Gönderen Konu: Sinclair +2 Satınalma ve Adam etme süreci  (Okunma sayısı 64083 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Sinclair +2 Satınalma ve Adam etme süreci
« Yanıtla #30 : 24 Mayıs 2013, 14:21:01 »
Birde pc'de download ederken kalan süre arada değişir ya bunda media player kaç dk diyosa o sürede yükleniyor,sözünde duranı çok severim.

Evet ya, bu eski makinelerin öyle bir güzelliği var. Tahminlere yer yok, herşey olması gerektiği gibi. :)

Bir de şöyle bir detay var, teyp yüklemesi için k7zx diye bir program var. Onunla playback yaptığın zaman standart yüklemeleri dahi %5-10 hızlandırabiliyorsun (bunu bir wave editörle de yapabilirsin). Standard ROM loader'i +/- %10 hız değişikliğini kompanze edebiliyor. Yani teyp motorunu biraz hızlandırmak gibi bişey. Fakat sonuç inanılmaz. 3 dakikalık yükleme 2:40 sürüyor falan. Bunu bilseydim çocukluğumda aldığım teyplerin motor hızını bir şekilde arttırırdım. Spectrum çocukluğumun teyp yükleme zamanından %10 kurtarmak demek, hayatıma en az 5-6 ay eklemek demektir herhalde :D

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
« Yanıtla #31 : 24 Mayıs 2013, 14:45:08 »
Aynen zaten bende hemen world of spectrum'un web sayfasından o yazılımı indirmiştim bu teyp adaptörünü alınca.K7zx benden +10 aldı cidden.Arşiv olarak da yine "old trusty" world of specrum'dan faydalanıyorum, bu akşamda spectrum demoscene dalıcam vallaha.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #32 : 24 Mayıs 2013, 18:53:57 »
Bu arada sinclair ile oyun oynarken bişey farkettim :o joystick lazım abana çünkü bendeki atarinin siyah tek kırmızı tuşlu joystick'i ya bozuk yada sinclair ile anlaşamıyor yine eskidost quickshot'la buluşma zamanı, bir joystick bulsam ne hoş olurdu 8) 8) 8)

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #33 : 24 Mayıs 2013, 20:18:22 »
Bu arada sinclair ile oyun oynarken bişey farkettim :o joystick lazım abana çünkü bendeki atarinin siyah tek kırmızı tuşlu joystick'i ya bozuk yada sinclair ile anlaşamıyor yine eskidost quickshot'la buluşma zamanı, bir joystick bulsam ne hoş olurdu 8) 8) 8)

Malesef +2 ile sadece sjs joystickleri (sinclair joystic system) uyuşuyor. Bu joystickleri de bulmak oldukça güç. Bunlar +2 nin kendisinden daha nadir. Bende sadece +2'mi alırken aldığım sjs1 joystick var. Daha sonra hiç bulamadım. Diğer joystickler direk olarak kullanılamaz. Bu joysticklerin kullanımı için bir kempston interface iş görebilir ancak onu da bulmak zor. Sahibinden.com da fkamanlı satıyor sanırım.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #34 : 24 Mayıs 2013, 20:41:20 »
Bitpazarıda olmasa bu fkamanlı Ankaradaki bütün retro ürünlerin tekeli, aklıma bir fikir geldi bu ilk 48k spectrumlar ile dktronics tarzı bir firmanın joystick interface'si varya ben +2 ye onu taksam olur mu diye düşünüyorum?Böylece standart diğer joystickleri kullanabilir miyim ki? ??? ???

