa cidden ihtiyacım var yoksa bunu lehimlerkende saç baş yolacam(ek olarak konya sokakta yaptırmaya çalıştım usta ilk seferde yapamadı sonrada olmaz ben bunu yapamam dedi savdı başından) en iyisi bir tane lütfen gönderiver.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #22 : 23 Mayıs 2013, 17:44:45 »
GG'daki satıcıda abartmış fiyatı kablolusu bile enfazla 15tl kablosuzu nasıl 55tl eder
Dikkat edersen oradaki olay kablosuz meselesi değil. Sd karta yüklediğin müzikleri çalıyor. Yani sen oyunları sd karttan çalıştırıyorsun.

yani, birde Alcofribas ben 8pin konektör buldum ama şu resmimi yayınladığım konektörün 8 pinlisi(lehim yapılması çok zor olan) İstanbulda yok mu bunu daha iyisi göndeririz demiştin ya vallaha bu resmini yayınladığım değil de daha iyisi varsa cidden ihtiyacım var yoksa bunu lehimlerkende saç baş yolacam(ek olarak konya sokakta yaptırmaya çalıştım usta ilk seferde yapamadı sonrada olmaz ben bunu yapamam dedi savdı başından) en iyisi bir tane lütfen gönderiver.
Bendeki de farklı değil. Yollamak mesele değil ama bunların kalitelisi diye birşey pek yok. Yani ben görmedim, varsa da haberim yok. Bence sen hassas ve temiz lehim yapma teknikleri üstüne çalış biraz.

* Piyasadan 5 lira ve aşağısına satılan çift taraflı scart kablo al. İki tarafı da scart olsun. Kabloyu istediğin uzunluk ikiye böl. Çok kaliteli bir kablo olmasın çünkü onların iç uçları fazla kalın.
* Öncelikle kablon lehim öncesi o pin deliğine çok rahat girip çıkabilecek şekilde ince olsun.
* Havyan düşün wattlı, temiz ve ince uçlu olsun
* Kabloların ucunu düzgün temizleyip ince ve düz şekilde bük
* Kablonun dış yüzeyini ince bir tabaka şeklinde lehimle. Kalınlık oluşmasın.
* Kablonun bu halinin pin deliğine girip girmediğini kontrol et. En azından ağızlaması lazım
* Kabloyu bağlayacağın pin deliğine çok az bir süre havya ile dokun ve azıcık lehim bulaşsın üzerine.
* Sonra aynı deliğe tekrar dokun ve önceden hazırladığın kabloyu deliğe tam olarak sok. Lehimle ve işi bitir.

Eğer havyan yüksek wattlıysa veya ucu kötüyse delik üzerinde tutma süren uzar ve plastik eriyerek delik içeri kaçar. En kaliteli DIN8'i de alsan bu ısıya karşı koyamaz.

O adama da söyle işi bıraksın...

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #23 : 23 Mayıs 2013, 20:32:37 »
     Teybi çalıştırmayı başardım buradan küçük bir trick buldum onuda paylaşayım, öncelikle elimde sinclair için program kaseti olmadığından ümit besen kasetiyle deme yaptım, ama şunu söylemeliyim çalışıyor baya baya çalışıyor.

Bahsettiğim trick'e gelince çok basit ılıkla sıcak arası ama sıcağa daha yakın bir miktar su hazırlıyoruz ama çok az yarım çay bardağı kafi,Sonra lastiği suda 3 dk bekletiyoruz, sonra lastiği kıvırıp ikiye katlıyoruz, sonra suyunu silip, lastiği soğutmadan (sadece  suyunu iyi silmek önemli) yerine takıyoruz, bu arada lastiğide fazla zorlamamak lazım çünkü ısındığı için biraz daha kırılan oluyor,oldu bitti böylece hem temiz hem çalışan hemde orjinal lastiğimiz olmuş oluyor.