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #35 : 24 Mayıs 2013, 22:49:23 »
Ben 48K+ Spectrumla Dktronics interface kullanırdım. Kempston uyumludur bu. Sonra bozuldu. +2 ile elde sjs1 joystick bulunduğu için hiç denemedim. Problem çıkaracağını sanmam.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #36 : 25 Mayıs 2013, 08:03:25 »
İnternette atari ve commodore uyumlu joysticleri sinclair'ın kine dönüştüren basit dönüştürücüler yapılmış satılıyor ama şemasını bulamadım, bende iki portun şemsını bulayim kendim dönüştürürüm dedim birkaç farklı şema dolaşıyor ortalarda kafam karıştı.Buradan sayın Süper Ref'e bir çağrı yapalım, yardıma yetişiniz lütfen süper ref sinclair'ıma joystick uyduramıyorum.  :'( :'( :'(

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #38 : 25 Mayıs 2013, 17:13:54 »
Ouuuv ::) sağol Süper Ref hatımızı kurtardın.Arkham city sana çok müteşekkir. 8) 8) 8)

Saygılar Vaktak

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #39 : 25 Mayıs 2013, 19:51:09 »
Ouuuv ::) sağol Süper Ref hatımızı kurtardın.Arkham city sana çok müteşekkir. 8) 8) 8)

Sadece bu da değil bugün bendeki scart kablonun içini açıp baktım, sonuçta şununla aşağı yukarı aynı olduğunu gördüm, sadece bright pinine giden diyotlarım yok.

Bunları kullanabilirsiniz. Yanlız fruitcake'in uyarısını buraya tekrarlayayım:

"To specify the TV to automatically display an RGB input when the SCART socket is selected requires a voltage of 1V to 3V to be applied to the SCART socket's BLANKING input (pin 16). A 1V signal can be obtained by directly connecting the CSYNC signal from the Spectrum 128 to the BLANKING input, as shown below. "

Yani pin 16(+) ve pin 18(-) aşağı yukarı 1.67V ile sürekli olarak beslenmesi gerek. Fakat bu şemada o pinlere 1V civarı bir voltaj beslenebiliyor (Comp Sync'i bağlamış oraya). Bu durumda bazı tv'ler rgb moduna geçmiyor (sadece pin 8'in beslenmesi yeterli değil). Bu durumu çözmek için o pinlere bir şekilde voltajı taşımak gerekiyor.

Ve ayrıca, RGB soketinde doğal olarak ses yok. Onu Mic soketinden almak gerekiyor. Ben biraz ilkel bir yöntemle scart soketine dişi RCA bir soket koymuşum. Çivi jack'den RCA erkek'e bir kablo ile sesi oradan besliyorum Scart'a.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #40 : 25 Mayıs 2013, 21:39:24 »
Hmmm beni yine taze lehim kokuları bekliyor.Pazartesi büyük gün lehim işleri tamamlanıyor(görüntü kablosu ve joystick adaptörü) ondan sonra bilgisayarın dışını tasarladım özel bir yöntemle parlatacağım, sonuç olumlu olursa da o yöntemi buradan tüm forumla paylaşacağım.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #41 : 26 Mayıs 2013, 09:10:24 »
Çok garip bir şeyi farketmiş bulunmaktayım, sinclair'da joysticksiz, klavye ile lotus esprit turbo challange oynarken şunu gördümki sağ yön tuşuna basınca araba sola, sol yön tuşuna basınca araba sağa gidiyor, bunun adaptör hazırlamadan direk atari joysticğini sinclair takmış olmam ile birilgsi varmı şuan bunu düşünmekteyim. ???

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #42 : 27 Mayıs 2013, 15:35:55 »
Bilgisayar Dünyası dergisi sayı üçte Spectrum için joystick interface yapımı ile ile ilgili bir bölüm var. Bugün biraz doküman karıştırdım, pat diye karşıma çıktı. Ekli dosyalara bakınız.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #43 : 27 Mayıs 2013, 15:46:45 »
Çok güzel Ref'in verdiği linkin üstüne bu sayfalar süper oldu, montaj işinin bitirmek üzereyim, akşama doğru commodore atari joysticklerini sinclairda kullanmamızı sağlayan dönüştürücününde fotolarını yayınlamış olurum.

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #44 : 27 Mayıs 2013, 19:37:58 »
Alco...
Elo'ların birinde Spectrum için jostick interface şeması olacaktı. (yoksa printer interfacemiydi??)

(Hatta C64 için vide digitizer şemasıda vardı)