vaay, tabii orda hala lastik varsa güzel fikir. Çoğu teypte o lastik çoktan hamur olmuş oluyor. Onun dışındakiler için güzel bir yönteme benziyor :) Kullanacağım.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #24 : 23 Mayıs 2013, 21:17:33 »
Bu arada kendi kullandığınız scart kablosunun şemasını yayınlayacaktınız o ne durumda acaba? :) :)

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #25 : 23 Mayıs 2013, 21:41:35 »
 READY

10 REM ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
 20 REM ;D ;D   Sevgili arkadaşlar kaset ile ilgili aklıma gelen fikir       ;D ;D
 30 REM ;D ;D   cidden işe yarıyor az önce Jackal'ın Sinclair                ;D ;D
 40 REM ;D ;D   versiyonunu bu yolla yüklemiş bulunmaktayım.        ;D ;D
 50 REM ;D ;D   Çok sevinçliyim, bunu bütün retrojen ahalisine         ;D ;D
 60 REM ;D ;D   duyurmak istedim.                                                  ;D ;D 
 70 REM ;D ;D                Saygılar  Vaktak                                         ;D ;D
 80 REM ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı ozayturay

• Retroman
  • Commodore Forever
« Yanıtla #26 : 23 Mayıs 2013, 22:04:22 »
Güzel bir başlık olmuş ama daha güzel bir isim bulabilirdin "Anne Ben Sinclair'ci Oldum" mesela. :)

Bakınız: Anne Ben Amstrad'çı Oldum ;)

Şaka bir yana güle güle kullan yeni retro cicini. Allah oğlunla oynamayı da nasip etsin.
http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

* Commodore 64C, 1541-II
* Amiga 500, Cortex Floppy Emu

* XBox (TSOP Flash, XBMC)
* Wii (SoftMod, USB Loader GX)
* PS3 Slim (Rogero Cobra, webMAN + mmCM)
* PS2 (FHDB, OPS2L)
* PS1 (ModChip)
* XBox360 (JTAG, Aurora)

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #27 : 23 Mayıs 2013, 22:10:20 »
Çok sağolun, inşallah.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #28 : 24 Mayıs 2013, 11:39:10 »
Güzel bir başlık olmuş ama daha güzel bir isim bulabilirdin "Anne Ben Sinclair'ci Oldum" mesela. :)

Bakınız: Anne Ben Amstrad'çı Oldum ;)

Şaka bir yana güle güle kullan yeni retro cicini. Allah oğlunla oynamayı da nasip etsin.

Hahaha, ben de geçen 6502 kodlama ile uğraşırken "anne ben komodorcu oldum" diye başlık atacaktım, sonra hayatıma olduğu gibi devam etmeye karar verdim :D

Alıntı
Bu arada kendi kullandığınız scart kablosunun şemasını yayınlayacaktınız o ne durumda acaba? :) :)
kusura bakma vaktak, tamamen aklımdan çıkmış, eve gidince vakit bulabilirsem bakarım. Bu ara biraz yoğun...

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #29 : 24 Mayıs 2013, 13:41:51 »
Teybi halletik, adaptörüde büyük oranda halletik, görüntü kablosunun şemasını da world of spectrum'dan aldım ve ref'in şemasını da bekliyorum, hmmm o zaman biraz kasayı cilalama ve parlatma zamanı geldi galiba, madem alet iyi durumda  o zaman dışıda iyi gözükmeli dimi.Aklımdaki fikirler dizisiyle ki akşama doğru yayınlamış olurum sıfır km gibi gözükecek. ???

Not:Ya bu arada bu paylaştığım teyp fikri süper oldu, çok güzel çalışıyor oyun oynamakata joystickle kolum ağrıdı dün akşam.Birde pc'de download ederken kalan süre arada değişir ya bunda media player kaç dk diyosa o sürede yükleniyor,sözünde duranı çok severim.

Saygılar Vaktak